Sunday, 24 March 2019|يکشنبه، 4 فروردين، 1398|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 41 نفر

مروری بر گذشته

چند فیلم ایرانی دیدنی، با حال و هوای نوروز

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 16 اسفند، 1397 سینما، هنرمندان و ورزشکاران ، سینمای ایران
+ A -

نوروز، مهم‌ترین عید و رویداد برای ما ایرانیان محسوب می‌شود. شعر‌های زیادی در وصف و در مورد نوروز توسط شاعران مختلف سروده شده اند. در فرهنگ عامه‌ی ایرانی نیز داستان‌ها و افسانه‌های زیادی در باب نوروز وجود دارد که بسیاری از آن‌ها قابلیت تبدیل شدن به آثار هنری را دارند.

در برخی نمایش‌های سنتی ایرانی از این افسانه‌ها استفاده شده است که می‌توان در میان آن‌ها به نمایش میر نوروزی اشاره کرد. اما آنچه که در این مطلب مد نظر قرار گرفته است، آثار سینمایی با مضمون و یا حال و هوای نوروز است. تعداد فیلم‌های سینمایی ایرانی با مضمون و یا حال و هوای نوروز بسیار کم و شاید به تعداد انگشتان دست هم نباشد. اما چند نمونه‌ی موجود را در این مطلب بررسی می‌کنیم.

امید به آن که با استفاده‌ی بیشتر از این عید باستانی بتوانیم آثار بیشتری را با حال و هوای نوروز شاهد باشیم. شاید زمانی برسد که این فیلم‌ها بتوانند نسل‌های بعد را از سنت‌ها و آیین نوروز آگاه کنند و تبدیل به منابعی درخور و مناسب شوند.

فیلم ماهی

فیلم ماهی به کارگردانی کامبوزیا پرتوی در سال ۱۳۶۶ ساخته شده است. بازیگران این فیلم عبارتند از: عطاءاله زاهد، محبوبه بیات، اعظم قشقایی، حسن شجاع، احمد پژمان، نصراله تنباکویی، علی مرادی، حسن نوری، حمیدرضا مرادی، غزل شاکری.

این فیلم که زمان آن ۷۰ دقیقه است بر اساس طرحی از وحید نیکخواه آزاد ساخته شد. این فیلم در فضایی نوستالژیک و خاطره انگیز روایت می‌شود. داستان از این قرار است که شب عید نوروز است و پسر بچه‌ای به دنبال ماهی قرمز می‌گردد. ماجرا‌هایی در این بین وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها زندانی بودن پدر پسر بچه است. موضوع یک خطی داستان فیلم ماهی بسیار ساده و حتی قابل پیش بینی است. اما اتفاقی که باعث جذاب شدن این فیلم می‌شود، حال و هوای فیلم و ماجرا‌های جانبی و همچنین مناسبتی به نام نوروز است. پرتوی در این فیلم با استفاده از نوروز که مناسبتی پرمعنا برای ایرانیان است، داستانی خانوادگی و انسانی را به تصویر می‌کشد.

یعنی درست در زمانی که خانواده‌ها مشغول خرید شب عید، سوروسات میهمانی شب عید و درست کردن سبزی پلو ماهی هستند، پسر بچه‌ای برای داشتن یک ماهی سفره هفت سین مصائب و ماجرا‌های زیادی را از سر می‌گذراند. زمانی که او با ماهی قرمز به خانه می‌رود مادرش از او می‌خواهد که ماهی کوچک را آزاد کند. در واقع در این فیلم از نماد و نشانه‌های نوروز برای نماد و نشانه‌های مفاهیم انسانی استفاده شده است. سرانجام با آزاد کردن ماهی قرمز پدر پسربچه نیز از زندان آزاد شده و به خانه اش بازمی گردد. فیلم ماهی توانست در داخل و خارج از کشور موفقیت‌های زیادی را کسب کند.


بادکنک سفید

بادکنک سفید فیلمی به کارگردانی جعفر پناهی است که در سال ۱۳۷۳ ساخته شده است. بادکنک سفید نیز فیلمی برای گروه کودک و نوجوان است که توانست نگاه‌های زیادی را به خود جلب نماید. نویسنده فیلمنامه‌ی بادکنک سفید عباس کیارستمی است. بازیگران این فیلم نیز عبارتند از: آیدا محمدخانی، محسن کفیلی، فرشته صدرعرفایی، آنا افخمی، حمیدرضا طاهری، محمد بختیاری، محمد شاهانی، علی اصغر صمدی، همایون روحانی، نظرحسین صابر، شاکر مایلی، عسگر بزرگی، محمد پاریا، حسین رشیدی، محمد فراهانی، یوسف علی بهاری، حسین کاظمی، فریبرز توکلی.

داستان بادکنک سفید نیز در حال و هوای نوروز اتفاق می‌افتد. ماجرا از این قرار است که دختر کوچکی از مادرش یک اسکناس می‌گیرد تا ماهی سفره هفت سین را بخرد. او در راه اسکناس پول خود را گم می‌کند. داستان فیلم از اینجا اوج می‌گیرد. او سرسختانه به دنبال اسکناس خود می‌گردد و در این میان با آدم‌های مختلفی آ؛ شنا می‌شود که هر کدام، خود دارای داستانی هستند. او سرانجام به کمک پسر بادکنک فروشی اسکناس خود را پیدا می‌کند. دخترک ماهی می‌رود و به خانه اش می‌رود، اما پسرک بادکنک فروش با بادکنک سفیدش تنها می‌ماند در حالیکه هیچ جا و هیچ کس ندارد که برای سال نو به آنجا برود.

بادکنک سفید نیز با استفاده از نوروز، توجه مخاطب را به مسائلی بزرگ و انسانی جلب می‌کند. نوروز دقیقا زمانی است که همه با خانواده هایشان هستند و هر کدام به شکلی کانونی گرم را بوجود آورده اند که سال نو را در آن جشن بگیرند. اما درست در همین زمان آدم‌های کوچک و بزرگی هستند که نه تنها خانواده ندارند بلکه مناسبت شادی مانند عید تنها آن‌ها را تنها‌تر از همیشه می‌سازد. بادکنک سفید توانست با همین حال و هوا و روایت جالب خود، موفقیت‌ها و جایزه‌های بسیاری اعم از جوایزی از جشنواره کن، فجر، توکیو و سائوپولو کسب نماید.


چهارشنبه سوری

چارشنبه سوری فیلمی به کارگردانی اصغر فرهادی است که در سال ۱۳۸۴ ساخته شده است. چهارشنبه از آن دسته فیلم‌هایی بود که سرو صدای بسیاری راه انداخت و در آن سال توانست نامزد ۹ جایزه از جشنواره فجر شود. این فیلم در عرصه‌ی بین الملل نیز موفقیت‌های بسیاری کسب کرد و مورد توجه قرار گرفت. فیلم چهارشنبه سوری از معدود فیلم‌هایی است که در حال و هوای قبل از نوروز روایت می‌شود. کل ماجرای فیلم در روز چهارشنبه سوری اتفاق می‌افتد.

این فیلم مانند فیلم‌های ذکر شده‌ی قبل نیست بلکه موضوعی کاملا بزرگسالانه دارد. اما چهارشنبه سوری هم توانسته با استفاده از حال و هوای نوروز و روز چهارشنبه سوری آشفتگی یک خانواده را بهتر نشان دهد. در چهارشنبه سوری نیز در نهایت با موضوعی انسانی مواجه هستیم. در ابتدای داستان یک جفت جوان را با موتور می‌بینیم که شاد و خوشحال هستند. زن به خانه‌ی خانواده‌ای می‌رود تا خانه تکانی خانه آن‌ها را نشان بدهد. در همین بین است که او متوجه رفتار غیر عادی زن خانه می‌شود. او به شوهرش مشکوک است و ادعا می‌کند که او با زن همسایه در ارتباط است. همه‌ی اتفاقات در نزدیک نوروز حادث می‌شوند و به نوعی دارای حال و هوای ویژه‌ای هستند.

درست در زمان جشن چهارشنبه سوری و هیاهوی نوروز و شلوغی خیابان‌ها و فضاها، در این خانواده اتفاقاتی می‌افتد که هیچ ربطی به حال و هوای یک خانواده نزدیک نوروز ندارد. به نوعی می‌توان گفت که در اینجا هم مانند فیلم‌های ذکر شده در بالا، توجه مخاطب به مسئله‌ای جلب می‌شود که در فضای نوروز و قبل از سال نو می‌تواند پررنگ‌تر شود و توجه مخاطب را بیشتر از حالت معمول جلب کند. چهارشنبه سوری نیز در آخر پایانی شبیه به فیلم‌های دیگر نوروز دارد.

درست زمانی که همه در سوروسات شب عید و جشن چهارشنبه سوری هستند، خانوده‌ای در شهر پرهیاو در حال از هم پاشیدن است. بازیگران چهارشنبه سوری عبارتند از: هدیه تهرانی، حمید فرخ نژاد، ترانه علیدوستی، هومن سیدی و پانته آ. بهرام.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

گشتی نوروزی در پر بیننده‌ترین صفحات اینستاگرام: از «کریس رونالدو» تا «کارداشیان‌ها»گشتی نوروزی در پر بیننده‌ترین صفحات اینستاگرام: از «کریس رونالدو» تا «کارداشیان‌ها»گشتی نوروزی در پر بیننده ترین صفحات اینستاگرام ایرانیانگشتی نوروزی در پر بیننده ترین صفحات اینستاگرام ایرانیانشایعه: عادل فردوسی‌ پور امشب از برنامه نود خداحافظی خواهد کردشایعه: عادل فردوسی‌ پور امشب از برنامه نود خداحافظی خواهد کردتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (245)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (245)نگاهی بر کارنامه نرگس آبیار؛ پرکارترین کارگردان زن دهه‌ ۹۰نگاهی بر کارنامه نرگس آبیار؛ پرکارترین کارگردان زن دهه‌ ۹۰زمان پخش برنامه‌های دورهمی و خندوانه در نوروز 98 مشخص شدزمان پخش برنامه‌های دورهمی و خندوانه در نوروز 98 مشخص شدمدت زمان هر یک از ۶ اپیزود فصل هشتم و پایانی سریال «بازی تاج و تخت»مدت زمان هر یک از ۶ اپیزود فصل هشتم و پایانی سریال «بازی تاج و تخت»معرفی سریال ها و برنامه های صدا و سیما در نوروز ۹۸معرفی سریال ها و برنامه های صدا و سیما در نوروز ۹۸مصطفی زمانی از سریال شهرزاد و فضای مجازی می‌گویدمصطفی زمانی از سریال شهرزاد و فضای مجازی می‌گویدمحمدرضا گلزار به منتقدان مسابقه برنده باش واکنش نشان دادمحمدرضا گلزار به منتقدان مسابقه برنده باش واکنش نشان دادحمید گودرزی از دعوت افراد شناخته شده به مسابقه پنج ستاره می‌گویدحمید گودرزی از دعوت افراد شناخته شده به مسابقه پنج ستاره می‌گویدنسخه نمایش خانگی فیلم هزارپا بیش از سه ساعت زمان داردنسخه نمایش خانگی فیلم هزارپا بیش از سه ساعت زمان داردرضا رویگری: باید اجاره خانه بدهم ولی پول ندارم!رضا رویگری: باید اجاره خانه بدهم ولی پول ندارم!تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (244)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (244)ششمین ازدواج جنیفر لوپز؛ مروری بر همه آن‌ها!ششمین ازدواج جنیفر لوپز؛ مروری بر همه آن‌ها!فصل تازه کلاه قرمزی تولید می شود؛ امکان پخش در نوروز 98فصل تازه کلاه قرمزی تولید می شود؛ امکان پخش در نوروز 98صد سال تنهایی، رمان معروف گابریل گارسیا مارکز سریال می‌شودصد سال تنهایی، رمان معروف گابریل گارسیا مارکز سریال می‌شودسرنوشت اپیزود ویژه «پایتخت» چه شد؟سرنوشت اپیزود ویژه «پایتخت» چه شد؟چند فیلم ایرانی دیدنی، با حال و هوای نوروزچند فیلم ایرانی دیدنی، با حال و هوای نوروزشهاب حسینی راوی مجموعه شکرستان ویژه نوروز شدشهاب حسینی راوی مجموعه شکرستان ویژه نوروز شدفیلم سینمایی آدولف هیتلر ساخته میشودفیلم سینمایی آدولف هیتلر ساخته میشودنان‌ پختن لیلا اوتادی در چادر قشقایی + عکسنان‌ پختن لیلا اوتادی در چادر قشقایی + عکسسریال Game of Thrones و 10 نکته جالب درباره استارک‎های وینترفلسریال Game of Thrones و 10 نکته جالب درباره استارک‎های وینترفلتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (243)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (243)فروش مستند جنجالی مایکل جکسون به ۱۳۰ کشورفروش مستند جنجالی مایکل جکسون به ۱۳۰ کشور
مسیح و آرش در صدر پرفروش‌های سال ۹۷مسیح و آرش در صدر پرفروش‌های سال ۹۷مغز بازیگران در زمان ایفای نقش چه عملکردی دارد؟مغز بازیگران در زمان ایفای نقش چه عملکردی دارد؟حمید حامی: این پاپوش برای من کوچک است!حمید حامی: این پاپوش برای من کوچک است!علی پهلوان از بین ۱۹هزار آهنگساز دنیا فینالیست شدعلی پهلوان از بین ۱۹هزار آهنگساز دنیا فینالیست شداز راب تا کایلی؛ اعضای خانواده «کارداشیان-جنر» هر کدام چه مقدار ثروت دارند؟از راب تا کایلی؛ اعضای خانواده «کارداشیان-جنر» هر کدام چه مقدار ثروت دارند؟ماجرای شکایت «جانی دپ» از «امبر هرد»، بخاطر خیانت و دروغگویی در مورد خشونت خانوادگیماجرای شکایت «جانی دپ» از «امبر هرد»، بخاطر خیانت و دروغگویی در مورد خشونت خانوادگییک خواننده و یک بازیگر معروف قربانی گلزنی آرون رمزی شدندیک خواننده و یک بازیگر معروف قربانی گلزنی آرون رمزی شدنداعترافات هولناک یک پسربچه سرطانی ۱۳ ساله در مورد آزارهای جنسی «مایکل جکسون»اعترافات هولناک یک پسربچه سرطانی ۱۳ ساله در مورد آزارهای جنسی «مایکل جکسون»بنیامین بهادری عزادار شدبنیامین بهادری عزادار شدکنسرت بابک جهانبخش در کاشان لغو شدکنسرت بابک جهانبخش در کاشان لغو شدحمید حامی ممنوع‌الفعالیت شدحمید حامی ممنوع‌الفعالیت شدلیدی گاگا به شایعات پایان داد/ تکذیب روابط عاشقانه با بردلی کوپرلیدی گاگا به شایعات پایان داد/ تکذیب روابط عاشقانه با بردلی کوپرغلامحسین بنان، صدای مخملی آواز ایرانغلامحسین بنان، صدای مخملی آواز ایرانمادران سلبریتی پرور + تصاویرمادران سلبریتی پرور + تصاویربرنامه کنسرت های تهران تا آخر اسفند ۹۷برنامه کنسرت های تهران تا آخر اسفند ۹۷بیوگرافی رامین مهمانپرست و همسر اولش فاطمه یعقوبی + عکسبیوگرافی رامین مهمانپرست و همسر اولش فاطمه یعقوبی + عکسانتقاد رضا صادقی به پرحاشیه ترین جشنواره موسیقی فجرانتقاد رضا صادقی به پرحاشیه ترین جشنواره موسیقی فجرجشنواره موسیقی فجر با صندلی های خالیجشنواره موسیقی فجر با صندلی های خالیجمال سند السویدی در بین نامزدهای نوبلجمال سند السویدی در بین نامزدهای نوبلمقاله مدرس موسیقی ایرانی برنده جایزه جهانی مجمع موسیقی شناسی یونان شدمقاله مدرس موسیقی ایرانی برنده جایزه جهانی مجمع موسیقی شناسی یونان شدحمید سعیدی، نوازنده ایرانی در میان برندگان جوایز موسیقی گرمیحمید سعیدی، نوازنده ایرانی در میان برندگان جوایز موسیقی گرمیمهدی یراحی هم ممنوع الفعالیت شد +عکسمهدی یراحی هم ممنوع الفعالیت شد +عکسعکس های جدید نگین پارسا نوازنده + ماجرای تک خوانی در کنسرت حمید عسگریعکس های جدید نگین پارسا نوازنده + ماجرای تک خوانی در کنسرت حمید عسگریحمید عسکری ممنوع‌ الکار شدحمید عسکری ممنوع‌ الکار شددردسرهای رضا ضراب برای همسرش ابرو گوندش خواننده ترک!!دردسرهای رضا ضراب برای همسرش ابرو گوندش خواننده ترک!!
علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانی