Wednesday, 19 June 2019|چهارشنبه، 29 خرداد، 1398|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 58 نفر

مروری بر گذشته

۱۰ فیلم شهاب حسینی که حتما باید ببینید
۱۰ فیلم شهاب حسینی که حتما باید ببینید
پیشنهاد یک استقلالی به رحمتی: وقتش رسیده کلا خداحافظی کنی
پیشنهاد یک استقلالی به رحمتی: وقتش رسیده کلا خداحافظی کنی
رفتار خاص کیانو ریوز خبرساز شد + تصاویر
رفتار خاص کیانو ریوز خبرساز شد + تصاویر
عناوین روزنامه های چهارشنبه 22 خرداد 1398
عناوین روزنامه های چهارشنبه 22 خرداد 1398
محسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟
محسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟
عناوین روزنامه های ورزشی چهارشنبه 22 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی چهارشنبه 22 خرداد 1398
عکس هایی که حتما با دیدن آنها خواهید خندید
عکس هایی که حتما با دیدن آنها خواهید خندید
چای ماچا، خواص و طرز تهیه آن
چای ماچا، خواص و طرز تهیه آن
سقوط آزاد عجیب قیمت‌ها در بازار خودرو
سقوط آزاد عجیب قیمت‌ها در بازار خودرو
اعتراف به همسرکشی در هتل/ شک داشتم که با چند مرد رابطه دارد
اعتراف به همسرکشی در هتل/ شک داشتم که با چند مرد رابطه دارد
بهترین گوشی های موبایل بازار در خرداد 98 + قیمت و مشخصات
بهترین گوشی های موبایل بازار در خرداد 98 + قیمت و مشخصات
عناوین روزنامه های ورزشی یکشنبه 26 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی یکشنبه 26 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 27 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 27 خرداد 1398
کشف حجاب نگار جواهریان در کانادا + عکس
کشف حجاب نگار جواهریان در کانادا + عکس
فال امروز دوشنبه 20 خرداد 1398
فال امروز دوشنبه 20 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی پنجشنبه 23 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی پنجشنبه 23 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی سه شنبه 21 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی سه شنبه 21 خرداد 1398
جزییات کامل افزایش حقوق سربازان مجرد و متاهل
جزییات کامل افزایش حقوق سربازان مجرد و متاهل
عناوین روزنامه های سه شنبه 21 خرداد 1398
عناوین روزنامه های سه شنبه 21 خرداد 1398
پوتین:خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام باعث بی‌ثبات شدن منطقه شد
پوتین:خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام باعث بی‌ثبات شدن منطقه شد

اگر قصد سفر ماجراجویانه دارید!

تاریخ انتشار: يکشنبه، 10 مرداد، 1395 گردشگری ، دانستنیهای سفر
+ A -

شاید شما هم دلتان لک زده که حداقل برای یک بار هم که شده سفری بارنگ و بوی ماجراجویی را امتحان کنید. اما باید بدانید اگرچه این نوع سفر لذت زاید الوصفی دارد و یک تجربه فراموش نشدنی در دفتر خاطراتتان را رقم می زند ولی برای دست به کار شدن برای این سفر ملزوماتی مورد نیاز است که بی گدار به آب زدن و غفلت از آنها خدای ناکرده می تواند به قیمت جانتان تمام شود.

image

گردشگری ماجراجویانه (adventure tourism) شامل سفرهای با هدف خاص برای کاوش تجربیات جدید است که اغلب شامل ریسک کردن یا کنترل خطر همراه با چالش شخصی، در یک محیط طبیعی یا عجیب و غریب است. براساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، این نوع گردشگری را می توان به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل سفر گردشگران در نظر گرفت و تقریبا 35 درصد از انگیزه های سفر در سال 2014 را شامل شده است.


گردشگری ماجراجویانه براساس تقسیم بندی سازمان جهانی گردشگری به طور کلی به 3 دسته معمولی، نیمه حرفه ای و حرفه ای تقسیم بندی می شود که از کل آن، کمتر از 15 درصد در بخش فوق حرفه ای، 35 درصد در بخش نیمه حرفه ای و 50 درصد باقی در شرایط معمولی مثل غواصی و اسکی شرکت می کنند.این در حالی است که عمده گردشگران ماجراجویی کمتر از 36 سال سن دارند و مقاصد گردشگری خود را بیشتر با استفاده از تجربیات دیگران و شبکه های اجتماعی انتخاب می کنند.


گردشگری ماجراجویانه قدم زدن در بیابان های بی انتها، بانجی  جامپینگ، صعود به قله های مرتفع، تراورس در دامنه های پرشیب، شبی بارانی را در جنگل به صبح رساندن، مواجهه در جنگل با حیوانات وحشی ، گام نهادن در کوهستان زمانی که طول مسیر پاکوب از برف پر شده و هر گام تو را به عمقی نامعلوم فرو می برد و کولاک تو را هر دقیقه به سویی می کشد؛ اوج کشمکش با قدرت طبیعت در لحظه رسیدن به قله برف خیز؛ زمانی که دره از آب پر می شود و کوچک ترین حرکت می  تواند عواقب جبران ناپذیر داشته باشدو  هم در یک شیب ملایم تر رفتینگ ، آفرود، طبیعت گردی  در مسیرهای مشخص، پاراگلایدر و 6 را شامل می شود. این تجربه ها با وجود دشواری در دنیا هواداران بی شمار دارند و گردشگرانی هستند که مسافت های طولانی را برای تجربه یکی از این موارد طی می کنند.


ایران به واسطه مناطق کوهستانی، بیابان های صعب العبور و جنگل های انبوه یکی از کشورهایی است که قابلیت های بالایی در گردشگری ماجراجویانه دارد. این در حالی است که این نمونه از گردشگری نیاز به تجهیزات و ابزارآلات تخصصی دارد و اغلب کسانی که این گونه سفرها را برگزار می کنند به چنین تجهیزاتی مجهز نشده و حتی از ارائه کمترین امکانات امداد به همسفران خود نیز عاجزند. موضوع مهم دیگر نیازبه آموزش دقیق برای کارکنان تورگردان ماجراجویانه است.در کنار این گروه ها آژانس هایی هم هستند که بخش اعظم برنامه های خود را روی گردشگری ماجراجویانه متمرکز کرده و خدمات مناسب را به علاقه مندان این حوزه عرضه می کنند.


 افزایش فروش تجهیزات تفریحی و چاپ مجلات تخصصی و روزنامه های مرتبط با این موضوع ،. تخصصی شدن شوهای سفر، نمایشگاه های تخصصی سفر ماجراجویانه و تشکیل انجمن های حرفه ای نشان دهنده بازار پیشرفته این نوع گردشگری همراه با توسعه روزافزون تورهای موجود در این زمینه است.


یکی از دلایل احتمالی تمایل به سفرهای ماجراجویانه، وجود یک ژن (و یا ترکیبی از ژن های مختلف) در 20 درصد از انسان ها است که باعث ترغیب افراد به ترک زندگی روزمره و استقبال از خطر می شود؛ به عنوان مثال ژن DRD4 که مسئول کنترل ترشح هورمون دوپامین است و انواع مختلف آن باعث بروز رفتارهای انگیزشی متفاوت در انسان ها می شود. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که افراد دارای ژن DRD4 نوع 7R، در مقابله با خطرها بسیار بی پروا ظاهر می شوند و از سفرهای ماجراجویانه استقبال می کنند. این افراد از ریسک کردن، گشت وگذار در مناطق ناشناخته و ملاقات با افراد ناشناس ابایی ندارند و از امتحان کردن غذاهای جدید و رفتار بر اساس رسوم اجتماعی متفاوت لذت می برند. به همین دلیل است که بعضی از انسان ها نه تنها از تفاوت ها لذت می برند بلکه مشتاقانه در جستجوی آن هستند.

image

گردشگری ماجراجویانه شامل قدم زدن در بیابان های بی انتها، صعود به قله و ... میباشد

 
مهارت های سفر ماجراجویانه
1- برای استقبال از خطر و رفتن به مسافرت های ماجراجویانه تنها خصلت های طبیعی کافی نیست و داشتن آموزش مناسب نیز به همان اندازه موثر است. برای پرواز کردن، بی پروایی لازم است ولی بدون آموزش هرگز موفق به انجام آن نخواهید شد. اگر می خواهید به کشورهای مختلف سفر کرده و غذاهای گوناگون را امتحان کنید، باید ابتدا ذائقه ی خود را برای این کار آماده کنید. ممکن است در حالت عادی حتی بعضی از غذاهای مرسوم در جامعه خود را نیز نپسندید ولی با باز کردن ذهن و آماده شدن برای پذیرش طعم های دور از انتظار قادر خواهید بود که عجیب ترین غذاها را به راحتی میل کنید. برای لذت بردن از سفرهای ماجراجویانه باید از مهارت های آموختنی مورد نیاز نیز برخوردار باشید تا در تقابل با موقعیت های مختلف بتوانید با تکیه بر این آموزش ها عکس العمل های مناسب تری نشان دهید.


2- اما نکته ای که می تواند کیفیت تجربه افراد را تحت الشعاع خود قرار دهد، ایمنی و استاندارد است. بسیاری بر این باورند که با فراگیر شدن گردشگری ماجراجویانه وجود برخی زیرساخت های ایمنی در مقصدها لازم و ضروری است. برای مثال خدمات بیمه ای توسعه یافته که حوادث احتمالی در این نوع از گردشگری را پوشش دهد. علاوه بر آن وجود خدمات امداد و نجات مناسب در مقصدهای گردشگری و یک سیستم مدیریتی آگاه و کارآمد که بسته های سفرهای ماجراجویانه را حتی الامکان با رعایت ضوابط و استاندارهای ایمنی برنامه ریزی و اجرا نماید نیز از ضروریات ورود به دنیای سفرهای ماجراجویانه است. بنابراین با گروه ها و تورهایی مسافرت کنید که از حداکثر ایمنی و استاندارد و تجهیزات لازم این نوع سفر برخوردار هستند و از بیمه حوادث مطمئن باشید.


3- برای تصمیم گیری مقصد سفر می توانید از وب سایتها و وبلاگهای مسافرتی استفاده کنید اما بهتر است با یک حرفه ای مشورت کنید واز حرفه ای ها پیشنهاد  و توصیه هایی را در این زمینه بخواهید. آنها ارزش سفر را خیلی خوب می دانند  و شما را مایوس نمی کنند و شما را در هدفتان نیز مصمم می کنند.


4- شرایط جوی وکارهایی را که می خواهید انجام دهید را در نظر بگیرید. وضعیت آب وهوای منطقه مورد نظرتان را بررسی کنید. آیا به اسکی می روید؟ لباس زیر گرم، جورابهای پشمی، لباس اسکی و عینک اسکی را حتما با خودتان بردارید. به کنار دریا می روید؟ لباس شنا، صندل ، کلاه و عینک آفتابی را باید حتما همراه خود بردارید.


5- با توجه به مقتضیات این نوع  سفر، مانند یک حرفه ای بسته بندی کنید. از فضاها استفاده کنید و ببینید چه چیزهایی می تواند مفید باشد.  لباسهایتان را طوری روی یکدیگر قرار دهید که انگار تصمیم دارید آنها را فورا بپوشید. چیزهای شکستنی مانند عینک و جواهرات را با دستمالی بپوشانید.


6- لباسهایی را بپوشید که لایه لایه هستند ،  چون می توانید خودتان را با تغییرات دمایی بهتر وفق بدهید.


7- به یک دوست یا خانواده تان برنامه سفر و نحوه تماستان را برای مواقع اضطراری اطلاع بدهید.

 

تبیان

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

بیوگرافی جان یامان بازیگر نقش جان در سریال عطر عشق + عکسبیوگرافی جان یامان بازیگر نقش جان در سریال عطر عشق + عکسبیوگرافی دمت اوزدمیر بازیگر نقش صنم در سریال عطر عشق + عکسبیوگرافی دمت اوزدمیر بازیگر نقش صنم در سریال عطر عشق + عکسفرانکو زفیرلی کارگردان رومئو و ژولیت درگذشتفرانکو زفیرلی کارگردان رومئو و ژولیت درگذشتپرویز پرستویی: چرا گیر دادیم به زایمان زن رامبد جوان در کانادا؟پرویز پرستویی: چرا گیر دادیم به زایمان زن رامبد جوان در کانادا؟احتمال ممنوع الفعالیتی رامبد جوان و نگار جواهریاناحتمال ممنوع الفعالیتی رامبد جوان و نگار جواهریانتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (256)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (256)انتقاد بهزاد فراهانی از دستمزد نوید محمد زاده!انتقاد بهزاد فراهانی از دستمزد نوید محمد زاده!رفتار خاص کیانو ریوز خبرساز شد + تصاویررفتار خاص کیانو ریوز خبرساز شد + تصاویررابطه بردلی کوپر و آیرینا شایک به پایان رسید/پای لیدی گاگا در میان است؟رابطه بردلی کوپر و آیرینا شایک به پایان رسید/پای لیدی گاگا در میان است؟بازیگر برنده اسکار پس از متهم شدن به آزار جنسی خودش را به پلیس تسلیم کرد!بازیگر برنده اسکار پس از متهم شدن به آزار جنسی خودش را به پلیس تسلیم کرد!سریال ترسناکی که فقط در هنگام شب می توانید آن را تماشا کنید!سریال ترسناکی که فقط در هنگام شب می توانید آن را تماشا کنید!کشف حجاب نگار جواهریان در کانادا + عکسکشف حجاب نگار جواهریان در کانادا + عکسبیوگرافی آیدا جعفری بازیگر سریال گاندو + عکسبیوگرافی آیدا جعفری بازیگر سریال گاندو + عکساحمد مهرانفر به جشنواره بین المللی آمریکا راه یافتاحمد مهرانفر به جشنواره بین المللی آمریکا راه یافت۱۰ فیلم شهاب حسینی که حتما باید ببینید۱۰ فیلم شهاب حسینی که حتما باید ببینیدیادداشت گلایه آمیز تهیه کننده فیلم سینمایی تگزاس ۲یادداشت گلایه آمیز تهیه کننده فیلم سینمایی تگزاس ۲سرانجام سریال‌های رمضانی؛ پایان بیش‌از‌حد باز!سرانجام سریال‌های رمضانی؛ پایان بیش‌از‌حد باز!کاش اجازه نمی‌دادید خانم شیلا خداداد!کاش اجازه نمی‌دادید خانم شیلا خداداد!ماجرای تعرض به الناز شاکردوستماجرای تعرض به الناز شاکردوستتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (255)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (255)رقابت شدید سه فیلم سینمایی در اولین روز اکران عید فطررقابت شدید سه فیلم سینمایی در اولین روز اکران عید فطربرندگان اسکار افتخاری معرفی شدندبرندگان اسکار افتخاری معرفی شدندعلی نصیریان: قصد کناره‌گیری از بازیگری را ندارمعلی نصیریان: قصد کناره‌گیری از بازیگری را ندارمفیلم‌های اکران عید فطر معرفی شدندفیلم‌های اکران عید فطر معرفی شدندواکنش شیلا خداداد به یک تحریم: قرار این نبود!واکنش شیلا خداداد به یک تحریم: قرار این نبود!
افشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسافشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسمحسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟محسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟انتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانانتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانریحانا مادر می شود! + عکسریحانا مادر می شود! + عکسبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسمرتضی کلانتریان، مترجمی که همچون قهرمان داستانش خودکشی کردمرتضی کلانتریان، مترجمی که همچون قهرمان داستانش خودکشی کردپاسخ مهناز افشار به شایعه فرار از کشور + عکسپاسخ مهناز افشار به شایعه فرار از کشور + عکسترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردیلدا عباسی قلب اروپا را به خود خیره کردیلدا عباسی قلب اروپا را به خود خیره کردبیوگرافی بهنام صفوی + عکسبیوگرافی بهنام صفوی + عکسبهنام صفوی درگذشتبهنام صفوی درگذشتاسم و عکس فرزند مگان مارکل و پرنس هری منتشر شداسم و عکس فرزند مگان مارکل و پرنس هری منتشر شدامروز باید چیا بدونیم: از جنتلمن ها تا پیدا شدن گلزارامروز باید چیا بدونیم: از جنتلمن ها تا پیدا شدن گلزارفرزند مگان مارکل و پرنس هری به دنیا آمد؛ ۷ قانونی که زوج سلطنتی از حالا باید رعایت کنندفرزند مگان مارکل و پرنس هری به دنیا آمد؛ ۷ قانونی که زوج سلطنتی از حالا باید رعایت کنندبهنام صفوی خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شدبهنام صفوی خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شدچرا دانش‌آموزان‌مان ساسی مانکن را به حامد زمانی ترجیح می‌دهند؟چرا دانش‌آموزان‌مان ساسی مانکن را به حامد زمانی ترجیح می‌دهند؟حامد همایون ممنوع‌التصویر شد + واکنش حامد همایونحامد همایون ممنوع‌التصویر شد + واکنش حامد همایونبرنامه کنسرت های اردیبهشت 98برنامه کنسرت های اردیبهشت 98منیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتمنیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکبه «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟به «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟استاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاناستاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهراننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهران
۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکس