Tuesday, 18 June 2019|سه شنبه، 28 خرداد، 1398|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 54 نفر

مروری بر گذشته

دوستانه ملی - بین المللی/کره جنوبی 1- ایران 1
دوستانه ملی - بین المللی/کره جنوبی 1- ایران 1
خواص «نان چاودار» برای سلامتی
خواص «نان چاودار» برای سلامتی
عناوین روزنامه های ورزشی یکشنبه 26 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی یکشنبه 26 خرداد 1398
بازیگر برنده اسکار پس از متهم شدن به آزار جنسی خودش را به پلیس تسلیم کرد!
بازیگر برنده اسکار پس از متهم شدن به آزار جنسی خودش را به پلیس تسلیم کرد!
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 20 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 20 خرداد 1398
پیشنهاد یک استقلالی به رحمتی: وقتش رسیده کلا خداحافظی کنی
پیشنهاد یک استقلالی به رحمتی: وقتش رسیده کلا خداحافظی کنی
سرانجام سریال‌های رمضانی؛ پایان بیش‌از‌حد باز!
سرانجام سریال‌های رمضانی؛ پایان بیش‌از‌حد باز!
فرهاد مجیدی سرمربی تیم امید شد
فرهاد مجیدی سرمربی تیم امید شد
عناوین روزنامه های ورزشی پنجشنبه 23 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی پنجشنبه 23 خرداد 1398
بیوگرافی دمت اوزدمیر بازیگر نقش صنم در سریال عطر عشق + عکس
بیوگرافی دمت اوزدمیر بازیگر نقش صنم در سریال عطر عشق + عکس
خوراکی‌های مناسب برای گرمازدگی
خوراکی‌های مناسب برای گرمازدگی
محدودیت‌های میرحسین موسوی و زهرا رهنورد کم شد
محدودیت‌های میرحسین موسوی و زهرا رهنورد کم شد
نقد سریال هیولا؛ قسمت ششم
نقد سریال هیولا؛ قسمت ششم
عناوین روزنامه های یکشنبه 19 خرداد 1398
عناوین روزنامه های یکشنبه 19 خرداد 1398
روسیه هم ایران را تحریم کرد!
روسیه هم ایران را تحریم کرد!
جزئیات ماجرای پیاده کردن مسافر خانم توسط راننده اسنپ
جزئیات ماجرای پیاده کردن مسافر خانم توسط راننده اسنپ
عناوین روزنامه های یکشنبه 26 خرداد 1398
عناوین روزنامه های یکشنبه 26 خرداد 1398
هشتگ آماده برای استفاده در شبکه‌های اجتماعی
هشتگ آماده برای استفاده در شبکه‌های اجتماعی
عناوین روزنامه های ورزشی سه شنبه 21 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی سه شنبه 21 خرداد 1398
عناوین روزنامه های دوشنبه 27 خرداد 1398
عناوین روزنامه های دوشنبه 27 خرداد 1398

سیل در گلستان ؛ بلای طبیعی یا بحران در مدیریت بحران؟

تاریخ انتشار: يکشنبه، 4 فروردين، 1398 اخبار ، اخبار حوادث
+ A -

به نظر می‌رسد سیل در گلستان باعث ایجاد خسارت‌های فراوانی شده است، اما آیا امکان جلوگیری از این سیل با به کارگیری تدبیر و مدیریت صحیح وجود نداشت؟

کشور ایران را می‌توان به دلیل موقعیت و جغرافیای خاصی که دارد در زمره کشورهایی به حساب آورد که حوادث طبیعی زیادی را تجربه می‌کند و این مسئله باعث آسیب‌های جدی به مردم خواهد شد؛ اما برخی از این حوادث، با این که قابل پیشبینی هستند باز هم به دلایل گوناگون همانند ضعف در مدیریت، دچار مشکلات جدی و خسارت‌های فراوان می‌شوند.

اخطار هواشناسی درباره احتمال سیل در گلستان

در روزهای پایانی سال 1397، سازمان هواشناسی هشدارهایی درباره خطر سیل در استان‌های شمالی ایران، علی‌الخصوص مازندران و گلستان صادر کرد، اخطارهایی که اگر توسط مسئولین جدی گرفته می‌شد، امکان داشت از بروز چنین فاجعه‌ای جلوگیری شود.

اینطور که پیداست، علت اصلی طغیان گرگان رود، چهل چای، قره سو، اوغان و ایجاد سیل در گلستان، بارش‌های سنگین باران در تاریخ‌های 28 و 29 اسفند ماه و به دنبال آن سرریز شدن سد گلستان واقع در 15 کیلومتری شرق شهر گنبد کاووس و سد بوستان بود. گزارش‌های منتشرشده نشان می‌دهند که میزان بارش‌ها در حدود 300 میلی‌متر بوده و همچنین ارتفاع برف در مناطق کوهستانی استان گلستان هم به 1.5 متر رسید که تمام این آمارها به خوبی گویای حجم مشکلات و عمق فاجعه هستند.

باران نعمت الهی‌ست، اما در سیل جاری استان گلستان، می‌توان گفت که نبود مدیریت باعث شد تا این نعمت به یکی دیگر از حوادث زیان‌بار برای مردم ایران، علی‌الخصوص مردم ترکمن صحرای استان گلستان تبدیل شود تا در آستانه نوروز، کام بسیاری از هموطنانمان تلخ شود. سوال‌های بسیار زیادی در ذهن مردم وجود دارد که نمی‌توانیم به هر کدام از آن‌ها بپردازیم، اما آیا می‌توان هشدارهای سازمان هواشناسی را در استان حادثه‌خیزی همانند گلستان نادیده گرفت؟ همانطور که مطلع هستید، استان‌های شمالی همواره و در حالت عادی با بارندگی‌های زیادی مواجه هستند، با این حال، باز هم شاهد سوء مدیریت در زمینه کنترل چنین حوادثی هستیم. شاید اگر این سیل در استان‌هایی همانند یزد رخ دهد، بتوان گفت که غیرقابل پیشبینی‌ست، اما در استان‌هایی همانند گلستان، مازندران و گیلان، چنین اشتباهاتی می‌تواند فاجعه باشد.

موقعیت مکانی استاندار گلستان

یکی از مسائلی که نمود بسیار زیادی در بین مردم داشته است، حضور نداشتن استاندار گلستان در منطقه و حضور ایشان در یکی از کشورهای خارجی بود؛ وزیر محترم کشور، جناب آقای عبدالرضا رحمانی فضلی صراحتا اظهار داشتند که ایشان از یک ماه قبل به دلایل خانوادگی درخواست مرخصی داشتند و این در حالی‌ست که استاندار گلستان پس از بازگشت، علت سفر خود را درمان جراحت‌های شیمیایی در خارج از کشور عنوان کرد و در ادامه اظهار داشت که درمان را به خاطر مردم رها کرده و بازگشته است؟! حادثه‌ای که احتمال کاهش خسارات و حتی ایجاد نشدن چنین فاجعه‌ای با اتخاذ تدابیر لازم در آن وجود داشت، آیا بهتر نیست از مسئولانی در پست‌های مهم و کلیدی استفاده شود که همواره به فکر مردم باشند و در شرایط سخت بتوانند تصمیمات درست اتخاذ کنند؟ بد نیست بدانید که هشدار هواشناسی درباره احتمال طغیان رودخانه‌ها در حدود 10 روز قبل از وقوع حادثه ارائه شده بود. لازم به ذکر است که ریاست سازمان بازرسی کشور اعلام کرده‌اند که در هنگام بارندگی‌های شدید، استاندار گلستان کماکان در منطقه حضور داشت و پس از ارسال گزارش‌های مربوطه اعلام کرد که اتفاقی نخواهد افتاد و آب به سمت دریا خواهد رفت!

جناب آقای اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری با حضور در مناطق سیل‌زده استان گلستان و دیدن مشکلات مردم، تصمیم به عزل سید مناف هاشمی، استاندار گلستان گرفت که با واکنش‌های مثبت مردم مواجه شد، اما در میان تمام ناهماهنگی‌های موجود، نهادهایی همانند ارتش، سپاه و هلال احمر برای کمک در منطقه حضور داشتند و خدمات بزرگی ارائه کردند، یکی از این خدمات را می‌توان به احداث پل متحرک توسط تیپ 45 مهندسی سپاه گلستان در مسیر گرگان به آق قلا در ظرف مدت زمان 3 ساعت دانست.

اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری وعده‌هایی را هم برای جبران خسارت‌های وارد شده به مردم سیل زده گلستان اعلام کرده است، اما باید دید که این کار چگونه و با چه مدیریتی به سرانجام خواهد رسید؟ در سال 1396 هم وعده‌های زیادی برای جبران خسارت‌های ناشی از زلزله به مردم کرمانشاه داده شد، اما هنوز هم مردم این خطه زیبای کشور با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

رهبر معظم انقلاب با زیر نظر گرفتن مشکلات مردم منطقه از طریق نمایندگان خود، دستوراتی را صادر کردند که یکی از آن‌ها مربوط به حضور نیروهای مسلح با تمام قدرت و امکانات جهت حل و فصل کردن مشکلات ناشی از سیل بود که به دنبال آن، سرلشکر باقری، فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح هم دستورات لازم را برای حضور هر چه بیشتر نیروهای مسلح صادر کردند. رهبر انقلاب در پیامی جداگانه از مردم ایران برای کمک به حادثه‌دیدگان سیل گلستان دعوت کردند، همچنین یادآور مشکلات اخیر ایجاد شده ناشی از سیل برای مردم خوزستان شدند.

میزان خسارت سیل

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، امام جمعه گرگان، خسارت‌های ناشی از سیل گلستان را در حدود نابودی 180 هزار هکتار اراضی کشاورزی و 7 هزار هکتار از باغات، 1500 منزل مسکونی شهری و 5 هزار منزل مسکونی روستایی عنوان کرد. انتقادات تندی هم نسبت به نحوه مدیریت سیل اخیر گلستان توسط افراد سرشناس کشوری وارد شد که بد نیست به برخی از آن‌ها اشاره کنیم.

سید عزت الله ضرغامی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی و رئیس سابق سازمان صدا و سیمای ایران اظهار داشت: حضور مقام عالی رتبه در میدان حوادث گسترده مثل سیل گلستان، بسیاری از ناهماهنگی‌های نظام اداری پوسیده را حل می‌کند. رئیس جمهور محترم، تعطیلات را موقتا رها کنند و با چکمه بلند سفید وارد صحنه شوند و دستور دهند. لطفا! استاندار را فراموش کنید.

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس بیان کرد: اگر رئیس جمعیت هلال احمر مراقب فساد در حوزه کاری خود بود، قطعا برای انجام وظیفه در حوادثی مانند سیل گلستان آمادگی بیشتری داشت؛ فساد و اختلاس در بیمارستان ایرانیان دوبی، ساختمان طالقانی، پروژه مهاباد و پروژه زمین ازگل نمونه‌های نگران‌کننده‌ای از شیوع مناسبات ناسالم در جمعیت است.

علیرضا معزی، دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت هم در پیامن توئیتری خود گفت: در حال حاضر جدای از مسئولان هلال احمر و رئیس ستاد بحران که چند روز است در منطقه‌اند، امروز رئیس مجلس، وزرای کشور و اقتصاد، نماینده ولی فقیه در سازمان هلال احمر به منطقه رفته‌اند. بعداز ظهر نیز دکتر جهانگیری به گلستان می‌رود. اگر چه نبود جناب سید مناف هاشمی کماکان یک نقص انکارنشدنی است.

برخی از دلایل ایجاد سیل

عوامل زیادی در این حادثه تلخ نقش دارند، یکی از این عوامل را می‌توان نابودی درختان در مناطق شمالی دانست که می‌توان گفت تا حد زیادی از کنترل خارج شده است یا حداقل باید نظارت زیادی بر این مسئله صورت گیرد. درختان نقش بسیار مهمی در تثبیت خاک و جلوگیری از به وقوع پیوستن سیلاب‌ها دارند، اما با قطع بی‌رویه درختان، شاهد چنین فاجعه‌هایی هستیم.

کارشناسان زیادی هشدارهایی درباره ساخت و سازهای غیرقانونی و تغییر کاربری اراضی در مناطق شمالی، علی‌الخصوص در مناطق جنگلی ارائه کرده‌اند که نیازمند همت روزافزون مسئولان است تا بتوان از فاجعه‌های مشابه جلوگیری به عمل آورد. امروزه ساخت و سازهای غیرقانونی و قطع درختان را می‌توان در زمره مشکلاتی به حساب آورد که اگر با آن‌ها برخورد جدی صورت نگیرد، قطعا تا سال‌های آینده چیزی از جنگل و چشم‌اندازهای شمال باقی نخواهد ماند و مشکلاتی همانند سیل، گریبان مردم بی‌گناه را خواهد گرفت. کاربران زیادی علت اصلی سیلاب‌های اخیر را نابودی درختان در مناطق جنگلی، ساخت و سازهای غیرقانونی در مسیر رودخانه‌های استان گلستان و بهره‌برداری غیرمسئولانه از معادن عنوان کرده‌اند.

بر اساس آمارهای ارائه‌شده، نزدیک به 22 درصد مساحت کل جنگل‌های شمال در طول 40 سال گذشته از بین رفته و متاسفانه با این که همواره رهبر معظم انقلاب تاکیدهای فراوانی در زمینه حفظ این سرمایه‌های ارزشمند ملی دارند، شاهد هیچ تدبیر خاص و محکمی در این زمینه نیستیم و کماکان فاجعه در شمال ادامه دارد.

شاید باورکردنی نباشد، اما آمارها نشان می‌دهند که میزان خسارت سالانه ناشی از قطع درختان شمال کشور در حدود 900 میلیون دلار تخمین زده شده و در چند سال اخیر، گزارش‌های زیادی مبنی بر آتش سوزی و نابودی چندین هکتار از مساحت جنگل ارائه شده است. علاوه بر مسئولان‌، می‌توان گفت که مردم شمال و حتی کل ایران هم باید نسبت به این موضوع حساس باشند. مردم بومی مناطق شمال باید نسبت به قطع درختان و ساخت و سازهای غیرقانونی که در مناطق جنگلی صورت می‌گیرد از خود حساسیت نشان دهند و گزارش‌هایی را برای نهادهای مربوطه ارسال و پیگیری کنند؛ مشکل قطع درختان شمال حل نخواهد شد مگر آن که مردم بتوانند با دلسوزی و اتحاد برای آن اقدام کنند.

جنگل های شمال متعلق به تمام اقوام و مردم ایران است، بنابراین باید تمام ملت بزرگ ایران نسبت به حفظ آن از خود غیرت نشان دهند. مردم ایران هر سال برای تفریح به شمال کشور سفر می‌کنند و از طبیعت زیبا و جذاب آن لذت می‌برند، اما هر سال هم گزارش‌های زیادی مبنی بر آتش سوزی درختان در اثر خاموش نکردن آتش‌های ایجادشده توسط عده محدود ارائه می‌شود که باعث نابودی درختان زیادی خواهد شد و تا سال‌های طولانی امکان احیاء آن وجود ندارد. آیا بهتر نیست که با کمی دلسوزی و تهیه مقداری آب، آتش‌هایی که ایجاد کرده‌ایم را خاموش کنیم؟

ملت ایران را می‌توان از دلسوزترین مردمان جهان معرفی کرد، مردمانی که با ایجاد یک مشکل یا حادثه در نقطه‌ای از کشور، به یاری یکدیگر می‌شتابند. همانطور که مطلع هستید، زلزله سال 1396 در کرمانشاه باعث خسارت‌های زیادی شد، اما هم اکنون با این که کرمانشاهیان عزیز با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند، در حال جمع‌آوری کمک برای یاری رساندن به سیل‌زدگان استان گلستان هستند، البته لازم به ذکر است که این کار در سراسر کشور در حال انجام است، اما در کرمانشاه نمود بسیار زیادی در رسانه‌ها داشته است.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

بیوگرافی جان یامان بازیگر نقش جان در سریال عطر عشق + عکسبیوگرافی جان یامان بازیگر نقش جان در سریال عطر عشق + عکسبیوگرافی دمت اوزدمیر بازیگر نقش صنم در سریال عطر عشق + عکسبیوگرافی دمت اوزدمیر بازیگر نقش صنم در سریال عطر عشق + عکسفرانکو زفیرلی کارگردان رومئو و ژولیت درگذشتفرانکو زفیرلی کارگردان رومئو و ژولیت درگذشتپرویز پرستویی: چرا گیر دادیم به زایمان زن رامبد جوان در کانادا؟پرویز پرستویی: چرا گیر دادیم به زایمان زن رامبد جوان در کانادا؟احتمال ممنوع الفعالیتی رامبد جوان و نگار جواهریاناحتمال ممنوع الفعالیتی رامبد جوان و نگار جواهریانتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (256)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (256)انتقاد بهزاد فراهانی از دستمزد نوید محمد زاده!انتقاد بهزاد فراهانی از دستمزد نوید محمد زاده!رفتار خاص کیانو ریوز خبرساز شد + تصاویررفتار خاص کیانو ریوز خبرساز شد + تصاویررابطه بردلی کوپر و آیرینا شایک به پایان رسید/پای لیدی گاگا در میان است؟رابطه بردلی کوپر و آیرینا شایک به پایان رسید/پای لیدی گاگا در میان است؟بازیگر برنده اسکار پس از متهم شدن به آزار جنسی خودش را به پلیس تسلیم کرد!بازیگر برنده اسکار پس از متهم شدن به آزار جنسی خودش را به پلیس تسلیم کرد!سریال ترسناکی که فقط در هنگام شب می توانید آن را تماشا کنید!سریال ترسناکی که فقط در هنگام شب می توانید آن را تماشا کنید!کشف حجاب نگار جواهریان در کانادا + عکسکشف حجاب نگار جواهریان در کانادا + عکسبیوگرافی آیدا جعفری بازیگر سریال گاندو + عکسبیوگرافی آیدا جعفری بازیگر سریال گاندو + عکساحمد مهرانفر به جشنواره بین المللی آمریکا راه یافتاحمد مهرانفر به جشنواره بین المللی آمریکا راه یافت۱۰ فیلم شهاب حسینی که حتما باید ببینید۱۰ فیلم شهاب حسینی که حتما باید ببینیدیادداشت گلایه آمیز تهیه کننده فیلم سینمایی تگزاس ۲یادداشت گلایه آمیز تهیه کننده فیلم سینمایی تگزاس ۲سرانجام سریال‌های رمضانی؛ پایان بیش‌از‌حد باز!سرانجام سریال‌های رمضانی؛ پایان بیش‌از‌حد باز!کاش اجازه نمی‌دادید خانم شیلا خداداد!کاش اجازه نمی‌دادید خانم شیلا خداداد!ماجرای تعرض به الناز شاکردوستماجرای تعرض به الناز شاکردوستتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (255)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (255)رقابت شدید سه فیلم سینمایی در اولین روز اکران عید فطررقابت شدید سه فیلم سینمایی در اولین روز اکران عید فطربرندگان اسکار افتخاری معرفی شدندبرندگان اسکار افتخاری معرفی شدندعلی نصیریان: قصد کناره‌گیری از بازیگری را ندارمعلی نصیریان: قصد کناره‌گیری از بازیگری را ندارمفیلم‌های اکران عید فطر معرفی شدندفیلم‌های اکران عید فطر معرفی شدندواکنش شیلا خداداد به یک تحریم: قرار این نبود!واکنش شیلا خداداد به یک تحریم: قرار این نبود!
افشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسافشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسمحسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟محسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟انتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانانتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانریحانا مادر می شود! + عکسریحانا مادر می شود! + عکسبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسمرتضی کلانتریان، مترجمی که همچون قهرمان داستانش خودکشی کردمرتضی کلانتریان، مترجمی که همچون قهرمان داستانش خودکشی کردپاسخ مهناز افشار به شایعه فرار از کشور + عکسپاسخ مهناز افشار به شایعه فرار از کشور + عکسترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردیلدا عباسی قلب اروپا را به خود خیره کردیلدا عباسی قلب اروپا را به خود خیره کردبیوگرافی بهنام صفوی + عکسبیوگرافی بهنام صفوی + عکسبهنام صفوی درگذشتبهنام صفوی درگذشتاسم و عکس فرزند مگان مارکل و پرنس هری منتشر شداسم و عکس فرزند مگان مارکل و پرنس هری منتشر شدامروز باید چیا بدونیم: از جنتلمن ها تا پیدا شدن گلزارامروز باید چیا بدونیم: از جنتلمن ها تا پیدا شدن گلزارفرزند مگان مارکل و پرنس هری به دنیا آمد؛ ۷ قانونی که زوج سلطنتی از حالا باید رعایت کنندفرزند مگان مارکل و پرنس هری به دنیا آمد؛ ۷ قانونی که زوج سلطنتی از حالا باید رعایت کنندبهنام صفوی خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شدبهنام صفوی خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شدچرا دانش‌آموزان‌مان ساسی مانکن را به حامد زمانی ترجیح می‌دهند؟چرا دانش‌آموزان‌مان ساسی مانکن را به حامد زمانی ترجیح می‌دهند؟حامد همایون ممنوع‌التصویر شد + واکنش حامد همایونحامد همایون ممنوع‌التصویر شد + واکنش حامد همایونبرنامه کنسرت های اردیبهشت 98برنامه کنسرت های اردیبهشت 98منیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتمنیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکبه «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟به «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟استاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاناستاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهراننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهران
۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکس