Monday, 17 December 2018|دوشنبه، 26 آذر، 1397|يا قاضي الحاجات|افراد آنلاین: 54 نفر

اسپیرونولاکتون و ریزش مو

تاریخ انتشار: يکشنبه، 4 آذر، 1397 آرایش و زیبایی ، پوست و مو
+ A -

اگر می‌خواهید در مورد چگونگی ارتباط اسپیرونولاکتون و ریزش مو و اینکه چه مدت طول می‌کشد تا این دارو در درمان ریزش مو اثر کند و همچنین برای اطلاع از عوارض جانبی آن، این مطلب را مطالعه کنید.

مو تاثیر زیادی در زیبایی چهره و صورت هر فرد دارد و داشتن موهای پرپشت و درخشان باعث افزایش جذابیت فرد می‌شود. ریزش مو، کم پشتی و نازک شدن موها امری ناخوشایند است و ممکن است به دلایلی مختلفی از جمله عوامل ارثی، کمبودهای تغذیه‌ای، عوامل استرس‌زا و یا برخی از بیماری‌ها اتفاق بیافتد. خوشبختانه برای درمان ریزش مو روش‌های درمانی مختلف و داروهای متعددی وجود دارد که یکی از آنها اسپیرونولاکتون است که در ادامه به طور کامل به معرفی این دارو خواهیم پرداخت.

اسپیرونولاکتون چیست؟

اسپیرونولاکتون یک نوع دارو است که به عنوان آنتاگونیست گیرنده‌های آلدوسترونی شناخته می‌شود. این دارو برای درمان احتباس مایع ناشی از بیماری‌های مختلف، از جمله بیماری‌های کبد و مشکلات کلیه، تایید شده است. با این حال، برای درمان سایر مشکلات از جمله موارد زیر نیز استفاده می‌شود:

 • فشار خون بالا

 • نارسایی قلبی

 • هیپرآلبسترونیزم

به تازگی، برخی از پزشکان آن را برای درمان الگوی ریزش موی ناشی از الوپسی آندروژنیک تجویز می‌کنند که نوعی از ریزش مو است که با تولید بیش از حد هورمون جنسی مردانه همراه است. اسپیرونولاکتون معمولا زمانی تجویز می‌شود که سایر داروها مانند مینوکسیدیل اثر نمی‌کنند.

همچنین برای ریزش مویی که به دلایل زیر اتفاق افتاده باشد می‌تواند از  اسپیرونولاکتون استفاده کرد.

 • شیمی درمانی

 • کمبود های تغذیه‌ای

 • استرس و فشارهای عصبی

چگونه اسپیرونولاکتون ریزش مو را درمان می‌کند؟

اسپیرونولاکتون تولید آندروژن‌ها را کاهش می‌دهد که هورمون‌های مردانه، از جمله تستوسترون هستند. کاهش تولید آندروژن‌ها می‌تواند روند کاهش ریزش مو ناشی از آلوپسی آندروژنیک را کاهش دهد. همچنین می‌تواند رشد مو را افزایش دهد.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد که تقریبا در ۷۵ درصد از زنان مبتلا به ریزش مو با الگوی طاسی، پس از مصرف اسپورنولاکتون، ریزش موی آنها بهبود یافت. علاوه بر این، نتایج یک مطالعه در ۲۰۱۷ بیان کرده است که تجویز ترکیبی از اسپیرونولاکتون و منوکسیدیل دارای مزایای قابل توجهی است که علاوه بر کاهش ریزش مو، موجب افزایش رشد مو و ضخیم شدن ریشه مو خواهد شد.

میزان تجویز اسپیرونولاکتون چقدر است؟

برای درمان ریزش مو، احتمالا دکتر شما دوز روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم از اسپیرونولاکتون را تجویز می‌کند. با این حال، ممکن است به شما توصیه شود که با دوز ۲۵ میلی گرم در روز شروع کنید و به آرامی دوز خود را برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی آن، افزایش دهید.

اسپیرونولاکتون گاهی باعث خواب آلودگی می‌شود، بنابراین بهتر است مصرف آن را به شب‌ها موکول کنید. شما می‌توانید آن را پس از یک وعده غذایی یا بدون آن مصرف کنید.

دوز مصرفی دقیق و داروهای جانبی که پزشک شما به همراه اسپیرونولاکتون تجویز می‌کند، بستگی دارد به میزان ریزش موی شما و اینکه آیا شما از چه داروهای دیگر برای درمان ریزش مو یا سایر بیماری‌ها استفاده می‌کنید.

چه مدت طول می‌کشد تا اسپیرونولاکتون بر ریزش مو اثر کند؟

مشاهده تاثیرات اسپیرونولاکتون زمان بر است و اگر پس از مصرف آن بهبود نیافتید نباید دلسرد شوید. اکثر افراد برای اینکه نتایج آن درمانی آن را ببینند، باید حداقل شش ماه اسپیرونولاکتون مصرف کنند. سایر افراد ممکن است تا زمانی که حداقل یک سال آن را مصرف نکنند، هیچ اثر بهبودی مشاهده نکنند.

پس از مصرف اسپیرونولاکتون به مدت شش ماه، با پزشک خود مشورت کنید. بسته به نتایجی که از مصرف آن گرفته‌اید، ممکن است دوز مصرفی شما افزایش یابد یا داروی دیگری برایتان تجویز شود تا به همراه اسپیروونولاکتون یا به جای آن مصرف کنید.

عوارض جانبی مصرف اسپیرونولاکتون چیست؟

به طور معمول اسپیرونولاکتون برای کاهش فشار خون تجویز می‌شود و در نتیجه ممکن است باعث کاهش فشار خون در کسانی که آن را برای ریزش مو مصرف می‌کنند، بشود. شما باید فشار خون خود را در حین مصرف اسپیرونولاکتون کنترل کنید، زیرا اگر فشار خون بالا نداشته باشید، مصرف این دارو برای شما خطرناک است. بهتر است یاد بگیرید که چگونه فشار خون خود را در خانه اندازه گیری کنید.

سایر عوارض جانبی رایج این دارو عبارتند از:

 • خواب آلودگی

 • حالت تهوع

 • اسهال

 • سردرد

 • سرگیجه

 • نامنظم شدن دوره‌های پریود

 • حساسیت سینه

 • افزایش وزن

 • کاهش میل جنسی

 • افسردگی

 • خستگی 

عوارض جانبی جدی‌تر اما کمتر رایج ناشی از مصرف اسپیرونولاکتون عبارتند از:

 • خونریزی گوارشی

 • سطح پتاسیم بالا

بالا رفتن پتاسیم خون موردی بسیار جدی و بالقوه خطرناک است. در صورت بروز هر یک از علائم زیر هنگام مصرف اسپیرونولاکتون، باید پزشک خود را بلافاصله مطلع کنید:

 • خستگی عضلانی

 • ضعف

 • ضربان قلب غیر طبیعی

 • حالت تهوع

 • فلجی

آیا مصرف این دارو بی ضرر است؟

مصرف اسپیرونولاکتون به طور کلی بی ضرر است، اما اگر مصرف آن به درستی انجام نشود، می‌تواند منجر به مشکلاتی برای سلامتی شود.
قبل از مصرف سایر داروها در هنگام مصرف اسپیرونولاکتون، با پزشک خود صحبت کنید. مصرف مکمل‌های تغذیه‌ای (به خصوص انواع پتاسیم دار) و دیورتیک‌ها همزمان با این دارو توصیه نمی‌شود.
همچنین اگر باردار هستید یا شیردهی دارید، پیش از مصرف اسپیرونولاکتون حتما به پزشک خود بگویید. در صورت داشتن این مشکلات زیر نیز پزشک خود را در جریان بگذارید.

 • بیماری کبد

 • بیماری کلیوی

 • پتاسیم بالا

 • بیماری آدیسون

 • عدم تعادل الکترولیت

 در صورتی که در هنگام مصرف اسپورنولاکتون، دچار تهوع و استفراغ شدید و مکرر یا اسهال شده‌اید، با پزشک خود مشورت کنید. این موارد می‌تواند سبب کاهش خطرناک فشار خون در هنگام مصرف اسپرینولاکتون شود.
اطمینان حاصل کنید که در هنگام مصرف اسپیرونولاکتون مقدار زیادی آب می‌نوشید، به خصوص در هوای گرم که ممکن است بدن شما را دچار کم آبی کند.

علائم کم آبی عبارتند از:

 • تشنگی شدید

 • ادرار کم

 • ادرار تیره رنگ

 • گیجی

اگر دچار علائم یا نشانه‌های واکنش شدید آلرژیک به اسپیرونولاکتون هستید، فورا به پزشک مراجعه کنید، از جمله این علایم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • مشکل تنفسی

 • افزایش یا کاهش ضربان قلب

 • تشنج

 • از دست دادن هوشیاری

 سخن پایانی

اسپیرونولاکتون یک درمان موثر برای رفع ریزش مو به علت آلوپسی آندروژنیک در زنان است. با این وجود، درمان ریزش مو با مصرف اسپیرونولاکتون می‌تواند تا یک سال طول بکشد. اگر می‌خواهید مصرف اسپرینولاکتون را برای ریزش مو داشته باشید بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید و او را از هر گونه مشکل پزشکی که دارید و سایر داروهایی که قبلا برای ریزش مو مصرف کرده‌اید، مطلع کنید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

اعلام زمان انتشار اولین سریال ژانر وحشت احضار در شبکه نمایش خانگیاعلام زمان انتشار اولین سریال ژانر وحشت احضار در شبکه نمایش خانگیتشنج حسین محب اهری، بازیگر پیشکسوت سر صحنه فیلمبرداریتشنج حسین محب اهری، بازیگر پیشکسوت سر صحنه فیلمبرداریتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (232)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (232)ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه یا واقعیت؟ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه یا واقعیت؟پست جنجالی آناهیتا همتی + عکسپست جنجالی آناهیتا همتی + عکسدختر جکی چان با دوست دخترش ازدواج کرد + عکسدختر جکی چان با دوست دخترش ازدواج کرد + عکسسریال نوروزی شبکه یک مشخص شدسریال نوروزی شبکه یک مشخص شدچهره هایی که در دوران جوانی همسرشان را از دست دادندچهره هایی که در دوران جوانی همسرشان را از دست دادندتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (231)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (231)بیوگرافی مریم ماهور مجری حالا خورشید + عکسبیوگرافی مریم ماهور مجری حالا خورشید + عکسبیوگرافی باربد بابایی + عکسبیوگرافی باربد بابایی + عکسبیوگرافی مهدیه نساج بازیگر نقش مینو در سریال مینو + عکسبیوگرافی مهدیه نساج بازیگر نقش مینو در سریال مینو + عکسعروسی پریانکا چوپرا و نیک جوناس با مراسمی هندی + تصاویرعروسی پریانکا چوپرا و نیک جوناس با مراسمی هندی + تصاویربازیگرانی که به هر شکلی در آمده اندبازیگرانی که به هر شکلی در آمده اندحذف نقش ترنس سریال ممنوعه با بازی نیما شعبان نژادحذف نقش ترنس سریال ممنوعه با بازی نیما شعبان نژادسریال ترکی ماه کامل، خلاصه داستان + عکس و بیوگرافی بازیگرانسریال ترکی ماه کامل، خلاصه داستان + عکس و بیوگرافی بازیگرانانتشار حقایقی تلخ و شرم‌آور درباره زندگی جکی چانانتشار حقایقی تلخ و شرم‌آور درباره زندگی جکی چانتازه‌ترین عکسِ رامبد جوان در کنار نگار جواهریانتازه‌ترین عکسِ رامبد جوان در کنار نگار جواهریانمحجبه شدن غمزه اوزچلیک بازیگر ترکیه ای معروف + عکسمحجبه شدن غمزه اوزچلیک بازیگر ترکیه ای معروف + عکسبیوگرافی میلاد میرزایی بازیگر نقش رشید در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی میلاد میرزایی بازیگر نقش رشید در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی نیکی نصیریان بازیگر نقش آهو در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی نیکی نصیریان بازیگر نقش آهو در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی پاوان افسر بازیگر نقش پروین در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی پاوان افسر بازیگر نقش پروین در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی اندیشه فولادوند بازیگر نقش طلا در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی اندیشه فولادوند بازیگر نقش طلا در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی مینا وحید بازیگر نقش جواهر در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی مینا وحید بازیگر نقش جواهر در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی حسام منظور بازیگر نقش شازده ارسلان در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی حسام منظور بازیگر نقش شازده ارسلان در سریال بانوی عمارت + عکس
ویکتوریا بکام کانال یوتیوب خود را راه اندازی می کندویکتوریا بکام کانال یوتیوب خود را راه اندازی می کندازدواج ملکه زیبایی روسی با پادشاه مسلمانازدواج ملکه زیبایی روسی با پادشاه مسلمانآشتی مراد بز و همسرش آصلی انورآشتی مراد بز و همسرش آصلی انورانتقادات کاربران شبکه های اجتماعی به انتشار عکس اوزجان دنیز و فحریه اوجنانتقادات کاربران شبکه های اجتماعی به انتشار عکس اوزجان دنیز و فحریه اوجنافراد مشهوری که معلم بودن، قسمت دومافراد مشهوری که معلم بودن، قسمت دومافراد مشهوری که معلم بودند، بخش اولافراد مشهوری که معلم بودند، بخش اولبیوگرافی فاطمه دانش پژوه همسر احمد خمینی + عکسبیوگرافی فاطمه دانش پژوه همسر احمد خمینی + عکسصحبت های مونیکا بلوچی درباره زندگی شخص اشصحبت های مونیکا بلوچی درباره زندگی شخص اشبرخی از هنرمندان ترک که بر اثر ایست قلبی در گذشته اندبرخی از هنرمندان ترک که بر اثر ایست قلبی در گذشته اندازدواج مسعود اوزیل و امینه گولش در سه کشور مختلفازدواج مسعود اوزیل و امینه گولش در سه کشور مختلفکنسرت حامد همایون در تهران برگزار میشودکنسرت حامد همایون در تهران برگزار میشودبیوگرافی بیژن کامکار + عکسبیوگرافی بیژن کامکار + عکسبیوگرافی پویا بیاتی + عکسبیوگرافی پویا بیاتی + عکسهومن شاهی، رپر معروف بازیگر شدهومن شاهی، رپر معروف بازیگر شدبیوگرافی کیهان کلهر + عکسبیوگرافی کیهان کلهر + عکسگفتگوی تلویزیونی با گولبن ارگنگفتگوی تلویزیونی با گولبن ارگنعباس عبدی، نویسنده‌ سرشناس کودک و نوجوان درگذشتعباس عبدی، نویسنده‌ سرشناس کودک و نوجوان درگذشتبیوگرافی ایرج بسطامی + عکسبیوگرافی ایرج بسطامی + عکسسورپرایز الیاس یالچینتاش برای هواداران تیم تراکتورسازی تبریز!سورپرایز الیاس یالچینتاش برای هواداران تیم تراکتورسازی تبریز!برگزاری کنسرت فدریکو آلبانیز در ایرانبرگزاری کنسرت فدریکو آلبانیز در ایرانبیوگرافی فرزاد فرخ + عکسبیوگرافی فرزاد فرخ + عکسحمید هیراد باز هم حاشیه ساز شدحمید هیراد باز هم حاشیه ساز شدشیر خوردن از پستان گاو؛ هایدی کلوم از پستان گاو شیر می خوردشیر خوردن از پستان گاو؛ هایدی کلوم از پستان گاو شیر می خوردبیوگرافی عماد طالبزاده + عکسبیوگرافی عماد طالبزاده + عکسآلبوم آذربایجان از رحیم شهریاری منتشر میشودآلبوم آذربایجان از رحیم شهریاری منتشر میشود
ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی و عکس های امیر عابدزادهبیوگرافی و عکس های امیر عابدزادهمهسا قربانی؛ داور زن ایرانی که بازی مرد‌ها را سوت زدمهسا قربانی؛ داور زن ایرانی که بازی مرد‌ها را سوت زدرونمایی کریس رونالدو از اتومبیل لوکس خود در ایتالیا + عکسرونمایی کریس رونالدو از اتومبیل لوکس خود در ایتالیا + عکسبیوگرافی امیر علی اکبری، ستاره ایرانی MMAبیوگرافی امیر علی اکبری، ستاره ایرانی MMAازدواج مجید قندی و پریسا براتچی در بازی های آسیایی جاکارتا + عکسازدواج مجید قندی و پریسا براتچی در بازی های آسیایی جاکارتا + عکس