Saturday, 20 July 2019|شنبه، 29 تير، 1398|يا رب العالمين|افراد آنلاین: 47 نفر

مصرف شیر واقعا به تقویت استخوان‌ها کمک می‌کند؟

تاریخ انتشار: يکشنبه، 25 فروردين، 1398 سلامت ، تغذیه سالم
+ A -

همه‌ی ما بارها شنیده‌ایم مصرف شیر باعث تقویت استخوان‌‌ها می‌شود؛ اما آیا درستی این موضوع ازنظر علمی هم ثابت شده است؟

متخصصان تغذیه همیشه مصرف شیر را برای تقویت استخوان‌ها توصیه می‌کنند. قطعا خوردن شیر تاحدودی باعث استحکام استخوان‌ها می‌شود؛ زیرا کلسیم موجود در شیر بافت معدنی استخوان را تقویت می‌کند. بااین‌حال، اثبات رابطه‌ی مشخص بین مصرف شیر و محکم‌شدن استخوان‌ها آن‌طورکه به‌نظر می‌رسد، ساده نیست. برای اثبات این موضوع بهترین کار این است که دو گروه بزرگ در آزمایشی بررسی شوند که در آن، از یک گروه از افراد خواسته شود برای مدت زیادی (مثلا چندده سال) هرروز شیر بخورند و گروه دوم ماده‌ای مشابه شیر را مصرف کنند که می‌تواند جایگزین مناسبی برای آن باشد. باوجوداین، انجام چنین آزمایشی با مقیاس گسترده بسیار دشوار است.

پژوهشگران می‌توانند به‌جای انجام این آزمایش دشوار از تعداد زیادی از افراد بپرسند که در چند سال گذشته، چقدر شیر مصرف کرده‌اند و سپس، آن‌ها را حداقل برای یک دهه آزمایش کنند تا ببینند افرادی که مرتب شیر می‌خوردند، کمتر درمعرض خطر پوکی و شکستگی استخوان هستند یا خیر.

مصرف شیر تأثیر زیادی در جلوگیری از شکستگی استخوان ندارد

پژوهشگران دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۹۷، چنین آزمایشی انجام دادند. آن‌ها در مطالعه‌ی جامعی، ۷۷,۰۰۰ پرستار زن را به‌مدت ۱۰ سال بررسی کردند و درپایان، مشخص شد در طول آزمایش، میزان شکستگی دست و سر استخوان ران در افرادی که در هفته فقط یک لیوان شیر یا حتی کمتر مصرف کرده‌اند، با افرادی که مصرف هفتگی شیر آن‌ها دو لیوان یا بیشتر بود، هیچ تفاوتی نداشت.

این گروه پژوهشی برای اطمینان از صحت نتایج به‌دست‌آمده، آزمایش را با ۳۳۰,۰۰۰ نفر از متخصصان تغذیه تکرار کرد و بازهم به این نتیجه رسید که مصرف شیر تاثیری بر میزان شکستگی استخوان نمی‌گذارد.

تاکنون، آزمایش‌های زیادی به‌صورت تصادفی انجام شده که در آن، افراد رژیم غذایی سرشار از کلسیم داشته‌اند و گاهی اوقات هم برای افزایش کلسیم ورودی به بدن، مصرف شیر را افزایش داده‌اند. در سال ۲۰۱۵، گروهی از پژوهشگران نیوزلندی ۱۵ نمونه از این آزمایش‌ها را بررسی و ترکیب و تحلیل کردند و دریافتند تراکم بافت معدنی استخوان در افرادی با مصرف شیر زیادی تا دو سال افزایش یافته؛ اما این روند پس از گذشت این مدت متوقف شده است.

می‌توان برای تقویت استخوان‌ها به‌جای شیر از مکمل‌های کلسیم هم استفاده کرد؛ البته، همیشه مردم از عوارض بلند‌مدت مکمل‌های کلسیم می‌ترسند. گروه پژوهشی نیوزلندی برای اینکه ببینند فواید این نوع مکمل‌ها درمقایسه‌با عوارض آن‌ها بیشتر است یا خیر، نتایج ۵۰ آزمایش را بررسی کردند. آن‌ها باردیگر دریافتند روند افزایشی تقویت استخوان‌ها پس از مصرف مکمل‌های کلسیم نیز بعد از گذشت یک یا دو سال متوقف می‌شود و مصرف مواد کلسیم، تنها تاحدودی باعث کاهش سرعت ازبین‌رفتن موادمعدنی استخوان در سنین پیری می‌شود و این روند را به‌صورت کامل متوقف نمی‌کند. به‌عبارتِ‌دیگر، مصرف دیگر مواد و مکمل‌های حاوی کلسیم، تنها به‌میزان کمی خطر شکستگی استخوان را کاهش می‌دهد.

مصرف زیاد شیر ممکن است به بدن آسیب بزند

پس از بررسی تأثیر مصرف شیر در استحکام استخوان‌ها در کشورهای مختلف، میزان مصرف توصیه‌شده‌ی روزانه‌ی شیر بسیار متفاوت بوده است. به‌عنوان مثال، این میزان در آمریکا دوبرابر هند و انگلستان است. متخصصان آمریکایی توصیه می‌کنند افراد روزانه ۲۲۷ میلی‌متر شیر مصرف کنند.

جالب است بدانید پژوهشگران سوئدی دانشگاه اوپسالا و مؤسسه‌ی کارولینسکا در سال ۲۰۱۴ دریافتند مصرف بیش از سه لیوان شیر در روز که بیش از مصرف روزانه‌ی اغلب مردم است، نه‌تنها به تقویت استخوان‌ها کمکی نمی‌کند؛ بلکه حتی می‌تواند به سلامتی فرد آسیب بزند.

پژوهشگران برای انجام این آزمایش در سال‌ ۱۹۸۷ و پس از آن در سال ۱۹۹۷، پرسشنامه‌ای درزمینه‌ی میزان مصرف شیر به مردم دادند و درنهایت، میزان مرگ‌ومیر در سال ۲۰۱۰ بررسی شد. در این پژوهش، به مردم هشدار داده شده بود که طبق شنیده‌ها، مصرف روزانه‌ی یک لیوان شیر با شکستگی استخوان و مرگ زودرس ارتباط دارد.

شاید این‌طور به‌نظر می‌رسد که باتوجه‌به نتیجه‌ی این پژوهش، باید شیر را کنار بگذاریم؛ اما قطعا توقف مصرف شیر هم می‌تواند پیامدهای بدی به‌همراه داشته باشد؛ زیرا از یک سو، تأثیر مصرف شیر در شکستگی استخوان به‌طور قطعی ثابت نشده و از سوی دیگر، پژوهشگران دریافته‌اند مصرف ماست و پنیر باعث کاهش میزان شکستگی استخوان می‌‌شود که موضوع را بسیار پیچیده می‌کند.

درضمن، پژوهشگران سوئدی نیز اعلام کرده‌اند قبل از ارائه‌ی توصیه‌های غذایی نهایی به مردم، این آزمایش باید چندبار دیگر تکرار شود. پژوهشگران دیگر نیز معتقدند افرادی که رژیم غذایی خود را براساس این نتایج تغییر می‌دهند، باید بااحتیاط عمل کنند.

فواید شیر برای سلامت استخوان به اندازه‌ای نیست که فکر می‌کنید

البته، با شواهد زیادی که در‌حال‌حاضر وجود دارد، می‌توان گفت اگر شیر دوست دارید، مصرف آن هیچ مانعی ندارد. قطعا شیر فوایدی برای سلامت استخوان‌ها و بدن دارد؛ اما تأثیر و ماندگاری فواید این ماده به‌اندازه‌ای نیست که فکر می‌کنید.

راه‌های دیگری برای تقویت استخوان‌ها وجود دارد که از میان آن‌ها، می‌توان به ورزش، جذب ویتامین ازطریق نور آفتاب، موادغذایی و مکمل‌های حاوی این ویتامین اشاره کرد. درپایان، باید خاطرنشان کنیم مقاله‌ی حاضر صرفا برای بیان اطلاعات عمومی به‌رشته‌ی تحریر درآمده است؛ درنتیجه، درباره‌ی مصرف شیر حتما با متخصص تغذیه‌ی خود مشورت کنید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

چالش پیری بازیگران زن ایرانی + عکسچالش پیری بازیگران زن ایرانی + عکسبهترین سریال های درام برای تابستان 98بهترین سریال های درام برای تابستان 98کنایه ضرغامی به تصمیم دولتی‌ها درباره صداوسیماکنایه ضرغامی به تصمیم دولتی‌ها درباره صداوسیمااتهام نژاد پرستی به امین حیایی به دلیل اظهاراتش در عصر جدیداتهام نژاد پرستی به امین حیایی به دلیل اظهاراتش در عصر جدیدمجموعه شب نشینی مهران مدیری به جای دورهمی!مجموعه شب نشینی مهران مدیری به جای دورهمی!خندوانه چطور به نی نی و دادا تبدیل شد؟خندوانه چطور به نی نی و دادا تبدیل شد؟یک اتفاق خطرناک در سینما!یک اتفاق خطرناک در سینما!گروکشی دولت از صداوسیما پس از پخش سریال گاندو! + سندگروکشی دولت از صداوسیما پس از پخش سریال گاندو! + سندسیروس الوند: فیلمی دیدم که با زن و بچه خودم نمی توانم آن را ببینم!سیروس الوند: فیلمی دیدم که با زن و بچه خودم نمی توانم آن را ببینم!علت اصلی حبس محسن افشانی چیست؟علت اصلی حبس محسن افشانی چیست؟رکورد تاریخی فصل آخر سریال بازی تاج و تخترکورد تاریخی فصل آخر سریال بازی تاج و تخت۱۵۵ نماینده از سریال گاندو تقدیر کردند۱۵۵ نماینده از سریال گاندو تقدیر کردندزمان پخش سریال ستایش 3 مشخص شدزمان پخش سریال ستایش 3 مشخص شدمحمد علی نجفی: میترا استاد با یک کارگردان رابطه داشت!محمد علی نجفی: میترا استاد با یک کارگردان رابطه داشت!ماجرای لکنت زبان امیلی بلانت چیست؟ماجرای لکنت زبان امیلی بلانت چیست؟درخواست خانواده‌های شهدا؛ ساخت فصل دوم سریال گاندودرخواست خانواده‌های شهدا؛ ساخت فصل دوم سریال گاندودونالد ترامپ خبر درگذشت آرنولد شوارتزنگر را اعلام کرد!دونالد ترامپ خبر درگذشت آرنولد شوارتزنگر را اعلام کرد!رضا رویگری و همسرش و ماجرای حسن کچلرضا رویگری و همسرش و ماجرای حسن کچلتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (260)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (260)سفر بهرام رادان به درون مغز انسان با مستند کاپیتان منسفر بهرام رادان به درون مغز انسان با مستند کاپیتان منبهترین سریال های ترسناک تاریخبهترین سریال های ترسناک تاریخبرنده های جشن حافظ ۹۸ مشخص شدندبرنده های جشن حافظ ۹۸ مشخص شدندوالنتینا کورتز، ستاره‌ فیلم بینوایان درگذشتوالنتینا کورتز، ستاره‌ فیلم بینوایان درگذشتسوفیا لورن با بابک کریمی به دنیای سینما برمی‌گرددسوفیا لورن با بابک کریمی به دنیای سینما برمی‌گرددسریال آچمز از شنبه جانشین گاندو می‌شودسریال آچمز از شنبه جانشین گاندو می‌شود
سلمان خان از فاطمه حمامی دختر نقاش ایرانی قدردانی کرد + عکسسلمان خان از فاطمه حمامی دختر نقاش ایرانی قدردانی کرد + عکسشکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضی پرونده‌های اخلالگران اقتصادیشکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضی پرونده‌های اخلالگران اقتصادیرابطه جنجالی الناز شاکردوست با علیرضا حقیقی!رابطه جنجالی الناز شاکردوست با علیرضا حقیقی!لغو کنسرت جنیفر لوپز به دلیل قطع برق!لغو کنسرت جنیفر لوپز به دلیل قطع برق!چهره های پردرآمد دنیا معرفی شدندچهره های پردرآمد دنیا معرفی شدندمرلین منسون خواننده مشهور آمریکایی، نامزد جدید امبر هردمرلین منسون خواننده مشهور آمریکایی، نامزد جدید امبر هردکنسرت سیروان خسروی در قزوین لغو شدکنسرت سیروان خسروی در قزوین لغو شدمهدی یراحی در برج میلاد «سه گانه اجتماعی اول» را می‌خواندمهدی یراحی در برج میلاد «سه گانه اجتماعی اول» را می‌خوانداحسان خواجه‌امیری: کاش در عصر دایناسورها زندگی می‌کردیم!احسان خواجه‌امیری: کاش در عصر دایناسورها زندگی می‌کردیم!پایان ممنوع الکاری مهدی یراحی با انتشار تیزر کنسرت جدیدشپایان ممنوع الکاری مهدی یراحی با انتشار تیزر کنسرت جدیدشسلبریتی هایی که اعضای بدن خود را میلیون ها دلار بیمه کرده اندسلبریتی هایی که اعضای بدن خود را میلیون ها دلار بیمه کرده اندلیدی گاگا و ادل به عضویت آکادمی اسکار درآمدندلیدی گاگا و ادل به عضویت آکادمی اسکار درآمدندجاس استون خواننده مشهور انگلیسی در ایران بازداشت و اخراج شد!جاس استون خواننده مشهور انگلیسی در ایران بازداشت و اخراج شد!اسحاق انور در اوج بی خبری درگذشتاسحاق انور در اوج بی خبری درگذشتچرا صدای محمد علیزاده در تیتراژ سریال گاندو حذف شد؟چرا صدای محمد علیزاده در تیتراژ سریال گاندو حذف شد؟با شکایت تهمینه میلانی، دانشجوی نقاشی به 35 ضربه شلاق محکوم شد!با شکایت تهمینه میلانی، دانشجوی نقاشی به 35 ضربه شلاق محکوم شد!افشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسافشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسمحسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟محسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟انتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانانتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانریحانا مادر می شود! + عکسریحانا مادر می شود! + عکسبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسمرتضی کلانتریان، مترجمی که همچون قهرمان داستانش خودکشی کردمرتضی کلانتریان، مترجمی که همچون قهرمان داستانش خودکشی کردپاسخ مهناز افشار به شایعه فرار از کشور + عکسپاسخ مهناز افشار به شایعه فرار از کشور + عکسترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنید
ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاس