Tuesday, 23 July 2019|سه شنبه، 1 مرداد، 1398|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 48 نفر

مروری بر گذشته

رابطه جنجالی الناز شاکردوست با علیرضا حقیقی!
رابطه جنجالی الناز شاکردوست با علیرضا حقیقی!
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 31 تیر 1398
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 31 تیر 1398
محکومیت تراکتور در پرونده قلعه نویی
محکومیت تراکتور در پرونده قلعه نویی
عناوین روزنامه های شنبه 29 تیر 1398
عناوین روزنامه های شنبه 29 تیر 1398
فال امروز چهارشنبه 26 تیر 1398
فال امروز چهارشنبه 26 تیر 1398
درخواست خانواده‌های شهدا؛ ساخت فصل دوم سریال گاندو
درخواست خانواده‌های شهدا؛ ساخت فصل دوم سریال گاندو
ارزش بیرانوند مشخص شد؛ 50 میلیارد تومان ناقابل
ارزش بیرانوند مشخص شد؛ 50 میلیارد تومان ناقابل
ماده معدنی فسفر و مزایای آن برای سلامتی
ماده معدنی فسفر و مزایای آن برای سلامتی
چالش پیری بازیگران زن ایرانی + عکس
چالش پیری بازیگران زن ایرانی + عکس
فال امروز پنجشنبه 27 تیر 1398
فال امروز پنجشنبه 27 تیر 1398
ماجرای لکنت زبان امیلی بلانت چیست؟
ماجرای لکنت زبان امیلی بلانت چیست؟
کدام ورزش برای اندام شما مناسب است؟
کدام ورزش برای اندام شما مناسب است؟
همه چیز درباره بهداشت، سلامت و عفونت های زنان
همه چیز درباره بهداشت، سلامت و عفونت های زنان
قیمت ارز، دلار، سکه و طلا در بازار امروز ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
قیمت ارز، دلار، سکه و طلا در بازار امروز ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
ایران به نیمه‌نهایی لیگ ملت‌های والیبال نرسید
ایران به نیمه‌نهایی لیگ ملت‌های والیبال نرسید
چالشی جدید و نکات امنیتی آن/دانلود face app pro آری یا نه؟
چالشی جدید و نکات امنیتی آن/دانلود face app pro آری یا نه؟
جایزه مسابقه طراحی انگلستان برای معماران ایرانی + عکس
جایزه مسابقه طراحی انگلستان برای معماران ایرانی + عکس
۵ دلیل رایج برای خارش و عفونت ناف و روش های درمان آن
۵ دلیل رایج برای خارش و عفونت ناف و روش های درمان آن
بازداشت‌های تیر ۹۸: از اکبر طبری و رضوی تا برادران ریخته‌گران
بازداشت‌های تیر ۹۸: از اکبر طبری و رضوی تا برادران ریخته‌گران
علت سوزن‌سوزن شدن صورت و درمان آن
علت سوزن‌سوزن شدن صورت و درمان آن

جوانه های کتان مغلوب سرمای کشنده ماه شدند

تاریخ انتشار: شنبه، 29 دي، 1397 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

چینی ها چندر روز پیش اعلام کردند که موفق به پرورش کتان بر روی سطح ماه شده اند، اما گویا جوانه های کتان در نهایت نتوانستند شرایط آب و هوایی سخت ماه را تحمل کنند و تن به مرگی غم انگیز دادند.

سرخوشی چینی ها برای پرورش جوانه های کتان بر روی ماه چندن تدوامی نداشت. در واقع پرورش جوانه های کتان بخشی از ماموریت ماه نورد چانگ ای ۴ بود که چند روز پیش بر روی نیمه تاریک ماه فرود آمد، اما گویا این ماموریت پس از موفقیت اولیه در نهایت به شکست منتهی شد و سرمای شدید ماه مرگ جوانه های کتان را رقم زد.

جوانه های کتان مجبور شدند با شرایط بسیار متفاوتی بر روی ماه مقابله کنند. آنها موفق شده بودند تا خود را در جریان یک سفر پرمخاطره و طولانی به ماه برسانند. جوانه های کتان همچنین در شرایط کم جاذبه ماه و نیز در زیر بمباران تشعشعات مخرب فرازمینی دوام آوردند، اما نتوانستند جهنم یخبندان ماه را از سر بگذرانند.

لذا می توان گفت کتان در واقع اولین گیاهی است که در فضا و بر روی ماه رشد می کند. البته به همراه کتان دانه های دیگری نیز به فضا ارسال شده بودند که هیچ موفق نشدند داوم بیاورند. همه آنها مردند و مقصر و عامل کشتار آنها نیز سرمای ماه بود.

آسیب پذیری کتان در مقابل هجوم سرمای کشنده ماه

همانطور که می دانید ماه نورد چانگ ای ۴ بر روی نیمه تاریک ماه فرود آمد که در واقع بخشی از ماه است که ایجاد ارتباط با آن بسیار چالشی تر خواهد بود. به محض فرا رسیدن شب بر روی ماه جوانه های کتانی که در داخل یک زیست کره ۲ کیلو و ۶۰۰ گرمی قرار داشتند خود را با چالش سرمای شدی مواجه دیدند.

دمای هوا در طول شب و بر روی ماه به یک باره به زیر منفی ۶۲ درجه فارنهایت سقوط کرد و  این دما تا آنجا کاهش می یابد که می تواند حتی خود را به ۲۹۲ درجه فارنهایت زیر صفر هم برساند. در این زمان ماه نورد از هیچ سازوکاری برای گرم نگاه داشتن محیط کشت کتان برخوردار نبود و این آزمایش در نهایت ناموفق از آب درآمد.

برخی از گیاهان بهتر می توانند سرما را مدیریت کنند. آنها بر روی زمین بتدریج خود را برای سرما آماه می کنند. به محض اینکه روزها کاهش می یابد و درجه حرارت سیر نزولی به خود می گیرد گیاه، قند و مواد شیمایی مختلفی را در اختیار سلول های خود قرار می دهد تا مانع از یخ زدن آب میان بافتی شود. اگر آب های میان بافتی به کریستال های یخی تبدیل شوند در نهایت به فرو پاشی ساختارهای سلولی می انجامند.

برخی دیگر از گیاهان با استفاده از مکانیزم دیگری مانع از یخ زدن سلول ها می شوند. آنها به محض احساس سرما آب های میان بافتی را به بیرون تخلیه می کنند و با این کار از یخ زدن سلول ها جلوگیری به عمل می آورند.

البته این فرایندها در شرایط خاصی صورت می گیرد. سرما سیگنال های خود را بتدریج برای گیاه می فرستد و گیاه نیز به آرامی خود را برای مقابله با آن آماده می سازد. اما اگر به یک باره سرما به سمت گیاه یورش بیاورد مقاوم ترین گیاهان نیز یخ خواهند زد. در این میان گیاه کتان که مختص مناطق گرمسیر است نیز نه تنها از قاعده مستثنی نیست بلکه بشدت در مقابل سرمای ناگهانی آسیب پذیر است.

سرمای ناگهانی شب بر روی ماه نیز فرصت تطابق دادن خود به دما را به گیاه نمی دهد و اجازه نخواهد داد تا خود را برای مقابله با آن آماده کند. در واقع این سرما از نوع سرماهای فصلی نیست که به آرامی افزایش یابد.

در طول روز دمای هوا بر روی ماه می تواند ۲۱۲ درجه را نشان دهد، اما ناگهان این دما در طول شب به منفی ۲۹۲ درجه هم می رسد و این یعنی یک شوک واقعی سرمایی برای گیاه. بر این اساس کتان ارسال شده به ماه به صورت ناگهانی شوک برودتی عظیمی را دریافت کرده است. این سرمای وحشیانه به سرعت آب درون بافتی جوانه های کتان را به بلورهای یخ تبدیل کرده و سلول ها را فرو پاشنده است.

اگر بخواهیم دقیق تر توضیح دهیم به محض یخ زدن سلولهای گیاه کتان، آب میان بافتی نیز یخ زده و بر این اساس گیاه کتان هم دچار کمبود آب و تخریب فیزیکی در آن واحد شده است. جوانه های کتان در آن سوی نیمه تاریک ماه مجبور به تحمل اشد مجازات شدند، اما باید توجه داشت که مرگ آنها به سرعت رقم خورده و عذاب کمی را متحمل شده اند.  کاوشگران پیش قراول گیاهی ماه نتوانستند چندان دوام بیاورند و اکنون در قبرستان یخ زده خود در ماه به مرگی ابدی فرو رفته اند.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

بیوگرافی افرا ساراچ اوغلو و همسرش + عکسبیوگرافی افرا ساراچ اوغلو و همسرش + عکسبیوگرافی گلرو (داملا سونمز)بیوگرافی گلرو (داملا سونمز)وقتی سلبریتی های وطنی به تحقیر ایران و ایرانی روی می آورندوقتی سلبریتی های وطنی به تحقیر ایران و ایرانی روی می آورندمحکومیت محمد رسول اف کارگردان سینما به یک سال حبسمحکومیت محمد رسول اف کارگردان سینما به یک سال حبسرابطه عاشقانه آنجلینا جولی و کیانو ریوزرابطه عاشقانه آنجلینا جولی و کیانو ریوزفیلم مامور مخفی (The Operative) / یک فیلم ضد ایرانی دیگر!فیلم مامور مخفی (The Operative) / یک فیلم ضد ایرانی دیگر!جایزه بهترین بازیگر جشنواره مالزی برای سارا بهرامیجایزه بهترین بازیگر جشنواره مالزی برای سارا بهرامیبیوگرافی اوزلم ایلماز و همسرش + عکسبیوگرافی اوزلم ایلماز و همسرش + عکسدلارام هاشمی ، بازیگر زن جوان تئاتر درگذشتدلارام هاشمی ، بازیگر زن جوان تئاتر درگذشتگریم ترسناک صورت سوخته خسرو شکیباییگریم ترسناک صورت سوخته خسرو شکیباییعکس های لو رفته و جنجالی از محمدرضا گلزار در پارتی شبانهعکس های لو رفته و جنجالی از محمدرضا گلزار در پارتی شبانهتوضیح درباره شایعه ممنوع التصویر شدن ستاره اسکندریتوضیح درباره شایعه ممنوع التصویر شدن ستاره اسکندریپرستو صالحی به دادگاه احضار شد + عکسپرستو صالحی به دادگاه احضار شد + عکسازدواج دوم و پنهان هومن سیدی + عکسازدواج دوم و پنهان هومن سیدی + عکسچالش پیری بازیگران زن ایرانی + عکسچالش پیری بازیگران زن ایرانی + عکسبهترین سریال های درام برای تابستان 98بهترین سریال های درام برای تابستان 98کنایه ضرغامی به تصمیم دولتی‌ها درباره صداوسیماکنایه ضرغامی به تصمیم دولتی‌ها درباره صداوسیمااتهام نژاد پرستی به امین حیایی به دلیل اظهاراتش در عصر جدیداتهام نژاد پرستی به امین حیایی به دلیل اظهاراتش در عصر جدیدمجموعه شب نشینی مهران مدیری به جای دورهمی!مجموعه شب نشینی مهران مدیری به جای دورهمی!خندوانه چطور به نی نی و دادا تبدیل شد؟خندوانه چطور به نی نی و دادا تبدیل شد؟یک اتفاق خطرناک در سینما!یک اتفاق خطرناک در سینما!گروکشی دولت از صداوسیما پس از پخش سریال گاندو! + سندگروکشی دولت از صداوسیما پس از پخش سریال گاندو! + سندسیروس الوند: فیلمی دیدم که با زن و بچه خودم نمی توانم آن را ببینم!سیروس الوند: فیلمی دیدم که با زن و بچه خودم نمی توانم آن را ببینم!علت اصلی حبس محسن افشانی چیست؟علت اصلی حبس محسن افشانی چیست؟رکورد تاریخی فصل آخر سریال بازی تاج و تخترکورد تاریخی فصل آخر سریال بازی تاج و تخت
ریحانا صاحب موزه شدریحانا صاحب موزه شدبیوگرافی سیمگه ساغین خواننده ترک + عکسبیوگرافی سیمگه ساغین خواننده ترک + عکسبیوگرافی حادیثه آچیق گوز خواننده ترک + عکسبیوگرافی حادیثه آچیق گوز خواننده ترک + عکسسلمان خان از فاطمه حمامی دختر نقاش ایرانی قدردانی کرد + عکسسلمان خان از فاطمه حمامی دختر نقاش ایرانی قدردانی کرد + عکسشکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضی پرونده‌های اخلالگران اقتصادیشکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضی پرونده‌های اخلالگران اقتصادیرابطه جنجالی الناز شاکردوست با علیرضا حقیقی!رابطه جنجالی الناز شاکردوست با علیرضا حقیقی!لغو کنسرت جنیفر لوپز به دلیل قطع برق!لغو کنسرت جنیفر لوپز به دلیل قطع برق!چهره های پردرآمد دنیا معرفی شدندچهره های پردرآمد دنیا معرفی شدندمرلین منسون خواننده مشهور آمریکایی، نامزد جدید امبر هردمرلین منسون خواننده مشهور آمریکایی، نامزد جدید امبر هردکنسرت سیروان خسروی در قزوین لغو شدکنسرت سیروان خسروی در قزوین لغو شدمهدی یراحی در برج میلاد «سه گانه اجتماعی اول» را می‌خواندمهدی یراحی در برج میلاد «سه گانه اجتماعی اول» را می‌خوانداحسان خواجه‌امیری: کاش در عصر دایناسورها زندگی می‌کردیم!احسان خواجه‌امیری: کاش در عصر دایناسورها زندگی می‌کردیم!پایان ممنوع الکاری مهدی یراحی با انتشار تیزر کنسرت جدیدشپایان ممنوع الکاری مهدی یراحی با انتشار تیزر کنسرت جدیدشسلبریتی هایی که اعضای بدن خود را میلیون ها دلار بیمه کرده اندسلبریتی هایی که اعضای بدن خود را میلیون ها دلار بیمه کرده اندلیدی گاگا و ادل به عضویت آکادمی اسکار درآمدندلیدی گاگا و ادل به عضویت آکادمی اسکار درآمدندجاس استون خواننده مشهور انگلیسی در ایران بازداشت و اخراج شد!جاس استون خواننده مشهور انگلیسی در ایران بازداشت و اخراج شد!اسحاق انور در اوج بی خبری درگذشتاسحاق انور در اوج بی خبری درگذشتچرا صدای محمد علیزاده در تیتراژ سریال گاندو حذف شد؟چرا صدای محمد علیزاده در تیتراژ سریال گاندو حذف شد؟با شکایت تهمینه میلانی، دانشجوی نقاشی به 35 ضربه شلاق محکوم شد!با شکایت تهمینه میلانی، دانشجوی نقاشی به 35 ضربه شلاق محکوم شد!افشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسافشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسمحسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟محسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟انتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانانتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانریحانا مادر می شود! + عکسریحانا مادر می شود! + عکسبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکس
ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاس