Saturday, 19 October 2019|شنبه، 27 مهر، 1398|يا رب العالمين|افراد آنلاین: 51 نفر

مروری بر گذشته

آمار فاجعه بار فروش بلیت کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکا
آمار فاجعه بار فروش بلیت کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکا
دادستان کشور دلیل بسته شدن سایت های دانلود فیلم در ایران را اعلام کرد
دادستان کشور دلیل بسته شدن سایت های دانلود فیلم در ایران را اعلام کرد
راه‌های خانگی و ساده برای درمان موخوره
راه‌های خانگی و ساده برای درمان موخوره
طعنه ریحانا به شکیرا و جنیفر لوپز: حاضر نیستم خودم را بفروشم!
طعنه ریحانا به شکیرا و جنیفر لوپز: حاضر نیستم خودم را بفروشم!
آلینا یاکوپووا؛ مدل ۶ ساله روسی و زیباترین دختر جهان
آلینا یاکوپووا؛ مدل ۶ ساله روسی و زیباترین دختر جهان
مقدماتی جام جهانی | بحرین 1 - ایران صفر
مقدماتی جام جهانی | بحرین 1 - ایران صفر
ریحانا کتاب منتشر می‌کند/ هزار عکس نادیده از خواننده معروف
ریحانا کتاب منتشر می‌کند/ هزار عکس نادیده از خواننده معروف
قمارباز محسن چاوشی مجوز گرفت/اعلام زمان انتشار
قمارباز محسن چاوشی مجوز گرفت/اعلام زمان انتشار
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 22 مهر 1398
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 22 مهر 1398
درخشش خواننده کوچک "عصر جدید" در آذربایجان/ پارسا خائف برنده یک جایزه بین‌المللی شد
درخشش خواننده کوچک "عصر جدید" در آذربایجان/ پارسا خائف برنده یک جایزه بین‌المللی شد
دستگیری روح‌الله زم سرشبکه سایت معاند آمدنیوز
دستگیری روح‌الله زم سرشبکه سایت معاند آمدنیوز
فال امروز سه شنبه 16 مهر 1398
فال امروز سه شنبه 16 مهر 1398
عناوین روزنامه های ورزشی سه شنبه 16 مهر 1398
عناوین روزنامه های ورزشی سه شنبه 16 مهر 1398
منوچهر هادی به التماس افتاد
منوچهر هادی به التماس افتاد
واکنش برگوزار کورال به صحبت های خواهرش
واکنش برگوزار کورال به صحبت های خواهرش
فغانی در لیگ استرالیا سوت زد + عکس
فغانی در لیگ استرالیا سوت زد + عکس
عذرخواهی متین ستوده بابت ظاهرش در مراسم اکران خصوصی مسخره باز
عذرخواهی متین ستوده بابت ظاهرش در مراسم اکران خصوصی مسخره باز
ماجرای فیلتر گوگل پلی در هاله‌ای از ابهام
ماجرای فیلتر گوگل پلی در هاله‌ای از ابهام
عناوین روزنامه های ورزشی چهارشنبه 17 مهر 1398
عناوین روزنامه های ورزشی چهارشنبه 17 مهر 1398
وزیر صنعت از کاهش قیمت خودرو با داخلی‌سازی قطعات خبر داد
وزیر صنعت از کاهش قیمت خودرو با داخلی‌سازی قطعات خبر داد

کشف گونه‌ای ناشناخته از نهنگ چهار پا در پرو

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 21 فروردين، 1398 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

کشف فسیل ۴۱٫۲ میلیون ساله‌ای از یک نهنگ چهار پا، شناخت بهتری از نحوه‌ی تکامل و پراکندگی جغرافیایی این پستانداران آبزی به دست داده است.

اجداد نهنگ‌ها و دلفین‌های امروزی از یک حیوان کوچکِ چهار پا و سُم‌دار تکامل پیدا کردند که در حدود ۵۰ میلیون سال قبل در دوره ائوسن میانه (تقریبا ۴۸ تا ۳۸ میلیون سال قبل) در جنوب آسیا زندگی می‌کرد. فسیلی از این حلقه گمشده که قبلا در هند کشف شده نشان می‌داد که نیای نهنگ‌ها در هنگام خطر به آب می‌آمدند اما برای زاد و ولد و تغذیه دوباره به خشکی بازمی‌گشتند. آن‌ها ممکن است مدت زیادی را در آب‌های کم عمق صرف کرده و از گیاهان آبزی و بی‌مهرگان و نهایتا ماهی‌های کوچک و دوزیستان تغذیه کرده باشند.

شواهد فسیلی نشان می‌دهد که این پستانداران باستانی حدود ۴۱٫۲ میلیون سال قبل سفر خود را از غرب آفریقا شروع کرده، در سراسر اقیانوس اطلس شنا کردند و خود را به شمال آمریکای شمالی رساندند. اما کشف شگفت‌انگیز فسیل یک نهنگ ۴۱٫۲ میلیون ساله در سواحل پرو این داستان را تغییر داد؛ درواقع نهنگ‌های باستانی ابتدا به‌جای آمریکای شمالی به آمریکای جنوبی سفر کردند.

گونه‌ی به‌تازگی کشف شده «پرگوستوس پاسفیکوس (Peregocetus Pacificus)» نام‌گذاری شده که در زبان لاتین به معنای «نهنگ مسافر اقیانوس آرام» است. بقایای به خوبی حفظ‌شده این نهنگ در سال ۲۰۱۱ در منطقه باستان‌شناسی پلایا مدیا لونا در پرو کشف شد و دیرینه‌شناسان توانستند بخش اعظمی از اسکلت این جانور را از جمله فک، پاهای جلو و عقب و بخشی از ستون فقرات و دم را بازسازی کنند. پژوهشگران با تاریخ‌گذاری رسوبات دریایی که فسیل در آن کشف شد، آن را متعلق به دوره ائوسن میانه دانستند. اکنون با درکنار هم قرار دادن این شواهد فسیلی، تصور می‌شود که پرگوستوس پاسفیکوس، ۴۱٫۲ میلیون سال قبل سفر حماسی را به سوی جهان نو شروع کرده باشد.

بازسازی هنری پرگوستوس پاسفیکوس، گونه‌ی به‌تازگی کشف شده در سواحل پرو

پرگوستوس پاسفیکوس آن‌طور که دندان‌های تیز و قیچی مانندش نشان می‌دهد، گوشتخوار بوده است. و همچون نهنگ‌های امروزی ماهی‌های بزرگ استخوانی را می‌خورده است. بااین‌حال، پرگوستوس پاسفیکوس دارای دندان‌هایی شبیه به گوشتخواران مدرن مانند سگ‌سانان بوده، به‌خصوص اینکه دندان‌های آسیای بزرگ و کوچک بسیار نوک‌تیزی داشته است.

کشف جدید تأثیری شگرف بر درک ما از تکامل نهنگ‌ها دارد

 آب‌بازسانان امروزی (نهنگ‌ها، دلفین‌ها و گراز ماهی‌ها) ردیف دندان‌های ساده و یکدستی به مانند خوک‌ها دارند و شکار را نمی‌جوند، بلکه آن را گرفته و به‌صورت کامل می‌بلعند. استخوان‌های لگن این پستانداران پس از هزاران سال از ناحیه ستون فقرات جدا شده تا بتوانند به‌طور مؤثرتری حرکت کنند، در همین حال، با شناوری بیشتر در محیط با جاذبه پایین‌تر آب، منابع تکاملی کمتری به پاهای قویشان اختصاص یافته است. اندام‌های جلویی به باله تبدیل شدند و اندام‌های تهتانی نیز به مرور کوچک شده یا به کلی از بین رفتند.

اولیویر لامبرت، دیرینه‌شناسی از مؤسسه سلطنتی علوم طبیعی بلژیک و نویسنده اصلی پژوهش جدید در بیانیه‌ای گفت: این اولین نمونه از اسکلت کامل یک نهنگ چهار پا در تمامی اقیانوس آرام است و احتمالا قدیمی‌ترین نمونه در قاره آمریکا و کامل‌ترین نمونه در خارج از هند و پاکستان است.

تجزیه و تحلیل فسیل پرگوستوس پاسفیکوس نشان می‌دهد که این پستاندار به خوبی با زندگی در خشکی و دریا سازگاری داشته و از این جهت قابل مقایسه با سمورهای دریایی و سگ‌های آبی است. این حیوان نسبتا بزرگ بود و طول آن به حدود ۴ متر می‌رسید که تقریبا دو برابر بزرگ‌تر از سمورهای دریایی امروزی است.

ایندوهایس، از اجداد خزدار نهنگ‌های امروزی

توانایی‌های خشکی حیوان با سُم‌های کوچکی در نوک انگشتان دست و جهت‌گیری‌ استخوان‌های لگن قابل تشخیص است که نشان می‌دهد روی زمین راه می‌رفته است. در همین حال، استخوان‌های دم آن بسیار شبیه به سمور دریایی و سگ آبی است که نشان می‌دهد دُم نقش مهمی در توانایی‌های آبزیش داشته است. درنهایت به‌گفته پژوهشگران، اندازه انگشتان و پاهایش وجود زائده‌های پره‌داری را نشان می‌دهد.

این کشف، شناخت تازه‌ای در مورد گسترش جغرافیایی نهنگ‌های باستانی در این مرحله از تاریخ تکاملیشان به دست می‌دهد. به‌گفته پژوهشگران، نهنگ‌های چهار پا به احتمال زیاد با عبور از اقیانوس اطلس جنوبی از سواحل غربی آفریقا به آمریکای جنوبی رسیدند. در آن دوره قاره‌های آمریکا و آفریقا نیمی از فاصله کنونی را با هم داشتند. و علاوه‌بر این، پرگوستوس پاسفیکوس از هم‌نوایی جریان‌های اقیانوسی به سمت غرب نیز بهره برد و خود را به آمریکای جنوبی رساند. هنگامی که این پستاندار به آمریکای جنوبی رسید، در اقیانوس آرام در امتداد سواحل پرو ساکن شد و درنهایت به آمریکای شمالی هم رفت.  

لامبرت گفت: ما به جست‌وجو در لایه‌های باستانی حتی قدیمی‌تر از پلایا مدیا لونا ادامه خواهیم داد. به این جهت ممکن است که در آینده آب‌بازسانان باستانی بیشتری را نیز کشف کنیم.

اریک فیتزجرالد، متخصص دیرینه‌شناسی مهره‌داران در موزه ویکتوریا در ملبورن، استرالیا که مشارکتی در این پژوهش نداشته به Gizmodo گفت: کشف اخیر، کشفی شگفت‌انگیز است که براساس یک اسکلت فسیلی کامل انجام گرفته و نشان می‌دهد که نهنگ‌های باستانی قادر به شنا کردن و راه رفتن بودند و خیلی زودتر از آنچه قبلا تصور می‌شد به قاره آمریکا سفر کرده‌اند. این کشف تأثیری شگرف بر درک ما از نحوه‌ی تکامل نهنگ‌ها خواهد گذاشت. درواقع این امکان وجود دارد که فصل کاملی از داستان تکامل نهنگ‌ها در آمریکای جنوبی و نواحی دیگری در سواحل اقیانوس آرام و اقیانوس‌های جنوبی اتفاق افتاده باشد که ما از آن خبر نداشته‌ایم.

این بازسازی بخش‌های حفظ شده اسکلت پرگوستوس پاسفیکوس را در هر دو حالت راه رفتن روی خشکی و شنا در آب نشان می‌دهد

فلیکس مارکس دیرینه‌شناس از دانشگاه لیژ بلژیک، کشف جدید را «بسیار چشمگیر» و همین‌طور «بسیار سر راست و ساده» دانست و از این بابت آن را متوجه انتقاد زیادی ندانست. مارکس که دوست صمیمی لامبرت، نویسنده اصلی پژوهش جدید است، گفت که نمی‌تواند رعایت بی‌طرفی کامل را تضمین کند؛ اما صرف‌نظر از اختلاف‌نظرها، به‌گفته‌ی وی این فسیل جدید بسیار قانع‌کننده است و به دانشمندان شناخت بهتری نسبت به نحوه‌ی گسترش نهنگ‌ها در سراسر جهان داده است.

مارکس گفت: ما برای مدتی است که می‌دانیم، نهنگ‌های چهار پا به آمریکای شمالی سفر کرده‌اند، اما فسیل به‌تازگی کشف شده، اولین سابقه (فسیلی) قابل‌اعتماد در آمریکای جنوبی و همین‌طور حتی نخستین فسیل از نیمکره‌ی جنوبی است. مشتاقم بدانم که نهنگ‌ها تا کجا پیش رفته‌اند، شاید نهنگ‌های باستانی زمانی سر از سواحل شیلی هم در آورده باشند.

او در ادامه افزود: این پژوهش همین‌طور بار دیگر ظرفیت بالای پرو به‌عنوان یک «گنجینه فسیلی ارزشمند» را نشان داد. این ناحیه، به لحاظ سوابق باستانی، محلی در کلاس جهانی است که انتظار دارم با ادامه بررسی‌ها شگفتی‌های بیشتری را نیز در آن کشف کنیم.

مارکس در ادامه نیز گفت که داستان تکامل نهنگ به وضوح پیچیده‌تر از آن است که قبلا تصور می‌شد و این اطمینان وجود دارد که در آینده شگفتی‌های بیشتری از آب‌بازسانان در نیمکره جنوبی کشف شود.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

واکنش محمدرضا گلزار به تمسخر علی دایی در صدا و سیماواکنش محمدرضا گلزار به تمسخر علی دایی در صدا و سیماکارگردان مشهور از هازار ارگوچلو خواستگاری کرد!کارگردان مشهور از هازار ارگوچلو خواستگاری کرد!آخرین وضعیت جسمانی فریدون جیرانی پس از سکته مغزیآخرین وضعیت جسمانی فریدون جیرانی پس از سکته مغزیواکنش برگوزار کورال به صحبت های خواهرشواکنش برگوزار کورال به صحبت های خواهرشهشدار ازگی مولا درباره سرطان سینه در میدان بشیکتاش!هشدار ازگی مولا درباره سرطان سینه در میدان بشیکتاش!سریال جدید دمت اوزدمیر ”خانه من” با ابراهیم چیلیک کولسریال جدید دمت اوزدمیر ”خانه من” با ابراهیم چیلیک کولاهدای اسب برنز به پیمان معادیاهدای اسب برنز به پیمان معادیفریدون جیرانی در بیمارستان بستری شدفریدون جیرانی در بیمارستان بستری شددادستان کشور دلیل بسته شدن سایت های دانلود فیلم در ایران را اعلام کرددادستان کشور دلیل بسته شدن سایت های دانلود فیلم در ایران را اعلام کرداعتراضات کار دست جین فوندا داد/ بازیگر معروف هالیوودی زندانی شداعتراضات کار دست جین فوندا داد/ بازیگر معروف هالیوودی زندانی شدپیاده روی هنرمندان در اربعین + عکسپیاده روی هنرمندان در اربعین + عکسطراح صحنه سریال « خواب زده » طی یک حادثه فوت شدطراح صحنه سریال « خواب زده » طی یک حادثه فوت شدانتقاد تند شیوا خنیاگر به گریم نرگس محمدیانتقاد تند شیوا خنیاگر به گریم نرگس محمدیعذرخواهی متین ستوده بابت ظاهرش در مراسم اکران خصوصی مسخره بازعذرخواهی متین ستوده بابت ظاهرش در مراسم اکران خصوصی مسخره بازعلیرضا شجاع نوری بازیگر نقش سلمان فارسی شدعلیرضا شجاع نوری بازیگر نقش سلمان فارسی شدخالکوبی جالب فارسی بر روی دستان آنجلینا جولی!خالکوبی جالب فارسی بر روی دستان آنجلینا جولی!تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (272)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (272)کوروش تهامی، آلبوم می‌دهد/ دختر ایران در راه استکوروش تهامی، آلبوم می‌دهد/ دختر ایران در راه استمنوچهر هادی به التماس افتادمنوچهر هادی به التماس افتادتجاوز جنسی هاروی واینستاین به منشی اش جنجالی شد!تجاوز جنسی هاروی واینستاین به منشی اش جنجالی شد!انتقاد مدیرعامل ناجی هنر از فیلم متری شیش و نیمانتقاد مدیرعامل ناجی هنر از فیلم متری شیش و نیمحمله کارگردان بانوی عمارت به صدا و سیما/فصل دوم سریال تحقیر مخاطب است!حمله کارگردان بانوی عمارت به صدا و سیما/فصل دوم سریال تحقیر مخاطب است!امام جمعه اسالم: در خیابانها صدها جنیفر لوپز،نیکی میناژ و تیلور سوییفت می بینیم!امام جمعه اسالم: در خیابانها صدها جنیفر لوپز،نیکی میناژ و تیلور سوییفت می بینیم!رکوردهای فیلم جوکر در باکس آفیس داخلی و بین‌المللیرکوردهای فیلم جوکر در باکس آفیس داخلی و بین‌المللیهانده ارچل، سوپراستار زن ترک به فیلم مولانا پیوست + عکسهانده ارچل، سوپراستار زن ترک به فیلم مولانا پیوست + عکس
رکورد برادران خواننده ایرانی در اروپارکورد برادران خواننده ایرانی در اروپاقمارباز محسن چاوشی مجوز گرفت/اعلام زمان انتشارقمارباز محسن چاوشی مجوز گرفت/اعلام زمان انتشارآمار فاجعه بار فروش بلیت کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکاآمار فاجعه بار فروش بلیت کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکاحمایت دمت آکالین از برگوزر کورال در برابر توهین های خواهرش!حمایت دمت آکالین از برگوزر کورال در برابر توهین های خواهرش!شش هنرمند ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2019 جای گرفتندشش هنرمند ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2019 جای گرفتندطعنه ریحانا به شکیرا و جنیفر لوپز: حاضر نیستم خودم را بفروشم!طعنه ریحانا به شکیرا و جنیفر لوپز: حاضر نیستم خودم را بفروشم!همایون شجریان و سهراب پورناظری نیز به مست عشق پیوستندهمایون شجریان و سهراب پورناظری نیز به مست عشق پیوستندجریمه‌ای که جنیفر لوپز برای عکس جنجالی‌اش پرداختجریمه‌ای که جنیفر لوپز برای عکس جنجالی‌اش پرداختپای خواننده‌های کره‌ای هم به عربستان باز شدپای خواننده‌های کره‌ای هم به عربستان باز شدریحانا کتاب منتشر می‌کند/ هزار عکس نادیده از خواننده معروفریحانا کتاب منتشر می‌کند/ هزار عکس نادیده از خواننده معروفدرخشش خواننده کوچک "عصر جدید" در آذربایجان/ پارسا خائف برنده یک جایزه بین‌المللی شددرخشش خواننده کوچک "عصر جدید" در آذربایجان/ پارسا خائف برنده یک جایزه بین‌المللی شدآلبوم خواننده ایرانی نامزده جایزه استرالیا شدآلبوم خواننده ایرانی نامزده جایزه استرالیا شددانلا بلیج با آرایش و تغییر چهره جدیدش لایک باران شد!دانلا بلیج با آرایش و تغییر چهره جدیدش لایک باران شد!دردسر چاوشیست‌ها برای محسن چاوشی/ وضعیت قمارباز پیچیده شددردسر چاوشیست‌ها برای محسن چاوشی/ وضعیت قمارباز پیچیده شدتمرینات ورزشی جنیفر لوپز در 50 سالگی + عکستمرینات ورزشی جنیفر لوپز در 50 سالگی + عکسسرنوشت مشابه تتلو برای هوروش‌بند + عکسسرنوشت مشابه تتلو برای هوروش‌بند + عکسدادگاه محسن لرستانی برگزار شددادگاه محسن لرستانی برگزار شدتصاویر ایرانگردی جالب یولیا یوزیک، خبرنگار بازداشت شده روس در تهرانتصاویر ایرانگردی جالب یولیا یوزیک، خبرنگار بازداشت شده روس در تهرانسحر تبر، چهره جنجالی اینستاگرام بازداشت شد!سحر تبر، چهره جنجالی اینستاگرام بازداشت شد!جنگ جدید دمت آکالین با حادیثه/طفلکی حتی یک میلیون فالوور هم نداره!جنگ جدید دمت آکالین با حادیثه/طفلکی حتی یک میلیون فالوور هم نداره!امیر اویار هتلدار مشهور ترک در ونیز ایتالیا، دوست پسر جدید آدریانا لیماامیر اویار هتلدار مشهور ترک در ونیز ایتالیا، دوست پسر جدید آدریانا لیمااوزجان دنیز: تحقیق کردم چنین خواهری ندارم!اوزجان دنیز: تحقیق کردم چنین خواهری ندارم!جامعه شناسی خودمانی تتلو و بهادر وحشی‌ها؛ گیلتی پلیژرهای اینستاگرامی!جامعه شناسی خودمانی تتلو و بهادر وحشی‌ها؛ گیلتی پلیژرهای اینستاگرامی!محسن لرستانی به «افساد فی‌الارض» متهم شدمحسن لرستانی به «افساد فی‌الارض» متهم شدامیرعباس گلاب هم بازیگر شد!امیرعباس گلاب هم بازیگر شد!
جنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!جنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!خشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردسیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!سیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرداو حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مردپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندهادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹هادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹میشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آوردمیشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آورد۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارند۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارنداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیدگلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!گلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریان