Wednesday, 20 February 2019|چهارشنبه، 1 اسفند، 1397|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 50 نفر

مروری بر گذشته

اکران فیلم آشغال های دوست داشتنی پس از شش سال انتظار
اکران فیلم آشغال های دوست داشتنی پس از شش سال انتظار
باور‌های اشتباه آرایشی، این قوانین شما را زشت می‌کند
باور‌های اشتباه آرایشی، این قوانین شما را زشت می‌کند
وزیر اطلاعات: ۷ نفر از عناصر داعش دستگیر شدند
وزیر اطلاعات: ۷ نفر از عناصر داعش دستگیر شدند
آخرین قیمت خودروهای وارداتی در بازار ایران (27 بهمن 97)
آخرین قیمت خودروهای وارداتی در بازار ایران (27 بهمن 97)
پرسپولیسی‌ها، برانکو را تحریم می‌کنند؟
پرسپولیسی‌ها، برانکو را تحریم می‌کنند؟
علل، علایم و راه‌های درمان نارسایی کلیه
علل، علایم و راه‌های درمان نارسایی کلیه
قطع یارانه: علت، شرایط و شیوه اعتراض به قطع یارانه نقدی مستمری بگیران
قطع یارانه: علت، شرایط و شیوه اعتراض به قطع یارانه نقدی مستمری بگیران
مقاله مدرس موسیقی ایرانی برنده جایزه جهانی مجمع موسیقی شناسی یونان شد
مقاله مدرس موسیقی ایرانی برنده جایزه جهانی مجمع موسیقی شناسی یونان شد
اعلام نامزدهای جشنواره فیلم فجر
اعلام نامزدهای جشنواره فیلم فجر
نتایج بازی های لیگ برتر/پرسپولیس ۲ - استقلال خوزستان 0
نتایج بازی های لیگ برتر/پرسپولیس ۲ - استقلال خوزستان 0
محقق ایرانی دانشگاه کمبریج به جرم کلاهبرداری میلیاردی به زندان محکوم شد
محقق ایرانی دانشگاه کمبریج به جرم کلاهبرداری میلیاردی به زندان محکوم شد
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 29 بهمن 1397
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 29 بهمن 1397
روحانی: در دوران قاجار و پهلوی به ایران خیانت شد
روحانی: در دوران قاجار و پهلوی به ایران خیانت شد
فرونشست زمین در تهران سالی 36 سانتی‌متر است!
فرونشست زمین در تهران سالی 36 سانتی‌متر است!
محمود میرلوحی به حبس و شلاق محکوم شد
محمود میرلوحی به حبس و شلاق محکوم شد
سنگ کلیه؛ علل، روش‌های جلوگیری و درمان آن
سنگ کلیه؛ علل، روش‌های جلوگیری و درمان آن
نقد فیلم ایده اصلی
نقد فیلم ایده اصلی
نقد فیلم هت تریک
نقد فیلم هت تریک
همسر دکتر شریعتی در بیمارستان بستری شد
همسر دکتر شریعتی در بیمارستان بستری شد
فال امروز دوشنبه 22 بهمن 1397
فال امروز دوشنبه 22 بهمن 1397

حساس‌ترین جدال ۵۸ ساله ایران و ژاپن

تاریخ انتشار: يکشنبه، 7 بهمن، 1397 اخبار ، اخبار ورزشی
+ A -

ایران - ژاپن، غول های غرب و شرق آسیا و قدرتهای سنتی قاره کهن در یکی از حساس ترین رویارویی های تاریخی شان ساعت ۱۷:۳۰ روز دوشنبه باید برای راهیابی به فینال آسیا به مصاف هم بروند. این باعث می شود در تاریخ ۵۸ ساله دیدارهای دو تیم، حساس ترین تقابل شان باشند.

* نخستین بازی و نخستین گلزن؛

نخستین تقابل دو تیم ایران و ژاپن قدمتی به میزان ۵۸ سال دارد. دور گروهی بازیهای آسیایی ۱۹۵۱ دهلی اولین بهانه‌ برای رویارویی دو تیم شد. دیداری خاص که به دلیل قوانین روز فوتبال، دو بار تکرار شد.

از آنجایی که نخستین دیدار دو تیم در مرحله حذفی (نیمه نهایی) بازیهای آسیایی بود و با تساوی بدون گل خاتمه یافت، مطابق با قوانین آن سالها این دیدار فردای همان روز تکرار شد که بازی تکراری بر خلاف بازی نخست پر گل بود. در این بازی مسعود انصاری (۲گل) و مسعود برومند برای تیم ملی ایران گلزنی کردند. نام مسعود انصاری هم بعنوان نخستین گلزن در تقابل های دو تیم ثبت شد.

* بازی پس از ۱۵ سال؛

هرچند ژاپنی ها در سومین بازی این شکست را جبران کردند، اما برای این اتفاق ۱۶ سال انتظار کشیدند. سومین تقابل دو تیم هم در بازیهای آسیایی اتفاق افتاد و در ۱۹۶۶ بانکوک این ژاپن بود که ۳ بر یک پیروز شد تا نخستین شکست ایران در تاریخ تقابل‌های دو تیم رقم بخورد. در آن بازی حمید شیرزادگان در دقیقه ۳۷ تک گل ایران وارد دروازه ژاپن کرد.

* تلافی پس از یک هفته؛

البته ایران خیلی زود و تنها یک هفته بعد این شکست را در مرحله حذفی همان مسابقات تلافی کرد و توانست در «تاراوا استادیوم» بانکوک با تک گل فریبرز اسماعیلی ژاپن را شکست دهد.

* تکرار دیدارها در بازیهای آسیایی؛

دیدارهای دو تیم تا سال ۱۳۶۵ تنها در چارچوب بازیهای آسیایی انجام شد و دو تیم ۲ بار دیگر در جریان این مسابقات با هم دیدار کردند. ایران و ژاپن یکبار در بازیهای آسیایی ۱۹۸۲ دهلی نو به مصاف هم رفتند که این بازی با برتری یک بر صفر ژاپنی‌ها به پایان رسید و یکبار نیز در بازیهای آسیایی ۱۹۸۶ سئول یکدیگر را ملاقات کردند که این بازی با گلهای ابطحی و محمدخانی با حساب ۲ بر صفر به سود ایران به پایان رسید.

* اولین جام ملتها؛

اولین دیدار دو تیم در مسابقات جام ملتهای آسیا به برگزاری این بازیها در سال ۱۹۸۸ در قطر بر می‌گردد که دو تیم در این بازی به تساوی بدون گل رسیدند.

* اولین بازی دستانه؛

ایران و ژاپن برای اولین بار در سال ۶۷ و در ورزشگاه آزادی یک دیدار دوستانه برگزار کردند که این بازی به تساوی ۲-۲ انجامید. در این بازی فرشاد پیوس یکبار برای تیم ملی گلزنی کرد و مدافع ژاپن هم یکبار به اشتباه دروازه خودی را باز کرد.

آخرین بازی؛

از آخرین باری که دو تیم با هم دیدار کردند بیشتر از ۳ سال و ۳ ماه می‌گذرد. ایران و ژاپن برای آخرین بار در دیداری دوستانه و در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند که این بازی با تسای ۱-۱ به پایان رسید. زننده تک گل ایران در آن بازی مهدی ترابی بود که امروز نیز یکی از بازیکنان تیم ملی است و احتمال استفاده از او در این بازی وجود دارد.

* بازی های دو تیم به تفکیک؛

دو تیم در کل ۱۷ بار به مصاف هم رفتند و این هجدهمین بازی دو تیم خواهد بود. از ۱۷ بازی گذشته ۶ بازی با پیروزی ایران و ۵ بازی با پیروزی ژاپن به پایان رسیده و ۶ بازی هم مساوی شده است.

از ۱۷ بازی گذشته ۱۴ بازی رسمی بوده و دو تیم ۳ بار هم به صورت دوستانه با هم دیدار کرده‌اند. از ۱۴ بازی رسمی ایران ۶ و ژاپن ۵ بار پیروز شده و ۲ بازی هم با نتیجه مساوی به اتمام رسیده است. هر ۳ باری که ایران و ژاپن به صورت دوستانه به میدان رفته‌اند، با مساوی به کار خود خاتمه داده‌اند.

* گلزنان برتر؛

در مجموع ۱۷ بازی گذشته ایران ۱۹ و ژاپن ۱۸ بار موفق به گلزنی شده‌اند. بهترین گلزن ایران به ژاپن در تاریخ تقابل‌های دو تیم علی دایی با ۴ گل و بهترین گلزن ژاپنی‌ها «اسامو مائدا» با ۲ گل است.

و حید هاشمیان و مسعود انصاری (۲گل)، مهدی ترابی، خداداد عزیزی، رضا حسن زاده، فرشاد پیوس، صمد مرفاوی، سید مهدی ابطحی، ناصر محمدخانی، فریبرز اسماعیلی، حمید شیرزادگان و امیر مسعود برومند دیگر گلزنان ایران به ژاپن می باشند.

* شکست ناپذیر در میزبانی ها؛

اکثر بازیهای دو تیم در کشورهایی به جز ایران و ژاپن برگزار شده است و هر یک از دو تیم تنها ۳ بار میزبان تیم مقابل بوده‌اند و هیچ یک از دو تیم در کشورهای خود شکست نخورده‌اند.

دو تیم ۳ بار در ایران بازی کرده‌اند که یک پیروزی برای ایران و ۲ مساوی در این بازی‌ها ثبت شده است. دو تیم ۳ بار هم در ژاپن به مصاف هم رفتند که ۲ بار ژاپنی‌ها پیروز شده و یک بار هم دیدار دو تیم مساوی شد.

* بیشترین سابقه دیدار؛

بیشترین بازیهای دو تیم در چارچوب بازیهای آسیایی بوده است. ایران و ژاپن ۷ بار در بازیهای آسیایی با هم دیدار داشته‌اند که از این ۷ بازی ۴ بار ایران و ۲ بار ژاپن پیروز شده‌اند. یکبار هم دیدارهای دو تیم مساوی شده است.

* شکست ناپذیری ژاپن در جام ملتها؛

دو تیم ۳ بار در جام ملتهای آسیا با هم دیدار داشته اند که ژاپنی ها ۲ بار پیروز شده و یکبار هم دو تیم به مساوی رسیده‌اند. در صورتی که تیم ملی ایران موفق به شکست ژاپن در این دیدار شود، برای نخستین بار در جام ملتهای آسیا موفق به شکست دادن ژاپن شده است.

* بهترین و بدترین نتیجه؛

بهترین نتیجه‌ای که ایران برابر ژاپن به دست آورده پیروزی ۲ بر صفر در جریان بازیهای آسیایی ۱۹۸۶ کره جنوبی بود و بدترین نتیجه نیز به شکست با نتیجه ۳ بر یک در بازیهای آسیایی ۱۹۶۶ بر می‌گردد.

* پر گل ترین بازی؛

دوازدهمین دیدار دو تیم، پر گل ترین دیدار هم هست. ایران و ژاپن ۱۳۷۶/۸/۲۵ در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی ۹۸ فرانسه به دیدار هم رفتند که این بازی با نتیجه ۳ بر ۲ به سود ژاپن به پایان رسید. خداداد عزیزی و علی دایی برای ایران در این بازی گلزنی کردند.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

کلاه قرمزی ۹۸ ظاهرا تولید نشده استکلاه قرمزی ۹۸ ظاهرا تولید نشده استآهنگ سفارشی یاس در سریال رقص روی شیشه حذف شد!آهنگ سفارشی یاس در سریال رقص روی شیشه حذف شد!بیوگرافی آریا عظیمی نژاد داور برنامه عصر جدید + عکسبیوگرافی آریا عظیمی نژاد داور برنامه عصر جدید + عکسبیوگرافی سید بشیر حسینی داور برنامه عصر جدید + عکسبیوگرافی سید بشیر حسینی داور برنامه عصر جدید + عکسبیوگرافی سعید فتحی روشن شعبده باز + عکسبیوگرافی سعید فتحی روشن شعبده باز + عکسزمان پخش برنامه عصر جدید با اجرای احسان علیخانی مشخص شدزمان پخش برنامه عصر جدید با اجرای احسان علیخانی مشخص شداز نورگل یشیلچای تا حامد همایون روی پرده سینمااز نورگل یشیلچای تا حامد همایون روی پرده سینمااکران فیلم آشغال های دوست داشتنی پس از شش سال انتظاراکران فیلم آشغال های دوست داشتنی پس از شش سال انتظاربرندگان سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شدبرندگان سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شدتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (241)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (241)اعلام نامزدهای جشنواره فیلم فجراعلام نامزدهای جشنواره فیلم فجراولین کنسرت سینمایی روی پرده میروداولین کنسرت سینمایی روی پرده میروداظهارنظر جنجالی ژولیت بینوش در جشنواره فیلم برلیناظهارنظر جنجالی ژولیت بینوش در جشنواره فیلم برلیندفاع بی‌ سابقه کیهان از فیلم قیصردفاع بی‌ سابقه کیهان از فیلم قیصرتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (240)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (240)فصل جدید برنامه دورهمی در عید نوروز با اجرای مهران مدیری پخش می‌شودفصل جدید برنامه دورهمی در عید نوروز با اجرای مهران مدیری پخش می‌شودازدواج الهام حمیدی | میکاپ زیبای الهام حمیدی برای مراسم عقدش + عکسازدواج الهام حمیدی | میکاپ زیبای الهام حمیدی برای مراسم عقدش + عکسپولاد کیمیایی از سینمای ایران خداحافظی کردپولاد کیمیایی از سینمای ایران خداحافظی کردبرنامه خندوانه برای همیشه به پایان خواهد رسیدبرنامه خندوانه برای همیشه به پایان خواهد رسیداعلام ۱۰ فیلم برتر آرای مردمی جشنواره فیلم فجراعلام ۱۰ فیلم برتر آرای مردمی جشنواره فیلم فجرترسناک ترین و بی رحم ترین خاندان‌های داستان سریال «بازی تاج و تخت» کدامند؟ترسناک ترین و بی رحم ترین خاندان‌های داستان سریال «بازی تاج و تخت» کدامند؟تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (239)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (239)فاطمه معتمد آریا: دلم می‌خواست زمانی که اجازه کار نداشتم برایم بزرگداشت می‌گرفتندفاطمه معتمد آریا: دلم می‌خواست زمانی که اجازه کار نداشتم برایم بزرگداشت می‌گرفتندبالاخره زمان پخش سریال «تاریکی شب، روشنایی روز» مشخص شدبالاخره زمان پخش سریال «تاریکی شب، روشنایی روز» مشخص شدعلت به هم خوردن مراسم عقد پرستو صالحی!علت به هم خوردن مراسم عقد پرستو صالحی!
انتقاد رضا صادقی به پرحاشیه ترین جشنواره موسیقی فجرانتقاد رضا صادقی به پرحاشیه ترین جشنواره موسیقی فجرجشنواره موسیقی فجر با صندلی های خالیجشنواره موسیقی فجر با صندلی های خالیجمال سند السویدی در بین نامزدهای نوبلجمال سند السویدی در بین نامزدهای نوبلمقاله مدرس موسیقی ایرانی برنده جایزه جهانی مجمع موسیقی شناسی یونان شدمقاله مدرس موسیقی ایرانی برنده جایزه جهانی مجمع موسیقی شناسی یونان شدحمید سعیدی، نوازنده ایرانی در میان برندگان جوایز موسیقی گرمیحمید سعیدی، نوازنده ایرانی در میان برندگان جوایز موسیقی گرمیمهدی یراحی هم ممنوع الفعالیت شد +عکسمهدی یراحی هم ممنوع الفعالیت شد +عکسعکس های جدید نگین پارسا نوازنده + ماجرای تک خوانی در کنسرت حمید عسگریعکس های جدید نگین پارسا نوازنده + ماجرای تک خوانی در کنسرت حمید عسگریحمید عسکری ممنوع‌ الکار شدحمید عسکری ممنوع‌ الکار شددردسرهای رضا ضراب برای همسرش ابرو گوندش خواننده ترک!!دردسرهای رضا ضراب برای همسرش ابرو گوندش خواننده ترک!!ارکستر آیسو به جشنواره موسیقی فجر می‌آیدارکستر آیسو به جشنواره موسیقی فجر می‌آیدپیش بینی بازی ایران ژاپن از زبان اهالی هنرپیش بینی بازی ایران ژاپن از زبان اهالی هنرحفظ کپی رایت هدف اصلی خانه موسیقیحفظ کپی رایت هدف اصلی خانه موسیقیسوتی عجیب کنسرت مسعود صابری مهمان خندوانه + عذرخواهی رامبد جوانسوتی عجیب کنسرت مسعود صابری مهمان خندوانه + عذرخواهی رامبد جوانآلبوم جدید محسن چاوشی به نام قماربازآلبوم جدید محسن چاوشی به نام قماربازو حالا زوج آنجلینا جولی - دیوید بکام!و حالا زوج آنجلینا جولی - دیوید بکام!کنسرت حمید حامی در تهران برگزار میشودکنسرت حمید حامی در تهران برگزار میشودکنسرت علی زندوکیلی در مشهد لغو شدکنسرت علی زندوکیلی در مشهد لغو شدکنسرتی برای بهنام تمدید شدکنسرتی برای بهنام تمدید شداجرای مشترک برادران خسروی و شهاب رمضان برای بهنام صفویاجرای مشترک برادران خسروی و شهاب رمضان برای بهنام صفویبیوگرافی رها اعتمادی + ماجرای ازدواج با گوگوشبیوگرافی رها اعتمادی + ماجرای ازدواج با گوگوشعلی قمصری ممنوع الکار شدعلی قمصری ممنوع الکار شدگروه موسیقی تکسیم ترکیه وارد تهران شدگروه موسیقی تکسیم ترکیه وارد تهران شدمحمدرضا شجریان فراتر از موسیقیمحمدرضا شجریان فراتر از موسیقیشکایت شهیار قنبری از اشکان خطیبیشکایت شهیار قنبری از اشکان خطیبیجزییاتی تازه از وضعیت بهنام صفوی در بیمارستانجزییاتی تازه از وضعیت بهنام صفوی در بیمارستان
ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانی