Wednesday, 19 December 2018|چهارشنبه، 28 آذر، 1397|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 43 نفر

پس از بیدار شدن در صبح ، چه کارهایی را نباید انجام دهیم؟

تاریخ انتشار: يکشنبه، 11 آذر، 1397 علمی ، دانستنی ها
+ A -

پس از بیدار شدن در صبح ، می‌رویم روی دکمه‌ی خودکار  و به طور اتوماتیک مشغول انجام یکسری کارهای روتین هرروزه می‌شویم. کارهایی که از قبل عادت داشته‌ایم یا کارهایی که به طور ناخودآگاه انجام می‌دهیم. متاسفانه  اکثر ما پس از بیدار شدن در صبح، نسبت به اینکه کدام‌ کارها برای سلامتی روحی-جسمی‌ ما بهتر هستند و کدام بدتر هستند بی اعتنایم.

برخی از عادتهای روزانه هستند که انجام دادنشان پس از بیدار شدن در صبح، باعث خدشه‌دار حس وحال روزهایمان شده و انرژی‌مان را کاهش می‌دهند. عادت‌های غلط پس از بیدار شدن در صبح باعث می‌شوند از میزان کارایی و عملکردمان در طی روز کم شود و روز کاری یا تحصیلی خوبی نداشته باشیم.  در این مقاله به دوازده اشتباه رایجی که نباید پس از بیدار شدن در صبح انجام داد می‌پردازیم.

 • ۱- خاموش کردن آلارم ساعت پس از بیدار شدن

خیلی از صبح‌ها هست که پس از شنیدن صدای آلارم ساعت،  تمایلی به بیدار شدن نداریم و دستمان را روی دکمه‌ی خاموش می‌گذاریم تا کمی‌ بیشتر بخوابیم. اما این دقیقا همان کاری است که نباید انجام داد.

نباید پنج یا شش دقیقه آلارم ساعت را به تعویق اندازید. دلیل اینکه نباید چنین کاری انجام دهید ساده است اگر آلارم را خاموش کنید و دوباره بخوابید وارد یک چرخه‌ی جدید خواب می‌شوید که حدودا ۵ ساعت زمان لازم است تا تمام شود و خب در عرض ۵ دقیقه تمام نمی‌شود،  درنتیجه به جای اینکه سرحال‌تر از خواب بیدار شوید، تلوتلو خوران از خواب بیدار می‌شوید.

دلیل دوم اینکه پس از بیدار شدن در صبح نباید زنگ آلارم را خاموش کنید یک دلیل ذهنی-روانی است، شما با خاموش کردن آلارم در واقع  آرزوها و اهدافی که در آن روز برای خودتان تعیین کرده‌اید را  خاموش می‌کنید. این پیامی است که مغز از کار شما می‌گیرد. افراد موفق هرگز چنین نمی‌کنند. بنابرین وسوسه‌ی بیشتر خوابیدن را  از خود دور کنید و سر ساعتی که قبلا کوک کرده‌اید از خواب بیدار شوید. اگر به هر دلیل احساس کمبود خواب دارید بهتر است شبها  زودتر بخوابید تا راحت‌تر و سرحال‌تر از خواب بیدار شوید.

 • ۲- چک کردن گوشی پس از بیدار شدن

این روزها اغلب مردم با گوشی‌های همراهشان می‌خوابند و حتی آن‌را زیر بالشت می‌گذارند یا اگر خیلی از خودشان دور کنند روی میز پاتختی می‌گذارند. اما کارشناسان حوزه‌ی سلامتی توصیه می‌کنند اگر می‌خواهید یک روز خوب را آغاز کنید نباید پس از بیدار شدن در صبح و قبل از اینکه خودتان را جمع‌وجور کنید تا سرحال و آماده شوید، به گوشی‌تان سرک بکشید و ایمیل‌ها و پیام‌ها را چک کنید یا به شبکه‌های اجتماعی سر بزنید.  باید این عادت را در خودتان ایجاد کنید که بلافاصله پس از بیدار شدن در صبح سراغ گوشی‌تان نروید چرا که انجام اینکار روی مود احساسی شما تاثیر منفی می‌گذارد و حالت کلافگی به شما دست می‌دهد چراکه اغلب خبرها و پیام‌ها جنبه‌ی منفی دارند. سعی کنید چک کردن گوشی را به چند ساعت بعد از بیدار شدنتان موکول کنید.

 • ۳- ماندن در حالت کج و معوج پس از بیدار شدن

در طی شب و هنگامی‌که خواب هستید مهره‌های ستون فقرات بدنتان در حال جذب کردن مایع نخاعی هستند. اینکار بخشی از فرآیند طبیعی بدن است. پس از بیداری مهره‌های ستون فقرات کمی‌ حالت کش‌دار پیدا می‌کنند و به همین دلیل به نظر می‌رسد که صبح‌ها کمی‌ قدتان بلندتر است. این فرایند در طی شب باعث می‌شود که حرکت ستون فقرات شما متوقف شود و صبح که بیدار می‌شوید احساس می‌کنید بدنتان خشک است، بنابراین به جای ماندن در حالت کج و معوجی که در موقع بیداری دارید سعی کنید همان موقع که در رختخواب هستید شروع کنید به کش آمدن و بدنتان را کش و قوس بدهید. با این کار نه تنها اندکی به ماهیچه‌های بدنتان نرمش می‌دهید بلکه باعث ایجاد احساس راحتی در عضلات بدنتان می‌شوید که برای آغاز یک روز، مناسب است.  طبق تحقیقاتی که شده افرادی که  بازوهایشان را به شکل حرف V کش می‌دهند احساس خوشحالی بیشتری دارند. پس بهتر است اولین کاری که پس از بیدار شدن در صبح می‌کنید کش دادن بدنتان چه در رختخواب و چه بلافاصله پس از برخاستن از رختخواب باشد.  این کار باعث کاهش تنش و استرس در بدن می‌شود.

 • ۴- ننوشیدن آب پس از بیدار شدن

در طی شب  به دلیل اعمال بیولوژیکی که بدنتان انجام داده میزان زیادی از آب بدن کم شده است که باید کمبود آب بدن را پس از بیدار شدن در صبح رفع کنید.  اگر تمایلی به نوشیدن آب ندارید می‌توانید آب را با کمی‌ با آبلیمو مخلوط کنید. فواید زیادی در نوشیدن اب صبحگاهی وجود دارد خوردن آب هنگام صبح جهت رفع یبوست مناسب است، کمک به کاهش وزن می‌کند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، به سیست عصبی و مغز کمک می‌کند. آبی که صبح اول وقت می‌نوشید بایستی با دمای اتاق هماهمنگ باشد. نوشیدن آب یخ،  باعث ایجاد شوک دمایی در بدن می‌شود که اثرات مناسبی ندارد. بنابراین صبح‌تان را با نوشیدن یک لیوان آب با دمای محیط آغاز کنید که بهترین کاری‌ست که می‌توانید برای بدنتان انجام دهید.

 • ۵- خوردن قهوه بعنوان ناشتایی

اگر عادت به خوردن قهوه در ابتدای روز دارید این را به خاطر داشته باشید که دانشمندان متوجه شده‌اند پس از بیدار شدن، بدنتان شروع به ترشح هورمون کورتیزل می‌کند که بعنوان هورمون کاهش دهنده استرس شناخته می‌شود این هورمون بیشتر در بین ساعت ۸ تا ۹ صبح در بدن تولید می‌شود اما با  خوردن قهوه، کافئین موجود در آن باعث کاهش ترشح این هورمون می‌شود، بنابراین سعی کنید پس از ساعت ۹ صبح قهوه بنوشید.

 • ۶- مرتب نکردن رختخواب پس از بیدار شدن

برخی‌ها عقیده دارند  که چرا باید پس از بیدار شدن در صبح تخت‌مان را مرتب کنیم در حالیکه دوباره موقع شب قرار است به هم ریخته شود.  یا برخی دیگر عقیده‌ دارند ملافه و پتو و تشک باید هوا بخورد تا باکتری‌های آن از بین برود. این اشتباه است چرا که در هر حال چه شما تختتان را مرتب کنید چه نه، باکتری‌ها در آن وجود دارند پس بهترین کار این است که ملافه‌ها را هر هفته یکبار بشویید. در عوض سعی کنید هر روز صبح عادت مرتب کردن تختخواب را در خودتان ایجاد کنید چرا که این کار به لحاظ روانی تاثیر مثبت زیادی دارد و باعث می‌شود میزان کارآمدی و فعال بودنتان در طی روز بیشتر شود.

منظم بودن و ایجاد نظم در خودتان را با انجام همین فعالیت پس از بیدار شدن در صبح تمرین کنید تا بتوانید سایر جنبه‌های نظم را نیز وارد زندگی‌تان کنید.

 • ۷- آماده شدن در تاریکی

ساعت بیولوژیکی بدن شما نسبت به روشنایی و تاریکی حساس است. بیدار شدن و آماده شدن در تاریکی این سیگنال را بدن می‌رساند که هنوز روز نشده است، این باعث می‌شود بدنتان به جای اینکه پر از انرژی باشد، احساس خمودگی و بی‌حسی داشته باشد. همچنین بیدار شدن و آماده شدن در تاریکی باعث ایجاد حس افسردگی در شما می‌شود بنابراین  پس از بیدار شدن در صبح ، چراغ‌ها را روشن کنید یا پرده‌ها را بکشید تا نور کافی وارد محیط شود.

 • ۸- پرهیز از ورزش کردن

همگی می‌دانیم که ورزش کردن در هر ساعتی از روز که باشد تا چه حد برای سلامتی مفید است اما بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که ورزش بعنوان یکی از عادتهای صبحگاهی دارای فواید ویژه‌ی خودش است.

 • ۹- مسواک نزدن پس از صبحانه

به نظر منطقی می‌رسد که پس از خوردن صبحانه باید مسواک بزنید نه پیش از خوردن صبحانه چرا که هدف از مسواک زدن، زدودن مواد غذایی از لابلای دندانهاست اما در واقع اینچنین نیست، مسواک زدن بلافاصله پس از خوردن هر وعده‌ی غذایی باعث می‌شود باکتری‌های مفیدی که در دهان هستند نیز زدوده شوند. پس بهتر است مسواک زدن را به حدود نیم ساعت پس از خوردن غذا موکول کنید اما اگر به هر دلیلی وسواس دارید و نمی‌توانید مسواک نزنید بهتر است از طریق چرخش آب یا قرقره کردن آب در دهان، خرده‌های مواد غذایی را از لابلای دندان‌ها بزائید و پس از نیم یا یکساعت مسواک بزنید.

بنابراین مسواک را پس از بیدار شدن از خواب و قبل از خوردن صبحانه بزنید و پس از خوردن صبحانه دهان را با چرخش آب تمیز کرده و از نخ دندان استفاده کنید.

 • ۱۰- دوش آب داغ پس از بیدار شدن

رفتن زیر دوش داغ و بخار گرفتن حمام اگر چه برای بدن مفید است اما نه در هنگامه‌ی آغاز روز چرا که به جای اینکه باعث بیداری شما بشود حالت ریلکسی و خمودگی را بیشتر می‌کند. بهتر است در ابتدای روز از دوش آب ولرم و تا حدی خنک استفاده کنید تا خواب از سرتان بپرد و سرحال‌تر شوید.  اگر چه کمی‌ سخت به نظر می‌رسد اما باعث افزایش هورمون آدرنالین در بدن می‌شود که انرژی بیشتری در بدن تولید کرده و حالت خمودگی را از بین می‌برد.

 • ۱۱- تلفن زدن و صحبت کردن

کسی علاقه‌ای ندارد که صبح اول وقتی که از خواب بیدار شد با دیگران صحبت کند چون هنوز احساس آمادگی ندارد و در حالت خواب به سر می‌برد و خلق وخویش سرجا نیامده تا صحبت کند. اگر به هر دلیلی نیاز بود در صبح اول وقت که بیدار شدید صحبتی داشته باشید می‌توانید از طریق تکست با آن شخص هماهنگی داشته باشید یا از او بخواهید کمی‌ بعدتر که آماده‌ی صحبت هستید، تماس برقرار کنید که روش مودبانه‌تری است.

 • ۱۲- نگاه کردن به تلویزیون  پس از بیدار شدن

اگر اولین کاری که می‌کنید روشن کردن تلویزیون است بهتر است بیشتر نسبت به این عادت ناپسند خود فکر کنید به خصوص اگر شبکه‌های خبری را نگاه می‌کنید چرا که اکثر خبرها  ناراحت کننده و منفی است و حال‌تان را بد می‌کند. به جای اینکه جحم عظیم سروصدا را در اول وقت در سرتان وارد کنید سعی کنید پس از بیدار شدن در صبح ، روز خود را در آرامش و سکوت آغاز کنید تا برای شلوغی‌هایی که در طی روز با آنها مواجه می‌شود آماده باشید.

به طور کلی برخی از عادتهای نادرستی که گفته شد ناخودآگاه هستند و برخی دیگر نیز بنا به دلایلی به مرور در شما ایجاد شده اما شما می‌توانید با آگاهی یافتن از عادتهای غلط خود، آنها را تصحیح کنید. شاید در ابتدا کمی‌ چالش انگیز و سخت به نظر برسد اما اگر ادامه دهید به نتیجه خواهید رسید و عادت‌های بد،  از سرتان می‌افتد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

فیلمنامه فیلم خوب بد جلف ۲ مجوز گرفتفیلمنامه فیلم خوب بد جلف ۲ مجوز گرفتکدام بازیگران ایرانی لژیونر شدند؟کدام بازیگران ایرانی لژیونر شدند؟اعلام زمان انتشار اولین سریال ژانر وحشت احضار در شبکه نمایش خانگیاعلام زمان انتشار اولین سریال ژانر وحشت احضار در شبکه نمایش خانگیتشنج حسین محب اهری، بازیگر پیشکسوت سر صحنه فیلمبرداریتشنج حسین محب اهری، بازیگر پیشکسوت سر صحنه فیلمبرداریتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (232)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (232)ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه یا واقعیت؟ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه یا واقعیت؟پست جنجالی آناهیتا همتی + عکسپست جنجالی آناهیتا همتی + عکسدختر جکی چان با دوست دخترش ازدواج کرد + عکسدختر جکی چان با دوست دخترش ازدواج کرد + عکسسریال نوروزی شبکه یک مشخص شدسریال نوروزی شبکه یک مشخص شدچهره هایی که در دوران جوانی همسرشان را از دست دادندچهره هایی که در دوران جوانی همسرشان را از دست دادندتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (231)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (231)بیوگرافی مریم ماهور مجری حالا خورشید + عکسبیوگرافی مریم ماهور مجری حالا خورشید + عکسبیوگرافی باربد بابایی + عکسبیوگرافی باربد بابایی + عکسبیوگرافی مهدیه نساج بازیگر نقش مینو در سریال مینو + عکسبیوگرافی مهدیه نساج بازیگر نقش مینو در سریال مینو + عکسعروسی پریانکا چوپرا و نیک جوناس با مراسمی هندی + تصاویرعروسی پریانکا چوپرا و نیک جوناس با مراسمی هندی + تصاویربازیگرانی که به هر شکلی در آمده اندبازیگرانی که به هر شکلی در آمده اندحذف نقش ترنس سریال ممنوعه با بازی نیما شعبان نژادحذف نقش ترنس سریال ممنوعه با بازی نیما شعبان نژادسریال ترکی ماه کامل، خلاصه داستان + عکس و بیوگرافی بازیگرانسریال ترکی ماه کامل، خلاصه داستان + عکس و بیوگرافی بازیگرانانتشار حقایقی تلخ و شرم‌آور درباره زندگی جکی چانانتشار حقایقی تلخ و شرم‌آور درباره زندگی جکی چانتازه‌ترین عکسِ رامبد جوان در کنار نگار جواهریانتازه‌ترین عکسِ رامبد جوان در کنار نگار جواهریانمحجبه شدن غمزه اوزچلیک بازیگر ترکیه ای معروف + عکسمحجبه شدن غمزه اوزچلیک بازیگر ترکیه ای معروف + عکسبیوگرافی میلاد میرزایی بازیگر نقش رشید در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی میلاد میرزایی بازیگر نقش رشید در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی نیکی نصیریان بازیگر نقش آهو در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی نیکی نصیریان بازیگر نقش آهو در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی پاوان افسر بازیگر نقش پروین در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی پاوان افسر بازیگر نقش پروین در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی اندیشه فولادوند بازیگر نقش طلا در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی اندیشه فولادوند بازیگر نقش طلا در سریال بانوی عمارت + عکس
مجید خراط‌ها به یک بیماری نادر مبتلا شده استمجید خراط‌ها به یک بیماری نادر مبتلا شده استویکتوریا بکام کانال یوتیوب خود را راه اندازی می کندویکتوریا بکام کانال یوتیوب خود را راه اندازی می کندازدواج ملکه زیبایی روسی با پادشاه مسلمانازدواج ملکه زیبایی روسی با پادشاه مسلمانآشتی مراد بز و همسرش آصلی انورآشتی مراد بز و همسرش آصلی انورانتقادات کاربران شبکه های اجتماعی به انتشار عکس اوزجان دنیز و فحریه اوجنانتقادات کاربران شبکه های اجتماعی به انتشار عکس اوزجان دنیز و فحریه اوجنافراد مشهوری که معلم بودن، قسمت دومافراد مشهوری که معلم بودن، قسمت دومافراد مشهوری که معلم بودند، بخش اولافراد مشهوری که معلم بودند، بخش اولبیوگرافی فاطمه دانش پژوه همسر احمد خمینی + عکسبیوگرافی فاطمه دانش پژوه همسر احمد خمینی + عکسصحبت های مونیکا بلوچی درباره زندگی شخص اشصحبت های مونیکا بلوچی درباره زندگی شخص اشبرخی از هنرمندان ترک که بر اثر ایست قلبی در گذشته اندبرخی از هنرمندان ترک که بر اثر ایست قلبی در گذشته اندازدواج مسعود اوزیل و امینه گولش در سه کشور مختلفازدواج مسعود اوزیل و امینه گولش در سه کشور مختلفکنسرت حامد همایون در تهران برگزار میشودکنسرت حامد همایون در تهران برگزار میشودبیوگرافی بیژن کامکار + عکسبیوگرافی بیژن کامکار + عکسبیوگرافی پویا بیاتی + عکسبیوگرافی پویا بیاتی + عکسهومن شاهی، رپر معروف بازیگر شدهومن شاهی، رپر معروف بازیگر شدبیوگرافی کیهان کلهر + عکسبیوگرافی کیهان کلهر + عکسگفتگوی تلویزیونی با گولبن ارگنگفتگوی تلویزیونی با گولبن ارگنعباس عبدی، نویسنده‌ سرشناس کودک و نوجوان درگذشتعباس عبدی، نویسنده‌ سرشناس کودک و نوجوان درگذشتبیوگرافی ایرج بسطامی + عکسبیوگرافی ایرج بسطامی + عکسسورپرایز الیاس یالچینتاش برای هواداران تیم تراکتورسازی تبریز!سورپرایز الیاس یالچینتاش برای هواداران تیم تراکتورسازی تبریز!برگزاری کنسرت فدریکو آلبانیز در ایرانبرگزاری کنسرت فدریکو آلبانیز در ایرانبیوگرافی فرزاد فرخ + عکسبیوگرافی فرزاد فرخ + عکسحمید هیراد باز هم حاشیه ساز شدحمید هیراد باز هم حاشیه ساز شدشیر خوردن از پستان گاو؛ هایدی کلوم از پستان گاو شیر می خوردشیر خوردن از پستان گاو؛ هایدی کلوم از پستان گاو شیر می خوردبیوگرافی عماد طالبزاده + عکسبیوگرافی عماد طالبزاده + عکس
ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی و عکس های امیر عابدزادهبیوگرافی و عکس های امیر عابدزادهمهسا قربانی؛ داور زن ایرانی که بازی مرد‌ها را سوت زدمهسا قربانی؛ داور زن ایرانی که بازی مرد‌ها را سوت زدرونمایی کریس رونالدو از اتومبیل لوکس خود در ایتالیا + عکسرونمایی کریس رونالدو از اتومبیل لوکس خود در ایتالیا + عکسبیوگرافی امیر علی اکبری، ستاره ایرانی MMAبیوگرافی امیر علی اکبری، ستاره ایرانی MMAازدواج مجید قندی و پریسا براتچی در بازی های آسیایی جاکارتا + عکسازدواج مجید قندی و پریسا براتچی در بازی های آسیایی جاکارتا + عکس