ads
Tuesday, 30 November 2021|سه شنبه، 9 آذر، 1400|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 177 نفر

آیا امسال بنزین گران می‌شود؟

تاریخ انتشار: دوشنبه، 26 مهر، 1400 اخبار ، اخبار اقتصادی
+ A -

در آبان سال ۱۳۹۸ به یک‌باره قیمت بنزین به صورت چشم‌گیری افزایش پیدا کرد، مردم نسبت به این موضوع واکنش‌های تندی از خود نشان دادند و از آن به بعد هر وقت حرف از افزایش قیمت سوخت به میان میاید جامعه دچار استرس می‌شود. با تمام این تفاسیر بعضی اوقات اخباری مبنی‌بر این‌که دولت قصد افزایش قیمت بنزین را دارد منتشر می‌شود، مثلا به تازگی خبری منتشر شده است که می‌گوید دولت در تلاش است تا یارانه سوخت را کم کند،‌ اکنون باید منتظر ماند و دید که این خبر نیز در حد شایعه است یا شاهد اجرایی شدن آن خواهیم بود.

در آبان سال ۹۸ شرکت ملی پخش  فرآورده‌های نفتی ایران به یک‌باره و بدون آن‌که از قبل مردم را آماده کند خبر داد که از این پس بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و بنزین یارانه‌ای ۳۰۰۰ تومان قیمت خواهد داشت. در صورتی این افزایش قیمت عجیب و غریب اتفاق افتاد که تا پیش از این بنزین با قیمت لیتری ۱۰۰۰ تومان به فروش می‌رسید. مردم زیر بار این افزایش قیمت نرفته و نسبت به آن اعتراض کردند. در این مطلب بررسی خواهیم کرد که آیا امسال بنزین گران می‌شود یا خیر،‌ البته پیش از آن روند قیمت‌گذاری بنزین را از گذشته تاکنون باهم بررسی می‌کنیم.

نگاهی به تاریخچه قیمت بنزین

پیش از آن که دهه ۱۳۰۰ آغاز شود اتومبیل‌ها روانه بازار شدند،‌ البته در آن زمان فقط تعدادی کمی از افراد مالک اتومبیل بودند و بقیه جامعه با این پدید نوظهور آشنایی نداشتند. رفته رفته خودروهای بیشتری به بازار عرضه شد، اما بازهم مردم عادی توان خرید آن را نداشتند. در دهه ۱۳۲۰ خودروهای بیشتر به نسبت گذشته در خیابان‌ها به چشم می‌خورد و با آغاز به کار پمپ بنزین‌ها دسترسی به بنزین نیز راحت‌تر شده بود.

وزارت نفت از سال ۱۳۵۵ مسئولیت تعیین قیمت بنزین را برعهده گرفت. در آن زمان بنزین لیتری ۶ ریال قیمت داشت. پس از گذشت یک سال قیمت بنزین با افزایش اندکی به ۲ ریال رسید. همزمان با انقلاب اسلامی نیز بنزین یک تومان قیمت داشت. تا سال ۱۳۵۹ قیمت بنزین افزایش پیدا نکرد، اما پس از گذشت مدتی قیمت بنزین به لیتری ۳ تومان رسید که تا ۱۰ سال مالکان خودرو با همین قیمت بنزین می‌زدند. در سال ۶۹ نیز قیمت بنزین تنها اندکی افزایش پیدا کرد و به ۵ تومان رسید که این قیمت تا سال ۷۴ ادامه داشت. از دهه ۷۰ شمسی صحبت‌هایی مبنی بر این که قیمت بنزین در ایران بسیار پایین‌تر از کشورهای دیگر است مطرح شد که این مسئله صعودی شدن روند قیمت بنزین را کلید زد.

سال ۱۳۶۸ دولت تصمیم گرفت تا بنزین را سهمیه‌بندی کند به دنبال این قضیه بنزین یارانه‌ای با قیمت ۸۰ تا ۱۰۰ تومان در دسترس قرار گرفت،‌ اما بسیار کم عرضه می‌شد. از سال ۱۳۹۳ شاهد بنزین تک نرخی بودیم که این روند تا سال ۹۸ ادامه پیدا کرد، اما در آبان همین سال قیمت بنزین به یک‌باره به طور چشم‌گیری بالا رفت.

سال نرخ آزاد (ریال) نرخ یارانه‌ای (ریال)
۱۳۵۵ ۶
۱۳۵۶ ۸
۱۳۵۷ ۱۰
۱۳۵۸ ۱۰
۱۳۵۹-۱۳۶۸ ۳۰
۱۳۶۹-۱۳۷۳ ۵۰
۱۳۷۴-۱۳۷۵ ۱۰۰
۱۳۷۶ ۱۶۰
۱۳۷۷ ۲۰۰
۱۳۷۸ ۳۵۰
۱۳۷۹ ۳۸۵
۱۳۸۰ ۳۸۰
۱۳۸۱ ۵۰۰
۱۳۸۲ ۶۵۰
۱۳۸۳-۱۳۸۵ ۸۰۰
۱۳۸۶-۱۳۸۸ ۸۰۰ ۱۰۰۰
۱۳۸۹-۱۳۹۲ ۷۰۰۰ ۴۰۰۰
۱۳۹۳ ۱۰۰۰۰ ۷۰۰۰
۱۳۹۴-۱۳۹۷ ۱۰۰۰۰
۱۳۹۸ ۳۰۰۰۰ ۱۵۰۰۰

گرانی بنزین در امسال چقدر جدی است؟

حال این سوال به وجود می‌آید که چقدر احتمال گرانی بنزین در سال جاری وجود دارد؟ طبق گفته کارشناسان این حوزه، در حال حاضر بنزین در کشور ما با قیمت پایین‌تری نسبت به تمام کشورهای دنیا به فروش می‌رسد. یکی از اصلی‌ترین دلایل قاچاق سوخت همین مسئله است. سالانه ۹۰۰ هزار میلیارد یارانه پنهان از سوی دولت پرداخت می‌شود که سهم حوزه سوخت و انرژی از این میزان ۶۰۰ هزار میلیارد بوده و بنزین به تنهایی ۲۰۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص می‌دهد.

به تازگی اخباری مبنی بر این‌که دولت قصد دارد این یارانه بسیار زیاد را کنار بگذارد منتشر شده است. تاکنون دولت واکنشی به این مسئله نشان نداده است، اما عنوان کرده است که به دنبال آن است تا توسعه زیرساخت‌ها را جایگزین هزینه‌های سنگین خود کند. دولت این برنامه را با کاهش یارانه برق کلید زده است،  با نگاهی به قیمت کنونی قبوض برق می‌توان به خوبی متوجه این مسئله شد. این در صورتی است که دولت تاکنون هیچ واکنشی را به افزایش قیمت بنزین نشان نداده است. شاید این شایعات ریشه در احتمال افزایش یارانه نقدی که به تازگی در مجلس مطرح شده است داشته باشند.

این در صورتی است که طبق گفته سخنگو شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، هیچ‌گونه تصمیمی برای گران‌تر شدن بنزین اتخاذ نشده است و این مسئله در حد یک شایعه است. با این وجود باید منظر ماند و دید که سرانجام بحث قیمت بنزین به کجا می رسد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

انتشار تصویری تکان دهنده از فرامرز صدیقی خبرساز شدانتشار تصویری تکان دهنده از فرامرز صدیقی خبرساز شد۳۰فیلم مسئله دار داریم؟ این عدد از کجا آمد؟!۳۰فیلم مسئله دار داریم؟ این عدد از کجا آمد؟!آموزش رمز و راز طنازی در ۱۲ ساعت توسط بهنوش بختیاری!آموزش رمز و راز طنازی در ۱۲ ساعت توسط بهنوش بختیاری!مهران مدیری به سوگ مادر نشستمهران مدیری به سوگ مادر نشستخاطره عجیب سوسن پرور از تست بازیگری!خاطره عجیب سوسن پرور از تست بازیگری!چرا علی صادقی فقط همین تیپ را ایفا می کند؟چرا علی صادقی فقط همین تیپ را ایفا می کند؟عشق از نگاه نوید محمدزادهعشق از نگاه نوید محمدزادهسریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!سریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!واکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانواکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهداین ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟این ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟روزی که سروش صحت نمک گیرمان کردروزی که سروش صحت نمک گیرمان کردحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارزبان لیندا کیانی بند آمد!زبان لیندا کیانی بند آمد!مهناز افشار با صورت کبود + عکسمهناز افشار با صورت کبود + عکسگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختحال کردن به روایت سروش صحتحال کردن به روایت سروش صحتداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودحسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟حسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟جایزه چپق طلایی برای مهران مدیریجایزه چپق طلایی برای مهران مدیریداریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!داریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!
موسیقی متن سریال خاتون کپی از آب درآمد!موسیقی متن سریال خاتون کپی از آب درآمد!حمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریحمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریانصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»انصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»ازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریدازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریداتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهاتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهبلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!بلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!در نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندنددر نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندندجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شدآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتاحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتخانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!خانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!سالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمسالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمایران درودی درگذشتایران درودی درگذشتغلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!غلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!تتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریتتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریحسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!حسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!پروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتپروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادسهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!سهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!علی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردعلی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستاره
بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودشکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"استعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوراستعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوربرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلبرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!