Sunday, 26 May 2019|يکشنبه، 5 خرداد، 1398|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 35 نفر

کاهش مصرف شیر باعث پوکی استخوان و شکستگی لگن می‌شود

تاریخ انتشار: شنبه، 10 آذر، 1397 سلامت ، تغذیه سالم
+ A -

وضعیت مصرف لبنیات در کشور به سطح خطرناکی رسیده است. شیر، پنیر و ماست بسیار گران شده و هم‌چون خشکبار، اشتیاق مردم به خرید آن، بسیار کاهش یافته  است. اگر فردی در طول سال، پسته کیلویی ۲۴۰ هزار تومان مصرف نکند، هیچ مشکلی برای سلامتی وی و تراکم استخوان ایجاد نمیشود. اما اگر فردی در طول سال، لبنیات مصرف نکند، نه تنها سلامتی خود را تهدید می کند، بلکه با بیماری هایی که در آینده گریبان او را خواهد گرفت، هزینه بهداشت جامعه را به واسطه نیازهای درمانی و مراقبتی به شدت افزایش می دهد. به همین خاطر، برای صنعت بهداشت یک کشور به صرفه تر است تا سلامت دندان و تراکم استخوان کودکان و نوجوانان را ارتقا بخشند تا در آینده، جامعه سالم تری را منتظر باشیم.

۹۰ درصد ایرانیان، کم‌تر از حد معمول، شیر مصرف می‌کنند. درحال حاضر سرانه مصرف شیر در ایران، ٥٠ لیتر است؛ یعنی با این اوضاع گرانی، گروه‌های کارگر، تقریبا لبنیات را از سبد تغذیه‌ای‌شان حذف کرده‌اند، درحالی ‌که در دنیا برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها و تأمین سلامت مردم، شیر را به صورت رایگان به مردم می‌دهند؛ چراکه می‌دانند سود کرده‌اند و لازم نیست در آینده هزینه‌ای برای درمان پرداخت کنند. حالا شما همین الان سری به دندانپزشکی‌ها و متخصصان ارتوپد بزنید تا عوارض ناشی از کمبود کلسیم را در میان مراجعه‌کنندگانشان ببینید. حتما در بین اعضای خانواده و فامیل شما، افراد زیادی را می شناسید که هر ماه به دنبال دندان پزشک و ارتوپد هستند!

اما در سالهای اخیر، روند صعودی قیمت لبنیات که در مهر و آبان ۹۷ به اوج رسید، به حدی رسیده است که مثل خرید کتاب و خشکبار، کالای لوکس شده و بسیاری از مردم، عطایش را به لقایش بخشیده اند. اما هزینه این عطابخشی، برای صنعت بهداشت ایران که با سیلی از جمعیت پیر تا ۲۰ سال آینده مواجه است، بسیار بالا است.

وزارت بهداشت ایران در آبان ماه ۹۷، ۲ بار نسبت  به کاهش چشمگیر و خطرناک مصرف لبنیات در ایران هشدار داد. دکتر حریرچی که این روزها سخنگویی دستگاه بهداشت کشور را بر عهده دارد اعلام کرد: «به نمایندگی از وزارت بهداشت صراحتا هشدار می‌دهم که اخیرا با افزایش شدید قیمت شیر و لبنیات و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، سرانه مصرف شیر و لبنیات کاهش قابل توجهی داشته است.»

کاهش سرانه مصرف شیر

سرانه مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی پس از حذف یارانه‌ها در ‌سال ٨٩ و در ادامه آن، تورم شدید سال‌های ٩٠ و ٩١ و کاهش قدرت خرید خانواده‌ها بشدت کم شد. درهمین سال‌ها بود که به اذعان مسئولان وزارت بهداشت، بیماری‌ها و عوارض ناشی از مصرف کم شیر و لبنیات در کشور به شکل قابل توجهی بالا رفت، تا جایی که حالا وزارت بهداشت از دولت می‌خواهد اقدامات حمایتی مثل توزیع شیر در مدارس یا بسته‌های غذایی حمایتی برای گروه‌های کم‌برخوردار و آسیب‌پذیر انجام دهد. سخنگوی وزارت بهداشت پیش از این در چهاردهم آبان هم گفته بود که کاهش مصرف لبنیات در کشور به مرز خطر رسیده است.

هشدار رییس اتحادیه صنایع لبنی ایران

«وضع فعلی مصرف لبنیات درکشور وخیم است.» این جدیدترین واکنش رییس  اتحادیه صنایع لبنی ایران است. او گفته بود که در برنامه پنجم توسعه آمده که هر ایرانی روزانه باید نیم‌لیتر شیر مصرف کند، صنایع هم برهمین اساس برنامه‌ریزی کردند و ظرفیت تولید کافی را هم داشتند، اما پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، با این‌که وعده حمایت از تولید‌کننده را داده بودند اما واقعیت این است که حمایت‌ها حتی قبل از اجرای این طرح هم کمتر شد.

قبل از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، مردم هر روز می‌توانستند از محصولات لبنی استفاده کنند، آن زمان این امکان وجود داشت که به استاندارد جهانی نزدیک شد و سرانه مصرف لبنیات را تا ١٠٠ لیتر هم بالا برد، اما پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، سرانه مصرف لبنیات در میان مردم کاهش پیدا کرد. واقعا هم لازم نیست در این زمینه آماری ارایه داد، کافی است چندنفر به کارخانه‌های تولید‌کننده محصولات لبنی فرستاده شوند تا میزان ورودی و خروجی محصولات لبنی را بسنجند، ماجرا کاملا واضح است.»

آمارهای تاسف آور

بررسی‌ها نشان می‌دهد ٤٠‌درصد زنان بزرگسال و ٣٥‌درصد مردان بزرگسال، کاهش تراکم استخوان دارند و حداقل ٢,٢‌میلیون نفر از ایرانیان دچار پوکی استخوان هستند. حالا به همه اینها گزارش ٥٠‌هزار مورد شکستگی لگن ناشی از پوکی استخوان در سالمندان را هم باید اضافه کرد. در ایران باید سرانه مصرف لبنیات به ١٧٠ تا ١٨٠ لیتر می‌رسید، اما با این شرایطی که وجود دارد، امکان رسیدن به چنین جایگاهی وجود ندارد.

همه این محصولات با کاهش مصرف و خرید مواجه شده‌اند، کارخانه‌ها دیگر نمی‌توانند سرمایه در گردش‌شان را تأمین کنند، زمانی که محصولات گران می‌شود، باید برای تأمین سرمایه وام بگیرند، وام‌های سنگین، سودهای بالایی هم می‌خواهد و درنهایت تولیدکنندگان توان پرداخت پیدا نخواهند کرد، کمر کارخانه‌داران از گرانی محصولات درحال خم‌شدن است و منجر به تعطیلی یک به یک این صنایع شده است.

گرانی محصولات لبنی تقصیر تولیدکننده‌ها نیست، زمانی که مواد بسته‌بندی گران می‌شود، برچسب محصولات گران می‌شود، هزینه حمل‌ونقل بالا می‌رود و… چاره‌ای نیست جز بالابردن قیمت محصول.» به گفته او، از زمانی که یارانه‌ها حذف شده‌اند، هم قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده، هم تولید کارخانه‌ها کم شده، کار به جایی رسیده که حتی کارخانه‌های خصوصی هم متضرر شده‌اند.

افزایش قیمت لبنیات سبب افزایش قیمت سهام شرکت های لبنی در بازار بورس ایران شده است و فرصت خوبی برای سرمایه گذاری بورس بازها!

مراقب لبنیات سنتی باشید

پیامدهای ناشی از کاهش سرانه مصرف لبنیات را خود مردم باید پرداخت کنند؛ چرا که بیماری‌ها گریبان آنها را می‌گیرد. اما این همه ماجرا نیست، در حال حاضر گرایش مردم به استفاده از شیرهای سنتی بالا رفته است؛ در حالی ‌که شیرهای سنتی احتمال ابتلا به تب مالت را افزایش می‌دهند. این محصولات تنها گرما دیده‌اند در حالی ‌که برای پاستوریزه‌شدن، شیر نیاز به سرمادهی هم دارد.

دمای شیر باید کنترل شود، میکروب‌ها در فضای گرم بهتر می‌توانند رشد کنند تا در فضای سرد. ردر همین شرایط بد اقتصادی خیلی از کارخانه‌های تولید‌کننده لبنیات ناچار به تعطیلی شده‌اند و می‌توان گفت ٥٠ تا ٦٠‌درصد کارخانه‌ها ورشکست و بسیاری دیگر با مشکل مواجه شده‌اند. از آن طرف برخی از تولیدکننده‌ها برای پیداکردن بازار بهتر فروش در کشورهای همسایه سرمایه‌گذاری کرده‌اند؛ مثل عراق و آذربایجان.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

دستفروشی ۳ بازیگر زن تئاتر و تلویزیون در متروی تهران + عکسدستفروشی ۳ بازیگر زن تئاتر و تلویزیون در متروی تهران + عکسناگفته های کامران تفتی از کاراکتر حنیف در سریال برادرجانناگفته های کامران تفتی از کاراکتر حنیف در سریال برادرجانبرندگان جشنواره فیلم کن 2019 معرفی شدندبرندگان جشنواره فیلم کن 2019 معرفی شدندگریم مهران رجبی در نفش روحانی در سریال گیله وا + عکسگریم مهران رجبی در نفش روحانی در سریال گیله وا + عکسپروژه های بعدی ستاره های سریال بازی تاج و تختپروژه های بعدی ستاره های سریال بازی تاج و تختبرترین برنده نخل طلای کن مشخص شد/ فیلم کیارستمی در رده ۲۵برترین برنده نخل طلای کن مشخص شد/ فیلم کیارستمی در رده ۲۵سریال پایتخت ۶ برای نوروز ۹۹ آماده می‌شودسریال پایتخت ۶ برای نوروز ۹۹ آماده می‌شودسریال بازی تاج و تخت باز هم سوژه شد!سریال بازی تاج و تخت باز هم سوژه شد!تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (252)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (252)شیوا طاهری بازیگر گذر از رنج ها ازدواج کرد + عکسشیوا طاهری بازیگر گذر از رنج ها ازدواج کرد + عکسفصل ۸ «بازی تاج و تخت» را دوباره بسازید!فصل ۸ «بازی تاج و تخت» را دوباره بسازید!بیوگرافی سجاد افشاریان بازیگر نقش آراز در سریال برادر جان + عکسبیوگرافی سجاد افشاریان بازیگر نقش آراز در سریال برادر جان + عکسبیوگرافی سجاد دیرمینا بازیگر نقش رامین در سریال دلدار + عکسبیوگرافی سجاد دیرمینا بازیگر نقش رامین در سریال دلدار + عکسچرا «صدا و سیما» با اعصاب مردم بازی می‌کند؟چرا «صدا و سیما» با اعصاب مردم بازی می‌کند؟حضور بازیگران به عنوان مجری، برای صداوسیما گران تمام شدحضور بازیگران به عنوان مجری، برای صداوسیما گران تمام شدبیوگرافی نیما رئیسی بازیگر نقش پژمان در سریال دلدار + عکسبیوگرافی نیما رئیسی بازیگر نقش پژمان در سریال دلدار + عکستهیه کننده شهرزاد درگیر اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانیتهیه کننده شهرزاد درگیر اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانیگاف جدید در قسمت پنجم سریال بازی تاج و تخت + عکسگاف جدید در قسمت پنجم سریال بازی تاج و تخت + عکستصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (251)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (251)فصل دوم عصر جدید با تغییر روی آنتن می‌رود، آرای مردمی سرنوشت سازندفصل دوم عصر جدید با تغییر روی آنتن می‌رود، آرای مردمی سرنوشت سازندمحمد ابراهیم سلطانی‌فر، مدیر دوبلاژ شبکه یک درگذشتمحمد ابراهیم سلطانی‌فر، مدیر دوبلاژ شبکه یک درگذشتنویسنده مرد عنکبوتی درگذشتنویسنده مرد عنکبوتی درگذشتچرا بنیامین حذف شد؟ گلزار و دوستان از آنتن می‌روند؟چرا بنیامین حذف شد؟ گلزار و دوستان از آنتن می‌روند؟بیوگرافی شادی مختاری بازیگر نقش ندا در سریال دلدار + عکسبیوگرافی شادی مختاری بازیگر نقش ندا در سریال دلدار + عکسبیوگرافی یوسف مرادیان بازیگر سریال از یادها رفته + عکسبیوگرافی یوسف مرادیان بازیگر سریال از یادها رفته + عکس
ترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردیلدا عباسی قلب اروپا را به خود خیره کردیلدا عباسی قلب اروپا را به خود خیره کردبیوگرافی بهنام صفوی + عکسبیوگرافی بهنام صفوی + عکسبهنام صفوی درگذشتبهنام صفوی درگذشتاسم و عکس فرزند مگان مارکل و پرنس هری منتشر شداسم و عکس فرزند مگان مارکل و پرنس هری منتشر شدامروز باید چیا بدونیم: از جنتلمن ها تا پیدا شدن گلزارامروز باید چیا بدونیم: از جنتلمن ها تا پیدا شدن گلزارفرزند مگان مارکل و پرنس هری به دنیا آمد؛ ۷ قانونی که زوج سلطنتی از حالا باید رعایت کنندفرزند مگان مارکل و پرنس هری به دنیا آمد؛ ۷ قانونی که زوج سلطنتی از حالا باید رعایت کنندبهنام صفوی خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شدبهنام صفوی خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شدچرا دانش‌آموزان‌مان ساسی مانکن را به حامد زمانی ترجیح می‌دهند؟چرا دانش‌آموزان‌مان ساسی مانکن را به حامد زمانی ترجیح می‌دهند؟حامد همایون ممنوع‌التصویر شد + واکنش حامد همایونحامد همایون ممنوع‌التصویر شد + واکنش حامد همایونبرنامه کنسرت های اردیبهشت 98برنامه کنسرت های اردیبهشت 98منیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتمنیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکبه «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟به «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟استاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاناستاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهراننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهرانشورای انتخاب آثار نمایشی تالار هنر چه کسانی هستند؟شورای انتخاب آثار نمایشی تالار هنر چه کسانی هستند؟همکاری هوشیار خیام و استیون پرانسمن برای فیلم کیارستمیهمکاری هوشیار خیام و استیون پرانسمن برای فیلم کیارستمیبریتنی اسپیرز خواننده معروف پاپ  در مرکز روان درمانی بستری شدبریتنی اسپیرز خواننده معروف پاپ در مرکز روان درمانی بستری شدمنوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران شدمنوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران شدروز تولد مریم میرزاخانی به‌عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نام گرفتروز تولد مریم میرزاخانی به‌عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نام گرفتابراز شگفتی هنرمند ژاپنی از تصاویر کتاب‌های ایرانیابراز شگفتی هنرمند ژاپنی از تصاویر کتاب‌های ایرانیآخرین وضعیت جسمانی خداوندگار موسیقی ؛ محمدرضا شجریانآخرین وضعیت جسمانی خداوندگار موسیقی ؛ محمدرضا شجریانرپر سیاه‌پوست به قتل رسیدرپر سیاه‌پوست به قتل رسید
نیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمی