Sunday, 15 September 2019|يکشنبه، 24 شهريور، 1398|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 33 نفر

مروری بر گذشته

فناوری نانو در تلفن همراه

تاریخ انتشار: دوشنبه، 10 خرداد، 1395 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

آینده تلفن های همراه به سمت حس کردن چیزهای بیشتر می رود معماری تلفن ها و کامپیوتر شامل چند جزو اصلی است که با یکدیگر در ارتباط هستند براساس تعریفی که برای کاربردهای سیار صورت می گیرد مفاهیم طراحی در تلفن همراه تغییر خواهند کرد. تمایل به کوچک تر و ظریف تر شدن تلفن های موبایل و هم زمان محکم تر و مطمئن تر شدن در هر صورت ادامه خواهد داشت.فناوری نانومی تواند در ابعاد واندازه های تلفن های همراه،باتری های تلفن های همراه وشارژهای تلفن های همراه تحول ایجاد کند.

image

تلفن های همراه خمیده و منعطف با ساختار کشان، نیاز به تحول در فناوری های طراحی صفحه نمایش ها، صفحه کلیدها، آنتن ها، باتری ها و حفاظ های امواج و قطعات الکترونیکی دارد ،هوشمندی، حس، اطلاع از محتوا و افزایش ورود داده به مقدار حافظه و قدرت محاسباتی بیشتر نیاز دارد. محدودیت ابعاد به مشکلات حرارتی منجر می شود و فناوری های جدید اجازه تلفیق همه این خصوصیات را نمی دهند اما فناوری نانو می تواند راه هایی برای حس کردن، حرکت رادیو، هوشمندی، کارایی در برق، حافظه، منابع انرژی، ارتباط مشتری و دستگاه، مواد، مکانیک، ساخت و مشکلات محیط زیستی ارائه می دهد.

با فناوری نانو تلفن همراه خود را هر چند ماه یکبار شارژ کنید!:

محققان استفاده از نانولوله‌های کربنی موفق به ساخت نوعی باتری تلفن همراه و لپ‌تاپ شده‌اند که نیاز به شارژ مجدد آنها را تا چند ماه کاهش می‌دهد.این محققان که سیم‌کشی فلزی باتری‌های دستگاه‌های موبایل را با نانولوله تعویض کرده‌اند بر این باورند که این تغییر می‌تواند عمر باتری‌ها را تا 100 برابر افزایش دهد.این پژوهش همچنین می‌تواند گامی بزرگ در دستگاه‌های بزرگتر از موبایل یا رایانه‌های قابل انتقال باشد.

این فناوری را می‌توان در تمام دستگاه‌هایی که با باتری کار می‌کنند مانند ماهواره‌ها، تجهیزات مخابراتی در مناطق دورافتاده یا برنامه‌های کاربردی علمی و نظامی به کار برد.این گروه تحقیقاتی بر این باور است که پژوهش جدید آنها آغازگر راه توسعه عمر باتری‌ها بوده و امیدوارند که بتوانند مصرف نیروی دستگاه‌ها را تا 1000 برابر کارآمد کنند.

کاربرد ترکیبات نانو ساختار در تلفن های همراه:

علم مواد و فناوری های ساخت مواد الکترونیکی مرکز تحولاتی است که در الکترونیک و تمامی کاربردهایش رخ می دهد. ساخت قطعات پلیمری الکترونیکی منعطف از این موارد به شما می روند. برای بدنه تلفن همراه وزن کم، سختی و انعطاف، سازگاری با محیط، استفاده از کارایی مواد، حساسیت، دفع لکه، چسبندگی و خواص سطحی دیگر مورد توجه است. انتظار می رود که بیشتر این تحولات به کمک مواد پلیمری و آلی و ترکیب های آلی و غیرآلی نانو ساختار رخ دهد. مواد موجود در پهنه جهان، موادی هستند که می توانند سبکی، کارایی و پایداری کافی را برای طراحی مواد جدید داشته باشند.
خواص استحکام، انعطاف، کشسانی، سبکی همه در یک دسته به نام خواص مکانیکی قرار می گیرند. عمده راه ارتقای خواص مکانیکی در فناوری نانو از طریق نانو کامپوزیت ها است.

در بخش نانوکامپوزیت ها تنها راه گریز برای خلاقیت توجه به ساختارهای مخلوق خداوند است. مسائل مربوط به مواد در طبیعت کاملاً منظم طراحی شده و میلیون ها نوع ماده در چرخه طبیعت می توان یافت. لذا توجه دانشمندان برای الگوبرداری از خلقت برای دستیابی به خواص مکانیکی مطلوب هنوز ادامه دارد. بعد از آنکه راه حل مشخص شد، مسائل مهم دیگری همچون قیمت، سهولت ساخت. ایمنی، عمر و ظاهر و ثبات در کار مطرح خواهند شد.
در حال حاضر تلاش دانشمندان افزودن موادی مانند نانولوله ها، نانوالیاف، سیلیکات های مولکولی یا نانوذرات اکسید فلزی یا مواد دیگر برای رسیدن به خواص مورد نظر است.

خواص مطلوبی مانند استحکام، خواص الکتریکی، حرارتی، ضدخش یا نفوذپذیری را تنها با وارد کردن مقدار اندکی افزودنی نانو مواد ایجاد کرده اند. اما برای ایجاد سرعت بیشتر در تلفیق همزمان این ویژگی ها راهی جز بررسی مواد زیستی و زنده نیست. چرا که اساس بیشتر خصوصیات طبیعی در خصوصیات ژن ها و ساختارهای کوچک آن نهفته است. پلیمرهای طبیعی، پروتئین ها و پلی ساکاریدها از این مواد به شمار می روند. تار عنکبوت، صدف و ژن ها به دقت مطالعه و بررسی شده اند.

image

باتری های تلفن همراه:

در تلفن های همراه کمترین انرژی مصرفی در حالت استندبای است. توان مصرفی استندبای 18 تا 20 میلی وات است. وقتی قابلیت های مختلف گوشی مانند دوربین، صفحه نمایشگر و رادیو مورد استفاده قرار گیرد توان مصرفی به 2000 میلی وات افزایش می یابد بیشترین توان مصرفی گوشی مربوط به صفحه نمایش، نیمه رساناها و ارسال امواج رادیویی برای ارتباط است. هر یک از این موارد یک سوم توان را می گیرند (به تفاوت توان و انرژی دقت شود).

تأثیر فناوری نانو در حوزه باتری بسیار گسترده بوده است. شرکت توشیبا نوعی باتری لیتیومی ساخته است که زمان شارژ را فوق العاده کاهش می دهد. این باتری می تواند 80 درصد از ظرفیت انرژی باتری را تنها در عرض یک دقیقه، یعنی تقریباً 60 برابر سریع تر از باتری های لیتیومی که امروزه به طور گسترده ای در بازار استفاده می شوند، شارژ کند و علاوه بر این، دارای چگالی انرژی بالایی بوده و در نتیجه کارایی آن بسیار افزایش یافته است.

 

گوشی همراه Morph نمونه ای از فناوری نانو تلفن همراه:

نوکیا با همکاری دانشگاه کمبریج توانستند فناوری نانو را در ساخت گوشی های همراه ارائه و عملی سازند و نسل جدیدی به جهان هدیه کنند .

گوشی مورف نشان میدهد که چگونه دستگاه های تلفن همراه در آینده می توانند به اندازه کافی کوچک باشند و به اشکال مختلف تغییر کنندودارای مواد انعطاف پذیر ، الکترونیک شفاف باشند و قادر اند خود را تمیز نگاهدارد که برای فناوری نانوجزء قابلیت های نهایی است.

مورف می تواند راه را برای دستگاه های تلفن همراه که با استفاده از مواد شفاف ، دفع خاک و اثر انگشت استفاده از انرژی خورشیدی برای شارژ و استفاده از سنسورها و دانش بیشتر و متناسب و هماهنگ با محیط زیست را عرضه دهد.

 

تلفن های همراهی که با استفاده از فناوری نانوخود به خود تعمیر می شوند:

سقوط تلفن همراه به روی زمین به احتمال زیاد باوارد شدن لطمات جدی به سیستم های الکترونیکی چنین تجهیزاتی مواجه می شود. محققان برای مقابله با چنین حوادث بسیار رایجی دست به کار شده و با استفاده از فناوری نانو امکانی را فراهم کرده اند که طی آن خاصیت رسانایی و هدایت الکتریکی در چنین سیستم هایی احیا می شود. مبنای اصلی در این فناوری نوین طراحی و ساخت مداراتی است که قابلیت احیای خودکار را داشته باشند.

در این فناوری نوین از کپسول هایی استفاده می شود که با نانولوله های هادی پر شده اند. این کپسول ها در صورت قرار داشتن در شرایط استرس زای مکانیکی باز شده و محتویات آن روی مداراتی ریخته می شود که دچار آسیب دیدگی های جدی شده اند. زمانی که استرس مکانیکی موجب پیدایش ریزشکافی در ساختار مدار می شود، برخی از کپسول های یاد شده بسرعت از یکدیگر گسیخته و با ریخته شدن نانولوله های موجود در آنها روی مدار، شکاف به وجود آمده ترمیم می شود.

 

آسمونی

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

بیوگرافی آکاسیا اصیل تورکمن بازیگر ترک + عکسبیوگرافی آکاسیا اصیل تورکمن بازیگر ترک + عکسصبا کمالی: من بازداشت نشدمصبا کمالی: من بازداشت نشدمتکذیب خبر سکته قلبی پژمان بازغیتکذیب خبر سکته قلبی پژمان بازغیواکنش جنجالی سحر قریشی به درگذشت دختر آبی + عکسواکنش جنجالی سحر قریشی به درگذشت دختر آبی + عکسبرنامه جدید مهران مدیری توقیف شد؟برنامه جدید مهران مدیری توقیف شد؟زمان پخش سریال مرضیه مشخص شدزمان پخش سریال مرضیه مشخص شداهانت صبا کمالی به امام حسین (ع) + حکم بازداشت و عذر خواهی صبا کمالیاهانت صبا کمالی به امام حسین (ع) + حکم بازداشت و عذر خواهی صبا کمالیبیوگرافی امره بی بازیگر ترک + عکسبیوگرافی امره بی بازیگر ترک + عکسنمایندگان مجلس با تدوین طرحی دولت را ملزم یه شکایت از هالیوود کردند!نمایندگان مجلس با تدوین طرحی دولت را ملزم یه شکایت از هالیوود کردند!واکنش عجیب لیلا اوتادی به انتقادات از کتاب شعرش / لطفا حداقل از رو بخوانید تا باعث خنده ما نشوید!واکنش عجیب لیلا اوتادی به انتقادات از کتاب شعرش / لطفا حداقل از رو بخوانید تا باعث خنده ما نشوید!بیوگرافی هاکان اوماک بازیگر ترک + عکسبیوگرافی هاکان اوماک بازیگر ترک + عکسحضور بازیگران و هنرمندان در مراسم های عزاداری + تصاویرحضور بازیگران و هنرمندان در مراسم های عزاداری + تصاویرتینا آخوندتبار با ظاهر جدید و موهای تراشیده! + تصاویرتینا آخوندتبار با ظاهر جدید و موهای تراشیده! + تصاویرگلشیفته فراهانی ونیز را دست پر ترک کردگلشیفته فراهانی ونیز را دست پر ترک کردبیوگرافی باران بولوک باشی بازیگر ترک + عکسبیوگرافی باران بولوک باشی بازیگر ترک + عکسآنجلینا جولی از صحرا کریمی حمایت کردآنجلینا جولی از صحرا کریمی حمایت کردسکوت ستاره اسکندری شکست/ اولین واکنش به حاشیه‌های پخش یک ویدئوسکوت ستاره اسکندری شکست/ اولین واکنش به حاشیه‌های پخش یک ویدئوجوکر جایزه شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز را بردجوکر جایزه شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز را بردبیوگرافی کان سوی بازیگر ترک + عکسبیوگرافی کان سوی بازیگر ترک + عکسبیوگرافی آهو طوبی بازیگر ترک + عکسبیوگرافی آهو طوبی بازیگر ترک + عکستصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (267)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (267)افزایش انتقادات به سریال بانوی سردار شبکه ۳افزایش انتقادات به سریال بانوی سردار شبکه ۳بیوگرافی آهو سونگور بازیگر ترک + عکسبیوگرافی آهو سونگور بازیگر ترک + عکسماجرای طلاق ترانه علیدوستی از همسرش!ماجرای طلاق ترانه علیدوستی از همسرش!بیوگرافی آلمیلا آدا بازیگر ترک + عکسبیوگرافی آلمیلا آدا بازیگر ترک + عکس
مشکل "قمارباز" محسن چاوشی مشخص شدمشکل "قمارباز" محسن چاوشی مشخص شدتالیا، خواننده زنی که در مد و سینما هم ستاره شدتالیا، خواننده زنی که در مد و سینما هم ستاره شدماجرای پیشنهاد آمریکایی ها به پارسا خائف نابغه عصر جدیدماجرای پیشنهاد آمریکایی ها به پارسا خائف نابغه عصر جدیدفرزاد فرزین، خواننده ای که ادای لات ها را در می آوردفرزاد فرزین، خواننده ای که ادای لات ها را در می آوردسه قطعه محسن چاوشی لو رفت/ رکورد عجیب آقای خاصسه قطعه محسن چاوشی لو رفت/ رکورد عجیب آقای خاصاعتراف جاستین بیبر در اینستاگرام/از مصرف مواد مخدر تا افکار خود برای خودکشیاعتراف جاستین بیبر در اینستاگرام/از مصرف مواد مخدر تا افکار خود برای خودکشیبررسی پایان‌نامه فوق‌لیسانس عادل فردوسی‌پور: مدل‌های پیش‌بینی مسابقات فوتبالبررسی پایان‌نامه فوق‌لیسانس عادل فردوسی‌پور: مدل‌های پیش‌بینی مسابقات فوتبالمحسن چاوشی؛ از نفرین تا آزادی ۳۲ محکوم به اعدام با کمک هوادرانشمحسن چاوشی؛ از نفرین تا آزادی ۳۲ محکوم به اعدام با کمک هوادرانشرکورد کنسرت در ایران توسط ماکان بند شکسته شدرکورد کنسرت در ایران توسط ماکان بند شکسته شدواکنش فرزانه کابلی به جنجال های اخیر حرکات موزونشواکنش فرزانه کابلی به جنجال های اخیر حرکات موزونشرضا صادقی، خواننده موسیقی پاپ زیر تیغ جراحی رفترضا صادقی، خواننده موسیقی پاپ زیر تیغ جراحی رفتواکنش سالار عقیلی و فرزانه کابلی به حواشی کنسرت جنجالیواکنش سالار عقیلی و فرزانه کابلی به حواشی کنسرت جنجالیحمله کیهان به سالار عقیلی و خانم بازیگر/ کار زشت و سخیف!حمله کیهان به سالار عقیلی و خانم بازیگر/ کار زشت و سخیف!مافیا، الیسا را از موسیقی فراری داد!مافیا، الیسا را از موسیقی فراری داد!عکس عاشقانه تارکان و همسرشعکس عاشقانه تارکان و همسرشبازیگری که مورد تحسین قرار گرفت اما حالا منتظر اجرای حکم اعدام است!بازیگری که مورد تحسین قرار گرفت اما حالا منتظر اجرای حکم اعدام است!بیوگرافی چیناره ملیک زاده خواننده و بازیگر آذربایجانی + عکسبیوگرافی چیناره ملیک زاده خواننده و بازیگر آذربایجانی + عکسبیوگرافی سیلا گنچ اوغلو خواننده ترک + عکسبیوگرافی سیلا گنچ اوغلو خواننده ترک + عکسامروز چیا بدونیم: گیر سه پیچ به کودکی بازیگران و چند خبر دیگرامروز چیا بدونیم: گیر سه پیچ به کودکی بازیگران و چند خبر دیگربیوگرافی ایرم دریجی خواننده ترک + عکسبیوگرافی ایرم دریجی خواننده ترک + عکسبیوگرافی بوراک اوزدمیر سرآشپز ترک + عکسبیوگرافی بوراک اوزدمیر سرآشپز ترک + عکسابراز احساسات انریکه به طرفداران ایرانی‌اش + عکسابراز احساسات انریکه به طرفداران ایرانی‌اش + عکسورشکسته های مشهور؛ سلبریتی هایی که ثروت عظیم خود را بر باد دادندورشکسته های مشهور؛ سلبریتی هایی که ثروت عظیم خود را بر باد دادندمورد عجیب پاشایی، حبیب، هاکان و صفوی/ این آهنگ‌ها از کجا می‌آیند؟مورد عجیب پاشایی، حبیب، هاکان و صفوی/ این آهنگ‌ها از کجا می‌آیند؟اعتراض وکیل شجریان به منع تعقیب شریعتمداریاعتراض وکیل شجریان به منع تعقیب شریعتمداری
میشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آوردمیشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آورد۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارند۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارنداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیدگلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!گلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکس