Monday, 14 October 2019|دوشنبه، 22 مهر، 1398|يا قاضي الحاجات|افراد آنلاین: 45 نفر

مروری بر گذشته

عناوین روزنامه های ورزشی سه شنبه 16 مهر 1398
عناوین روزنامه های ورزشی سه شنبه 16 مهر 1398
جهانگیری: کارنامه دولت روحانی قابل دفاع است
جهانگیری: کارنامه دولت روحانی قابل دفاع است
حمله کارگردان بانوی عمارت به صدا و سیما/فصل دوم سریال تحقیر مخاطب است!
حمله کارگردان بانوی عمارت به صدا و سیما/فصل دوم سریال تحقیر مخاطب است!
عناوین روزنامه های دوشنبه 15 مهر 1398
عناوین روزنامه های دوشنبه 15 مهر 1398
علی دایی با گل‌گهر به توافق رسید
علی دایی با گل‌گهر به توافق رسید
بازخوردهای مردمی ازدواج گوهر خیراندیش با یک جوان!
بازخوردهای مردمی ازدواج گوهر خیراندیش با یک جوان!
هانیه توسلی با موهای تراشیده! + عکس
هانیه توسلی با موهای تراشیده! + عکس
راهنمای خرید بلیط بازی ایران و کامبوج برای خانم ها
راهنمای خرید بلیط بازی ایران و کامبوج برای خانم ها
فال امروز یکشنبه 14 مهر 1398
فال امروز یکشنبه 14 مهر 1398
دادگاه محسن لرستانی برگزار شد
دادگاه محسن لرستانی برگزار شد
جریمه‌ای که جنیفر لوپز برای عکس جنجالی‌اش پرداخت
جریمه‌ای که جنیفر لوپز برای عکس جنجالی‌اش پرداخت
دایی به گل گهری‌ها هم جواب رد داد
دایی به گل گهری‌ها هم جواب رد داد
فال امروز دوشنبه 15 مهر 1398
فال امروز دوشنبه 15 مهر 1398
آلبوم خواننده ایرانی نامزده جایزه استرالیا شد
آلبوم خواننده ایرانی نامزده جایزه استرالیا شد
فغانی در لیگ استرالیا سوت زد + عکس
فغانی در لیگ استرالیا سوت زد + عکس
استایل جنجالی متین ستوده در اکران خصوصی مسخره باز! + تصاویر
استایل جنجالی متین ستوده در اکران خصوصی مسخره باز! + تصاویر
عذرخواهی متین ستوده بابت ظاهرش در مراسم اکران خصوصی مسخره باز
عذرخواهی متین ستوده بابت ظاهرش در مراسم اکران خصوصی مسخره باز
صفحه اینستاگرام بهنوش بختیاری با میلیون ها فالوور بسته شد!
صفحه اینستاگرام بهنوش بختیاری با میلیون ها فالوور بسته شد!
فال امروز جمعه 19 مهر 1398
فال امروز جمعه 19 مهر 1398
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (271)
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (271)

حکم سینمایی عجیب برای سخنگوی وزارت امور خارجه ایران!

تاریخ انتشار: دوشنبه، 15 مهر، 1398 سینما، هنرمندان و ورزشکاران ، سینمای ایران
+ A -

اوضاع بلبشوی تئاتر و سینمای ایران، این روزها این قدر عجیب شده است که هر  اتفاقی، تعجب آور نیست. از توقیف اکران عمومی فیلم و تئاتری که مجوز نمایش دارد، تا جریان فساد و تزریق پول های اخلالگران اقتصادی و مفسدان در ساخت و تولید فیلم و سریال که گردش مالی عجیبی را روانه این صنعت کم مخاطب در فرهنگ ایران کرده است. اکثر جامعه ایران، به سالن سینما و تئاتر نمی روند و به این تراژدی غم انگیز ، احتمالا بلیط سینمای ۳۰ هزار تومانی از فروردین ۱۳۹۹ اضافه خواهد شد.

روز گذشته در اقدامی عجیب، حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اسامی شورای سیاست گذاری جشنواره بین المللی فیلم فجر را اعلام  کرد. در این فهرست، نام های عجیبی به چشم می خورد که یکی، مصطفی کاظمی، مشاور شهردار تهران و دیگری، دکتر سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است.

دکتر موسوی و مصطفی کاظمی، نه تحصیلات مرتبط با تئاتر و سینما دارند و نه در این حوزه، سابقه کار علمی و عملی و تجربی دارند. این که سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان به عنوان یک چهره  سیاسی در حوزه بین المللی، وارد عرصه سیاست گذاری یک جشنواره جهانی صنعت سینما شود، آن هم در سطح سیاست گذاری و ترسیم چشم انداز، جای تامل دارد و به نوعی، نقض غرض محسوب می شود.

رسانه ها یکی از دلایل انتخاب آقای سخنگوی وزارت امور خارجه را در شورای  سیاست گذاری جشنواره جهانی فیلم  فجر، تسهیل در امر صدور روادید مهمانان و شرکت کنندگان جشنواره جهانی فیلم فجر اعلام کردند. هم چنین علت حضور نماینده شهرداری، استفاده از تسهیلات شهرداری و کاهش هزینه های برگزاری روایت شده است.

این که سینما در ایران و جهان، ریشه های سیاسی دارد، جای تعجب ندارد. اما این که به صورت مستقیم، از چهره های سیاسی در مدیریت و برگزاری یک جشنواره هنری در حوزه صنعت سینما استفاده شود، کم  سابقه است. حضور سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در شورای سیاست گذاری جشنواره بین المللی فیلم  فجر، صرفا به منظور حمایت و تسهیل صدور روادید شرکت کنندگان، به  نطر می رسد یک استراتژی نامطلوب در برنامه ریزی و اجرای جشنواره بین المللی فیلم  فجر باشد.

جشنواره بین المللی فیلم فجر هنوز نتوانسته در حد و اندازه های سینمای ایران ظاهر شود و برگزاری آن، بیش از آن که بین المللی باشد، به جشنواره مد و لباس سلبریتی های داخلی تبدیل شده و بازتاب بین المللی خاصی حتی در منطقه خاورمیانه هم ندارد. تزریق چهره های شهرداری و سیاسی به کادر تصمیم گیری این رویداد هنری با رویکرد بین المللی، کمک  شایانی به ارتقا جایگاه و کیفیت این رویداد مهم نکرده و می تواند در  اصل قضیه، خلل ایجاد کند.

ابوذر ابراهیمی ترکمان (رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی)، علیرضا شجاع نوری، سید روح الله حسینی، محمد حمیدی مقدم، نادر طالب زاده، محمدمهدی عسگرپور، رائد فریدزاده، مصطفی کاظمی (مشاور شهردار تهران) ، سید رضا میرکریمی و سید عباس موسوی (سخنگوی وزارت امور خارجه) به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر معرفی شدند.

وزارت امور خارجه در  تسهیل و تسریع صدور روادید برای شرکت کنندگان در رویدادهای مختلف در ایران، همواره با وزارت فرهنگ و ارشاد و دیگر دستگاه ها، همراهی و همکاری کرده و برای جلب کمک  حداکثری وزارت امور خارجه، نیازی به استخدام و حکم زنی برای مسئولان رده بالای این مجموعه دیپلماسی در شوراها و انجمن های مختلف کشور نیست.

از طرفی، جشنواره ای که هنوز با آرمان های تدوین شده برای آن فاصله دارد و با خلاء حضور نیروهای نخبه و متخصصان سینمایی برای برنامه ریزی حرفه ای و اجرای یک جشنواره باشکوه در تراز سینمای ایران مواجه است، انتخاب های سیاسی اش، نشان از ناکارآمدی طراحان و برگزار کنندگان در انتخاب های نادرست برای اجرای درست دارد.

اگر  قرار باشد این روش و منش، در شوراهای سیاستگذاری رویدادهای هنری و فرهنگی و صنعتی کشور تداوم یابد، باید شاهد حضور سخنگوی وزارت امور خارجه در حوزه پلیمر، نفت و گاز، استارت آپ ها، تجهیزات خانگی، پوشاک، صنعت آموزش و . . .  باشیم که سالانه رویدادهای مختلفی برای آن برگزار می  شود و از حیث گردش مالی و تاثیر بین المللی در اقتصاد و صنعت ایران، اهمیت بیشتری از جشنواره جهانی فیلم  فجر دارد.

همکاری با سخنگوی جوان و فرهیخته وزارت امور خارجه صرفا در حوزه تسهیل و تسریع صدور روادید شرکت کنندگان جشنواره  جهانی فجر، با نامه نگاری و رایزنی دستگاه وزارت فرهنگ و وزارت خارجه، میسر بود. اما این که صرفا، فردی برای کارهای سیاسی که ربطی به سینما ندارد، عضو شورای سیاست گذاری یک جریان سینمایی شود که قصدش، برگزاری یک جشنواره سینمایی با رویکرد بین المللی است و نه برگزاری یک همایش دیپلماسی!، از یک انتخاب «غیر هوشمندانه» خبر می دهد.

امیدواریم شاهد حضور نیروهای نخبه و تخصصی سینمای ایران در شورای سیاست گذاری و انتخاب و داوران جشنواره جهانی فیلم فجر و جشنواره فیلم فجر بهمن ۹۸ باشیم و ورزش و هنر و فرهنگ، بیش از آن چه که هست، با سیاست مخلوط نشود. برای آقای سخنگو و نماینده شهرداری در این سمت جدید هنری، آرزوی توفیق و موفقیت داریم. همان اندازه که سایبر دیپلماسی را باید جدی گرفت، دیپلماسی فرهنگی را نیز جدی بگیریم.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

انتقاد تند شیوا خنیاگر به گریم نرگس محمدیانتقاد تند شیوا خنیاگر به گریم نرگس محمدیعذرخواهی متین ستوده بابت ظاهرش در مراسم اکران خصوصی مسخره بازعذرخواهی متین ستوده بابت ظاهرش در مراسم اکران خصوصی مسخره بازعلیرضا شجاع نوری بازیگر نقش سلمان فارسی شدعلیرضا شجاع نوری بازیگر نقش سلمان فارسی شدخالکوبی جالب فارسی بر روی دستان آنجلینا جولی!خالکوبی جالب فارسی بر روی دستان آنجلینا جولی!تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (272)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (272)کوروش تهامی، آلبوم می‌دهد/ دختر ایران در راه استکوروش تهامی، آلبوم می‌دهد/ دختر ایران در راه استمنوچهر هادی به التماس افتادمنوچهر هادی به التماس افتادتجاوز جنسی هاروی واینستاین به منشی اش جنجالی شد!تجاوز جنسی هاروی واینستاین به منشی اش جنجالی شد!انتقاد مدیرعامل ناجی هنر از فیلم متری شیش و نیمانتقاد مدیرعامل ناجی هنر از فیلم متری شیش و نیمحمله کارگردان بانوی عمارت به صدا و سیما/فصل دوم سریال تحقیر مخاطب است!حمله کارگردان بانوی عمارت به صدا و سیما/فصل دوم سریال تحقیر مخاطب است!امام جمعه اسالم: در خیابانها صدها جنیفر لوپز،نیکی میناژ و تیلور سوییفت می بینیم!امام جمعه اسالم: در خیابانها صدها جنیفر لوپز،نیکی میناژ و تیلور سوییفت می بینیم!رکوردهای فیلم جوکر در باکس آفیس داخلی و بین‌المللیرکوردهای فیلم جوکر در باکس آفیس داخلی و بین‌المللیهانده ارچل، سوپراستار زن ترک به فیلم مولانا پیوست + عکسهانده ارچل، سوپراستار زن ترک به فیلم مولانا پیوست + عکسنامزد علی وفا در سریال ” دکتر معجزه ” لو رفت!نامزد علی وفا در سریال ” دکتر معجزه ” لو رفت!بیوگرافی گوزیده آرسالان بازیگر ترک + عکسبیوگرافی گوزیده آرسالان بازیگر ترک + عکسپای فیلم متری شیش و نیم  به دادگاه باز شد!پای فیلم متری شیش و نیم به دادگاه باز شد!تغییر چهره ارطغرل به مزاق هوادارانش خوش نیامد!تغییر چهره ارطغرل به مزاق هوادارانش خوش نیامد!صفحه اینستاگرام بهنوش بختیاری با میلیون ها فالوور بسته شد!صفحه اینستاگرام بهنوش بختیاری با میلیون ها فالوور بسته شد!تصمیم ناگهانی شبکه Star Tv در مورد سریال محبوب کوزگون!تصمیم ناگهانی شبکه Star Tv در مورد سریال محبوب کوزگون!انتشار اولین عکس همسر شاهرخ استخری + تصاویرانتشار اولین عکس همسر شاهرخ استخری + تصاویرحکم سینمایی عجیب برای سخنگوی وزارت امور خارجه ایران!حکم سینمایی عجیب برای سخنگوی وزارت امور خارجه ایران!هانیه توسلی با موهای تراشیده! + عکسهانیه توسلی با موهای تراشیده! + عکسسریال ترکی عزیزه، قصه عشقی آتشین با حضور هانده آرچلسریال ترکی عزیزه، قصه عشقی آتشین با حضور هانده آرچلبیوگرافی باهار شاهین بازیگر ترک + عکسبیوگرافی باهار شاهین بازیگر ترک + عکسماجرای خاندان تارگرین/پایان متفاوت بازی تاج و تخت در راه استماجرای خاندان تارگرین/پایان متفاوت بازی تاج و تخت در راه است
حمایت دمت آکالین از برگوزر کورال در برابر توهین های خواهرش!حمایت دمت آکالین از برگوزر کورال در برابر توهین های خواهرش!شش هنرمند ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2019 جای گرفتندشش هنرمند ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2019 جای گرفتندطعنه ریحانا به شکیرا و جنیفر لوپز: حاضر نیستم خودم را بفروشم!طعنه ریحانا به شکیرا و جنیفر لوپز: حاضر نیستم خودم را بفروشم!همایون شجریان و سهراب پورناظری نیز به مست عشق پیوستندهمایون شجریان و سهراب پورناظری نیز به مست عشق پیوستندجریمه‌ای که جنیفر لوپز برای عکس جنجالی‌اش پرداختجریمه‌ای که جنیفر لوپز برای عکس جنجالی‌اش پرداختپای خواننده‌های کره‌ای هم به عربستان باز شدپای خواننده‌های کره‌ای هم به عربستان باز شدریحانا کتاب منتشر می‌کند/ هزار عکس نادیده از خواننده معروفریحانا کتاب منتشر می‌کند/ هزار عکس نادیده از خواننده معروفدرخشش خواننده کوچک "عصر جدید" در آذربایجان/ پارسا خائف برنده یک جایزه بین‌المللی شددرخشش خواننده کوچک "عصر جدید" در آذربایجان/ پارسا خائف برنده یک جایزه بین‌المللی شدآلبوم خواننده ایرانی نامزده جایزه استرالیا شدآلبوم خواننده ایرانی نامزده جایزه استرالیا شددانلا بلیج با آرایش و تغییر چهره جدیدش لایک باران شد!دانلا بلیج با آرایش و تغییر چهره جدیدش لایک باران شد!دردسر چاوشیست‌ها برای محسن چاوشی/ وضعیت قمارباز پیچیده شددردسر چاوشیست‌ها برای محسن چاوشی/ وضعیت قمارباز پیچیده شدتمرینات ورزشی جنیفر لوپز در 50 سالگی + عکستمرینات ورزشی جنیفر لوپز در 50 سالگی + عکسسرنوشت مشابه تتلو برای هوروش‌بند + عکسسرنوشت مشابه تتلو برای هوروش‌بند + عکسدادگاه محسن لرستانی برگزار شددادگاه محسن لرستانی برگزار شدتصاویر ایرانگردی جالب یولیا یوزیک، خبرنگار بازداشت شده روس در تهرانتصاویر ایرانگردی جالب یولیا یوزیک، خبرنگار بازداشت شده روس در تهرانسحر تبر، چهره جنجالی اینستاگرام بازداشت شد!سحر تبر، چهره جنجالی اینستاگرام بازداشت شد!جنگ جدید دمت آکالین با حادیثه/طفلکی حتی یک میلیون فالوور هم نداره!جنگ جدید دمت آکالین با حادیثه/طفلکی حتی یک میلیون فالوور هم نداره!امیر اویار هتلدار مشهور ترک در ونیز ایتالیا، دوست پسر جدید آدریانا لیماامیر اویار هتلدار مشهور ترک در ونیز ایتالیا، دوست پسر جدید آدریانا لیمااوزجان دنیز: تحقیق کردم چنین خواهری ندارم!اوزجان دنیز: تحقیق کردم چنین خواهری ندارم!جامعه شناسی خودمانی تتلو و بهادر وحشی‌ها؛ گیلتی پلیژرهای اینستاگرامی!جامعه شناسی خودمانی تتلو و بهادر وحشی‌ها؛ گیلتی پلیژرهای اینستاگرامی!محسن لرستانی به «افساد فی‌الارض» متهم شدمحسن لرستانی به «افساد فی‌الارض» متهم شدامیرعباس گلاب هم بازیگر شد!امیرعباس گلاب هم بازیگر شد!مراقبت ویژه سه پرستار از محمدرضا شجریانمراقبت ویژه سه پرستار از محمدرضا شجریانپاسخ استاد شجریان به دشمنی‌ها و ناسزاگویی‌هاپاسخ استاد شجریان به دشمنی‌ها و ناسزاگویی‌هاچرا و چطور «تتلو» صاحب ۱۶میلیون کامنت شد؟چرا و چطور «تتلو» صاحب ۱۶میلیون کامنت شد؟
خشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردسیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!سیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرداو حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مردپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندهادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹هادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹میشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آوردمیشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آورد۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارند۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارنداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیدگلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!گلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شد