Wednesday, 24 April 2019|چهارشنبه، 4 ارديبهشت، 1398|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 31 نفر

مروری بر گذشته

سهمیه بندی بنزین در سال 98 دوباره شروع می‌شود
سهمیه بندی بنزین در سال 98 دوباره شروع می‌شود
تولید اولین قلب سه بعدی با سلول و رگ‌های انسانی
تولید اولین قلب سه بعدی با سلول و رگ‌های انسانی
چرا ادرارتان چرب است؟
چرا ادرارتان چرب است؟
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (248)
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (248)
محسن تنابنده فیلم «زیرزمین» را با فیلمنامه خشایار الوند خواهد ساخت
محسن تنابنده فیلم «زیرزمین» را با فیلمنامه خشایار الوند خواهد ساخت
نقد فیلم زغال
نقد فیلم زغال
کدام مواد غذایی موخوره را از بین میبرد؟
کدام مواد غذایی موخوره را از بین میبرد؟
عناوین روزنامه های ورزشی سه شنبه 3 اردیبهشت 1398
عناوین روزنامه های ورزشی سه شنبه 3 اردیبهشت 1398
جدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترک
جدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترک
قیمت خودروهای داخلی در کارخانه و بازار ایران – 31 فروردین 98
قیمت خودروهای داخلی در کارخانه و بازار ایران – 31 فروردین 98
پیشینه کلیسای نوتردام پاریس قبل از آتش گرفتن چه بود؟
پیشینه کلیسای نوتردام پاریس قبل از آتش گرفتن چه بود؟
نکات ابتدایی تمرینات یوگا برای همه
نکات ابتدایی تمرینات یوگا برای همه
بیماری کرون؛ دردی فراتر از شکم درد
بیماری کرون؛ دردی فراتر از شکم درد
علی دایی: وزارت اطلاعات، قوه قضائیه و سپاه وارد فوتبال شوند
علی دایی: وزارت اطلاعات، قوه قضائیه و سپاه وارد فوتبال شوند
جوان ز حادثه ای پیر می شود گاهی
جوان ز حادثه ای پیر می شود گاهی
عناوین روزنامه های یکشنبه 25 فروردین 1398
عناوین روزنامه های یکشنبه 25 فروردین 1398
سه جای دیدنی آنتالیا برای تجربه ماجراجویی در سفر
سه جای دیدنی آنتالیا برای تجربه ماجراجویی در سفر
پنج بیماری شایع اعصاب و روان
پنج بیماری شایع اعصاب و روان
چگونه پیاده روی کنیم که در کاهش وزن تاثیر خوبی داشته باشد؟
چگونه پیاده روی کنیم که در کاهش وزن تاثیر خوبی داشته باشد؟
بمب نقل و انتقالات ایران در آستانه پیوستن به پرسپولیس
بمب نقل و انتقالات ایران در آستانه پیوستن به پرسپولیس

مصرف شیر واقعا به تقویت استخوان‌ها کمک می‌کند؟

تاریخ انتشار: يکشنبه، 25 فروردين، 1398 سلامت ، تغذیه سالم
+ A -

همه‌ی ما بارها شنیده‌ایم مصرف شیر باعث تقویت استخوان‌‌ها می‌شود؛ اما آیا درستی این موضوع ازنظر علمی هم ثابت شده است؟

متخصصان تغذیه همیشه مصرف شیر را برای تقویت استخوان‌ها توصیه می‌کنند. قطعا خوردن شیر تاحدودی باعث استحکام استخوان‌ها می‌شود؛ زیرا کلسیم موجود در شیر بافت معدنی استخوان را تقویت می‌کند. بااین‌حال، اثبات رابطه‌ی مشخص بین مصرف شیر و محکم‌شدن استخوان‌ها آن‌طورکه به‌نظر می‌رسد، ساده نیست. برای اثبات این موضوع بهترین کار این است که دو گروه بزرگ در آزمایشی بررسی شوند که در آن، از یک گروه از افراد خواسته شود برای مدت زیادی (مثلا چندده سال) هرروز شیر بخورند و گروه دوم ماده‌ای مشابه شیر را مصرف کنند که می‌تواند جایگزین مناسبی برای آن باشد. باوجوداین، انجام چنین آزمایشی با مقیاس گسترده بسیار دشوار است.

پژوهشگران می‌توانند به‌جای انجام این آزمایش دشوار از تعداد زیادی از افراد بپرسند که در چند سال گذشته، چقدر شیر مصرف کرده‌اند و سپس، آن‌ها را حداقل برای یک دهه آزمایش کنند تا ببینند افرادی که مرتب شیر می‌خوردند، کمتر درمعرض خطر پوکی و شکستگی استخوان هستند یا خیر.

مصرف شیر تأثیر زیادی در جلوگیری از شکستگی استخوان ندارد

پژوهشگران دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۹۷، چنین آزمایشی انجام دادند. آن‌ها در مطالعه‌ی جامعی، ۷۷,۰۰۰ پرستار زن را به‌مدت ۱۰ سال بررسی کردند و درپایان، مشخص شد در طول آزمایش، میزان شکستگی دست و سر استخوان ران در افرادی که در هفته فقط یک لیوان شیر یا حتی کمتر مصرف کرده‌اند، با افرادی که مصرف هفتگی شیر آن‌ها دو لیوان یا بیشتر بود، هیچ تفاوتی نداشت.

این گروه پژوهشی برای اطمینان از صحت نتایج به‌دست‌آمده، آزمایش را با ۳۳۰,۰۰۰ نفر از متخصصان تغذیه تکرار کرد و بازهم به این نتیجه رسید که مصرف شیر تاثیری بر میزان شکستگی استخوان نمی‌گذارد.

تاکنون، آزمایش‌های زیادی به‌صورت تصادفی انجام شده که در آن، افراد رژیم غذایی سرشار از کلسیم داشته‌اند و گاهی اوقات هم برای افزایش کلسیم ورودی به بدن، مصرف شیر را افزایش داده‌اند. در سال ۲۰۱۵، گروهی از پژوهشگران نیوزلندی ۱۵ نمونه از این آزمایش‌ها را بررسی و ترکیب و تحلیل کردند و دریافتند تراکم بافت معدنی استخوان در افرادی با مصرف شیر زیادی تا دو سال افزایش یافته؛ اما این روند پس از گذشت این مدت متوقف شده است.

می‌توان برای تقویت استخوان‌ها به‌جای شیر از مکمل‌های کلسیم هم استفاده کرد؛ البته، همیشه مردم از عوارض بلند‌مدت مکمل‌های کلسیم می‌ترسند. گروه پژوهشی نیوزلندی برای اینکه ببینند فواید این نوع مکمل‌ها درمقایسه‌با عوارض آن‌ها بیشتر است یا خیر، نتایج ۵۰ آزمایش را بررسی کردند. آن‌ها باردیگر دریافتند روند افزایشی تقویت استخوان‌ها پس از مصرف مکمل‌های کلسیم نیز بعد از گذشت یک یا دو سال متوقف می‌شود و مصرف مواد کلسیم، تنها تاحدودی باعث کاهش سرعت ازبین‌رفتن موادمعدنی استخوان در سنین پیری می‌شود و این روند را به‌صورت کامل متوقف نمی‌کند. به‌عبارتِ‌دیگر، مصرف دیگر مواد و مکمل‌های حاوی کلسیم، تنها به‌میزان کمی خطر شکستگی استخوان را کاهش می‌دهد.

مصرف زیاد شیر ممکن است به بدن آسیب بزند

پس از بررسی تأثیر مصرف شیر در استحکام استخوان‌ها در کشورهای مختلف، میزان مصرف توصیه‌شده‌ی روزانه‌ی شیر بسیار متفاوت بوده است. به‌عنوان مثال، این میزان در آمریکا دوبرابر هند و انگلستان است. متخصصان آمریکایی توصیه می‌کنند افراد روزانه ۲۲۷ میلی‌متر شیر مصرف کنند.

جالب است بدانید پژوهشگران سوئدی دانشگاه اوپسالا و مؤسسه‌ی کارولینسکا در سال ۲۰۱۴ دریافتند مصرف بیش از سه لیوان شیر در روز که بیش از مصرف روزانه‌ی اغلب مردم است، نه‌تنها به تقویت استخوان‌ها کمکی نمی‌کند؛ بلکه حتی می‌تواند به سلامتی فرد آسیب بزند.

پژوهشگران برای انجام این آزمایش در سال‌ ۱۹۸۷ و پس از آن در سال ۱۹۹۷، پرسشنامه‌ای درزمینه‌ی میزان مصرف شیر به مردم دادند و درنهایت، میزان مرگ‌ومیر در سال ۲۰۱۰ بررسی شد. در این پژوهش، به مردم هشدار داده شده بود که طبق شنیده‌ها، مصرف روزانه‌ی یک لیوان شیر با شکستگی استخوان و مرگ زودرس ارتباط دارد.

شاید این‌طور به‌نظر می‌رسد که باتوجه‌به نتیجه‌ی این پژوهش، باید شیر را کنار بگذاریم؛ اما قطعا توقف مصرف شیر هم می‌تواند پیامدهای بدی به‌همراه داشته باشد؛ زیرا از یک سو، تأثیر مصرف شیر در شکستگی استخوان به‌طور قطعی ثابت نشده و از سوی دیگر، پژوهشگران دریافته‌اند مصرف ماست و پنیر باعث کاهش میزان شکستگی استخوان می‌‌شود که موضوع را بسیار پیچیده می‌کند.

درضمن، پژوهشگران سوئدی نیز اعلام کرده‌اند قبل از ارائه‌ی توصیه‌های غذایی نهایی به مردم، این آزمایش باید چندبار دیگر تکرار شود. پژوهشگران دیگر نیز معتقدند افرادی که رژیم غذایی خود را براساس این نتایج تغییر می‌دهند، باید بااحتیاط عمل کنند.

فواید شیر برای سلامت استخوان به اندازه‌ای نیست که فکر می‌کنید

البته، با شواهد زیادی که در‌حال‌حاضر وجود دارد، می‌توان گفت اگر شیر دوست دارید، مصرف آن هیچ مانعی ندارد. قطعا شیر فوایدی برای سلامت استخوان‌ها و بدن دارد؛ اما تأثیر و ماندگاری فواید این ماده به‌اندازه‌ای نیست که فکر می‌کنید.

راه‌های دیگری برای تقویت استخوان‌ها وجود دارد که از میان آن‌ها، می‌توان به ورزش، جذب ویتامین ازطریق نور آفتاب، موادغذایی و مکمل‌های حاوی این ویتامین اشاره کرد. درپایان، باید خاطرنشان کنیم مقاله‌ی حاضر صرفا برای بیان اطلاعات عمومی به‌رشته‌ی تحریر درآمده است؛ درنتیجه، درباره‌ی مصرف شیر حتما با متخصص تغذیه‌ی خود مشورت کنید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

آیت‌الله مکارم‌شیرازی: جوایز مسابقه برنده باش قمار است + واکنش روابط عمومی برنده باشآیت‌الله مکارم‌شیرازی: جوایز مسابقه برنده باش قمار است + واکنش روابط عمومی برنده باشمحسن تنابنده فیلم «زیرزمین» را با فیلمنامه خشایار الوند خواهد ساختمحسن تنابنده فیلم «زیرزمین» را با فیلمنامه خشایار الوند خواهد ساختماجرای تنش میان جشنواره فیلم کن و سینمای هالیوود چیست؟ماجرای تنش میان جشنواره فیلم کن و سینمای هالیوود چیست؟قسمت ویژه سریال «پایتخت» برای عید فطر تولید نخواهد شدقسمت ویژه سریال «پایتخت» برای عید فطر تولید نخواهد شدتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (248)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (248)یک گزارشگر دیگر در آستانه حذف از شبکه سه!یک گزارشگر دیگر در آستانه حذف از شبکه سه!نوید محمد زاده داور جشنواره جهانی فجر شدنوید محمد زاده داور جشنواره جهانی فجر شدترکیب اصلی تلویزیون برای ماه رمضان مشخص شدترکیب اصلی تلویزیون برای ماه رمضان مشخص شدپیش‌بینی مرگ شخصیت‌های سریال بازی تاج و تخت توسط هوش مصنوعیپیش‌بینی مرگ شخصیت‌های سریال بازی تاج و تخت توسط هوش مصنوعیدرگذشت ۲ بازیگر زن هالیوودی سینمادرگذشت ۲ بازیگر زن هالیوودی سینمارکوردشکنی قسمت جدید سریال Game of Thronesرکوردشکنی قسمت جدید سریال Game of Thronesمرتضی خمسه‌ای پیشکسوت خیمه شب بازی بر اثر کهولت سن درگذشتمرتضی خمسه‌ای پیشکسوت خیمه شب بازی بر اثر کهولت سن درگذشتچرا بازیگران بدون تجربه وارد عرصه کارگردانی میشوند؟چرا بازیگران بدون تجربه وارد عرصه کارگردانی میشوند؟فروش بلیت فیلم «رحمان ۱۴۰۰» تا اطلاع بعدی متوقف شدفروش بلیت فیلم «رحمان ۱۴۰۰» تا اطلاع بعدی متوقف شدسری جدید برنامه وقتشه از شبکه نسیم پخش میشودسری جدید برنامه وقتشه از شبکه نسیم پخش میشودچهار فیلم از بخش کمدی معاصر به جشنواره جهانی فیلم فجر معرفی شدچهار فیلم از بخش کمدی معاصر به جشنواره جهانی فیلم فجر معرفی شدآثار استاد جمشید مشایخی بمدت یک هفته از شبکه نمایش پخش می شوندآثار استاد جمشید مشایخی بمدت یک هفته از شبکه نمایش پخش می شوندمتلک پرانی به داور عصر جدید ادامه دارد!متلک پرانی به داور عصر جدید ادامه دارد!برنامه گلزار برای ماه شعبان و علیخانی برای رمضانبرنامه گلزار برای ماه شعبان و علیخانی برای رمضانافشاگری محمود شهریاری درباره تعطیلی برنامه «نود»افشاگری محمود شهریاری درباره تعطیلی برنامه «نود»هشدار به مدیران تلویزیون؛ از آن طرف بام نیفتیدهشدار به مدیران تلویزیون؛ از آن طرف بام نیفتیدتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (247)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (247)بیوگرافی مریم شاه ولی بازیگر نقش نوا در سریال دنگ و فنگ روزگار + عکسبیوگرافی مریم شاه ولی بازیگر نقش نوا در سریال دنگ و فنگ روزگار + عکسایران گات تلنتایران گات تلنتچرا بازیگر «شب‌های برره» دیگر با مهران مدیری کار نمی‌کند؟چرا بازیگر «شب‌های برره» دیگر با مهران مدیری کار نمی‌کند؟
منیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتمنیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکبه «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟به «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟استاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاناستاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهراننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهرانشورای انتخاب آثار نمایشی تالار هنر چه کسانی هستند؟شورای انتخاب آثار نمایشی تالار هنر چه کسانی هستند؟همکاری هوشیار خیام و استیون پرانسمن برای فیلم کیارستمیهمکاری هوشیار خیام و استیون پرانسمن برای فیلم کیارستمیبریتنی اسپیرز خواننده معروف پاپ  در مرکز روان درمانی بستری شدبریتنی اسپیرز خواننده معروف پاپ در مرکز روان درمانی بستری شدمنوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران شدمنوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران شدروز تولد مریم میرزاخانی به‌عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نام گرفتروز تولد مریم میرزاخانی به‌عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نام گرفتابراز شگفتی هنرمند ژاپنی از تصاویر کتاب‌های ایرانیابراز شگفتی هنرمند ژاپنی از تصاویر کتاب‌های ایرانیآخرین وضعیت جسمانی خداوندگار موسیقی ؛ محمدرضا شجریانآخرین وضعیت جسمانی خداوندگار موسیقی ؛ محمدرضا شجریانرپر سیاه‌پوست به قتل رسیدرپر سیاه‌پوست به قتل رسیدحسین جلال‌ پور دارفانی را وداع گفتحسین جلال‌ پور دارفانی را وداع گفتنوروز گردی با بهترین آٖلبوم های موسیقی سال ۹۷: از «رستاک» تا «چاوشی»نوروز گردی با بهترین آٖلبوم های موسیقی سال ۹۷: از «رستاک» تا «چاوشی»بیوگرافی سزن آکسو خواننده ترکبیوگرافی سزن آکسو خواننده ترکبیوگرافی سرتاب ارنر خواننده و ترانه سرای ترکبیوگرافی سرتاب ارنر خواننده و ترانه سرای ترکمسیح و آرش در صدر پرفروش‌های سال ۹۷مسیح و آرش در صدر پرفروش‌های سال ۹۷مغز بازیگران در زمان ایفای نقش چه عملکردی دارد؟مغز بازیگران در زمان ایفای نقش چه عملکردی دارد؟حمید حامی: این پاپوش برای من کوچک است!حمید حامی: این پاپوش برای من کوچک است!علی پهلوان از بین ۱۹هزار آهنگساز دنیا فینالیست شدعلی پهلوان از بین ۱۹هزار آهنگساز دنیا فینالیست شداز راب تا کایلی؛ اعضای خانواده «کارداشیان-جنر» هر کدام چه مقدار ثروت دارند؟از راب تا کایلی؛ اعضای خانواده «کارداشیان-جنر» هر کدام چه مقدار ثروت دارند؟ماجرای شکایت «جانی دپ» از «امبر هرد»، بخاطر خیانت و دروغگویی در مورد خشونت خانوادگیماجرای شکایت «جانی دپ» از «امبر هرد»، بخاطر خیانت و دروغگویی در مورد خشونت خانوادگییک خواننده و یک بازیگر معروف قربانی گلزنی آرون رمزی شدندیک خواننده و یک بازیگر معروف قربانی گلزنی آرون رمزی شدنداعترافات هولناک یک پسربچه سرطانی ۱۳ ساله در مورد آزارهای جنسی «مایکل جکسون»اعترافات هولناک یک پسربچه سرطانی ۱۳ ساله در مورد آزارهای جنسی «مایکل جکسون»
آشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکس