Sunday, 25 August 2019|يکشنبه، 3 شهريور، 1398|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 52 نفر

مروری بر گذشته

عناوین روزنامه های ورزشی پنجشنبه 24 مرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی پنجشنبه 24 مرداد 1398
حرکات موزون فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی جنجال ساز شد!
حرکات موزون فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی جنجال ساز شد!
بیوگرافی اوزلم یلماز بازیگر ترک + عکس
بیوگرافی اوزلم یلماز بازیگر ترک + عکس
عناوین روزنامه های دوشنبه 28 مرداد 1398
عناوین روزنامه های دوشنبه 28 مرداد 1398
سرطان جان بازیگر "ایزدی رایدر" را گرفت
سرطان جان بازیگر "ایزدی رایدر" را گرفت
حسام نواب صفوی از سوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تهدید به شکایت شد!
حسام نواب صفوی از سوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تهدید به شکایت شد!
یک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟
یک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟
16 روز تا حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا
16 روز تا حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا
برداشتن تگ‌های پوستی با روش‌های خانگی
برداشتن تگ‌های پوستی با روش‌های خانگی
ممنوع التصویر شدن هانیه توسلی/ مشکل هانیه توسلی چیست؟
ممنوع التصویر شدن هانیه توسلی/ مشکل هانیه توسلی چیست؟
برنده مسابقه عصر جدید اعلام شد/ رای 6 و نیم میلیونی
برنده مسابقه عصر جدید اعلام شد/ رای 6 و نیم میلیونی
مو‌های زیرپوستی؛ علل و پیشگیری از رشد آن‌ها
مو‌های زیرپوستی؛ علل و پیشگیری از رشد آن‌ها
ليگ برتر نوزدهم | هفته اول
ليگ برتر نوزدهم | هفته اول
با بثورات پوستی در تابستان چه کنیم؟
با بثورات پوستی در تابستان چه کنیم؟
ناصر احمدی، دوبلور درگذشت
ناصر احمدی، دوبلور درگذشت
بیوگرافی گوربی ایلری بازیگر ترک + عکس
بیوگرافی گوربی ایلری بازیگر ترک + عکس
کانال‌های اصولگرایانه برای ارتباط اصلاح‌طلبان با رهبری و حاکمیت
کانال‌های اصولگرایانه برای ارتباط اصلاح‌طلبان با رهبری و حاکمیت
بیوگرافی سینم اوزتورک بازیگر ترک + عکس
بیوگرافی سینم اوزتورک بازیگر ترک + عکس
قیمت گوشی های سامسونگ در بازار ایران – 1 شهریور 98
قیمت گوشی های سامسونگ در بازار ایران – 1 شهریور 98
عناوین روزنامه های چهارشنبه 30 مرداد 1398
عناوین روزنامه های چهارشنبه 30 مرداد 1398

چند فیلم ایرانی دیدنی، با حال و هوای نوروز

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 16 اسفند، 1397 سینما، هنرمندان و ورزشکاران ، سینمای ایران
+ A -

نوروز، مهم‌ترین عید و رویداد برای ما ایرانیان محسوب می‌شود. شعر‌های زیادی در وصف و در مورد نوروز توسط شاعران مختلف سروده شده اند. در فرهنگ عامه‌ی ایرانی نیز داستان‌ها و افسانه‌های زیادی در باب نوروز وجود دارد که بسیاری از آن‌ها قابلیت تبدیل شدن به آثار هنری را دارند.

در برخی نمایش‌های سنتی ایرانی از این افسانه‌ها استفاده شده است که می‌توان در میان آن‌ها به نمایش میر نوروزی اشاره کرد. اما آنچه که در این مطلب مد نظر قرار گرفته است، آثار سینمایی با مضمون و یا حال و هوای نوروز است. تعداد فیلم‌های سینمایی ایرانی با مضمون و یا حال و هوای نوروز بسیار کم و شاید به تعداد انگشتان دست هم نباشد. اما چند نمونه‌ی موجود را در این مطلب بررسی می‌کنیم.

امید به آن که با استفاده‌ی بیشتر از این عید باستانی بتوانیم آثار بیشتری را با حال و هوای نوروز شاهد باشیم. شاید زمانی برسد که این فیلم‌ها بتوانند نسل‌های بعد را از سنت‌ها و آیین نوروز آگاه کنند و تبدیل به منابعی درخور و مناسب شوند.

فیلم ماهی

فیلم ماهی به کارگردانی کامبوزیا پرتوی در سال ۱۳۶۶ ساخته شده است. بازیگران این فیلم عبارتند از: عطاءاله زاهد، محبوبه بیات، اعظم قشقایی، حسن شجاع، احمد پژمان، نصراله تنباکویی، علی مرادی، حسن نوری، حمیدرضا مرادی، غزل شاکری.

این فیلم که زمان آن ۷۰ دقیقه است بر اساس طرحی از وحید نیکخواه آزاد ساخته شد. این فیلم در فضایی نوستالژیک و خاطره انگیز روایت می‌شود. داستان از این قرار است که شب عید نوروز است و پسر بچه‌ای به دنبال ماهی قرمز می‌گردد. ماجرا‌هایی در این بین وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها زندانی بودن پدر پسر بچه است. موضوع یک خطی داستان فیلم ماهی بسیار ساده و حتی قابل پیش بینی است. اما اتفاقی که باعث جذاب شدن این فیلم می‌شود، حال و هوای فیلم و ماجرا‌های جانبی و همچنین مناسبتی به نام نوروز است. پرتوی در این فیلم با استفاده از نوروز که مناسبتی پرمعنا برای ایرانیان است، داستانی خانوادگی و انسانی را به تصویر می‌کشد.

یعنی درست در زمانی که خانواده‌ها مشغول خرید شب عید، سوروسات میهمانی شب عید و درست کردن سبزی پلو ماهی هستند، پسر بچه‌ای برای داشتن یک ماهی سفره هفت سین مصائب و ماجرا‌های زیادی را از سر می‌گذراند. زمانی که او با ماهی قرمز به خانه می‌رود مادرش از او می‌خواهد که ماهی کوچک را آزاد کند. در واقع در این فیلم از نماد و نشانه‌های نوروز برای نماد و نشانه‌های مفاهیم انسانی استفاده شده است. سرانجام با آزاد کردن ماهی قرمز پدر پسربچه نیز از زندان آزاد شده و به خانه اش بازمی گردد. فیلم ماهی توانست در داخل و خارج از کشور موفقیت‌های زیادی را کسب کند.


بادکنک سفید

بادکنک سفید فیلمی به کارگردانی جعفر پناهی است که در سال ۱۳۷۳ ساخته شده است. بادکنک سفید نیز فیلمی برای گروه کودک و نوجوان است که توانست نگاه‌های زیادی را به خود جلب نماید. نویسنده فیلمنامه‌ی بادکنک سفید عباس کیارستمی است. بازیگران این فیلم نیز عبارتند از: آیدا محمدخانی، محسن کفیلی، فرشته صدرعرفایی، آنا افخمی، حمیدرضا طاهری، محمد بختیاری، محمد شاهانی، علی اصغر صمدی، همایون روحانی، نظرحسین صابر، شاکر مایلی، عسگر بزرگی، محمد پاریا، حسین رشیدی، محمد فراهانی، یوسف علی بهاری، حسین کاظمی، فریبرز توکلی.

داستان بادکنک سفید نیز در حال و هوای نوروز اتفاق می‌افتد. ماجرا از این قرار است که دختر کوچکی از مادرش یک اسکناس می‌گیرد تا ماهی سفره هفت سین را بخرد. او در راه اسکناس پول خود را گم می‌کند. داستان فیلم از اینجا اوج می‌گیرد. او سرسختانه به دنبال اسکناس خود می‌گردد و در این میان با آدم‌های مختلفی آ؛ شنا می‌شود که هر کدام، خود دارای داستانی هستند. او سرانجام به کمک پسر بادکنک فروشی اسکناس خود را پیدا می‌کند. دخترک ماهی می‌رود و به خانه اش می‌رود، اما پسرک بادکنک فروش با بادکنک سفیدش تنها می‌ماند در حالیکه هیچ جا و هیچ کس ندارد که برای سال نو به آنجا برود.

بادکنک سفید نیز با استفاده از نوروز، توجه مخاطب را به مسائلی بزرگ و انسانی جلب می‌کند. نوروز دقیقا زمانی است که همه با خانواده هایشان هستند و هر کدام به شکلی کانونی گرم را بوجود آورده اند که سال نو را در آن جشن بگیرند. اما درست در همین زمان آدم‌های کوچک و بزرگی هستند که نه تنها خانواده ندارند بلکه مناسبت شادی مانند عید تنها آن‌ها را تنها‌تر از همیشه می‌سازد. بادکنک سفید توانست با همین حال و هوا و روایت جالب خود، موفقیت‌ها و جایزه‌های بسیاری اعم از جوایزی از جشنواره کن، فجر، توکیو و سائوپولو کسب نماید.


چهارشنبه سوری

چارشنبه سوری فیلمی به کارگردانی اصغر فرهادی است که در سال ۱۳۸۴ ساخته شده است. چهارشنبه از آن دسته فیلم‌هایی بود که سرو صدای بسیاری راه انداخت و در آن سال توانست نامزد ۹ جایزه از جشنواره فجر شود. این فیلم در عرصه‌ی بین الملل نیز موفقیت‌های بسیاری کسب کرد و مورد توجه قرار گرفت. فیلم چهارشنبه سوری از معدود فیلم‌هایی است که در حال و هوای قبل از نوروز روایت می‌شود. کل ماجرای فیلم در روز چهارشنبه سوری اتفاق می‌افتد.

این فیلم مانند فیلم‌های ذکر شده‌ی قبل نیست بلکه موضوعی کاملا بزرگسالانه دارد. اما چهارشنبه سوری هم توانسته با استفاده از حال و هوای نوروز و روز چهارشنبه سوری آشفتگی یک خانواده را بهتر نشان دهد. در چهارشنبه سوری نیز در نهایت با موضوعی انسانی مواجه هستیم. در ابتدای داستان یک جفت جوان را با موتور می‌بینیم که شاد و خوشحال هستند. زن به خانه‌ی خانواده‌ای می‌رود تا خانه تکانی خانه آن‌ها را نشان بدهد. در همین بین است که او متوجه رفتار غیر عادی زن خانه می‌شود. او به شوهرش مشکوک است و ادعا می‌کند که او با زن همسایه در ارتباط است. همه‌ی اتفاقات در نزدیک نوروز حادث می‌شوند و به نوعی دارای حال و هوای ویژه‌ای هستند.

درست در زمان جشن چهارشنبه سوری و هیاهوی نوروز و شلوغی خیابان‌ها و فضاها، در این خانواده اتفاقاتی می‌افتد که هیچ ربطی به حال و هوای یک خانواده نزدیک نوروز ندارد. به نوعی می‌توان گفت که در اینجا هم مانند فیلم‌های ذکر شده در بالا، توجه مخاطب به مسئله‌ای جلب می‌شود که در فضای نوروز و قبل از سال نو می‌تواند پررنگ‌تر شود و توجه مخاطب را بیشتر از حالت معمول جلب کند. چهارشنبه سوری نیز در آخر پایانی شبیه به فیلم‌های دیگر نوروز دارد.

درست زمانی که همه در سوروسات شب عید و جشن چهارشنبه سوری هستند، خانوده‌ای در شهر پرهیاو در حال از هم پاشیدن است. بازیگران چهارشنبه سوری عبارتند از: هدیه تهرانی، حمید فرخ نژاد، ترانه علیدوستی، هومن سیدی و پانته آ. بهرام.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

بیوگرافی آتاکان هوشگورن بازیگر و مدل ترک + عکسبیوگرافی آتاکان هوشگورن بازیگر و مدل ترک + عکستصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (265)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (265)بیوگرافی شووال سام بازیگر ترک + عکسبیوگرافی شووال سام بازیگر ترک + عکسبیوگرافی سینم اوزتورک بازیگر ترک + عکسبیوگرافی سینم اوزتورک بازیگر ترک + عکسیک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟یک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟برنده مسابقه عصر جدید اعلام شد/ رای 6 و نیم میلیونیبرنده مسابقه عصر جدید اعلام شد/ رای 6 و نیم میلیونیبیوگرافی سنم یلس بازیگر ترک + عکسبیوگرافی سنم یلس بازیگر ترک + عکسناصر احمدی، دوبلور درگذشتناصر احمدی، دوبلور درگذشتحمله کیهان به لیلی رشیدی/بی حجابی، ستاره، نگارحمله کیهان به لیلی رشیدی/بی حجابی، ستاره، نگارشخصیت های کارتونی مشهوری که از روی سلبریتی ها طراحی شدندشخصیت های کارتونی مشهوری که از روی سلبریتی ها طراحی شدندتجاوز کارگردان مشهور ایرانی به دختر دانشجو!تجاوز کارگردان مشهور ایرانی به دختر دانشجو!بیوگرافی بگوم کوتوک بازیگر ترک + عکسبیوگرافی بگوم کوتوک بازیگر ترک + عکسبیوگرافی گوربی ایلری بازیگر ترک + عکسبیوگرافی گوربی ایلری بازیگر ترک + عکسبازدید کدام‌یک از این ۵ ستاره، برنده «عصر جدید» خواهد شد؟بازدید کدام‌یک از این ۵ ستاره، برنده «عصر جدید» خواهد شد؟عکس جنجالی شهاب حسینی با یک خانم + واکنش تند شهاب حسینیعکس جنجالی شهاب حسینی با یک خانم + واکنش تند شهاب حسینیتصاویری از بازیگران در جشن عکاسان سینمای ایرانتصاویری از بازیگران در جشن عکاسان سینمای ایرانستاره اسکندری و گیله‌وا از شبکه سه خارج شدندستاره اسکندری و گیله‌وا از شبکه سه خارج شدندبیوگرافی شاهان گوکباکار بازیگر نقش رجب ایودیک + عکسبیوگرافی شاهان گوکباکار بازیگر نقش رجب ایودیک + عکسبیوگرافی فرح زینب عبدالله بازیگر ترک + عکسبیوگرافی فرح زینب عبدالله بازیگر ترک + عکسحمایت جکی چان از چنگال های الکتریکی دولت چین برای حمله به معترضان هنگ کنگحمایت جکی چان از چنگال های الکتریکی دولت چین برای حمله به معترضان هنگ کنگبیوگرافی خدیجه شندیل بازیگر ترک + عکسبیوگرافی خدیجه شندیل بازیگر ترک + عکسبیوگرافی برگزار کورل بازیگر ترک + عکسبیوگرافی برگزار کورل بازیگر ترک + عکسانتخاب عجیب نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰انتخاب عجیب نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰حمله تند و عجیب احسان علیخانی به پریناز ایزدیار + عکسحمله تند و عجیب احسان علیخانی به پریناز ایزدیار + عکسعکس بی حجاب مهناز افشار بدون روسری و موهای بلوند!عکس بی حجاب مهناز افشار بدون روسری و موهای بلوند!
حرکات موزون فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی جنجال ساز شد!حرکات موزون فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی جنجال ساز شد!مافیا، الیسا را از موسیقی فراری داد!مافیا، الیسا را از موسیقی فراری داد!عکس عاشقانه تارکان و همسرشعکس عاشقانه تارکان و همسرشبازیگری که مورد تحسین قرار گرفت اما حالا منتظر اجرای حکم اعدام است!بازیگری که مورد تحسین قرار گرفت اما حالا منتظر اجرای حکم اعدام است!بیوگرافی چیناره ملیک زاده خواننده و بازیگر آذربایجانی + عکسبیوگرافی چیناره ملیک زاده خواننده و بازیگر آذربایجانی + عکسبیوگرافی سیلا گنچ اوغلو خواننده ترک + عکسبیوگرافی سیلا گنچ اوغلو خواننده ترک + عکسامروز چیا بدونیم: گیر سه پیچ به کودکی بازیگران و چند خبر دیگرامروز چیا بدونیم: گیر سه پیچ به کودکی بازیگران و چند خبر دیگربیوگرافی ایرم دریجی خواننده ترک + عکسبیوگرافی ایرم دریجی خواننده ترک + عکسبیوگرافی بوراک اوزدمیر سرآشپز ترک + عکسبیوگرافی بوراک اوزدمیر سرآشپز ترک + عکسابراز احساسات انریکه به طرفداران ایرانی‌اش + عکسابراز احساسات انریکه به طرفداران ایرانی‌اش + عکسورشکسته های مشهور؛ سلبریتی هایی که ثروت عظیم خود را بر باد دادندورشکسته های مشهور؛ سلبریتی هایی که ثروت عظیم خود را بر باد دادندمورد عجیب پاشایی، حبیب، هاکان و صفوی/ این آهنگ‌ها از کجا می‌آیند؟مورد عجیب پاشایی، حبیب، هاکان و صفوی/ این آهنگ‌ها از کجا می‌آیند؟اعتراض وکیل شجریان به منع تعقیب شریعتمداریاعتراض وکیل شجریان به منع تعقیب شریعتمداریپست تبلیغاتی در اینستاگرام ستاره های ایرانی، چند؟!پست تبلیغاتی در اینستاگرام ستاره های ایرانی، چند؟!محمدباقر منصوری درگذشت + بیوگرافیمحمدباقر منصوری درگذشت + بیوگرافیکیتی پری در دادگاه محکوم شدکیتی پری در دادگاه محکوم شدپلیس تایید کرد/همراه حامد زمانی اقلام ممنوعه داشته است!پلیس تایید کرد/همراه حامد زمانی اقلام ممنوعه داشته است!پارسا خائف پدیده موسیقی خواهد شد؟پارسا خائف پدیده موسیقی خواهد شد؟بیوگرافی علی پرمهر خواننده + زندگی شخصی و همسرشبیوگرافی علی پرمهر خواننده + زندگی شخصی و همسرشتکذیب دستگیری حامد زمانی به دلیل حمل مواد مخدرتکذیب دستگیری حامد زمانی به دلیل حمل مواد مخدرخانه احمد شاملو در آستانه تخریب شدن + عکسخانه احمد شاملو در آستانه تخریب شدن + عکسامروز چیا بدونیم: از گرونترین بازیکن ایران تا دلیل اخراج عادلامروز چیا بدونیم: از گرونترین بازیکن ایران تا دلیل اخراج عادلبیوگرافی گونل زینالوا خواننده ترک + عکسبیوگرافی گونل زینالوا خواننده ترک + عکسلغو کنسرت علیرضا قربانی بخاطر نخست وزیر عراقلغو کنسرت علیرضا قربانی بخاطر نخست وزیر عراقریحانا صاحب موزه شدریحانا صاحب موزه شد
۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارند۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارنداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیدگلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!گلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازد