Thursday, 21 February 2019|پنج شنبه، 2 اسفند، 1397|لا اله الا الله الملک الحق المبين|افراد آنلاین: 31 نفر

داروی کینین + موارد استفاده

تاریخ انتشار: يکشنبه، 11 آذر، 1397 سلامت ، دارو ها
+ A -

داروی کینین دارویی است که از پوست درخت گنه گنه به دست آمده و  از زمان‌های بسیار دور  برای درمان موارد بیماری مالاریا مورد استفاده قرار می‌گرفته است. مالاریا که در لغت به معنی بیماری مناطق بد آب و هوا است، بیماری است که در اثر ورود انگل مالاریا (پلاسمودیوم فالسی پاروم، پلاسمودیوم ویواکس، پلاسمودیوم مالاریه و پلاسمودیوم اووال) به وسیله نیش پشه آنوفل ایجاد شده و علائمی مانند لرز، تب و عرق را به طور متناوب در فرد مبتلا ایجاد می‌کند. علی رغم اینکه مالاریا دارای گستره‌ای جهانی است ولی بیشتر موارد ابتلای به این بیماری اغلب  در مناطقی مانند آفریقا، آمریکای جنوبی و جنوب آسیا اتفاق می افتد. در این مقاله سعی خواهیم کرد که علاوه بر معرفی این داروی مؤثر به بررسی نکات کلیدی حین مصرف و عوارض محتمل ناشی از مصرف این دارو بپردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی کینین

داروی کینین علی رغم اینکه در بهبود موارد اولیه و خفیف بیماری مالاریا مؤثر است ولی در درمان موارد وخیم بیماری مالاریا چندان مؤثر نیست و همچنین برای پیشگیری از ابتلای به این بیماری کاربردی ندارد و صرفاً نقش درمان کننده دارد.

این دارو همچنین ممکن است برای مواردی جدای از موردی که در ابتدا گفته شد، استفاده شود. یکی از موارد استفاده جانبی‌ای که از داروی کینین می‌شود در درمان زخم‌های ایجاد شده در پا است. سازمان FDA این نوع استفاده‌ها را تأیید نکرده و از انجام این موارد افراد را بر حذر می‌دارد، چون استفاده بدون تجویز و نظر پزشک متخصص ممکن است باعث ایجاد عوارض خطرناک و حتی مرگ در فرد مصرف کننده این دارو شود.

سازمان FDA هشدار می‌دهد که مصرف کنندگان این دارو از فروشندگان غیرمجاز و کسانی که مجوز فروش و همچنین آگاهی لازم نسبت به نحوه کارکرد و نکات مهم در مورد این دارو را ندارند، تهیه نکنند. تنها داروخانه‌هایی که دارای این دارو هستند و با تجویز پزشک امکان عرضه این دارو را به افراد متقاضی دارند.

مصرف این دارو می تواد در فرد مصرف کننده آن باعث ایجاد عوارض خطرناکی مثل مشکلات ایجاد شده قلبی، کلیوی یا خونی شود. از این رو نیاز است که در صورت ابتلا به عوارضی مانند سردرد که با درد قفسه سینه همراه باشد، سرگیجه شدید، ضربان قلب سریع و یا تپش قلب، کبودی غیر معمول یا خونریزی (مانند خونریزی بینی، خونریزی لثه، ایجاد نقاط بنفش یا قرمزی در زیر پوست فرد مصرف کننده)، وجود علائم نشان دهنده عفونت (مانند تب، لرز، زخم دهان)، درد شدید کمری یا وجود خون در ادرار فرد مصرف کننده مصرف این دارو قطع و به پزشک معالج اطلاع داده شود.

موارد منع مصرف این داروی ضد مالاریا شامل ابتلا به اختلال ریتم قلب (سندرم QT طولانی)، کمبود آنزیمی ژنتیکی به نام کمبود گلوکز ۶ – فسفات دهیدروژناز (G-6-PD)، میاستنی گراویس، نوریت چشمی (التهاب اعصاب در چشم) است. همچنین اگر این دارو در مصرف قبلی  ، باعث ایجاد اختلال در سلول‌های خون یا خونریزی شدید در فرد مصرف کننده شده است، لازم است که از مصرف مجدد آن خودداری شود.

نکاتی  که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر شما به این دارو یا داروی مفلوکین آلرژی داشته و موارد زیر را دارید، نباید از این دارو استفاده کنید:

 • ابتلا به اختلال ریتم قلب (سندرم QT طولانی)،

 • کمبود آنزیمی ژنتیکی به نام کمبود گلوکز ۶ – فسفات دهیدروژناز (G-6-PD)،

 •  میاستنی گراویس،

 • نوریت چشمی (التهاب اعصاب در چشم)

 • اگر مصرف قبلی  ، باعث ایجاد اختلال درسلول‌های خون یا خونریزی شدید در فرد مصرف کننده شده است.

در این موارد برای اینکه مطمئن شوید،  مصرف این دارو برای شما ایمن است و خطری در پی ندارد، با پزشک مشورت کنید:

 • بیماری‌های قلبی یا اختلال مربوط به ضربان قلب

 • سطح پایین پلاکت در خون؛

 • سطوح پایین پتاسیم در خون (هیپوکالمی)؛ یا

 • ابتلا به بیماری‌های کبدی یا کلیوی.

FDA از نظر خطرات ایجاد شده برای نوزاد در دوران بارداری این دارو را در گروه C دسته بندی کرده است. مشخص نیست که این دارو به یک جنین آسیب برساند یا نه . اگر باردار یا در حین درمان، باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

معلوم نیست که آیا این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به نوزاد شیرخوار منتقل شود و به کودک آسیب برساند یا نه. اگر شما در حال شیر دادن کودک شیرخوار خود با شیر مادر هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

استفاده از داروی کینین توسط افراد زیر ۱۶ سال مورد تایید FDA نبوده و ممنوع است.

نحوه مصرف داروی کینین

داروی کینین را دقیقاً همان‌طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و بر اساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوزهای بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه‌شده، مصرف نکنید.

در صورتی که مصرف این غذا باعث ایجاد مشکلات گوارشی در شما می‌شود، این دارو را همراه با غذا مصرف کنید.

مصرف این داروی ممکن است باعث ایجاد احساس بهبودی ولیه در فرد بیمار شود ولی این امر به معنای پایان دوره درمان و قطع مصرف دارو نیست چون این کار ممکن است باعث عود مجدد بیماری و حتی ایجاد مقاومت دارویی نسبت به دارو کینین شود، از این سعی کنید این دارو را در دوره زمانی که پزشک معالج برای درمان بیماری مالاریا مشخص کرده است، مصرف کنید.

در صورتی که فرد مصرف کننده عمل جراحی و یا تست‌های پزشکی را در پیش رو داشته باشد نیاز است که مراقب سلامت یا افراد مسئول در این زمینه اطلاع دهد. ممکن است که قبل از عمل جراحی و یا تست‌های پزشکی به قطع مصرف این دارو به ممکن کوتاهی نیاز باشد.

در صورتی که ۲ روز بعد از شروع درمان بیماری به وسیله این دارو علائم بیماری مالاریا فروکش نکرد و یا پس از مصرف این دارو، بیماری مجدد عود پیدا کرد، نیاز است که در این زمینه به پزشک اطلاع و در مورد راهکارهای در دسترس برای درمان بیماری مشورت کنید.

داروی کینین باید در دمای اتاق و  به‌ دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است و یا بیش از چهار ساعت از زمان مصرف این دارو گذشته است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

در هنگام مصرف این دارو، از مصرف دیگر داروهای درمان کننده بیماری مالاریا نظیر کلروکین، مفلوکین و یا هالوفانترین بدون تجویز پزشک معالج اجتناب کنید.

از آنجایی که مصرف داروهای آنتی اسید ممکن است که باعث اختلال در روند جذب داروی کینین شود، از مصرف داروهای آنتی اسید به جز مواردی که پزشک معالج برای مصرف شما تجویز کرده است، خودداری کنید.

در مورد بیماری‌هایی که توسط پزشک شما مورد بررسی قرار نگفته است، از مصرف خودسرانه این دارو به علت ایجاد عوارض جانبی احتمالی که ممکن است گاها خطرناک باشند، خودداری فرمایید.

مصرف داروی کینین ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

عوارض جانبی داروی کینین

مصرف داروی کینین می‌تواند باعث ایجاد علائم جدی آلرژیک در فرد مصرف کننده شود. اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید:

 • تب، لرز، وجود درد در بدن، علائم بیماری آنفولانزا، ایجاد زخم در دهان و گلو.

 • کبودی، خونریزی غیرمعمول (بینی، دهان، واژن، یا رکتوم)،

 • ایجاد نقاط به رنگ بنفش یا قرمز در زیر پوست فرد مصرف کننده؛

 • سردرد همراه با درد قفسه سینه و سرگیجه شدید، ضعف، ضربان قلب سریع و یا تپش قلب.

 • بی خوابی ناگهانی یا ضعف (به ویژه در یک طرف بدن)، سردرد ناگهانی شدید، ناهنجاری و سختی در گفتار، ایجاد مشکلاتی در حفظ تعادل؛

 • درد قفسه سینه، سرفه ناگهانی، خس خس سینه، تنفس سریع، سرفه خونی؛

 • ایجاد مشکلاتی در بینایی یا شنوایی؛

 • درد، تورم، گرما، یا قرمزی در یک یا هر دو پا؛ درد شدید در قسمت پهلو یا کمر، وجود خون در ادرار، ادرار با حجم کم و یا عدم توانایی در دفع ادرار؛

 • علائم ابتلا به پایین بودن میزان قند خون (که بیشتر در زنان باردار شایع است) مانند سردرد، گرسنگی، ضعف، تعریق، سردرگمی و گیجی، تحریک پذیری، سرگیجه، بالا رفتن ضربان قلب و یا احساس ترس؛

 • از دست دادن اشتها، ادرار تیره رنگ، مدفوع به رنگ رسی، یرقان (یعنی زرد شدن پوست یا چشم‌ها)؛ یا واکنش شدید پوست، تب، گلودرد، تورم در صورت یا زبان فرد مصرف کننده، سوزش در چشم شما، درد پوست، بثورات پوستی قرمز یا بنفش که به خصوص در صورت یا قسمت‌های فوقانی بدن فوق گسترش یافته و موجب پوسته پوسته شدن و تاول می‌شود.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید:

 • سردرد، تاری دید، تغییر در دید رنگی؛

 • تعریق یا ایجاد علائم سوزش در بدن (گرما، قرمزی)؛

 • سرگیجه ملایم، احساس دوران، حس صدایی مثل زنگ در گوش فرد مصرف کننده این دارو؛ یا

 • ناراحتی معده، استفراغ، درد معده.

اینیک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی  مصرف داروی کینین را تحت تاثیر قرار می دهند؟

بسیاری از داروهای دیگر می‌توانند با این دارو تداخل  ایجاد کنند.  با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، مشورت کنید.

این لیست کامل نیست و بسیاری از داروهای دیگر می‌توانند با این دارو تداخل  ایجاد کنند. این داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. فهرستی از تمام داروهای خود را به خصوص موارد زیر را به هر ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی که به شما ارائه دهید:

اطلاعات بیشتر

به یاد داشته باشید که این دارو را به دور از دسترس کودکان نگه داری کرده و با فرد دیگری به خاطر عوارض احتمالی ناشی از مصرف یا مصرف نادرست آن به اشتراک نگذارید و این دارو را تنها زمانی مصرف کنید که توسط پزشک معالج برای شما تجویز شده باشد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

دستمزدهای نجومی بازیگران سینما و تلویزیون؛ چه توجیهی برای این رقم‌ها وجود دارد؟دستمزدهای نجومی بازیگران سینما و تلویزیون؛ چه توجیهی برای این رقم‌ها وجود دارد؟کلاه قرمزی ۹۸ ظاهرا تولید نشده استکلاه قرمزی ۹۸ ظاهرا تولید نشده استآهنگ سفارشی یاس در سریال رقص روی شیشه حذف شد!آهنگ سفارشی یاس در سریال رقص روی شیشه حذف شد!بیوگرافی آریا عظیمی نژاد داور برنامه عصر جدید + عکسبیوگرافی آریا عظیمی نژاد داور برنامه عصر جدید + عکسبیوگرافی سید بشیر حسینی داور برنامه عصر جدید + عکسبیوگرافی سید بشیر حسینی داور برنامه عصر جدید + عکسبیوگرافی سعید فتحی روشن شعبده باز + عکسبیوگرافی سعید فتحی روشن شعبده باز + عکسزمان پخش برنامه عصر جدید با اجرای احسان علیخانی مشخص شدزمان پخش برنامه عصر جدید با اجرای احسان علیخانی مشخص شداز نورگل یشیلچای تا حامد همایون روی پرده سینمااز نورگل یشیلچای تا حامد همایون روی پرده سینمااکران فیلم آشغال های دوست داشتنی پس از شش سال انتظاراکران فیلم آشغال های دوست داشتنی پس از شش سال انتظاربرندگان سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شدبرندگان سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شدتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (241)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (241)اعلام نامزدهای جشنواره فیلم فجراعلام نامزدهای جشنواره فیلم فجراولین کنسرت سینمایی روی پرده میروداولین کنسرت سینمایی روی پرده میروداظهارنظر جنجالی ژولیت بینوش در جشنواره فیلم برلیناظهارنظر جنجالی ژولیت بینوش در جشنواره فیلم برلیندفاع بی‌ سابقه کیهان از فیلم قیصردفاع بی‌ سابقه کیهان از فیلم قیصرتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (240)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (240)فصل جدید برنامه دورهمی در عید نوروز با اجرای مهران مدیری پخش می‌شودفصل جدید برنامه دورهمی در عید نوروز با اجرای مهران مدیری پخش می‌شودازدواج الهام حمیدی | میکاپ زیبای الهام حمیدی برای مراسم عقدش + عکسازدواج الهام حمیدی | میکاپ زیبای الهام حمیدی برای مراسم عقدش + عکسپولاد کیمیایی از سینمای ایران خداحافظی کردپولاد کیمیایی از سینمای ایران خداحافظی کردبرنامه خندوانه برای همیشه به پایان خواهد رسیدبرنامه خندوانه برای همیشه به پایان خواهد رسیداعلام ۱۰ فیلم برتر آرای مردمی جشنواره فیلم فجراعلام ۱۰ فیلم برتر آرای مردمی جشنواره فیلم فجرترسناک ترین و بی رحم ترین خاندان‌های داستان سریال «بازی تاج و تخت» کدامند؟ترسناک ترین و بی رحم ترین خاندان‌های داستان سریال «بازی تاج و تخت» کدامند؟تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (239)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (239)فاطمه معتمد آریا: دلم می‌خواست زمانی که اجازه کار نداشتم برایم بزرگداشت می‌گرفتندفاطمه معتمد آریا: دلم می‌خواست زمانی که اجازه کار نداشتم برایم بزرگداشت می‌گرفتندبالاخره زمان پخش سریال «تاریکی شب، روشنایی روز» مشخص شدبالاخره زمان پخش سریال «تاریکی شب، روشنایی روز» مشخص شد
انتقاد رضا صادقی به پرحاشیه ترین جشنواره موسیقی فجرانتقاد رضا صادقی به پرحاشیه ترین جشنواره موسیقی فجرجشنواره موسیقی فجر با صندلی های خالیجشنواره موسیقی فجر با صندلی های خالیجمال سند السویدی در بین نامزدهای نوبلجمال سند السویدی در بین نامزدهای نوبلمقاله مدرس موسیقی ایرانی برنده جایزه جهانی مجمع موسیقی شناسی یونان شدمقاله مدرس موسیقی ایرانی برنده جایزه جهانی مجمع موسیقی شناسی یونان شدحمید سعیدی، نوازنده ایرانی در میان برندگان جوایز موسیقی گرمیحمید سعیدی، نوازنده ایرانی در میان برندگان جوایز موسیقی گرمیمهدی یراحی هم ممنوع الفعالیت شد +عکسمهدی یراحی هم ممنوع الفعالیت شد +عکسعکس های جدید نگین پارسا نوازنده + ماجرای تک خوانی در کنسرت حمید عسگریعکس های جدید نگین پارسا نوازنده + ماجرای تک خوانی در کنسرت حمید عسگریحمید عسکری ممنوع‌ الکار شدحمید عسکری ممنوع‌ الکار شددردسرهای رضا ضراب برای همسرش ابرو گوندش خواننده ترک!!دردسرهای رضا ضراب برای همسرش ابرو گوندش خواننده ترک!!ارکستر آیسو به جشنواره موسیقی فجر می‌آیدارکستر آیسو به جشنواره موسیقی فجر می‌آیدپیش بینی بازی ایران ژاپن از زبان اهالی هنرپیش بینی بازی ایران ژاپن از زبان اهالی هنرحفظ کپی رایت هدف اصلی خانه موسیقیحفظ کپی رایت هدف اصلی خانه موسیقیسوتی عجیب کنسرت مسعود صابری مهمان خندوانه + عذرخواهی رامبد جوانسوتی عجیب کنسرت مسعود صابری مهمان خندوانه + عذرخواهی رامبد جوانآلبوم جدید محسن چاوشی به نام قماربازآلبوم جدید محسن چاوشی به نام قماربازو حالا زوج آنجلینا جولی - دیوید بکام!و حالا زوج آنجلینا جولی - دیوید بکام!کنسرت حمید حامی در تهران برگزار میشودکنسرت حمید حامی در تهران برگزار میشودکنسرت علی زندوکیلی در مشهد لغو شدکنسرت علی زندوکیلی در مشهد لغو شدکنسرتی برای بهنام تمدید شدکنسرتی برای بهنام تمدید شداجرای مشترک برادران خسروی و شهاب رمضان برای بهنام صفویاجرای مشترک برادران خسروی و شهاب رمضان برای بهنام صفویبیوگرافی رها اعتمادی + ماجرای ازدواج با گوگوشبیوگرافی رها اعتمادی + ماجرای ازدواج با گوگوشعلی قمصری ممنوع الکار شدعلی قمصری ممنوع الکار شدگروه موسیقی تکسیم ترکیه وارد تهران شدگروه موسیقی تکسیم ترکیه وارد تهران شدمحمدرضا شجریان فراتر از موسیقیمحمدرضا شجریان فراتر از موسیقیشکایت شهیار قنبری از اشکان خطیبیشکایت شهیار قنبری از اشکان خطیبیجزییاتی تازه از وضعیت بهنام صفوی در بیمارستانجزییاتی تازه از وضعیت بهنام صفوی در بیمارستان
ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانی