Sunday, 24 March 2019|يکشنبه، 4 فروردين، 1398|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 41 نفر

مروری بر گذشته

نشانه‌های هک شدن گوشی چیست؟
نشانه‌های هک شدن گوشی چیست؟
عناوین روزنامه های یکشنبه 26 اسفند 1397
عناوین روزنامه های یکشنبه 26 اسفند 1397
حداقل حقوق و دستمزد سال ۹۸ تعیین شد: ۱ میلیون و ۵۱۶ هزار تومان
حداقل حقوق و دستمزد سال ۹۸ تعیین شد: ۱ میلیون و ۵۱۶ هزار تومان
قیمت خودروهای وارداتی در نمایندگی و بازار ایران – 23 اسفند 97
قیمت خودروهای وارداتی در نمایندگی و بازار ایران – 23 اسفند 97
فال امروز سه شنبه 28 اسفند 1397
فال امروز سه شنبه 28 اسفند 1397
فریب اپلیکیشن‌هایی با هدف «ارتقا به نسخه‌های جدید اندروید» را نخورید
فریب اپلیکیشن‌هایی با هدف «ارتقا به نسخه‌های جدید اندروید» را نخورید
زنان زندانی به‌جای زندان با دستبند‌ الکترونیک در کنار خانواده می‌مانند
زنان زندانی به‌جای زندان با دستبند‌ الکترونیک در کنار خانواده می‌مانند
فال امروز شنبه 3 فروردین 1398
فال امروز شنبه 3 فروردین 1398
اس ام اس های تبریک عید نوروز ۹۸
اس ام اس های تبریک عید نوروز ۹۸
خواص خوراکی‌های هفت سین
خواص خوراکی‌های هفت سین
بابک تختی سکوت را شکست
بابک تختی سکوت را شکست
هواوی نووا 4e با دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی و قیمت 300 دلاری معرفی شد
هواوی نووا 4e با دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی و قیمت 300 دلاری معرفی شد
عناوین روزنامه های ورزشی یکشنبه 26 اسفند 1397
عناوین روزنامه های ورزشی یکشنبه 26 اسفند 1397
خوودیا دیوپ؛ دختری که سیاه ترین پوست دنیا را دارد!
خوودیا دیوپ؛ دختری که سیاه ترین پوست دنیا را دارد!
عناوین روزنامه های ورزشی شنبه 25 اسفند 1397
عناوین روزنامه های ورزشی شنبه 25 اسفند 1397
زمان پخش برنامه‌های دورهمی و خندوانه در نوروز 98 مشخص شد
زمان پخش برنامه‌های دورهمی و خندوانه در نوروز 98 مشخص شد
طرز تهیه مرنگ سوئیسی؛ مخصوص پذیرایی عید نوروز
طرز تهیه مرنگ سوئیسی؛ مخصوص پذیرایی عید نوروز
جراحی لیزیک جایگزینی مناسب برای عینک است؟
جراحی لیزیک جایگزینی مناسب برای عینک است؟
فال امروز جمعه 24 اسفند 1397
فال امروز جمعه 24 اسفند 1397
فال امروز پنجشنبه 23 اسفند 1397
فال امروز پنجشنبه 23 اسفند 1397

دلیل علمی باور مردم به قدرت‌ها و پدیده‌های ماوراءالطبیعه

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 1 اسفند، 1397 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

بسیاری به وجود برخی قدرت‌های ماوراءالطبیعه مانند ذهن‌خوانی و پیش‌بینی آینده باور دارند. اما شواهد علمی زیادی در این مورد وجود ندارد.

خواندن ذهن و توانایی پیش‌بینی آینده، ارتباط با مردگان یا حرکت دادن اشیاء مهارت‌هایی نیستند که عموما به نژاد انسان نسبت داده شوند. بااین‌حال، پژوهش‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از مردم واقعا به وجود قدرت‌های ماوراءالطبیعه باور دارند.

شاید تصور کنید برملا شدن ده‌ها مورد از تقلب این دست‌ ادعاها طی سالیان متمادی، از اعتبارشان کاسته باشد، اما این‌طور نیست. موارد تاریخی مانند لایوس پاپ، واسطه مجارستانی وجود داشتند که ظاهرا در جلسات احضار روح خود، روح حیواناتی مانند مار را احضار می‌کردند. اما گفته می‌شود پس از جلسات احضار روح پاپ، حیوانات زنده و مُرده‌ متعددی در آن محل پیدا شدند که گواه تقلب او بودند. و پس از آن، مورد متاخرتر، جیمز هاردیک است که حقه‌های او هم برملا شده‌اند. هاردیک اعتراف کرد که آنچه انجام می‌داده حقه‌هایی بودند که در زندان یاد گرفته بود.

یکی دیگر از نمونه‌های برجسته، پیتر پاپف، کشیش تلویزیونی بود. همسر پاپف از یک فرستنده‌ی بی‌سیم و هدفون برای مخابره اطلاعاتی درباره شرکت‌کنندگان خطبه استفاده می‌کرد. اما پاپف ادعا می‌کرد که این اطلاعات را ازطریق واسطه‌های ماوراءالطبیعه دریافت کرده است. پاپف، با این حربه‌ها به شهرت رسید و صاحب یک برنامه تلویزیونی در سطح ملی نیز شد که در جریان همین برنامه‌ها، درمان‌های معجزه‌آسایی را روی مخاطبان خود به کار می‌برد. افشاگری‌های زیادی در مورد تقلب‌های پاپف صورت گرفته، اما با وجود چنین مواردی، هنوز بسیاری هستند که به‌شدت به قدرت و توانایی‌های این دست جاعلان اعتقاد دارند. به‌عنوان مثال، براساس نظرسنجی مؤسسه گالوپ، بیش از یک چهارم مردم آمریکا به توانایی‌های فراجهان‌بینی و پدیده‌های ماوراءالطبیعه‌ای مانند پیش‌گویی آینده، حس ششم، روح و تسخیر باور دارند.

توانایی‌های ماوراءالطبیعه‌ عموما به‌وسیله روش‌های علمی سلب اعتبار می‌شوند

گزارشی که اخیرا منتشر شده، ممکن است به روشن شدن دلیل باور مردم به این دست توانایی‌ها کمک کند. در این پژوهش، دو گروه شرکت‌کننده با سطح تحصیلات و عملکرد تحصیلی یکسان بررسی شدند؛ گروه اول به پدیده‌های ماوراءالطبیعه‌ باور داشتند و گروه دیگر، منکر چنین پدیده‌های بودند. پژوهشگران دریافتند افرادی که به پدیده‌ها و قدرت‌های ماورایی باور دارند، از تفکر تحلیلی کمتری برخوردارند. بدین معنا که این افراد، تمایل دارند دنیای پیرامون خود را از منظری خیالی ذهنی تفسیر کنند و نمی‌توانند به‌صورت انتقادی اطلاعات را بررسی کنند. کسانی که به پدیده‌های ماوراءالطبیعه‌ باور دارند، اغلب بدون درنظرگرفتن مبنای شواهد، ادعاهای جاعلان را به‌عنوان شواهد تأییدشده می‌پذیرند. مورد کریس رابینسون که به خود لقب «کارآگاه رؤیا» داده بود، این موضوع را به اثبات می‌رساند.

یوری گلر

یوری گلر که بیشتر برای توانایی خود در خم کردن اشیاء فلزی خصوصا قاشق مشهور است، قبلا بین دهه‌های ۱۹۷۰ تا اوایل ۱۹۹۰ در پروژه مرموز سازمان سیا موسوم به «پروژه استارگیت» نقش مهمی ایفا کرده بود

رابینسون ادعا می‌کند که حملات تروریستی، بلایای طبیعی و مرگ افراد مشهور را پیش‌بینی کرده است. اما واضح است که ادعاهای او حاصل شواهد محدود و مشکوک بودند. گری شوارتز از دانشگاه آریزونا با انجام بررسی‌هایی، صحت توانایی‌های رابینسون را تأیید کرد؛ بااین‌حال، سایر پژوهشگران با استفاده از روش‌های مشابه نتوانستند نتایج بررسی‌های شوارتز را تکرار کنند.

اغلب این دست ادعاها بسیار کلی و مبهم هستند، مانند پیش‌بینی سقوط یک هواپیما یا مرگ فردی مشهور؛ و همین، بخشی از دلیل باور مردم به این توانایی‌ها است. به این پدیده روان‌شناختی، اثر بارنوم گفته می‌شود. اثر بارنوم، پدیده‌ای رایج است که احتمالا به آن برخورده‌اید (حداقل در قالب فال‌های مجلات سرگرمی) که براساس آن، فرد تمایل دارد توصیفات کلی و مبهم را به‌عنوان ویژگی‌ها و خصوصیاتی کاملا شخصی بپذیرد.

افرادی که به قدرت‌های ماورایی باور دارند، از تفکر تحلیلی کمتری برخوردار هستند

این ترفند روان‌شناسی اغلب توسط طالع‌بین‌ها و فالگیرها برای متقاعد کردن قربانیان به کار می‌رود. از آنجایی که این توصیفات بسیار مبهم و کلی هستند، هر فرد در آن به‌دنبال ارتباطاتی می‌گردد و معمولا هم موفق می‌شود سرنخ‌هایی از زندگی و شخصیت خود را در آن پیدا کند. نام‌گذاری این پدیده‌ی روان‌شناختی از روی شخصی به‌نام فینیاس تیلور بارنوم انجام گرفته که یک تاجر و گرداننده سیرک موفق بود که مهارت‌های بالایی در ترفندهای روانی داشت.

طالع‌بین‌ها و فالگیرها به‌خوبی از اثر بارنوم بهره می‌برند. آن‌ها معمولا گفته‌های بسیار کلی و مبهمی را تحویل قربانیان خود می‌دهند

اثبات ادعای بسیاری از طالع‌بین‌ها و فالگیرها غیرممکن است. یک مثال معروف دیگر، ادعای یوری گلر است که گفته بود در هنگام ضربه پنالتی، توپ را حرکت داده است. درواقع، در طول مسابقات فوتبال یورو ۹۶ که بین تیم‌های انگلستان و اسکاتلند در ورزشگاه ومبلی برگزار می‌شد، گلر که در زمان برگزاری مسابقه در یک هلیکوپتر بر فراز ورزشگاه حضور داشت، ادعا کرد که موفق شده در هنگام ضربه پنالتی گری مک‌آلیستر، بازیکن تیم ملی اسکاتلند، توپ را اندکی حرکت دهد. پنالتی که به‌وسیله‌ی دروازبان انگلستان مهار شد و اسکاتلند آن مسابقه را ۲ بر صفر باخت. واضح است که توپ در محیطی کنترل‌نشده تحت تاثیر عوامل مختلف تکان خورده بود اما گلر ادعا کرد که خودش توپ را تکان داده است.

هنگامی که توانایی‌های ماوراءالطبیعه‌ به‌وسیله‌‌ی روش‌های موشکافانه‌ی علمی مورد بررسی قرار می‌گیرند، عموما سلب اعتبار می‌شوند. این قضیه در مورد درِک اوگیلوی صدق می‌کند که در اپیزود «ذهن‌خوان میلیون دلاری» مجموعه مستند تلویزیونی «آدم‌های خارق‌العاده» به او پرداخته شده بود. پژوهشگران نتیجه گرفتند با وجود ادعاهای ذهن‌خوانی اوگیلوی، او از خواندن افکار نوزدان عاجز است.

و هنگامی که دانشمندان این دست ادعاها را تأیید می‌کنند، انتقادات زیادی از آن‌ها می‌شود. این اتفاق در دهه ۱۹۷۰ رخ داد. در آن زمان، فیزیکدانان راسل تارگ و هارولد پوتهوف مقاله‌ای را در ژورنال علمی معتبر Nature منتشر کردند و در آن، توانایی‌های ماوراءالطبیعه یوری گلر را تأیید کردند. روان‌شناسانی مانند ری هایمن، یافته‌های تارگ و پوتهوف را رد کردند و ایرادات زیادی از روش‌های به‌کاررفته در آن گرفتند.

عامل دیگری که باعث اعتقاد به توانایی‌های ماوراءالطبیعه می‌شود، وجود معدود پژوهش‌های علمی است که این قبیل پدیده‌ها را تأیید کرده‌اند. افرادی هم که به این پدیده‌ها باور دارند، یافته‌های چنین پژوهش‌های علمی را به‌عنوان یک واقعیت می‌پذیرند؛ اما از درک این موضوع عاجزند که چنین پژوهش‌هایی اغلب با انتقادات زیادی از سوی محافل علمی رو‌به‌رو می‌شوند و مهم‌تر اینکه برای اثبات یک فرضیه، تکرار نتایج ضرورت دارد. یک نمونه‌ی برجسته، مقاله دکتر دریل بِم است که او در آنجا، صحت پیش‌آگاهی و پیشگویی رویدادهای آینده را ثابت کرد. بااین‌حال، پژوهشگران دیگر موفق به تکرار یافته‌های بم نشدند.

بنابراین، به نظر می‌رسد با وجود تقلب و جعل و همچنین شواهد ضد و نقیض، بسیاری همچنان به پدیده‌های ماوراءالطبیعه معتقد باقی می‌مانند. بررسی‌های صورت‌گرفته نشان می‌دهد که از هر سه آمریکایی، یک نفر باور دارد که در برهه‌ای از زندگی خود، پدیده‌ای ماورایی را تجربه کرده است و تقریبا نیمی از زنان آمریکایی ادعا می‌کنند که حضور یک روح را احساس کرده‌اند.

به‌ هر حال، چه دلیل این اعتقاد عدم مهارت‌های تحلیلی و تجربیات واقعی یا تلاشی ناآگاهانه برای تفسیر وقایع دنیای پیرامون باشد، به نظر می‌رسد کسانی که به این پدیده‌ها باور دارند، همچنان روی اعتقاد خود پافشاری می‌کنند و این با وجود، این واقعیت است که علم، خلاف آن را به اثبات رسانده است.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

گشتی نوروزی در پر بیننده ترین صفحات اینستاگرام ایرانیانگشتی نوروزی در پر بیننده ترین صفحات اینستاگرام ایرانیانشایعه: عادل فردوسی‌ پور امشب از برنامه نود خداحافظی خواهد کردشایعه: عادل فردوسی‌ پور امشب از برنامه نود خداحافظی خواهد کردتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (245)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (245)نگاهی بر کارنامه نرگس آبیار؛ پرکارترین کارگردان زن دهه‌ ۹۰نگاهی بر کارنامه نرگس آبیار؛ پرکارترین کارگردان زن دهه‌ ۹۰زمان پخش برنامه‌های دورهمی و خندوانه در نوروز 98 مشخص شدزمان پخش برنامه‌های دورهمی و خندوانه در نوروز 98 مشخص شدمدت زمان هر یک از ۶ اپیزود فصل هشتم و پایانی سریال «بازی تاج و تخت»مدت زمان هر یک از ۶ اپیزود فصل هشتم و پایانی سریال «بازی تاج و تخت»معرفی سریال ها و برنامه های صدا و سیما در نوروز ۹۸معرفی سریال ها و برنامه های صدا و سیما در نوروز ۹۸مصطفی زمانی از سریال شهرزاد و فضای مجازی می‌گویدمصطفی زمانی از سریال شهرزاد و فضای مجازی می‌گویدمحمدرضا گلزار به منتقدان مسابقه برنده باش واکنش نشان دادمحمدرضا گلزار به منتقدان مسابقه برنده باش واکنش نشان دادحمید گودرزی از دعوت افراد شناخته شده به مسابقه پنج ستاره می‌گویدحمید گودرزی از دعوت افراد شناخته شده به مسابقه پنج ستاره می‌گویدنسخه نمایش خانگی فیلم هزارپا بیش از سه ساعت زمان داردنسخه نمایش خانگی فیلم هزارپا بیش از سه ساعت زمان داردرضا رویگری: باید اجاره خانه بدهم ولی پول ندارم!رضا رویگری: باید اجاره خانه بدهم ولی پول ندارم!تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (244)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (244)ششمین ازدواج جنیفر لوپز؛ مروری بر همه آن‌ها!ششمین ازدواج جنیفر لوپز؛ مروری بر همه آن‌ها!فصل تازه کلاه قرمزی تولید می شود؛ امکان پخش در نوروز 98فصل تازه کلاه قرمزی تولید می شود؛ امکان پخش در نوروز 98صد سال تنهایی، رمان معروف گابریل گارسیا مارکز سریال می‌شودصد سال تنهایی، رمان معروف گابریل گارسیا مارکز سریال می‌شودسرنوشت اپیزود ویژه «پایتخت» چه شد؟سرنوشت اپیزود ویژه «پایتخت» چه شد؟چند فیلم ایرانی دیدنی، با حال و هوای نوروزچند فیلم ایرانی دیدنی، با حال و هوای نوروزشهاب حسینی راوی مجموعه شکرستان ویژه نوروز شدشهاب حسینی راوی مجموعه شکرستان ویژه نوروز شدفیلم سینمایی آدولف هیتلر ساخته میشودفیلم سینمایی آدولف هیتلر ساخته میشودنان‌ پختن لیلا اوتادی در چادر قشقایی + عکسنان‌ پختن لیلا اوتادی در چادر قشقایی + عکسسریال Game of Thrones و 10 نکته جالب درباره استارک‎های وینترفلسریال Game of Thrones و 10 نکته جالب درباره استارک‎های وینترفلتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (243)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (243)فروش مستند جنجالی مایکل جکسون به ۱۳۰ کشورفروش مستند جنجالی مایکل جکسون به ۱۳۰ کشورسیروس الوند: نگذارید آخرین کار خشایار الوند ناتمام بماندسیروس الوند: نگذارید آخرین کار خشایار الوند ناتمام بماند
مسیح و آرش در صدر پرفروش‌های سال ۹۷مسیح و آرش در صدر پرفروش‌های سال ۹۷مغز بازیگران در زمان ایفای نقش چه عملکردی دارد؟مغز بازیگران در زمان ایفای نقش چه عملکردی دارد؟حمید حامی: این پاپوش برای من کوچک است!حمید حامی: این پاپوش برای من کوچک است!علی پهلوان از بین ۱۹هزار آهنگساز دنیا فینالیست شدعلی پهلوان از بین ۱۹هزار آهنگساز دنیا فینالیست شداز راب تا کایلی؛ اعضای خانواده «کارداشیان-جنر» هر کدام چه مقدار ثروت دارند؟از راب تا کایلی؛ اعضای خانواده «کارداشیان-جنر» هر کدام چه مقدار ثروت دارند؟ماجرای شکایت «جانی دپ» از «امبر هرد»، بخاطر خیانت و دروغگویی در مورد خشونت خانوادگیماجرای شکایت «جانی دپ» از «امبر هرد»، بخاطر خیانت و دروغگویی در مورد خشونت خانوادگییک خواننده و یک بازیگر معروف قربانی گلزنی آرون رمزی شدندیک خواننده و یک بازیگر معروف قربانی گلزنی آرون رمزی شدنداعترافات هولناک یک پسربچه سرطانی ۱۳ ساله در مورد آزارهای جنسی «مایکل جکسون»اعترافات هولناک یک پسربچه سرطانی ۱۳ ساله در مورد آزارهای جنسی «مایکل جکسون»بنیامین بهادری عزادار شدبنیامین بهادری عزادار شدکنسرت بابک جهانبخش در کاشان لغو شدکنسرت بابک جهانبخش در کاشان لغو شدحمید حامی ممنوع‌الفعالیت شدحمید حامی ممنوع‌الفعالیت شدلیدی گاگا به شایعات پایان داد/ تکذیب روابط عاشقانه با بردلی کوپرلیدی گاگا به شایعات پایان داد/ تکذیب روابط عاشقانه با بردلی کوپرغلامحسین بنان، صدای مخملی آواز ایرانغلامحسین بنان، صدای مخملی آواز ایرانمادران سلبریتی پرور + تصاویرمادران سلبریتی پرور + تصاویربرنامه کنسرت های تهران تا آخر اسفند ۹۷برنامه کنسرت های تهران تا آخر اسفند ۹۷بیوگرافی رامین مهمانپرست و همسر اولش فاطمه یعقوبی + عکسبیوگرافی رامین مهمانپرست و همسر اولش فاطمه یعقوبی + عکسانتقاد رضا صادقی به پرحاشیه ترین جشنواره موسیقی فجرانتقاد رضا صادقی به پرحاشیه ترین جشنواره موسیقی فجرجشنواره موسیقی فجر با صندلی های خالیجشنواره موسیقی فجر با صندلی های خالیجمال سند السویدی در بین نامزدهای نوبلجمال سند السویدی در بین نامزدهای نوبلمقاله مدرس موسیقی ایرانی برنده جایزه جهانی مجمع موسیقی شناسی یونان شدمقاله مدرس موسیقی ایرانی برنده جایزه جهانی مجمع موسیقی شناسی یونان شدحمید سعیدی، نوازنده ایرانی در میان برندگان جوایز موسیقی گرمیحمید سعیدی، نوازنده ایرانی در میان برندگان جوایز موسیقی گرمیمهدی یراحی هم ممنوع الفعالیت شد +عکسمهدی یراحی هم ممنوع الفعالیت شد +عکسعکس های جدید نگین پارسا نوازنده + ماجرای تک خوانی در کنسرت حمید عسگریعکس های جدید نگین پارسا نوازنده + ماجرای تک خوانی در کنسرت حمید عسگریحمید عسکری ممنوع‌ الکار شدحمید عسکری ممنوع‌ الکار شددردسرهای رضا ضراب برای همسرش ابرو گوندش خواننده ترک!!دردسرهای رضا ضراب برای همسرش ابرو گوندش خواننده ترک!!
علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانی