Friday, 22 March 2019|جمعه، 2 فروردين، 1398|اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم|افراد آنلاین: 49 نفر

مروری بر گذشته

عناوین روزنامه های سه شنبه 21 اسفند 1397
عناوین روزنامه های سه شنبه 21 اسفند 1397
قیمت خودروهای وارداتی در نمایندگی و بازار ایران – 28 اسفند 97
قیمت خودروهای وارداتی در نمایندگی و بازار ایران – 28 اسفند 97
عناوین روزنامه های شنبه 25 اسفند 1397
عناوین روزنامه های شنبه 25 اسفند 1397
قیمت خودروهای وارداتی در نمایندگی و بازار ایران – 21 اسفند 97
قیمت خودروهای وارداتی در نمایندگی و بازار ایران – 21 اسفند 97
آلرژی بهاری؛ راه‌های پیشگیری و کنترل آن
آلرژی بهاری؛ راه‌های پیشگیری و کنترل آن
قیمت خودروهای داخلی در کارخانه و بازار ایران – 23 اسفند 97
قیمت خودروهای داخلی در کارخانه و بازار ایران – 23 اسفند 97
هزینه ۳.۵ میلیاردی سرود تیم ملی در جام جهانی!
هزینه ۳.۵ میلیاردی سرود تیم ملی در جام جهانی!
عناوین روزنامه های ورزشی چهارشنبه 22 اسفند 1397
عناوین روزنامه های ورزشی چهارشنبه 22 اسفند 1397
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (245)
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (245)
روایت دو دختر که توسط پدرشان آزارجنسی دیده‌اند
روایت دو دختر که توسط پدرشان آزارجنسی دیده‌اند
قیمت خودروهای داخلی در کارخانه و بازار ایران – 27 اسفند 97
قیمت خودروهای داخلی در کارخانه و بازار ایران – 27 اسفند 97
زمان پخش برنامه‌های دورهمی و خندوانه در نوروز 98 مشخص شد
زمان پخش برنامه‌های دورهمی و خندوانه در نوروز 98 مشخص شد
هجوم طوطی های معتاد به مزارع خشخاش در هند
هجوم طوطی های معتاد به مزارع خشخاش در هند
عناوین روزنامه های چهارشنبه 22 اسفند 1397
عناوین روزنامه های چهارشنبه 22 اسفند 1397
فال امروز سه شنبه 21 اسفند 1397
فال امروز سه شنبه 21 اسفند 1397
خواص خوراکی‌های هفت سین
خواص خوراکی‌های هفت سین
فال امروز یکشنبه 26 اسفند 1397
فال امروز یکشنبه 26 اسفند 1397
خودرو آب سوز ایرانی تا 6 ماه دیگر تولید می‌شود!
خودرو آب سوز ایرانی تا 6 ماه دیگر تولید می‌شود!
فال امروز جمعه 24 اسفند 1397
فال امروز جمعه 24 اسفند 1397
فال امروز دوشنبه 27 اسفند 1397
فال امروز دوشنبه 27 اسفند 1397

انواع شکم درد و علل بروز آن ها

تاریخ انتشار: دوشنبه، 17 دي، 1397 سلامت ، بیماری ها و راه درمان
+ A -

شکم درد یکی از مشکلات رایجی است که همه ی ما گهگاه آن را تجربه می کنیم. اما احساس درد در این ناحیه دلایل مختلفی دارد و برای آنکه بتوانیم اقدام مناسبی در مورد این دردها داشته باشیم ابتدا باید مشکل اصلی را درست تشخیص دهیم. در ادامه بر اساس یک نقشه دردهای شکمی و محل این دردها، به انواع شکم درد و علت آن ها می پردازیم.

۱- بالا سمت راست شکم

این قسمت از شکم، کیسه ی صفرا و کبد را در بر می گیرد، بنابراین شایع ترین علل درد در این قسمت معمولا مربوط به این دو اندام هستند.

 • اگر درد ناگهانی و شدیدی احساس می کنید که تا کتف راست تان امتداد پیدا می کند و هر بار که یک وعده ی غذای سنگین و پرچرب می خورید از بین می رود، احتمالا سنگ کیسه ی صفرا دارید.
 • درد تیز یا تیر کشیدن خفیف و مداومی که تا کتف راست یا پشت امتداد پیدا کند و چندین ساعت طول بکشد، احتمالا نشان دهنده ی بیماری التهاب کیسه ی صفرا است.
 • درد خفیف و مداوم یا درد تیزی که گهگاه به وجود می آید و از بین می رود، معمولاً نشان دهنده ی هپاتیت، نوعی بیماری التهاب کبد است.

۲- بالا وسط شکم

این قسمت از شکم شامل روده ی اثنی عشر یعنی اولین بخش از روده ی کوچک و همینطور بخش زیادی از لوز المعده می شود.

 • اگر اغلب دردی احساس می کنید که تا پشت امتداد پیدا می کند و با خوردن غذا، به ویژه غذاهای پرچرب، تشدید می شود، این مسأله احتمالاً نشان دهنده ی پانکراتیک یا همان التهاب لوز المعده است.
 • درد شدید و حساسیت در این قسمت که با حالت تهوع، استفراغ، اسهال و ورم شکم همراه باشد، ممکن است به دلیل فتق اپی گاستریک (در قسمت فوقانی شکم و بین جناغ سینه و ناف) رخ داده باشد.
 • احساس سوزش در قفسه ی سینه به همراه نشانه هایی مثل سرفه، گلو درد، اسیدی شدن طعم دهان، گاز اضافی، حالت تهوع، استفراغ و نفخ، معمولاً علامت سوزش معده یا سوء هاضمه است
 • اگر دچار سوزش معده ای شده اید که با خم شدن یا دراز کشیدن تشدید می شود و با درد قفسه ی سینه و آروغ زدن همراه است، احتمالا علت آن فتق هیاتال (فشار آوردن معده به سمت بالا و دیافراگم) است.
 • دردی که بین وعده های غذایی یا در میانه ی شب تشدید پیدا کند و با غذا خوردن از بین رود، ممکن است نشانه ی زخم اثنی عشر باشد.

۳- بالا سمت چپ شکم

بخش عمده ای از معده در سمت چپ شکم قرار دارد، بنابراین هر گونه احساس غیر معمولی در این قسمت معمولاً از وجود مشکلی در این اندام حکایت دارد.

 • درد شدید و دائمی ای که با حالت تهوع یا استفراغ همراه باشد، ممکن است علامت گاستریت یا همان التهاب معده باشد.
 • درد سوزشی ای که معمولاً هنگام خالی بودن معده تشدید می شود، احتمالا به دلیل زخم معده رخ می دهد.

۴- چپ و راست شکم

کلیه ها در قسمت چپ و راست شکم در هر دو طرف ستون فقرات قرار دارند. گاهی هم احساس درد در این ناحیه می تواند به دلیل بروز مشکلاتی در روده ی بزرگ باشد.

 • احساس درد در پهلو که تا پشت امتداد پیدا کند و با تب، لرز، اسهال و حالت تهوع همراه باشد، می تواند نشان دهنده ی عفونت کلیه باشد.
 • درد شدیدی که تا پایین شکم امتداد پیدا کند و به صورت موجی باشد، علامت سنگ کلیه است. حالت تهوع، استفراغ، تب و تکرر ادرار و ادرار خونی از دیگر نشانه های سنگ کلیه هستند.
 • احساس دردی که با نفخ یا بدون آن و همینطور با سفتی و خشکی مدفوع و سخت شدن دفع آن همراه باشد، احتمالاً نشانه ی یبوست است.

۵- وسط شکم

هر گونه احساس ناراحتی در این قسمت از شکم ارتباط زیادی با وجود مشکلی در روده های بزرگ و کوچک دارد.

 • درد شکمی و تیر کشیدنی که با اسهال شدید، احساس خستگی، تب و کاهش وزن همراه باشد، علامت بیماری التهابی روده است.
 • احساس درد همراه با استفراغ، اسهال و ناتوانی در دفع گاز شکم یا مدفوع، ممکن است نشانه ی اولیه ی انسداد روده ی کوچک باشد.
 • به وجود آمدن یک ورم دردناک یا برآمدگی در نزدیکی ناف که معمولا باعث احساس ناراحتی در ناحیه ی شکم می شود را فتق ناف می گویند.

۶- سمت چپ شکم

این ناحیه علاوه بر کلیه، بخش پایین رونده ی روده ی بزرگ را هم در بر می گیرد که می تواند به دلیل ناسالم بودن رژیم غذایی، افزایش سن و دیگر عوامل شایع، عفونی یا ملتهب شود.

 • احساس دردی پیوسته با شدتی ثابت همراه با حساسیت شکمی، تب، حالت تهوع و استفراغ، معمول ترین نشانه های دایورتیکیولایتس یا همان التهاب بخش پایین رونده ی روده ی بزرگ هستند.

۷- پایین سمت راست شکم

این قسمت از شکم شامل آپاندیس می شود، اندام کوچکی که باکتری های مفید را درون خود ذخیره می کند، گوارش را تقویت می کند و از سیستم ایمنی بدن محافظت می کند.

 • درد تیز، بی اشتهایی، حالت تهوع،استفراغ و تب، شایع ترین علائم آپاندیسیت یا همان التهاب آپاندیس هستند که به اقدام پزشکی فوری نیاز دارد.

۸- پایین وسط شکم

مثانه و اندام های تناسلی در این قسمت از شکم قرار دارد.

 • تیر کشیدن شکم، احساس سوزش هنگام ادرار و تغییر رنگ ادرار، ممکن است علامت عفونت مثانه باشد.
 • درد ناگهانی و شدید در نزدیکی لگن خاصره که ماه ها طول بکشد هم علامتی شایع حاکی از وجود مشکل در اندام های تناسلی است.

۹- پایین سمت چپ شکم

بخش اعظم روده ی بزرگ در این قسمت قرار دارد، به همین دلیل اگر مشکلی برای این اندام به وجود بیاید، به احتمال زیاد در سمت چپ پایین شکم تان احساس درد خواهید کرد.

 • درد شکمی ای که با تیر کشیدن، نفخ، گاز اضافی، اسهال یا یبوست همراه باشد، می تواند نشانه ی سندروم روده ی تحریک پذیر باشد.

اطلاعات ارائه شده در این مطلب صرفاً جهت آگاهی هستند و به خاطر داشته باشید که در صورت داشتن هر یک از نشانه های فوق، باید به پزشک مراجعه کنید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

شایعه: عادل فردوسی‌ پور امشب از برنامه نود خداحافظی خواهد کردشایعه: عادل فردوسی‌ پور امشب از برنامه نود خداحافظی خواهد کردتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (245)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (245)نگاهی بر کارنامه نرگس آبیار؛ پرکارترین کارگردان زن دهه‌ ۹۰نگاهی بر کارنامه نرگس آبیار؛ پرکارترین کارگردان زن دهه‌ ۹۰زمان پخش برنامه‌های دورهمی و خندوانه در نوروز 98 مشخص شدزمان پخش برنامه‌های دورهمی و خندوانه در نوروز 98 مشخص شدمدت زمان هر یک از ۶ اپیزود فصل هشتم و پایانی سریال «بازی تاج و تخت»مدت زمان هر یک از ۶ اپیزود فصل هشتم و پایانی سریال «بازی تاج و تخت»معرفی سریال ها و برنامه های صدا و سیما در نوروز ۹۸معرفی سریال ها و برنامه های صدا و سیما در نوروز ۹۸مصطفی زمانی از سریال شهرزاد و فضای مجازی می‌گویدمصطفی زمانی از سریال شهرزاد و فضای مجازی می‌گویدمحمدرضا گلزار به منتقدان مسابقه برنده باش واکنش نشان دادمحمدرضا گلزار به منتقدان مسابقه برنده باش واکنش نشان دادحمید گودرزی از دعوت افراد شناخته شده به مسابقه پنج ستاره می‌گویدحمید گودرزی از دعوت افراد شناخته شده به مسابقه پنج ستاره می‌گویدنسخه نمایش خانگی فیلم هزارپا بیش از سه ساعت زمان داردنسخه نمایش خانگی فیلم هزارپا بیش از سه ساعت زمان داردرضا رویگری: باید اجاره خانه بدهم ولی پول ندارم!رضا رویگری: باید اجاره خانه بدهم ولی پول ندارم!تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (244)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (244)ششمین ازدواج جنیفر لوپز؛ مروری بر همه آن‌ها!ششمین ازدواج جنیفر لوپز؛ مروری بر همه آن‌ها!فصل تازه کلاه قرمزی تولید می شود؛ امکان پخش در نوروز 98فصل تازه کلاه قرمزی تولید می شود؛ امکان پخش در نوروز 98صد سال تنهایی، رمان معروف گابریل گارسیا مارکز سریال می‌شودصد سال تنهایی، رمان معروف گابریل گارسیا مارکز سریال می‌شودسرنوشت اپیزود ویژه «پایتخت» چه شد؟سرنوشت اپیزود ویژه «پایتخت» چه شد؟چند فیلم ایرانی دیدنی، با حال و هوای نوروزچند فیلم ایرانی دیدنی، با حال و هوای نوروزشهاب حسینی راوی مجموعه شکرستان ویژه نوروز شدشهاب حسینی راوی مجموعه شکرستان ویژه نوروز شدفیلم سینمایی آدولف هیتلر ساخته میشودفیلم سینمایی آدولف هیتلر ساخته میشودنان‌ پختن لیلا اوتادی در چادر قشقایی + عکسنان‌ پختن لیلا اوتادی در چادر قشقایی + عکسسریال Game of Thrones و 10 نکته جالب درباره استارک‎های وینترفلسریال Game of Thrones و 10 نکته جالب درباره استارک‎های وینترفلتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (243)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (243)فروش مستند جنجالی مایکل جکسون به ۱۳۰ کشورفروش مستند جنجالی مایکل جکسون به ۱۳۰ کشورسیروس الوند: نگذارید آخرین کار خشایار الوند ناتمام بماندسیروس الوند: نگذارید آخرین کار خشایار الوند ناتمام بماندپیمان معادی در فیلم فرانسوی پلیس حضور داردپیمان معادی در فیلم فرانسوی پلیس حضور دارد
مغز بازیگران در زمان ایفای نقش چه عملکردی دارد؟مغز بازیگران در زمان ایفای نقش چه عملکردی دارد؟حمید حامی: این پاپوش برای من کوچک است!حمید حامی: این پاپوش برای من کوچک است!علی پهلوان از بین ۱۹هزار آهنگساز دنیا فینالیست شدعلی پهلوان از بین ۱۹هزار آهنگساز دنیا فینالیست شداز راب تا کایلی؛ اعضای خانواده «کارداشیان-جنر» هر کدام چه مقدار ثروت دارند؟از راب تا کایلی؛ اعضای خانواده «کارداشیان-جنر» هر کدام چه مقدار ثروت دارند؟ماجرای شکایت «جانی دپ» از «امبر هرد»، بخاطر خیانت و دروغگویی در مورد خشونت خانوادگیماجرای شکایت «جانی دپ» از «امبر هرد»، بخاطر خیانت و دروغگویی در مورد خشونت خانوادگییک خواننده و یک بازیگر معروف قربانی گلزنی آرون رمزی شدندیک خواننده و یک بازیگر معروف قربانی گلزنی آرون رمزی شدنداعترافات هولناک یک پسربچه سرطانی ۱۳ ساله در مورد آزارهای جنسی «مایکل جکسون»اعترافات هولناک یک پسربچه سرطانی ۱۳ ساله در مورد آزارهای جنسی «مایکل جکسون»بنیامین بهادری عزادار شدبنیامین بهادری عزادار شدکنسرت بابک جهانبخش در کاشان لغو شدکنسرت بابک جهانبخش در کاشان لغو شدحمید حامی ممنوع‌الفعالیت شدحمید حامی ممنوع‌الفعالیت شدلیدی گاگا به شایعات پایان داد/ تکذیب روابط عاشقانه با بردلی کوپرلیدی گاگا به شایعات پایان داد/ تکذیب روابط عاشقانه با بردلی کوپرغلامحسین بنان، صدای مخملی آواز ایرانغلامحسین بنان، صدای مخملی آواز ایرانمادران سلبریتی پرور + تصاویرمادران سلبریتی پرور + تصاویربرنامه کنسرت های تهران تا آخر اسفند ۹۷برنامه کنسرت های تهران تا آخر اسفند ۹۷بیوگرافی رامین مهمانپرست و همسر اولش فاطمه یعقوبی + عکسبیوگرافی رامین مهمانپرست و همسر اولش فاطمه یعقوبی + عکسانتقاد رضا صادقی به پرحاشیه ترین جشنواره موسیقی فجرانتقاد رضا صادقی به پرحاشیه ترین جشنواره موسیقی فجرجشنواره موسیقی فجر با صندلی های خالیجشنواره موسیقی فجر با صندلی های خالیجمال سند السویدی در بین نامزدهای نوبلجمال سند السویدی در بین نامزدهای نوبلمقاله مدرس موسیقی ایرانی برنده جایزه جهانی مجمع موسیقی شناسی یونان شدمقاله مدرس موسیقی ایرانی برنده جایزه جهانی مجمع موسیقی شناسی یونان شدحمید سعیدی، نوازنده ایرانی در میان برندگان جوایز موسیقی گرمیحمید سعیدی، نوازنده ایرانی در میان برندگان جوایز موسیقی گرمیمهدی یراحی هم ممنوع الفعالیت شد +عکسمهدی یراحی هم ممنوع الفعالیت شد +عکسعکس های جدید نگین پارسا نوازنده + ماجرای تک خوانی در کنسرت حمید عسگریعکس های جدید نگین پارسا نوازنده + ماجرای تک خوانی در کنسرت حمید عسگریحمید عسکری ممنوع‌ الکار شدحمید عسکری ممنوع‌ الکار شددردسرهای رضا ضراب برای همسرش ابرو گوندش خواننده ترک!!دردسرهای رضا ضراب برای همسرش ابرو گوندش خواننده ترک!!ارکستر آیسو به جشنواره موسیقی فجر می‌آیدارکستر آیسو به جشنواره موسیقی فجر می‌آید
علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانی