Saturday, 25 May 2019|شنبه، 4 خرداد، 1398|يا رب العالمين|افراد آنلاین: 25 نفر

مادر فداکار اماراتی پس از 27 سال از کما خارج شد

تاریخ انتشار: شنبه، 21 ارديبهشت، 1398 اخبار ، اخبار حوادث
+ A -

یک زن اماراتی در جریان سانحه‌ی رانندگی در سال 1991 دچار آسیب شدید مغزی شده و به اغما (کما) فرو رفته بود. او اکنون به طور معجزه‌آسایی پس از 27 سال از کما خارج شد و هوشیاری خود را بازیافت.

منیره عبدالله در سال 1991 در تصادف شدیدی با یک اتوبوس ضربه مغزی شد و به کما رفت. او که در زمان تصادف 32 سال داشت، در هنگام تصادف پسر 4 ساله خود را در آغوش کشید و جان او را نجات داد. عمر وبیر، پسر منیرا که در صندلی عقب ماشین در کنار مادرش نشسته بود، به لطف فداکاری مادرش در آن حادثه آسیبی ندید. از آن روز او 27 سال منتظر ماند تا دوباره چشم باز کردن مادرش را ببیند.

منیره عبدالله سال گذشته پس از 27 سال از کما خارج شد و در بیمارستانی در آلمان به هوش آمد. عمر سرانجام تصمیم گرفت که داستان مادرش را افشا کند. او در گفتگو با روزنامه نشنال امارات گفت: من هرگز ناامید نشدم، چرا که همیشه چیزی در دلم می‌گفت او بالاخره بیدار خواهد شد.

عمر می‌گوید به این خاطر تصمیم گرفت ماجرای مادرش را برای مردم فاش کند که هرگز امید خود را از دست ندهند و کسانی که به کما رفته‌اند را مرده فرض نکنند.

مادرم مرا در آغوش کشید و جانم را نجات داد

عمر در اشاره به تصادف غم‌انگیزی که در کودکی مادرش را به شدت مجروح کرد، گفت: در آن زمان من تنها 4 سال داشتم، اما به خوبی می‌توانم حادثه را به یاد بیاورم. آن روز مدیر مهد کودک با مادرم تماس گرفت و به او اطلاع داد که اتوبوس مهد از کار افتاده است و او باید شخصا مرا به خانه ببرد. مادرم برای آوردن من از مهد کودک همراه با عمویم به دنبالم آمده بود. من و مادر در صندلی عقب ماشین نشسته بودیم و عمو در حال رانندگی بود. در این زمان کامیونی به سرعت به سمت ما آمد و به اتومبیل ما برخورد کرد. در هنگام تصادف مادرم مرا در آغوش گرفت و خودش به سختی آسیب دید. در آن زمان تلفن همراه وجود نداشت و نیروی اورژانس 4 ساعت بعد به محل حادثه آمدند.

عمر در این سانحه به غیر از کبودی مختصری بر روی سر، آسیب جدی‌تری ندیده بود؛ اما مادرش پس از آسیب شدید مغزی ساعت‌ها بدون خدمات پزشکی رها شده بود.

سال‌های کما

بر اساس گزارش روزنامه نشنال امارات، منیره پس از تصادف و رفتن به کما، به بیمارستانی در لندن منتقل شد. او برای درمان از امارات به لندن در بریتانیا منتقل شد. در آن جا پزشکان بریتانیایی تشخیص دادند که منیره به اغما رفته است و در وضعیت نباتی به سر می‌برد. او در بیمارستان در لندن زندگی نباتی خود را ادامه داد. او سپس مجددا به شهر العین امارات، مرز میان امارات و عمان، انتقال داده شد. منیره در امارات چندین بار به دلیل مقررات شرکت‌های بیمه، بین مراکز درمانی مختلف جابه‌جا شده و در مراکز درمانی مختلف نگهداری می‌شد.

در این مدت که منیره در وضعیت اغما به زندگی نباتی خود ادامه می‌داد، از طریق لوله تغذیه می‌شد. پزشکان نیز با روش‌های فیزیوتراپی تلاش کردند تا مانع از ضعیف شدن و تحلیل ماهیچه‌ها و عضلات او شوند.

در نهایت، دادگاه سلطنتی امارات در ابوطبی تصمیم گرفت که منیره عبدلله را مورد حمایت‌های مالی خود قرار بدهد. به این ترتیب منیره را در سال 2017 به بیمارستانی در آلمان انتقال دادند. در آلمان پزشکان چندین جراحی بر روی منیره انجام دادند تا عضلات و ماهیچه‌های دست و پای او را ترمیم کنند و وضعیت جسمانی او بهبود پیدا کند. همچنین برای بهبود وضعیت او و جلوگیری از ضعف جسمانی، منیره تحت دارو درمانی قرار گرفت.

در نهایت مادر فداکار پس از 27 سال از کما خارج شد

یک سال بعد، عمر بر سر اتاق مادرش با پرسنل بیمارستان مشاجره می‌کند. طولانی‌ترین زمان کمای ثبت شده در آلمان 16 سال بود و پزشک آلمانی در حال آماده کردن گزارشی از اوضاع بیمار بوده تا پس از آن مقدمات ارسالش به امارات محیا شود. عمر می‌گوید که احتمالا همین مشاجره و سرو صدای دوباره باعث نگرانی منیره از سلامت فرزندش شده و این موضوع به منزله یک شوک دوباره به منیره است. عمر می‌گوید: او (منیره) صداهای عجیبی از خود در می‌آورد. من پزشکان را فورا صدا کردم. هر بار که از پزشکان می‌خواستم که مادرم را معاینه کنند، آن‌ها پس از معاینه وضعیت او را نرمال اعلام می‌کردند.

عمر در مورد زمان به هوش آمدن مادرش از کما افزود: سه روز پس از آن ماجرا، من با شنیدن صدای کسی که نام مرا صدا می‌زد از خواب بیدار شدم. او مادرم بود که نام مرا صدا می‌زد. سال‌ها منتظر این لحظه بودم و رویای آن را در سر می‌پروراندم که مادرم نام مرا صدا بزند. از خوشحالی در پوست خودم نمی‌گنجیدم. مادرم پس از سال‌ها به هوش آمد و اولین چیزی که بر زبان آورد، نام من بود.

عمر درباره‌ی وضعیت فعلی مادرش می‌گوید: در حال حاضر او نسبت به تحرکات عکس‌العمل بیشتری نشان می‌دهد و می‌تواند کم کم درد را احساس کند. همچنین او می‌تواند کمی هم سخن بگوید.

منیره اکنون به ابوظبی امارات منتقل شده و تحت مراقبت است. او مشغول فیزیوتراپی است تا دوباره قدرت کامل عضلات و ماهیچه‌های خود را به دست آورد و بر بدنش مسلط شود.

مواردی مانند منیره کمیاب‌اند

مرکز بهداشت ملی بریتانیا در مورد شانس بهبود وضعیت کما می‌گوید تقریبا غیرممکن است که بتوانیم شانس بهبود کسی که در اغما فرو رفته است را برآورد کنیم. افرادی که پس از کما به هوش آمده‌اند، معمولا با صدمات دائمی ناشی از آسیب مغزی رنج می‌برند. منیره پس از 27 سال از کما خارج شد، اما موارد این چنینی نادر هستند.

یکی از نمونه‌های بارز به هوش آمدن بیماران از وضعیت کما، تری والس مرد آمریکایی است که در پی یک سانحه رانندگی به مدت 19 سال در کما بود و در وضعیت نزدیک به نباتی قرار داشت. اما تری به هوش آمد و پزشکان درباره‌ی وضعیت او اظهار کردند که مغز تری والس مجددا شروع به رشد و ترمیم خود کرده است.

نمونه‌ی دیگر خروج از وضعیت کما، مایکل شوماخر قهرمان برجسته مسابقات اتومبیل‌رانی فرمول یک است. شوماخر در سال 2013 در فرانسه و در هنگام اسکی کردن دچار سانحه‌ی شدیدی شد. پس از معاینات، پزشکان او را در وضعیت کما اعلام کردند و 6 ماه بعد برای ادامه روند درمانی به سوئیس منتقل شد.

درباره‌ی وضعیت فعلی مایکل شوماخر، راننده پیشین تیم فراری، گفته می‌شود که در خانه‌اش در سوئیس تحت درمان است؛ اما اطلاعات چندانی از وضعیت او در دسترس نیست.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

پروژه های بعدی ستاره های سریال بازی تاج و تختپروژه های بعدی ستاره های سریال بازی تاج و تختبرترین برنده نخل طلای کن مشخص شد/ فیلم کیارستمی در رده ۲۵برترین برنده نخل طلای کن مشخص شد/ فیلم کیارستمی در رده ۲۵سریال پایتخت ۶ برای نوروز ۹۹ آماده می‌شودسریال پایتخت ۶ برای نوروز ۹۹ آماده می‌شودسریال بازی تاج و تخت باز هم سوژه شد!سریال بازی تاج و تخت باز هم سوژه شد!تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (252)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (252)شیوا طاهری بازیگر گذر از رنج ها ازدواج کرد + عکسشیوا طاهری بازیگر گذر از رنج ها ازدواج کرد + عکسفصل ۸ «بازی تاج و تخت» را دوباره بسازید!فصل ۸ «بازی تاج و تخت» را دوباره بسازید!بیوگرافی سجاد افشاریان بازیگر نقش آراز در سریال برادر جان + عکسبیوگرافی سجاد افشاریان بازیگر نقش آراز در سریال برادر جان + عکسبیوگرافی سجاد دیرمینا بازیگر نقش رامین در سریال دلدار + عکسبیوگرافی سجاد دیرمینا بازیگر نقش رامین در سریال دلدار + عکسچرا «صدا و سیما» با اعصاب مردم بازی می‌کند؟چرا «صدا و سیما» با اعصاب مردم بازی می‌کند؟حضور بازیگران به عنوان مجری، برای صداوسیما گران تمام شدحضور بازیگران به عنوان مجری، برای صداوسیما گران تمام شدبیوگرافی نیما رئیسی بازیگر نقش پژمان در سریال دلدار + عکسبیوگرافی نیما رئیسی بازیگر نقش پژمان در سریال دلدار + عکستهیه کننده شهرزاد درگیر اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانیتهیه کننده شهرزاد درگیر اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانیگاف جدید در قسمت پنجم سریال بازی تاج و تخت + عکسگاف جدید در قسمت پنجم سریال بازی تاج و تخت + عکستصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (251)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (251)فصل دوم عصر جدید با تغییر روی آنتن می‌رود، آرای مردمی سرنوشت سازندفصل دوم عصر جدید با تغییر روی آنتن می‌رود، آرای مردمی سرنوشت سازندمحمد ابراهیم سلطانی‌فر، مدیر دوبلاژ شبکه یک درگذشتمحمد ابراهیم سلطانی‌فر، مدیر دوبلاژ شبکه یک درگذشتنویسنده مرد عنکبوتی درگذشتنویسنده مرد عنکبوتی درگذشتچرا بنیامین حذف شد؟ گلزار و دوستان از آنتن می‌روند؟چرا بنیامین حذف شد؟ گلزار و دوستان از آنتن می‌روند؟بیوگرافی شادی مختاری بازیگر نقش ندا در سریال دلدار + عکسبیوگرافی شادی مختاری بازیگر نقش ندا در سریال دلدار + عکسبیوگرافی یوسف مرادیان بازیگر سریال از یادها رفته + عکسبیوگرافی یوسف مرادیان بازیگر سریال از یادها رفته + عکسبیوگرافی حسام محمودی بازیگر نقش امیر (سامان) در سریال دلدار + عکسبیوگرافی حسام محمودی بازیگر نقش امیر (سامان) در سریال دلدار + عکسبیوگرافی ندا جبرائیلی بازیگر نقش لیلا در سریال برادر جان + عکسبیوگرافی ندا جبرائیلی بازیگر نقش لیلا در سریال برادر جان + عکسبیوگرافی سوگل خلیق بازیگر نقش رونا در سریال دلدار + عکسبیوگرافی سوگل خلیق بازیگر نقش رونا در سریال دلدار + عکستصاویر جدید رضا رشیدپور که بهت مخاطبانش را به دنبال داشتتصاویر جدید رضا رشیدپور که بهت مخاطبانش را به دنبال داشت
ترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردیلدا عباسی قلب اروپا را به خود خیره کردیلدا عباسی قلب اروپا را به خود خیره کردبیوگرافی بهنام صفوی + عکسبیوگرافی بهنام صفوی + عکسبهنام صفوی درگذشتبهنام صفوی درگذشتاسم و عکس فرزند مگان مارکل و پرنس هری منتشر شداسم و عکس فرزند مگان مارکل و پرنس هری منتشر شدامروز باید چیا بدونیم: از جنتلمن ها تا پیدا شدن گلزارامروز باید چیا بدونیم: از جنتلمن ها تا پیدا شدن گلزارفرزند مگان مارکل و پرنس هری به دنیا آمد؛ ۷ قانونی که زوج سلطنتی از حالا باید رعایت کنندفرزند مگان مارکل و پرنس هری به دنیا آمد؛ ۷ قانونی که زوج سلطنتی از حالا باید رعایت کنندبهنام صفوی خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شدبهنام صفوی خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شدچرا دانش‌آموزان‌مان ساسی مانکن را به حامد زمانی ترجیح می‌دهند؟چرا دانش‌آموزان‌مان ساسی مانکن را به حامد زمانی ترجیح می‌دهند؟حامد همایون ممنوع‌التصویر شد + واکنش حامد همایونحامد همایون ممنوع‌التصویر شد + واکنش حامد همایونبرنامه کنسرت های اردیبهشت 98برنامه کنسرت های اردیبهشت 98منیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتمنیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکبه «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟به «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟استاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاناستاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهراننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهرانشورای انتخاب آثار نمایشی تالار هنر چه کسانی هستند؟شورای انتخاب آثار نمایشی تالار هنر چه کسانی هستند؟همکاری هوشیار خیام و استیون پرانسمن برای فیلم کیارستمیهمکاری هوشیار خیام و استیون پرانسمن برای فیلم کیارستمیبریتنی اسپیرز خواننده معروف پاپ  در مرکز روان درمانی بستری شدبریتنی اسپیرز خواننده معروف پاپ در مرکز روان درمانی بستری شدمنوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران شدمنوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران شدروز تولد مریم میرزاخانی به‌عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نام گرفتروز تولد مریم میرزاخانی به‌عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نام گرفتابراز شگفتی هنرمند ژاپنی از تصاویر کتاب‌های ایرانیابراز شگفتی هنرمند ژاپنی از تصاویر کتاب‌های ایرانیآخرین وضعیت جسمانی خداوندگار موسیقی ؛ محمدرضا شجریانآخرین وضعیت جسمانی خداوندگار موسیقی ؛ محمدرضا شجریانرپر سیاه‌پوست به قتل رسیدرپر سیاه‌پوست به قتل رسید
نیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمی