Saturday, 20 July 2019|شنبه، 29 تير، 1398|يا رب العالمين|افراد آنلاین: 52 نفر

هشدار به مدیران تلویزیون؛ از آن طرف بام نیفتید

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 22 فروردين، 1398 سینما، هنرمندان و ورزشکاران ، سینمای ایران
+ A -

مدیران صداوسیما بار دیگر با موفقیت یک برنامه، به‌دنبال سری دوزی افتاده‌اند. اینک چندماهی است موج ساخت برنامه‌های استعدادیابی در تلویزیون به‌راه افتاده و هر دم از این باغ بری می‌رسد؛ روندی که می‌تواند خیلی زود به دل‌زدگی تماشاگران منتهی شود.

مهدی درستی: سال‌ها نیاز به ایجاد بستری برای کشف استعدادها در حوزه‌های مختلف در قالب یک برنامه تلویزیونی که برای تماشاگران جذاب باشد در ایران احساس می‌شد. از ۴ سال پیش بود که چند شبکه تلویزیونی به صورت جسته و گریخته، برنامه‌هایی را روانه آنتن کردند که هیچکدام نتوانستند به معنای واقعی استعدادیابی کنند و خیلی زود عمرشان به پایان رسید؛ برنامه‌هایی که اکثرا اقتباسی از نمونه‌های خارجی در حوزه خود بودند.

«آقای گزارشگر» که مختص به گزارشگری ورزشی بود، نسبتا تجربه موفقی در این زمینه بود و توانست تماشاگران را با خود همراه کند، با این‌که این برنامه چهار چهره مستعد را معرفی و جذب تلویزیون کرد، اما بیشتر در حد یک شوی تلویزیونی باقی ماند. «ستاره ۲۰» در شبکه نمایش هم یک برنامه استعدادیابی بازیگری بود که خیلی زود به پایان خط رسید و شرکت‌کنندگان در آن سرنوشت نامشخصی پیدا کردند. 

از این دست برنامه‌ها می‌توان به «شب کوک» (حوزه خوانندگی)، «جادوی صدا» (دوبله و گویندگی)، «خندوانه» (استنداپ کمدی) و... اشاره کرد که هر کدام برای مقطعی توانستند دل مخاطبان را تا حدی با خود همراه کنند، اما هیچ‌گاه در عرصه استعدادیابی جریان‌ساز یا ماندگار نشدند. 

راه افتادن موج ساخت برنامه‌های استعدادیابی

این روند کج دار و مریز ادامه داشت تا این‌که از نیمه سال ۹۷، به یک‌باره اخباری از تلویزیون به گوش رسید که حکایت از تصمیمی جدی برای ساخت نمونه‌های ایرانی برنامه‌های استعدادیابی خارجی داشت و به نظر می‌رسید که این بار قرار نبود این اتفاق در حد چند وعده عملی نشده باقی بماند.

استارت کار با یک برنامه استعدادیابی در همه حوزه‌ها خورد که قرار بود تقلیدی از یک برنامه آمریکایی باشد، اتفاقی که قرعه آن به نام شبکه سه افتاد و احسان علیخانی مجری و تهیه‌کننده برنامه «ماه عسل» نیز عهده‌دار ساخت و اجرای آن شد.

این برنامه که «عصر جدید» نام گرفت، زمستان ۹۷ با حال و هوایی بسیار شبیه به نمونه آمریکایی، روی آنتن شبکه سه سیما رفت و از همان روزهای نخست با واکنش‌های مثبت و منفی بسیاری همراه شد. عصر جدید به نسبت در جلب نظر تماشاگران تلویزیون تا کنون موفق بوده که این ویژگی ذاتی هر برنامه استعدادیابی است، چرا که تماشای چهره‌های مختلف که هر کدام در یک زمینه‌ای تبحر دارند، برای مردم همواره جذابیت داشته و دارد. این برنامه آرام آرام به روزهای پایانی مرحله اول خود می‌رسد و قرار است به زودی مرحله فینال آن روانه آنتن شود.

البته برنامه علیخانی تنها گزینه مدنظر مدیران صداوسیما نبود و آن‌ها تصمیم به ساخت برنامه‌های استعدادیابی در حوزه‌های دیگری چون فوتبال هم داشتند، تصمیمی که با موفقیت نسبی «عصر جدید» قطعیت بیشتری پیدا کرد و خیلی زود پروژه «ستاره‌ساز» با محوریت استعدادیابی در حوزه فوتبال از نوجوانان مستعد کلید خورد.

برنامه‌ای که از حضور چهره‌هایی چون محمدحسین میثاقی در کنار امیرعلی دانایی بازیگر سینما و تلویزیون که در گذشته فوتبالیست حرفه‌ای نیز بوده است بهره‌مند بود و در کنار آن‌ها چهار چهره فوتبالی یعنی خداداد عزیزی، فیروز کریمی، مجتبی جباری و ادموند بزیک به عنوان مربی و کارشناس حضور داشتند.

این برنامه به طور ویژه به شناسایی استعدادهای فوتبالی ایران در نقاط مختلف کشور پرداخته و قرار است در نهایت هم چهار استعداد برتر را به جامعه ورزشی معرفی کند. البته در این روزها میثاقی از این برنامه جدا شده و محمدرضا احمدی جای او را گرفته است.

باز پای توسکا و روبیکا به میان آمد

به نظر می‌رسد طعم ساخت برنامه‌های استعدادیابی بزرگ آنچنان زیر دندان مدیران صداوسیما مزه کرده است و حسابی به مذاق‌شان خوش آمده که از آن سمت بام افتاده و می‌خواهند هر چه برگ برنده در این زمینه دارند را رو کنند، فارغ از آنکه ممکن است این نگاه در نهایت به ضررشان تمام شده و مخاطب را پس بزند.

این روزها در ساعات مختلف، تبلیغ برنامه‌ای به نام «شگفت‌انگیزان» با حضور شهاب حسینی پخش می‌شود، برنامه‌ای که آن هم قرار است مختص استعدادیابی باشد و آن‌طور که پیداست، محتوایی بسیار نزدیک به «عصر جدید» دارد. البته این برنامه هنوز وارد پروسه تولید و پخش از تلویزیون نشده است و مراحل مقدماتی خود را سپری می‌کند.

این برنامه که در قالب یک آکادمی تعریف شده است، تلاش می‌کند تا از تفاوت خود با دیگر برنامه‌های استعدادیابی بگوید، آن‌طور که سازندگان «شگفت انگیزان» اعلام کردند این برنامه از علاقه‌مندان به حوزه‌های مختلف دعوت می‌کند تا از طریق اپلیکیشن روبیکا ثبت‌نام کنند، سپس با کارشناس مختص هر حوزه لینک شده و به یادگیری در حوزه موردنظر بپردازند و در نهایت در صورت کسب توانایی‌های لازم به مرحله نهایی برسند.

اما آنچه در مورد این برنامه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد، نقش اپلیکشن روبیکاست، دو برنامه استعدادیابی دیگری که به آن‌ها اشاره شد هر چند که با روبیکا ارتباط دارند و بخشی از اتفاقات برنامه را مردم با استفاده از این اپلیکیشن رقم می‌زنند اما گویا حضور کمرنگ آن در برنامه «عصر جدید» باعث شده تا شرکت توسکا به فکر تهیه یک برنامه استعدادیابی ویژه بیفتد که روبیکا نقش کلیدی و اساسی را از صفر تا صد آن بر عهده داشته باشد.

برنامه‌ای که نتوانست رقابت کند و تعطیل شد

در کنار این سه برنامه، قرار بود یک برنامه استعدادیابی دیگری به نام «هنرپیشه» که به صورت حرفه‌ای به حوزه بازیگری اختصاص داشت با تهیه‌کنندگی محمدمهدی عسگرپور روانه آنتن شبکه نسیم شود که پروژه آن ناتمام ماند و ره به جایی نبرد.

بیژن میرباقری، کارگردان برنامه استعدادیابی «هنرپیشه»، رقابت میان اپلیکیشن‌های حامی برنامه‌های رقیب این مجموعه را در تعطیل شدن تولید و پخش آن بی‌تأثیر ندانسته و وجود رقابت بین برنامه‌های استعدادیابی علت توقف این برنامه می‌داند.

در نهایت عسگرپور اعلام کرد که این برنامه با دستور مستقیم رییس سازمان صداوسیما تعطیل شده است. البته برنامه آموزشی و استعدادیابی که بهروز افخمی هم بنا داشت در شبکه پنج آغاز کند نیز همچنان خبری از آن نیست و باید دید این برنامه هم سرنوشت مشابه «هنرپیشه» پیدا کرده است یا نه.

کپی کاری تا کی ادامه دارد؟

آنچه در نهایت از این تصمیم‌ها بر می‌آید این است که مدیران صداوسیما رویکرد فلافلی‌ها را در پیش گرفته‌اند که با موفقیت نخستین برنامه، بدون هیچگونه خلاقیت و نوآوری به ساخت یک برنامه مشابه دیگر اقدام می‌کنند و این منوال همینطور ادامه پیدا می‌کند تا دیگر همانطور که در هر نقطه‌ای از شهر که چشم بچرخانید چند فلافلی کنار هم می‌بینید، در هر شبکه تلویزیون نیز شاهد یک برنامه استعدادیابی اختصاصی باشید. رویکردی که فارغ از رقیب‌سازی برای برنامه‌ها، مخاطب را هم دل‌زده خواهد کرد به شکلی که دیگر به تماشای هیچ یک از برنامه‌ها ننشیند چرا که همه در حال تکرار یک اتفاق هستند.

تجربه نیز این مسئله را ثابت کرده و بارها شاهد دل‌زدگی مخاطبان از برنامه‌های مشابه تلویزیون بوده‌ایم که در نهایت منجر به سری‌سازی، سطحی‌نگری و بی‌خلاقیتی سازندگان شده است و چاره‌ای جز به پایان خط رسیدن را برایشان باقی نگذاشته است، از سریال‌های ۹۰ قسمتی گرفته که آنقدر ادامه پیدا کرد که لوس شد تا سریال‌های ماورایی ماه رمضان و دیگر برنامه‌های ناموفق تکراری تلویزیون. باید منتظر ماند و دید که پایان این اقدامات هیجانی چه خواهد شد و باز هم شاهد افول و تعطیلی پروژه برنامه‌های استعدادیابی خواهیم بود؟

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

چالش پیری بازیگران زن ایرانی + عکسچالش پیری بازیگران زن ایرانی + عکسبهترین سریال های درام برای تابستان 98بهترین سریال های درام برای تابستان 98کنایه ضرغامی به تصمیم دولتی‌ها درباره صداوسیماکنایه ضرغامی به تصمیم دولتی‌ها درباره صداوسیمااتهام نژاد پرستی به امین حیایی به دلیل اظهاراتش در عصر جدیداتهام نژاد پرستی به امین حیایی به دلیل اظهاراتش در عصر جدیدمجموعه شب نشینی مهران مدیری به جای دورهمی!مجموعه شب نشینی مهران مدیری به جای دورهمی!خندوانه چطور به نی نی و دادا تبدیل شد؟خندوانه چطور به نی نی و دادا تبدیل شد؟یک اتفاق خطرناک در سینما!یک اتفاق خطرناک در سینما!گروکشی دولت از صداوسیما پس از پخش سریال گاندو! + سندگروکشی دولت از صداوسیما پس از پخش سریال گاندو! + سندسیروس الوند: فیلمی دیدم که با زن و بچه خودم نمی توانم آن را ببینم!سیروس الوند: فیلمی دیدم که با زن و بچه خودم نمی توانم آن را ببینم!علت اصلی حبس محسن افشانی چیست؟علت اصلی حبس محسن افشانی چیست؟رکورد تاریخی فصل آخر سریال بازی تاج و تخترکورد تاریخی فصل آخر سریال بازی تاج و تخت۱۵۵ نماینده از سریال گاندو تقدیر کردند۱۵۵ نماینده از سریال گاندو تقدیر کردندزمان پخش سریال ستایش 3 مشخص شدزمان پخش سریال ستایش 3 مشخص شدمحمد علی نجفی: میترا استاد با یک کارگردان رابطه داشت!محمد علی نجفی: میترا استاد با یک کارگردان رابطه داشت!ماجرای لکنت زبان امیلی بلانت چیست؟ماجرای لکنت زبان امیلی بلانت چیست؟درخواست خانواده‌های شهدا؛ ساخت فصل دوم سریال گاندودرخواست خانواده‌های شهدا؛ ساخت فصل دوم سریال گاندودونالد ترامپ خبر درگذشت آرنولد شوارتزنگر را اعلام کرد!دونالد ترامپ خبر درگذشت آرنولد شوارتزنگر را اعلام کرد!رضا رویگری و همسرش و ماجرای حسن کچلرضا رویگری و همسرش و ماجرای حسن کچلتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (260)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (260)سفر بهرام رادان به درون مغز انسان با مستند کاپیتان منسفر بهرام رادان به درون مغز انسان با مستند کاپیتان منبهترین سریال های ترسناک تاریخبهترین سریال های ترسناک تاریخبرنده های جشن حافظ ۹۸ مشخص شدندبرنده های جشن حافظ ۹۸ مشخص شدندوالنتینا کورتز، ستاره‌ فیلم بینوایان درگذشتوالنتینا کورتز، ستاره‌ فیلم بینوایان درگذشتسوفیا لورن با بابک کریمی به دنیای سینما برمی‌گرددسوفیا لورن با بابک کریمی به دنیای سینما برمی‌گرددسریال آچمز از شنبه جانشین گاندو می‌شودسریال آچمز از شنبه جانشین گاندو می‌شود
سلمان خان از فاطمه حمامی دختر نقاش ایرانی قدردانی کرد + عکسسلمان خان از فاطمه حمامی دختر نقاش ایرانی قدردانی کرد + عکسشکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضی پرونده‌های اخلالگران اقتصادیشکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضی پرونده‌های اخلالگران اقتصادیرابطه جنجالی الناز شاکردوست با علیرضا حقیقی!رابطه جنجالی الناز شاکردوست با علیرضا حقیقی!لغو کنسرت جنیفر لوپز به دلیل قطع برق!لغو کنسرت جنیفر لوپز به دلیل قطع برق!چهره های پردرآمد دنیا معرفی شدندچهره های پردرآمد دنیا معرفی شدندمرلین منسون خواننده مشهور آمریکایی، نامزد جدید امبر هردمرلین منسون خواننده مشهور آمریکایی، نامزد جدید امبر هردکنسرت سیروان خسروی در قزوین لغو شدکنسرت سیروان خسروی در قزوین لغو شدمهدی یراحی در برج میلاد «سه گانه اجتماعی اول» را می‌خواندمهدی یراحی در برج میلاد «سه گانه اجتماعی اول» را می‌خوانداحسان خواجه‌امیری: کاش در عصر دایناسورها زندگی می‌کردیم!احسان خواجه‌امیری: کاش در عصر دایناسورها زندگی می‌کردیم!پایان ممنوع الکاری مهدی یراحی با انتشار تیزر کنسرت جدیدشپایان ممنوع الکاری مهدی یراحی با انتشار تیزر کنسرت جدیدشسلبریتی هایی که اعضای بدن خود را میلیون ها دلار بیمه کرده اندسلبریتی هایی که اعضای بدن خود را میلیون ها دلار بیمه کرده اندلیدی گاگا و ادل به عضویت آکادمی اسکار درآمدندلیدی گاگا و ادل به عضویت آکادمی اسکار درآمدندجاس استون خواننده مشهور انگلیسی در ایران بازداشت و اخراج شد!جاس استون خواننده مشهور انگلیسی در ایران بازداشت و اخراج شد!اسحاق انور در اوج بی خبری درگذشتاسحاق انور در اوج بی خبری درگذشتچرا صدای محمد علیزاده در تیتراژ سریال گاندو حذف شد؟چرا صدای محمد علیزاده در تیتراژ سریال گاندو حذف شد؟با شکایت تهمینه میلانی، دانشجوی نقاشی به 35 ضربه شلاق محکوم شد!با شکایت تهمینه میلانی، دانشجوی نقاشی به 35 ضربه شلاق محکوم شد!افشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسافشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسمحسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟محسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟انتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانانتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانریحانا مادر می شود! + عکسریحانا مادر می شود! + عکسبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسمرتضی کلانتریان، مترجمی که همچون قهرمان داستانش خودکشی کردمرتضی کلانتریان، مترجمی که همچون قهرمان داستانش خودکشی کردپاسخ مهناز افشار به شایعه فرار از کشور + عکسپاسخ مهناز افشار به شایعه فرار از کشور + عکسترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنید
ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاس