Tuesday, 18 June 2019|سه شنبه، 28 خرداد، 1398|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 53 نفر

مروری بر گذشته

پرویز پرستویی: چرا گیر دادیم به زایمان زن رامبد جوان در کانادا؟
پرویز پرستویی: چرا گیر دادیم به زایمان زن رامبد جوان در کانادا؟
محسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟
محسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟
پارافیموزیس چیست و چگونه درمان می‌شود؟
پارافیموزیس چیست و چگونه درمان می‌شود؟
دوستانه ملی - بین المللی/کره جنوبی 1- ایران 1
دوستانه ملی - بین المللی/کره جنوبی 1- ایران 1
شکایت تراکتورسازی از یک استقلالی
شکایت تراکتورسازی از یک استقلالی
عناوین روزنامه های ورزشی چهارشنبه 22 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی چهارشنبه 22 خرداد 1398
جزئیات ماجرای پیاده کردن مسافر خانم توسط راننده اسنپ
جزئیات ماجرای پیاده کردن مسافر خانم توسط راننده اسنپ
فال امروز پنجشنبه 23 خرداد 1398
فال امروز پنجشنبه 23 خرداد 1398
بارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عمل
بارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عمل
عناوین روزنامه های یکشنبه 19 خرداد 1398
عناوین روزنامه های یکشنبه 19 خرداد 1398
فال امروز دوشنبه 27 خرداد 1398
فال امروز دوشنبه 27 خرداد 1398
خودرو زمین خورد/ سمند ۲ میلیون افت کرد
خودرو زمین خورد/ سمند ۲ میلیون افت کرد
سیستم عامل هانگ منگ هواوی تا پاییز امسال عرضه می‌شود
سیستم عامل هانگ منگ هواوی تا پاییز امسال عرضه می‌شود
فال امروز سه شنبه 21 خرداد 1398
فال امروز سه شنبه 21 خرداد 1398
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (255)
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (255)
سرانجام سریال‌های رمضانی؛ پایان بیش‌از‌حد باز!
سرانجام سریال‌های رمضانی؛ پایان بیش‌از‌حد باز!
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 27 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 27 خرداد 1398
احمد مهرانفر به جشنواره بین المللی آمریکا راه یافت
احمد مهرانفر به جشنواره بین المللی آمریکا راه یافت
عناوین روزنامه های شنبه 25 خرداد 1398
عناوین روزنامه های شنبه 25 خرداد 1398
پوتین:خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام باعث بی‌ثبات شدن منطقه شد
پوتین:خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام باعث بی‌ثبات شدن منطقه شد

کشف گونه‌ای ناشناخته از نهنگ چهار پا در پرو

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 21 فروردين، 1398 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

کشف فسیل ۴۱٫۲ میلیون ساله‌ای از یک نهنگ چهار پا، شناخت بهتری از نحوه‌ی تکامل و پراکندگی جغرافیایی این پستانداران آبزی به دست داده است.

اجداد نهنگ‌ها و دلفین‌های امروزی از یک حیوان کوچکِ چهار پا و سُم‌دار تکامل پیدا کردند که در حدود ۵۰ میلیون سال قبل در دوره ائوسن میانه (تقریبا ۴۸ تا ۳۸ میلیون سال قبل) در جنوب آسیا زندگی می‌کرد. فسیلی از این حلقه گمشده که قبلا در هند کشف شده نشان می‌داد که نیای نهنگ‌ها در هنگام خطر به آب می‌آمدند اما برای زاد و ولد و تغذیه دوباره به خشکی بازمی‌گشتند. آن‌ها ممکن است مدت زیادی را در آب‌های کم عمق صرف کرده و از گیاهان آبزی و بی‌مهرگان و نهایتا ماهی‌های کوچک و دوزیستان تغذیه کرده باشند.

شواهد فسیلی نشان می‌دهد که این پستانداران باستانی حدود ۴۱٫۲ میلیون سال قبل سفر خود را از غرب آفریقا شروع کرده، در سراسر اقیانوس اطلس شنا کردند و خود را به شمال آمریکای شمالی رساندند. اما کشف شگفت‌انگیز فسیل یک نهنگ ۴۱٫۲ میلیون ساله در سواحل پرو این داستان را تغییر داد؛ درواقع نهنگ‌های باستانی ابتدا به‌جای آمریکای شمالی به آمریکای جنوبی سفر کردند.

گونه‌ی به‌تازگی کشف شده «پرگوستوس پاسفیکوس (Peregocetus Pacificus)» نام‌گذاری شده که در زبان لاتین به معنای «نهنگ مسافر اقیانوس آرام» است. بقایای به خوبی حفظ‌شده این نهنگ در سال ۲۰۱۱ در منطقه باستان‌شناسی پلایا مدیا لونا در پرو کشف شد و دیرینه‌شناسان توانستند بخش اعظمی از اسکلت این جانور را از جمله فک، پاهای جلو و عقب و بخشی از ستون فقرات و دم را بازسازی کنند. پژوهشگران با تاریخ‌گذاری رسوبات دریایی که فسیل در آن کشف شد، آن را متعلق به دوره ائوسن میانه دانستند. اکنون با درکنار هم قرار دادن این شواهد فسیلی، تصور می‌شود که پرگوستوس پاسفیکوس، ۴۱٫۲ میلیون سال قبل سفر حماسی را به سوی جهان نو شروع کرده باشد.

بازسازی هنری پرگوستوس پاسفیکوس، گونه‌ی به‌تازگی کشف شده در سواحل پرو

پرگوستوس پاسفیکوس آن‌طور که دندان‌های تیز و قیچی مانندش نشان می‌دهد، گوشتخوار بوده است. و همچون نهنگ‌های امروزی ماهی‌های بزرگ استخوانی را می‌خورده است. بااین‌حال، پرگوستوس پاسفیکوس دارای دندان‌هایی شبیه به گوشتخواران مدرن مانند سگ‌سانان بوده، به‌خصوص اینکه دندان‌های آسیای بزرگ و کوچک بسیار نوک‌تیزی داشته است.

کشف جدید تأثیری شگرف بر درک ما از تکامل نهنگ‌ها دارد

 آب‌بازسانان امروزی (نهنگ‌ها، دلفین‌ها و گراز ماهی‌ها) ردیف دندان‌های ساده و یکدستی به مانند خوک‌ها دارند و شکار را نمی‌جوند، بلکه آن را گرفته و به‌صورت کامل می‌بلعند. استخوان‌های لگن این پستانداران پس از هزاران سال از ناحیه ستون فقرات جدا شده تا بتوانند به‌طور مؤثرتری حرکت کنند، در همین حال، با شناوری بیشتر در محیط با جاذبه پایین‌تر آب، منابع تکاملی کمتری به پاهای قویشان اختصاص یافته است. اندام‌های جلویی به باله تبدیل شدند و اندام‌های تهتانی نیز به مرور کوچک شده یا به کلی از بین رفتند.

اولیویر لامبرت، دیرینه‌شناسی از مؤسسه سلطنتی علوم طبیعی بلژیک و نویسنده اصلی پژوهش جدید در بیانیه‌ای گفت: این اولین نمونه از اسکلت کامل یک نهنگ چهار پا در تمامی اقیانوس آرام است و احتمالا قدیمی‌ترین نمونه در قاره آمریکا و کامل‌ترین نمونه در خارج از هند و پاکستان است.

تجزیه و تحلیل فسیل پرگوستوس پاسفیکوس نشان می‌دهد که این پستاندار به خوبی با زندگی در خشکی و دریا سازگاری داشته و از این جهت قابل مقایسه با سمورهای دریایی و سگ‌های آبی است. این حیوان نسبتا بزرگ بود و طول آن به حدود ۴ متر می‌رسید که تقریبا دو برابر بزرگ‌تر از سمورهای دریایی امروزی است.

ایندوهایس، از اجداد خزدار نهنگ‌های امروزی

توانایی‌های خشکی حیوان با سُم‌های کوچکی در نوک انگشتان دست و جهت‌گیری‌ استخوان‌های لگن قابل تشخیص است که نشان می‌دهد روی زمین راه می‌رفته است. در همین حال، استخوان‌های دم آن بسیار شبیه به سمور دریایی و سگ آبی است که نشان می‌دهد دُم نقش مهمی در توانایی‌های آبزیش داشته است. درنهایت به‌گفته پژوهشگران، اندازه انگشتان و پاهایش وجود زائده‌های پره‌داری را نشان می‌دهد.

این کشف، شناخت تازه‌ای در مورد گسترش جغرافیایی نهنگ‌های باستانی در این مرحله از تاریخ تکاملیشان به دست می‌دهد. به‌گفته پژوهشگران، نهنگ‌های چهار پا به احتمال زیاد با عبور از اقیانوس اطلس جنوبی از سواحل غربی آفریقا به آمریکای جنوبی رسیدند. در آن دوره قاره‌های آمریکا و آفریقا نیمی از فاصله کنونی را با هم داشتند. و علاوه‌بر این، پرگوستوس پاسفیکوس از هم‌نوایی جریان‌های اقیانوسی به سمت غرب نیز بهره برد و خود را به آمریکای جنوبی رساند. هنگامی که این پستاندار به آمریکای جنوبی رسید، در اقیانوس آرام در امتداد سواحل پرو ساکن شد و درنهایت به آمریکای شمالی هم رفت.  

لامبرت گفت: ما به جست‌وجو در لایه‌های باستانی حتی قدیمی‌تر از پلایا مدیا لونا ادامه خواهیم داد. به این جهت ممکن است که در آینده آب‌بازسانان باستانی بیشتری را نیز کشف کنیم.

اریک فیتزجرالد، متخصص دیرینه‌شناسی مهره‌داران در موزه ویکتوریا در ملبورن، استرالیا که مشارکتی در این پژوهش نداشته به Gizmodo گفت: کشف اخیر، کشفی شگفت‌انگیز است که براساس یک اسکلت فسیلی کامل انجام گرفته و نشان می‌دهد که نهنگ‌های باستانی قادر به شنا کردن و راه رفتن بودند و خیلی زودتر از آنچه قبلا تصور می‌شد به قاره آمریکا سفر کرده‌اند. این کشف تأثیری شگرف بر درک ما از نحوه‌ی تکامل نهنگ‌ها خواهد گذاشت. درواقع این امکان وجود دارد که فصل کاملی از داستان تکامل نهنگ‌ها در آمریکای جنوبی و نواحی دیگری در سواحل اقیانوس آرام و اقیانوس‌های جنوبی اتفاق افتاده باشد که ما از آن خبر نداشته‌ایم.

این بازسازی بخش‌های حفظ شده اسکلت پرگوستوس پاسفیکوس را در هر دو حالت راه رفتن روی خشکی و شنا در آب نشان می‌دهد

فلیکس مارکس دیرینه‌شناس از دانشگاه لیژ بلژیک، کشف جدید را «بسیار چشمگیر» و همین‌طور «بسیار سر راست و ساده» دانست و از این بابت آن را متوجه انتقاد زیادی ندانست. مارکس که دوست صمیمی لامبرت، نویسنده اصلی پژوهش جدید است، گفت که نمی‌تواند رعایت بی‌طرفی کامل را تضمین کند؛ اما صرف‌نظر از اختلاف‌نظرها، به‌گفته‌ی وی این فسیل جدید بسیار قانع‌کننده است و به دانشمندان شناخت بهتری نسبت به نحوه‌ی گسترش نهنگ‌ها در سراسر جهان داده است.

مارکس گفت: ما برای مدتی است که می‌دانیم، نهنگ‌های چهار پا به آمریکای شمالی سفر کرده‌اند، اما فسیل به‌تازگی کشف شده، اولین سابقه (فسیلی) قابل‌اعتماد در آمریکای جنوبی و همین‌طور حتی نخستین فسیل از نیمکره‌ی جنوبی است. مشتاقم بدانم که نهنگ‌ها تا کجا پیش رفته‌اند، شاید نهنگ‌های باستانی زمانی سر از سواحل شیلی هم در آورده باشند.

او در ادامه افزود: این پژوهش همین‌طور بار دیگر ظرفیت بالای پرو به‌عنوان یک «گنجینه فسیلی ارزشمند» را نشان داد. این ناحیه، به لحاظ سوابق باستانی، محلی در کلاس جهانی است که انتظار دارم با ادامه بررسی‌ها شگفتی‌های بیشتری را نیز در آن کشف کنیم.

مارکس در ادامه نیز گفت که داستان تکامل نهنگ به وضوح پیچیده‌تر از آن است که قبلا تصور می‌شد و این اطمینان وجود دارد که در آینده شگفتی‌های بیشتری از آب‌بازسانان در نیمکره جنوبی کشف شود.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

بیوگرافی دمت اوزدمیر بازیگر نقش صنم در سریال عطر عشق + عکسبیوگرافی دمت اوزدمیر بازیگر نقش صنم در سریال عطر عشق + عکسفرانکو زفیرلی کارگردان رومئو و ژولیت درگذشتفرانکو زفیرلی کارگردان رومئو و ژولیت درگذشتپرویز پرستویی: چرا گیر دادیم به زایمان زن رامبد جوان در کانادا؟پرویز پرستویی: چرا گیر دادیم به زایمان زن رامبد جوان در کانادا؟احتمال ممنوع الفعالیتی رامبد جوان و نگار جواهریاناحتمال ممنوع الفعالیتی رامبد جوان و نگار جواهریانتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (256)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (256)انتقاد بهزاد فراهانی از دستمزد نوید محمد زاده!انتقاد بهزاد فراهانی از دستمزد نوید محمد زاده!رفتار خاص کیانو ریوز خبرساز شد + تصاویررفتار خاص کیانو ریوز خبرساز شد + تصاویررابطه بردلی کوپر و آیرینا شایک به پایان رسید/پای لیدی گاگا در میان است؟رابطه بردلی کوپر و آیرینا شایک به پایان رسید/پای لیدی گاگا در میان است؟بازیگر برنده اسکار پس از متهم شدن به آزار جنسی خودش را به پلیس تسلیم کرد!بازیگر برنده اسکار پس از متهم شدن به آزار جنسی خودش را به پلیس تسلیم کرد!سریال ترسناکی که فقط در هنگام شب می توانید آن را تماشا کنید!سریال ترسناکی که فقط در هنگام شب می توانید آن را تماشا کنید!کشف حجاب نگار جواهریان در کانادا + عکسکشف حجاب نگار جواهریان در کانادا + عکسبیوگرافی آیدا جعفری بازیگر سریال گاندو + عکسبیوگرافی آیدا جعفری بازیگر سریال گاندو + عکساحمد مهرانفر به جشنواره بین المللی آمریکا راه یافتاحمد مهرانفر به جشنواره بین المللی آمریکا راه یافت۱۰ فیلم شهاب حسینی که حتما باید ببینید۱۰ فیلم شهاب حسینی که حتما باید ببینیدیادداشت گلایه آمیز تهیه کننده فیلم سینمایی تگزاس ۲یادداشت گلایه آمیز تهیه کننده فیلم سینمایی تگزاس ۲سرانجام سریال‌های رمضانی؛ پایان بیش‌از‌حد باز!سرانجام سریال‌های رمضانی؛ پایان بیش‌از‌حد باز!کاش اجازه نمی‌دادید خانم شیلا خداداد!کاش اجازه نمی‌دادید خانم شیلا خداداد!ماجرای تعرض به الناز شاکردوستماجرای تعرض به الناز شاکردوستتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (255)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (255)رقابت شدید سه فیلم سینمایی در اولین روز اکران عید فطررقابت شدید سه فیلم سینمایی در اولین روز اکران عید فطربرندگان اسکار افتخاری معرفی شدندبرندگان اسکار افتخاری معرفی شدندعلی نصیریان: قصد کناره‌گیری از بازیگری را ندارمعلی نصیریان: قصد کناره‌گیری از بازیگری را ندارمفیلم‌های اکران عید فطر معرفی شدندفیلم‌های اکران عید فطر معرفی شدندواکنش شیلا خداداد به یک تحریم: قرار این نبود!واکنش شیلا خداداد به یک تحریم: قرار این نبود!ده فیلم برتر تاریخ سینمای ایران به انتخاب Taste of Cinemaده فیلم برتر تاریخ سینمای ایران به انتخاب Taste of Cinema
افشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسافشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسمحسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟محسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟انتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانانتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانریحانا مادر می شود! + عکسریحانا مادر می شود! + عکسبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسمرتضی کلانتریان، مترجمی که همچون قهرمان داستانش خودکشی کردمرتضی کلانتریان، مترجمی که همچون قهرمان داستانش خودکشی کردپاسخ مهناز افشار به شایعه فرار از کشور + عکسپاسخ مهناز افشار به شایعه فرار از کشور + عکسترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردیلدا عباسی قلب اروپا را به خود خیره کردیلدا عباسی قلب اروپا را به خود خیره کردبیوگرافی بهنام صفوی + عکسبیوگرافی بهنام صفوی + عکسبهنام صفوی درگذشتبهنام صفوی درگذشتاسم و عکس فرزند مگان مارکل و پرنس هری منتشر شداسم و عکس فرزند مگان مارکل و پرنس هری منتشر شدامروز باید چیا بدونیم: از جنتلمن ها تا پیدا شدن گلزارامروز باید چیا بدونیم: از جنتلمن ها تا پیدا شدن گلزارفرزند مگان مارکل و پرنس هری به دنیا آمد؛ ۷ قانونی که زوج سلطنتی از حالا باید رعایت کنندفرزند مگان مارکل و پرنس هری به دنیا آمد؛ ۷ قانونی که زوج سلطنتی از حالا باید رعایت کنندبهنام صفوی خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شدبهنام صفوی خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شدچرا دانش‌آموزان‌مان ساسی مانکن را به حامد زمانی ترجیح می‌دهند؟چرا دانش‌آموزان‌مان ساسی مانکن را به حامد زمانی ترجیح می‌دهند؟حامد همایون ممنوع‌التصویر شد + واکنش حامد همایونحامد همایون ممنوع‌التصویر شد + واکنش حامد همایونبرنامه کنسرت های اردیبهشت 98برنامه کنسرت های اردیبهشت 98منیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتمنیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکبه «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟به «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟استاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاناستاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهراننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهران
۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکس