Sunday, 21 April 2019|يکشنبه، 1 ارديبهشت، 1398|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 62 نفر

مروری بر گذشته

علائم خاموش تومور مغزی
علائم خاموش تومور مغزی
نوزادی که کارهای مردانه انجام می‌دهد + تصاویر
نوزادی که کارهای مردانه انجام می‌دهد + تصاویر
افشاگری محمود شهریاری درباره تعطیلی برنامه «نود»
افشاگری محمود شهریاری درباره تعطیلی برنامه «نود»
عناوین روزنامه های شنبه 24 فروردین 1398
عناوین روزنامه های شنبه 24 فروردین 1398
چرا نباید با دهان نفس بکشیم؟
چرا نباید با دهان نفس بکشیم؟
اینستاگرام صفحات برخی فرماندهان فعلی و سابق سپاه پاسداران را مسدود کرد
اینستاگرام صفحات برخی فرماندهان فعلی و سابق سپاه پاسداران را مسدود کرد
نتایج بازی های لیگ برتر/تراکتور 0 پیکان 1
نتایج بازی های لیگ برتر/تراکتور 0 پیکان 1
عناوین روزنامه های پنجشنبه 22 فروردین 1398
عناوین روزنامه های پنجشنبه 22 فروردین 1398
هشدار به مدیران تلویزیون؛ از آن طرف بام نیفتید
هشدار به مدیران تلویزیون؛ از آن طرف بام نیفتید
عناوین روزنامه های ورزشی چهارشنبه 28 فروردین 1398
عناوین روزنامه های ورزشی چهارشنبه 28 فروردین 1398
قسمت ویژه سریال «پایتخت» برای عید فطر تولید نخواهد شد
قسمت ویژه سریال «پایتخت» برای عید فطر تولید نخواهد شد
فال امروز شنبه 31 فروردین 1398
فال امروز شنبه 31 فروردین 1398
ممنوعیت پذیرش دانشجوی دکتری در رشته‌های فاقد شرایط از سال ۹۹
ممنوعیت پذیرش دانشجوی دکتری در رشته‌های فاقد شرایط از سال ۹۹
جوان ز حادثه ای پیر می شود گاهی
جوان ز حادثه ای پیر می شود گاهی
فواید وازلین برای پوست چیست؟
فواید وازلین برای پوست چیست؟
عناوین روزنامه های چهارشنبه 28 فروردین 1398
عناوین روزنامه های چهارشنبه 28 فروردین 1398
سخنگوی سپاه: اظهارات سعید قاسمی شخصی و فاقد اعتبار است
سخنگوی سپاه: اظهارات سعید قاسمی شخصی و فاقد اعتبار است
محسن تنابنده فیلم «زیرزمین» را با فیلمنامه خشایار الوند خواهد ساخت
محسن تنابنده فیلم «زیرزمین» را با فیلمنامه خشایار الوند خواهد ساخت
برندهای موبایل در حال بستن نمایندگی‌هایشان در ایران هستند
برندهای موبایل در حال بستن نمایندگی‌هایشان در ایران هستند
آشنایی با رنگ‌های مختلف پلاک خودرو در ایران
آشنایی با رنگ‌های مختلف پلاک خودرو در ایران

درس‌هایی که از جام ملت های آسیا گرفتیم

تاریخ انتشار: شنبه، 13 بهمن، 1397 اخبار ، اخبار ورزشی
+ A -

جام ملت های آسیا که با صعود مقتدرانه ایران به دور نیمه نهایی رقابت ها همراه شده بود، پس از شکست سنگین ۳ بر صفر در برابر ژاپنی‌ها، برای ایران تمام شد و حسرت قهرمانی ایران در این رقابت‌ها، ۵۰ ساله شد.

کیروش، موفق ترین سرمربی تاریخ تیم ملی فوتبال ایران، پس از ۸ سال هدایت تیم ملی و کار کردن با دو نسل از فوتبالیست‌های ایرانی، با همکاری خود با فدراسیون فوتبال که از روز اول تا آخر، آن‌ها را درست یا غلط در کانون انتقادهای گسترده خود قرار داده بود، پایان داد و خودش و فدراسیون را در روزهای پایانی ژانویه ۲۰۱۹ میلادی راحت کرد و تهران را به مقصد لیسبون ترک کرد.

فرجام کیروش، تلخ بود اما دستاوردهای زیادی برای فوتبال ایران داشت. سکانس پایانی کیروش قصه ما، جذاب بود مثل سکانس های دیگر که بارها اشک و لبخند را به اردوی تیم  ملی و خانواده های ایرانی آورد. ۶۰ پیروزی، ۱۲ شکست و ۲۷ تساوی، کارنامه موفق مرد پرتغالی همیشه اخمو تیم ملی فوتبال ایران بود.

تیتر اول روزنامه خبر ورزشی، فردای بازی ایران و ژاپن که ایران را قهرمان اعتراض خطاب کرد

تراژدی گل دوم

گل دومی که از ژاپن خوردیم را تاریخی ترین گلی می‌دانند که تیم ملی در رقابت های بین المللی دریافت کرده است. چرا؟ چون از نظر روانشناسی، جامعه شناسی، فوتبالی، سیاسی، هنری و اجتماعی، قابل نقد و تفسیر است. فوتبال ایران الان نیاز دارد تا به واکاوی ان اتفاق مهم بپردازد. بخشی از جامعه شناسی خودمانی ایرانیان را بر ملا می کند.

قمار ممنوع!

حذف زود هنگام ایران از جام ملت های آسیا نشان داد که فوتبال، فوتبال است. پیش بینی پذیر نیست و قمار کننده هایش، همیشه بازنده هستند. این‌که صدها هزار نفر میلیون‌ها تومان روی برد ایران شرط بندی کردند و سرمایه زیادی از دست دادند، خود حدیث مفصلی است از این مجمل! همین افراد حاضر نیستند ۱۰۰ هزار تومان برای خرید فلان سهم پر بازده در بازار سرمایه ایران اختصاص دهند . . .  .

بازی  ۹۰ دقیقه ای

حذف زودهنگام ایران از جام ملت های آسیا نشان داد که فوتبال را باید مثل برزیلی ها، ۹۰ دقیقه بازی کرد و مثل آلمانی ها: تا دقیقه ۹۰!

سرمربی ژاپن بسیار آرام و خونسرد از ابتدای بازی کنار زمین ایستاد، نکات فنی را یادداشت کرد و در نیمه دوم که نیمه مربیان است توانست ضربه نهایی را به کارلوس کی روش بزند. اما سرمربی ما جز داد و فریاد کاری از او برنیامد و نتوانست آرامش را به بازیکنان منتقل کند زیرا خود او هم شرایط آرامی در کنار زمین نداشت.

 

وحدت فرماندهی

تمرکز هدایت تیم ملی فوتبال ایران توسط کیروش در ۸ سال  اخیر، وحدت فرماندهی را در راس فوتبال کشورمان به ارمغان آورد که دستاوردهای خوبی از جمله صعود ایران به ۲ جام جهانی و نتایج عالی در جام  جهانی ۲۰۱۸ روسیه از ان جمله است.

بیزینسی به نام فوتبال

جام ملت های آسیا نشان داد که فوتبال، همچون روز اول، تنها یک بازی نیست. یک بیزینس است و بیزینس، برنامه می خواهد. برنامه، برنامه ریزی می خواهد و قیمت برنامه ریزی را باید پرداخت کرد. قطر و ژاپن و کره و امارات، مصداق‌ های خوبی از برنامه ریزی حرفه‌ای در عصر فوتبال قرن بیست و یکم هستند.

درس‌هایی از کیروش

کیروش به فوتبال ایران یاد داد که باید کم حوصلگی (مشکل متداول ایرانیان عصر ۱۴۰۰) را با تحمل و تامل و تلاش،  جبران کرد. تیتر اول بسیاری از روزنامه ها پس از چند بازی اول تیم ملی با سرمربی گری کیروش را یادتان هست؟

کیروش، نمونه موفق اعتماد به کارشناسان خبره است. موفقیت های وی، تصادفی نبود. او به ما خاطر نشان کرد که برای پیروزی، اضلاع پیروزی را باید آماده کرد. استفاده از مشاوران خبره بین المللی مثل کیروش در فوتبال یا والیبال، نوید بخش این پیام است که در صنعت و تولید و خدمات هم باید از مشاوران برجسته بین المللی استفاده کرد و چیز یاد گرفت. این پیام کیروش به صنعت فوتبال و کسب و کار و اقتصاد امروز ما است که از معضلی به نام مشاوران نخبه و خبره کار بلد، رنج می برد.

مشارکت تیمی و پرخاشگری

حذف ما از جام ملت‌ها در مقابل تیمی که روی کاغذ، در برابر ایران، بازنده بود، حاکی از این مطلب است که ما هنوز در کار تیمی، مشارکت تیمی، رویکرد تیمی، بازی سازی تیمی، فهم درست قانون فوتبال، دچار اشکال هستیم.

پرخاشگری های مکرر بازیکنان تیم ملی و خطاهای بی مورد انجام شده توسط آن ها روی بازیکنان حریف که باعث عدم به کارگیری مهدی طارمی در بازی حساس نیمه نهایی شد، مبین این مطلب است که استراتژی تیم ملی فوتبال برای لحظات مختلف بازی در مستطیل سبز، مشخص و مستندسازی نشده و هنوز لژیونرهای میلیاردر قصه ما به این درک نرسیده اند که تکل میانه میدان، ارزش کارت زرد و از دست دادن بازی حساس بعدی را ندارد!

از لیگ دسته سوم فوتبال ایران تا لیگ برتر و تیم ملی، شاهد اعتراض مداوم بازیکنان فوتبال ایران به کادر داوران هستیم. ۹۹ درصد مواقع هم رای داور به خاطر اعتراضات برنگشته است. اما تداوم اعتراض ما، بی دقتی در گل دوم از ژاپن شد  . . . . . . موضوعی که سبب شد تا شفر آلمانی هم این ایراد همیشگی فوتبالیست های ایرانی را یادآوری کند. گویا ما ایرانی ها همیشه هم با قانون مشکل داریم و هم با اعمال قانون! ژست همیشه اخمو کیروش در کنار ۱۰۰ بازی  تیم ملی را به یاد دارید؟

فوتبال، میثاق ملی ایرانیان نیست و نباید بیش از آن چه که هست، جدی گرفته شود. اگر بازی ها، جدی  گرفته شود، جدی ها، فراموش می‌شود. اما برای موفقیت در صنعت فوتبال، باید همه ارکان را ساخت و هزینه آن را پرداخت کرد. هر روز که می‌گذرد، خلا به کار گیری یک روانشناس در کادر فنی تیم های ملی ورزشی ایران بیش از گذشته به چشم میخورد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

محسن تنابنده فیلم «زیرزمین» را با فیلمنامه خشایار الوند خواهد ساختمحسن تنابنده فیلم «زیرزمین» را با فیلمنامه خشایار الوند خواهد ساختماجرای تنش میان جشنواره فیلم کن و سینمای هالیوود چیست؟ماجرای تنش میان جشنواره فیلم کن و سینمای هالیوود چیست؟قسمت ویژه سریال «پایتخت» برای عید فطر تولید نخواهد شدقسمت ویژه سریال «پایتخت» برای عید فطر تولید نخواهد شدتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (248)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (248)یک گزارشگر دیگر در آستانه حذف از شبکه سه!یک گزارشگر دیگر در آستانه حذف از شبکه سه!نوید محمد زاده داور جشنواره جهانی فجر شدنوید محمد زاده داور جشنواره جهانی فجر شدترکیب اصلی تلویزیون برای ماه رمضان مشخص شدترکیب اصلی تلویزیون برای ماه رمضان مشخص شدپیش‌بینی مرگ شخصیت‌های سریال بازی تاج و تخت توسط هوش مصنوعیپیش‌بینی مرگ شخصیت‌های سریال بازی تاج و تخت توسط هوش مصنوعیدرگذشت ۲ بازیگر زن هالیوودی سینمادرگذشت ۲ بازیگر زن هالیوودی سینمارکوردشکنی قسمت جدید سریال Game of Thronesرکوردشکنی قسمت جدید سریال Game of Thronesمرتضی خمسه‌ای پیشکسوت خیمه شب بازی بر اثر کهولت سن درگذشتمرتضی خمسه‌ای پیشکسوت خیمه شب بازی بر اثر کهولت سن درگذشتچرا بازیگران بدون تجربه وارد عرصه کارگردانی میشوند؟چرا بازیگران بدون تجربه وارد عرصه کارگردانی میشوند؟فروش بلیت فیلم «رحمان ۱۴۰۰» تا اطلاع بعدی متوقف شدفروش بلیت فیلم «رحمان ۱۴۰۰» تا اطلاع بعدی متوقف شدسری جدید برنامه وقتشه از شبکه نسیم پخش میشودسری جدید برنامه وقتشه از شبکه نسیم پخش میشودچهار فیلم از بخش کمدی معاصر به جشنواره جهانی فیلم فجر معرفی شدچهار فیلم از بخش کمدی معاصر به جشنواره جهانی فیلم فجر معرفی شدآثار استاد جمشید مشایخی بمدت یک هفته از شبکه نمایش پخش می شوندآثار استاد جمشید مشایخی بمدت یک هفته از شبکه نمایش پخش می شوندمتلک پرانی به داور عصر جدید ادامه دارد!متلک پرانی به داور عصر جدید ادامه دارد!برنامه گلزار برای ماه شعبان و علیخانی برای رمضانبرنامه گلزار برای ماه شعبان و علیخانی برای رمضانافشاگری محمود شهریاری درباره تعطیلی برنامه «نود»افشاگری محمود شهریاری درباره تعطیلی برنامه «نود»هشدار به مدیران تلویزیون؛ از آن طرف بام نیفتیدهشدار به مدیران تلویزیون؛ از آن طرف بام نیفتیدتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (247)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (247)بیوگرافی مریم شاه ولی بازیگر نقش نوا در سریال دنگ و فنگ روزگار + عکسبیوگرافی مریم شاه ولی بازیگر نقش نوا در سریال دنگ و فنگ روزگار + عکسایران گات تلنتایران گات تلنتچرا بازیگر «شب‌های برره» دیگر با مهران مدیری کار نمی‌کند؟چرا بازیگر «شب‌های برره» دیگر با مهران مدیری کار نمی‌کند؟تلویزیون چرا نمی‌گوید سرنوشت کسی که رای مردم را در جشنواره «جام‌جم» دزدید، چه شد؟تلویزیون چرا نمی‌گوید سرنوشت کسی که رای مردم را در جشنواره «جام‌جم» دزدید، چه شد؟
جدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکبه «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟به «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟استاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاناستاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهراننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهرانشورای انتخاب آثار نمایشی تالار هنر چه کسانی هستند؟شورای انتخاب آثار نمایشی تالار هنر چه کسانی هستند؟همکاری هوشیار خیام و استیون پرانسمن برای فیلم کیارستمیهمکاری هوشیار خیام و استیون پرانسمن برای فیلم کیارستمیبریتنی اسپیرز خواننده معروف پاپ  در مرکز روان درمانی بستری شدبریتنی اسپیرز خواننده معروف پاپ در مرکز روان درمانی بستری شدمنوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران شدمنوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران شدروز تولد مریم میرزاخانی به‌عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نام گرفتروز تولد مریم میرزاخانی به‌عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نام گرفتابراز شگفتی هنرمند ژاپنی از تصاویر کتاب‌های ایرانیابراز شگفتی هنرمند ژاپنی از تصاویر کتاب‌های ایرانیآخرین وضعیت جسمانی خداوندگار موسیقی ؛ محمدرضا شجریانآخرین وضعیت جسمانی خداوندگار موسیقی ؛ محمدرضا شجریانرپر سیاه‌پوست به قتل رسیدرپر سیاه‌پوست به قتل رسیدحسین جلال‌ پور دارفانی را وداع گفتحسین جلال‌ پور دارفانی را وداع گفتنوروز گردی با بهترین آٖلبوم های موسیقی سال ۹۷: از «رستاک» تا «چاوشی»نوروز گردی با بهترین آٖلبوم های موسیقی سال ۹۷: از «رستاک» تا «چاوشی»بیوگرافی سزن آکسو خواننده ترکبیوگرافی سزن آکسو خواننده ترکبیوگرافی سرتاب ارنر خواننده و ترانه سرای ترکبیوگرافی سرتاب ارنر خواننده و ترانه سرای ترکمسیح و آرش در صدر پرفروش‌های سال ۹۷مسیح و آرش در صدر پرفروش‌های سال ۹۷مغز بازیگران در زمان ایفای نقش چه عملکردی دارد؟مغز بازیگران در زمان ایفای نقش چه عملکردی دارد؟حمید حامی: این پاپوش برای من کوچک است!حمید حامی: این پاپوش برای من کوچک است!علی پهلوان از بین ۱۹هزار آهنگساز دنیا فینالیست شدعلی پهلوان از بین ۱۹هزار آهنگساز دنیا فینالیست شداز راب تا کایلی؛ اعضای خانواده «کارداشیان-جنر» هر کدام چه مقدار ثروت دارند؟از راب تا کایلی؛ اعضای خانواده «کارداشیان-جنر» هر کدام چه مقدار ثروت دارند؟ماجرای شکایت «جانی دپ» از «امبر هرد»، بخاطر خیانت و دروغگویی در مورد خشونت خانوادگیماجرای شکایت «جانی دپ» از «امبر هرد»، بخاطر خیانت و دروغگویی در مورد خشونت خانوادگییک خواننده و یک بازیگر معروف قربانی گلزنی آرون رمزی شدندیک خواننده و یک بازیگر معروف قربانی گلزنی آرون رمزی شدنداعترافات هولناک یک پسربچه سرطانی ۱۳ ساله در مورد آزارهای جنسی «مایکل جکسون»اعترافات هولناک یک پسربچه سرطانی ۱۳ ساله در مورد آزارهای جنسی «مایکل جکسون»بنیامین بهادری عزادار شدبنیامین بهادری عزادار شد
آشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکس