Sunday, 18 August 2019|يکشنبه، 27 مرداد، 1398|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 40 نفر

مروری بر گذشته

مجازات تجاوز جنسی در ایران چیست؟
مجازات تجاوز جنسی در ایران چیست؟
ورشکسته های مشهور؛ سلبریتی هایی که ثروت عظیم خود را بر باد دادند
ورشکسته های مشهور؛ سلبریتی هایی که ثروت عظیم خود را بر باد دادند
16 روز تا حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا
16 روز تا حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا
عناوین روزنامه های ورزشی پنجشنبه 24 مرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی پنجشنبه 24 مرداد 1398
سلبریتی هایی که باور نمی کنید امسال ۵۰ ساله شدند!
سلبریتی هایی که باور نمی کنید امسال ۵۰ ساله شدند!
نقد سریال هیولا؛ قسمت پانزدهم
نقد سریال هیولا؛ قسمت پانزدهم
عناوین روزنامه های یکشنبه 20 مرداد 1398
عناوین روزنامه های یکشنبه 20 مرداد 1398
مصرف زیاد قند چه بر سر پوست ما می آورد؟
مصرف زیاد قند چه بر سر پوست ما می آورد؟
حسام نواب صفوی از سوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تهدید به شکایت شد!
حسام نواب صفوی از سوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تهدید به شکایت شد!
بیوگرافی اوزگو نامال بازیگر ترک + عکس
بیوگرافی اوزگو نامال بازیگر ترک + عکس
چگونه بدون آنلاین شدن در واتساپ به پیام ها پاسخ دهیم؟
چگونه بدون آنلاین شدن در واتساپ به پیام ها پاسخ دهیم؟
عناوین روزنامه های ورزشی یکشنبه 20 مرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی یکشنبه 20 مرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی سه شنبه 22 مرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی سه شنبه 22 مرداد 1398
شماره‌گذاری پراید از سال آینده متوقف خواهد شد
شماره‌گذاری پراید از سال آینده متوقف خواهد شد
چری تیگو 8 وارد ایران شد ؛ مشخصات محصول جدید مدیران خودرو
چری تیگو 8 وارد ایران شد ؛ مشخصات محصول جدید مدیران خودرو
فال امروز جمعه 25 مرداد 1398
فال امروز جمعه 25 مرداد 1398
اگر از صدای غذا خوردن بقیه عصبی می‌شوید احتمالا اختلال مغزی دارید
اگر از صدای غذا خوردن بقیه عصبی می‌شوید احتمالا اختلال مغزی دارید
درمان‌های خانگی آفتاب‌سوختگی؛ از عسل تا سیب‌زمینی
درمان‌های خانگی آفتاب‌سوختگی؛ از عسل تا سیب‌زمینی
آتش بازی طبیعت؛ بارش شهابی برساوشی ۲۲ مرداد آسمان زمین را روشن می‌کند
آتش بازی طبیعت؛ بارش شهابی برساوشی ۲۲ مرداد آسمان زمین را روشن می‌کند
عناوین روزنامه های ورزشی شنبه 26 مرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی شنبه 26 مرداد 1398

تغذیه مناسب روزه اولی ها (افطار، شام و سحر)

تاریخ انتشار: دوشنبه، 23 ارديبهشت، 1398 سلامت ، تغذیه سالم
+ A -

تغذیه مناسب روزه اولی‌ها چیست؟ آیا مصرف زیاد آب به روزه دار کمک می‌کند؟ پیشنهاد می‌شود نوجوانانی که اولین بار است روزه می‌گیرند برای افطار غذا‌های سبک را انتخاب کنند. در وعده سحری نیز بهتر است از غذا‌های بسیار سنگین خودداری شود تا بدن بتواند راحت غذا را هضم کند. اگر به دنبال بیان دقیق‌تری از این موضوعات هستید ما را در این مقاله همراهی کنید.

تغذیه مناسب روزه اولی‌ها‌

برای نوجوانان و کسانی که امسال برای سال اول روزه می‌گیرند شاید روزه گرفتن در ظاهر امری سخت و غیر ممکن باشد، اما با رعایت کردن برخی نکات می‌توان هم از معنویت این ماه برخوردار شد و هم سلامتی خود را تضمین کرد. یکی از بهترین پیشنهاد‌هایی که می‌توان برای روزه اولی‌ها داشت این است که افطار را مثل وعده صبحانه، شام را یکی دو ساعت پس از افطار همانند شب‌های دیگر و وعده سحری را جایگزین ناهار کنند. حال با توجه به این موضوع تک تک این وعده‌ها را به طور مجزا توضیح می‌دهیم.

افطار مناسب روزه اولی ها

برای شروع کردن افطار و باز کردن روزه بهتر است از یک نوشیدنی گرم مثل یک استکان آبجوش یا یک لیوان شیر گرم به همراه شیرینی‌های طبیعی مثل خرما یا کشمش استفاده کنید. پس از گذشت مدتی اگر هنوز تشنگی آزارتان می‌دهد بهتر است یک لیوان چای شیرین و یا یک لیوان آب میوه بخورید تا علاوه بر رفع تشنگی پروتئین از دست رفته بدن باز گردد. تغذیه مناسب روزه اولی‌ها برای وعده افطار، مصرف نان، پنیر، گردو و سبزی است. اگر نوجوان شما اضافه وزن دارد بهتر است این وعده غذایی را به طور کامل میل کند. اگر فرزند شما میل دارد که افطار خود را با غذای سبک باز نکند مصرف غذا‌هایی مثل کتلت، کوکو، شامی همچنین سوپ می‌تواند گزینه‌های مناسبی باشد.

مصرف غذا‌هایی مانند حلیم‌های چرب و آش رشته که حاوی مقدار زیادی حبوبات و رشته است فشار زیادی را به دستگاه گوارش وارد می‌کند؛ این در حالی است که معده ساعت‌های زیادی خالی از هرگونه غذا و انرژی بوده است. نتیجه این اتفاق، بروز مشکلات گوارشی گاها شدید خواهد بود. اگر فرزندتان اصرار به خوردن غذا‌هایی از این نوع دارد بهتر است به مقدار کم بسنده شود.

از افطار تا سحر

بهتر است شام را یکی دو ساعت پس از افطار میل کنید اما گاهی پیش می‌آید بنا یه هر دلیلی از جمله کوتاه بودن شب و یا تحمل نکردن فرزندتان بخواهید شام را پس از افطار داشته باشید. مهم‌ترین نکته در صورت مصرف شام پس از افطار، آرام خوردن غذا و جویدن بسیار است زیرا مصرف مقدار زیاد غذا به طور ناگهانی و پر شدن غیرعادی معده باعث بروز مشکلاتی در جریان خون شده و باعث اختلالات گوارشی خواهد شد. انتخاب نوع غذا در این وعده می‌تواند مثل شب‌های غیر از ماه رمضان باشد اما نکته حائز اهمیت در این مدت یعنی بین افطار تا سحر خوردن میوه در وعده‌های متفاوت و یا نوشیدن آب میوه و همینطور چای کمرنگ است.

سحری

نوجوانان روزه اولی می‌توانند برای این وعده از پلو‌های مخلوط میل کنند. به عنوان مثال می‌توانید به برنج کالری یا پروتئین اضافه کنید یا در کنار غذا از حداکثر یک فنجان ماست یا سالاد استفاده کنید. خورشت‌ها می‌توانند به دلیل داشتن پروتئین، حبوبات و سبزیجات به طور همزمان، تغذیه مناسبی برای روزه اولی‌ها باشند اما نباید فراموش شود که مصرف زیاد گوشت به شکل غذا‌هایی مانند چلو کباب یا جوجه کباب باعث بروز تشنگی در طول روز خواهد شد. از همین رو پروتئین باید از مخلوط حبوبات و سبزیجات مفید باشد.

آب خوردن و رفع تشنگی

یکی از مهم‌ترین معضلات روزه داران به ویژه روزه اولی‌ها برطرف کردن تشنگی در طول روزه داری است. برای حل این مشکل نکاتی را بیان می‌کنیم که می‌تواند راه حل مناسبی برای این مشکل باشد.

  • غذا‌های سرخ شده و غذا‌های گوشتی را از وعده سحری خود حذف کنید، زیرا دستگاه گوارش و معده برای هضم این نوع غذا‌ها مقدار زیادی آب مصرف می‌کند.

  • کاهو آب زیادی در خودش دارد. شما می‌توانید مصرف کاهو را در ساعات افطار تا سحر زیاد کنید، اما فراموش نکنید که اگر همراه با سس خاصی مصرف شود نتیجه برعکسی دارد و کودکان و نوجوانان تشنه‌تر می‌شوند.

  •  از مصرف زیاد آب در وعده سحری خودداری کنید، زیرا نه تنها از تشنگی شما و فرزندتان کم نمی‌کند بلکه می‌تواند با رقیق کردن آنزیم‌های گوارشی، باعث اختلالات گوارشی شود.

ورزش فعلاً ممنوع!

اگر فرزندتان تمایل به انجام فعالیت‌های ورزشی دارد بهتر است او را از این کار باز داشته و از او بخواهید ورزش کردن را به بعد از افطار موکول کند، زیرا ورزش کردن باعث تعریق بدن می‌شود و باعث هدر رفتن انرژی لازم برای روزه داری می‌شود. روزه اولی‌ها چون که بدن خود را به روزه عادت نداده‌اند، انجام فعالیت‌های زیاد امکان آسیب دیدن قوای جسمی‌شان را افزایش می‌دهد.

روزه گرفتن در روز های طولانی

شاید با دیدن این تیتر شما دنبال راز ناگفته‌ای باشید، اما راز روزه گرفتن در روزهای طولانی چیزی نیست به جز رعایت کردن همین نکاتی که در این مقاله بیان کردیم. شاید در نگاه اول این نکات آن چنان هم مهم نباشد، اما در واقعیت رعایت همین نکات باعث خواهد شد تجربه روزه داری بهتری داشته باشید. خانواده‌ها هم از جهت انتخاب صحیح و مفید نوع غذا در وعده‌های افطار و سحر و هم از جهت روحیه دادن به فرزندان خود می‌توانند نقش بسزایی در روزه گرفتن روزه اولی‌ها داشته باشند، زیرا که تمامی آن‌ها یکبار این مسیر را گذرانده‌اند.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

بیوگرافی اوزلم یلماز بازیگر ترک + عکسبیوگرافی اوزلم یلماز بازیگر ترک + عکسسرطان جان بازیگر "ایزدی رایدر" را گرفتسرطان جان بازیگر "ایزدی رایدر" را گرفتتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (264)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (264)بیوگرافی مینه توگای بازیگر ترک + عکسبیوگرافی مینه توگای بازیگر ترک + عکسبیوگرافی آصلی تاندوغان بازیگر ترک + عکسبیوگرافی آصلی تاندوغان بازیگر ترک + عکسممنوع التصویر شدن هانیه توسلی/ مشکل هانیه توسلی چیست؟ممنوع التصویر شدن هانیه توسلی/ مشکل هانیه توسلی چیست؟رونمایی از کتاب جدید شیلا خداداد! + عکسرونمایی از کتاب جدید شیلا خداداد! + عکسساخت فصل هفتم خندوانه تایید شدساخت فصل هفتم خندوانه تایید شدبیوگرافی مرات آنلمیش و همسرش بیرجه آکالای + عکسبیوگرافی مرات آنلمیش و همسرش بیرجه آکالای + عکسبیوگرافی کیوانچ تاتلیتوگ بازیگر ترک + عکسبیوگرافی کیوانچ تاتلیتوگ بازیگر ترک + عکسدعوای دختر بروس لی با تارانتینو بالا گرفت/ پاسخ تند شنون لیدعوای دختر بروس لی با تارانتینو بالا گرفت/ پاسخ تند شنون لیحسام نواب صفوی از سوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تهدید به شکایت شد!حسام نواب صفوی از سوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تهدید به شکایت شد!اولین قسمت برنامه شب‌ نشینی با حضور پیمان قاسم ‌خانیاولین قسمت برنامه شب‌ نشینی با حضور پیمان قاسم ‌خانیریحانه پارسا به عنوان اولین بازیگر فیلم راند چهارم معرفی شدریحانه پارسا به عنوان اولین بازیگر فیلم راند چهارم معرفی شدبیوگرافی بوگرا گولسوی بازیگر ترک + عکسبیوگرافی بوگرا گولسوی بازیگر ترک + عکسبیوگرافی تووانا تورکای بازیگر ترک + عکسبیوگرافی تووانا تورکای بازیگر ترک + عکسبیوگرافی اوزگو نامال بازیگر ترک + عکسبیوگرافی اوزگو نامال بازیگر ترک + عکسبیوگرافی سلن سویدر بازیگر ترک + عکسبیوگرافی سلن سویدر بازیگر ترک + عکسشهلا ریاحی قدرت تکلمش را از دست داد/ وضعیت نامساعد بازیگر قدیمیشهلا ریاحی قدرت تکلمش را از دست داد/ وضعیت نامساعد بازیگر قدیمیواکنش رامبد جوان به قضاوت هایی که شدواکنش رامبد جوان به قضاوت هایی که شدنیکول کیدمن رکورددار جراحی زیبایی شد!نیکول کیدمن رکورددار جراحی زیبایی شد!بیوگرافی نازان کسال بازیگر ترک + عکسبیوگرافی نازان کسال بازیگر ترک + عکسسلبریتی هایی که باور نمی کنید امسال ۵۰ ساله شدند!سلبریتی هایی که باور نمی کنید امسال ۵۰ ساله شدند!تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (263)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (263)بازیگران شهرزاد پول‌های ناسالم را بازمی‌گردانند؟بازیگران شهرزاد پول‌های ناسالم را بازمی‌گردانند؟
بازیگری که مورد تحسین قرار گرفت اما حالا منتظر اجرای حکم اعدام است!بازیگری که مورد تحسین قرار گرفت اما حالا منتظر اجرای حکم اعدام است!بیوگرافی چیناره ملیک زاده خواننده و بازیگر آذربایجانی + عکسبیوگرافی چیناره ملیک زاده خواننده و بازیگر آذربایجانی + عکسبیوگرافی سیلا گنچ اوغلو خواننده ترک + عکسبیوگرافی سیلا گنچ اوغلو خواننده ترک + عکسامروز چیا بدونیم: گیر سه پیچ به کودکی بازیگران و چند خبر دیگرامروز چیا بدونیم: گیر سه پیچ به کودکی بازیگران و چند خبر دیگربیوگرافی ایرم دریجی خواننده ترک + عکسبیوگرافی ایرم دریجی خواننده ترک + عکسبیوگرافی بوراک اوزدمیر سرآشپز ترک + عکسبیوگرافی بوراک اوزدمیر سرآشپز ترک + عکسابراز احساسات انریکه به طرفداران ایرانی‌اش + عکسابراز احساسات انریکه به طرفداران ایرانی‌اش + عکسورشکسته های مشهور؛ سلبریتی هایی که ثروت عظیم خود را بر باد دادندورشکسته های مشهور؛ سلبریتی هایی که ثروت عظیم خود را بر باد دادندمورد عجیب پاشایی، حبیب، هاکان و صفوی/ این آهنگ‌ها از کجا می‌آیند؟مورد عجیب پاشایی، حبیب، هاکان و صفوی/ این آهنگ‌ها از کجا می‌آیند؟اعتراض وکیل شجریان به منع تعقیب شریعتمداریاعتراض وکیل شجریان به منع تعقیب شریعتمداریپست تبلیغاتی در اینستاگرام ستاره های ایرانی، چند؟!پست تبلیغاتی در اینستاگرام ستاره های ایرانی، چند؟!محمدباقر منصوری درگذشت + بیوگرافیمحمدباقر منصوری درگذشت + بیوگرافیکیتی پری در دادگاه محکوم شدکیتی پری در دادگاه محکوم شدپلیس تایید کرد/همراه حامد زمانی اقلام ممنوعه داشته است!پلیس تایید کرد/همراه حامد زمانی اقلام ممنوعه داشته است!پارسا خائف پدیده موسیقی خواهد شد؟پارسا خائف پدیده موسیقی خواهد شد؟بیوگرافی علی پرمهر خواننده + زندگی شخصی و همسرشبیوگرافی علی پرمهر خواننده + زندگی شخصی و همسرشتکذیب دستگیری حامد زمانی به دلیل حمل مواد مخدرتکذیب دستگیری حامد زمانی به دلیل حمل مواد مخدرخانه احمد شاملو در آستانه تخریب شدن + عکسخانه احمد شاملو در آستانه تخریب شدن + عکسامروز چیا بدونیم: از گرونترین بازیکن ایران تا دلیل اخراج عادلامروز چیا بدونیم: از گرونترین بازیکن ایران تا دلیل اخراج عادلبیوگرافی گونل زینالوا خواننده ترک + عکسبیوگرافی گونل زینالوا خواننده ترک + عکسلغو کنسرت علیرضا قربانی بخاطر نخست وزیر عراقلغو کنسرت علیرضا قربانی بخاطر نخست وزیر عراقریحانا صاحب موزه شدریحانا صاحب موزه شدبیوگرافی سیمگه ساغین خواننده ترک + عکسبیوگرافی سیمگه ساغین خواننده ترک + عکسبیوگرافی حادیثه آچیق گوز خواننده ترک + عکسبیوگرافی حادیثه آچیق گوز خواننده ترک + عکسسلمان خان از فاطمه حمامی دختر نقاش ایرانی قدردانی کرد + عکسسلمان خان از فاطمه حمامی دختر نقاش ایرانی قدردانی کرد + عکس
از کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیدگلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!گلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکس