Sunday, 26 May 2019|يکشنبه، 5 خرداد، 1398|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 30 نفر

مروری بر گذشته

نه در سحر و نه در افطار، دوغ نخورید
نه در سحر و نه در افطار، دوغ نخورید
انهدام باند خانوادگی توزیع شیشه در تهران + تصاویر
انهدام باند خانوادگی توزیع شیشه در تهران + تصاویر
قیمت خودروهای وارداتی در نمایندگی و بازار ایران – 31 اردیبهشت 98
قیمت خودروهای وارداتی در نمایندگی و بازار ایران – 31 اردیبهشت 98
فال امروز جمعه 27 اردیبهشت 1398
فال امروز جمعه 27 اردیبهشت 1398
عناوین روزنامه های شنبه 4 خرداد 1398
عناوین روزنامه های شنبه 4 خرداد 1398
ما آمریکایی تریم
ما آمریکایی تریم
پایان بازی میلیاردر پوشالی فوتبال: ۲۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق برای حسین هدایتی
پایان بازی میلیاردر پوشالی فوتبال: ۲۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق برای حسین هدایتی
عناوین روزنامه های دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
عناوین روزنامه های دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
آموزش پنهان کردن شبکه وای فای و جلوگیری از رویت شدن آن توسط دیگران
آموزش پنهان کردن شبکه وای فای و جلوگیری از رویت شدن آن توسط دیگران
پروژه های بعدی ستاره های سریال بازی تاج و تخت
پروژه های بعدی ستاره های سریال بازی تاج و تخت
ترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنید
ترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنید
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (253)
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (253)
حضور بازیگران به عنوان مجری، برای صداوسیما گران تمام شد
حضور بازیگران به عنوان مجری، برای صداوسیما گران تمام شد
۹ بلایی که با دیر غذا خوردن بر سر خودتان می آورید
۹ بلایی که با دیر غذا خوردن بر سر خودتان می آورید
اگر دنبال لاغری هستید رژیم کتو را هم انتخاب کنید
اگر دنبال لاغری هستید رژیم کتو را هم انتخاب کنید
فال امروز جمعه 3 خرداد 1398
فال امروز جمعه 3 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی شنبه 28 اردیبهشت 1398
عناوین روزنامه های ورزشی شنبه 28 اردیبهشت 1398
شیرین محبت مدل زیبا و جذاب اینستاگرام + تصاویر
شیرین محبت مدل زیبا و جذاب اینستاگرام + تصاویر
علل شایع عفونت ادراری زنان؛ از لباس زیر تنگ تا یا
علل شایع عفونت ادراری زنان؛ از لباس زیر تنگ تا یا
علت شکم درد هنگام تنفس؛ فتق یا ریفلاکس اسید معده؟
علت شکم درد هنگام تنفس؛ فتق یا ریفلاکس اسید معده؟

بیوگرافی ایرج بسطامی + عکس

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 1 آذر، 1397 سینما، هنرمندان و ورزشکاران ، هنرمندان ایران
+ A -

بیوگرافی ایرج بسطامی: ایرج بسطامی خواننده‌ی موسیقی سنتی ایرانی متولد ۱ آذر ۱۳۳۶در شهرستان بم بود. وی در سن ۴۰ سالگی توانست طی ۱۴ سال فعالیتش، ۱۱ آلبوم موسیقی از خود به یادگار بگذارد. ایرج بسطامی در پنجم دی ماه ۱۳۸۲، در زلزله بم جانش را از دست داد.

کمتر کسی است که آهنگ گل پونه‌ها (گل پونه‌های وحشی دشت امیدم، وقت سحر شد...) را نشنیده باشد. خوب است بدانید خواننده‌ی این تصنیف دلنشین زنده یاد ایرج بسطامی است. با ما همراه باشید تا با این هنرمند، زندگی و کارهایش بیشتر آشنا شوید.

بیوگرافی ایرج بسطامی

ایرج بسطامی خواننده‌ی موسیقی سنتی ایرانی متولد ۱ آذر ۱۳۳۶ بود. وی در شهرستان بم در خانواده‌ای هنرمند و هنر دوست متولد شد. به طوری که پدر و پدر بزرگ و دیگر اجدادش هر کدام در نواختن ساز و آواز تجربه‌ای داشتند. زنده یاد ایرج بسطامی پنج برادر و دو خواهر داشت که یکی از برادرانش به نام نصرت الله با او دو قلو بود. زندگی و رشد در خانواده‌ای هنردوست به علاوه‌ی استعداد ذاتی که داشت از سن پنج سالگی به آواز خواندن روی آورد. پدر بزرگش که به استعداد او پی برده بود تاکید می‌کرد که ایرج در آینده خواننده‌ی خوبی خواهد شد و همین امر موجب شد که پدرش او را در بهترین مسیر آموزش ببرد. ایرج در نخستین سال‌های آموزش ردیف‌های آوازی در مکتب تهران را به سبک استاد عبدالله دوامی نزد عموی خود به نام یدالله بسطامی فرا گرفت و به دنبال آن در سن ۲۲ سالگی به جرگه شاگردان استاد محمدرضا شجریان پیوست.

شروع فعالیت حرفه‌ای

 • وی از سن نوجوانی عمویش را که از نوازندگان چیره دست بم بود، الگو و معلم خود قرار داده بود. در همین دوران برادران بسطامی (ایرج، عباس و محمدعلی بسطامی) و محمد جواد خداوردی (شوهر خواهر ایرج) و نادعلی بنی اسدی گروهی را به سرپرستی یدالله بسطامی تشکیل دادند. این گروه اجرا‌هایی در رادیو و تلویزیون و اردو‌های رامسر برگزار کردند. پس از آن ایرج بسطامی به کمک حسین سالاری (از نوازندگان به نام کرمان) موفق به شرکت در کلاس‌های آواز محمدرضا شجریان شد و با وجود مشکلات بسیار به عشق موسیقی و آواز هفته‌ای یک بار از بم به تهران سفر می‌کرد. پس از مدتی در محله پامنار تهران اتاقی اجاره کرد و در همان دوران به دلیل وقایع انقلاب دچار مشکلاتی در تمرین هایش شد، ولی همچنان با تلاش بسیار به تمرین هایش ادامه داد.
  در طی رفت و آمد به منزل استاد شجریان با پرویز مشکاتیان (نوازنده و آهنگساز سنتور) آشنا شد و نهایتا منجر به شرکت در گروه عارف شد.

 • پرویز مشکاتیان در رابطه با آشنایی خود با ایرج بسطامی گفته است:
  اولین بار ایرج بسطامی را در خانه محمدرضا شجریان دیدم. در آن زمان ما چاووش را داشتیم. به خاطر شرایط اجتماعی آن زمان به خواننده‌های بیشتری با صدا‌های متفاوت نیاز داشتیم. من پشت در کلاس آواز استاد شجریان نشسته بودم تا هنرجو‌ها مرا نبینند. از آن جا بود که از صدای بسطامی خیلی خوشم آمد. ایشان صدای خوبی داشتند و مثل همه آدم‌های کویر نشین آدم خیلی مهربان و خوبی بود، بعد از کلاس مدتی با او صحبت کردم تا با نقطه نظراتش راجع به هنر و آواز و انگیزه خواندش آشنا شوم؛ ولی آن قدر ساده یافتمش که مصمم شدم تا با او یک سالی در مورد قضایای پیرامونی سوای موسیقی به گپ و گفتگو بنشینم.

 • ایرج بسطامی پس از ۷ سال کلاس‌های استاد شجریان را رها کرد و نزد استاد پرویز مشکاتیان به فراگیری تئوری و مبانی موسیقی پرداخت و در همین دوران با همکاری پرویز مشکاتیان آلبوم‌های افشاری مرکب، مژده بهار، افق مهر و وطن من را ارائه دادند.

 • در سال ۱۳۶۸ نخستین اثر ایرج بسطامی با نام افشاری مرکب منتشر شد. افشاری مرکب را پرویز مشکاتیان ساخت و بسطامی با آمادگی کامل آن را اجرا کرد.

 • سپس در حالی که ایرج بسطامی ۳۳ سال سن داشت گروه عارف با آواز ایرج و سرپرستی پرویز مشکاتیان برای اجرای کنسرت به اروپا رفت و این سفر آغازی برای موفقیت‌های بعدی این گروه بود.

   

 • اثر دیگر بسطامی بوی نوروز نام دارد که با همکاری گروه دستان و آهنگ سازی حمید متبسم ارائه شد.

 • بسطامی همچنین آلبوم‌هایی با همکاری کیوان ساکت نیز ارائه داد. آلبوم‌هایی مانند فسانه، بی کاروان کولی.

 • آلبوم سکوت با همکاری کوروش متین از دیگر کار‌های او بود.

 • وی آلبوم‌های خانه بوی گل گرفت و رقص آشفته، حال آشفته و آلبوم تصویری گل پونه‌ها را با همکاری حسین پرنیا خلق کرد.

 • آلبوم موسم گل حاصل همکاری ایرج بسطامی و محمد رضا درویشی است. در این مجموعه برخی از تصانیف قدیمی قمرالملوک وزیری را بازخوانی کردند و پرویز مشکاتیان مسئولیت نظارت بر اجرا و نوازندگی سه تار را بر عهده داشت.

 • قابل ذکر است که برخی از آثار وی مانند بی کاروان کولی، خزان و آرزو و بداهه خوانی و بداهه نوازی پس از فوتش منتشر نشدند و آثار انتشار یافته پس از مرگ او مربوط به اجرا‌های خصوصی و ضبط‌های خارج از استودیوی او هستند (مثل خزان و آرزو) و طبق آنچه روی جلد آلبوم خزان و آرزو نوشته شده‌است، نباید انتظار داشت که از کیفیت استاندارد برخوردار باشند. هر چند این آثار پیش از انتشار پالایش و تصحیح شده‌اند.

اوج فعالیت ایرج بسطامی

زنده یاد ایرج بسطامی در سن ۴۰ سالگی به اوج فعالیت خود رسید به گونه‌ای که توانست طی ۱۴ سال فعالیتش، ۱۱ آلبوم موسیقی از خود به یادگار بگذارد. وی در آواز‌های دشتی در کل ایران شهرت بسیار دارد و بیشتر آوازهایش بر پایه‌ی ساز سنتور بود و در خواندن صدا‌های زیر و گام‌های بلند هیچ کس به پای وی نرسیده است.
او متاسفانه از پایان دهه‌ی ۷۰ به خاطر مشکلات زندگی دیگر کار جدی ارائه نکرد. ولی با این حال پرویز مشکاتیان او را یکی از تاثیرگذارترین‌ها در موسیقی ایرانی می‌داند که توانست پرتیتراژترین آلبوم‌های موسیقی را ارائه دهد. قطعه‌ی وطن من که با شعر ملک الشعرای بهار و آهنگ پرویز مشکاتیان ساخته شده است از طرف سازمان یونسکو به عنوان سرود ملی اعلام شد.

زندگی شخصی ایرج بسطامی

ایرج بسطامی در زمانی که به اوج فعالیتش رسیده بود با مرگ برادرش نصرت الله بسطامی مواجه شد و او مجبور شد که برای سرپرستی خانواده‌ی برادرش به بم برگردد. در زمانی که او برای فراگیری آواز به تهران رفته بود نصرت الله (برادرش) مخارج او را پرداخت می‌کرد به همین دلیل پس از مرگ نصرت الله، ایرج به بازماندگان برادرش ادای دین کرد. ایرج هرگز ازدواج نکرد و او به دور از جنجال و هیاهوی هنری در شهرستان بم و استان کرمان، به تدریس آواز برای جوانان محروم و مستعد بم و سرپرستی خانواده برادرش پرداخت.
 

آلبوم‌های ایرج بسطامی

 • افشاری مرکب زمستان ۱۳۶۸

 • افق مهر ۱۳۶۹

 • مژده بهار زمستان ۱۳۷۱

 • کنسرت ایرج بسطامی و گروه دستان زمستان ۱۳۷۱

 • بوی نوروز زمستان ۱۳۷۱

 • تحریر خیال ۱۳۷۲

 • وطن من فروردین ۱۳۷۶

 • فسانه ۱۳۷۷

 • سکوت پاییز ۱۳۷۸

 • رقص آشفته ۱۳۸۱

 • موسم گل ۱۳۸۲

 • ظهور ۱۳۸۳

 • خزان و آرزو ۱۳۸۳

 • کنسرت راست پنجگاه پاییز ۱۳۸۳

 • بی کاروان کولی پاییز ۱۳۸۳

 • حال آشفته زمستان ۱۳۸۳

 • بیست سال با آثار پرویز مشکاتیان شماره‌های ۲ و ۳ زمستان ۱۳۸۵

 • بداهه‌خوانی و بداهه‌نوازی ۱۳۸۶

 • کنسرت ایرج بسطامی و گروه همایون (گل‌پونه‌ها ۱) ۱۳۹۰

مرگ ایرج بسطامی

این هنرمند در اواخر عمرش به بم که زادگاهش بود بازگشت و در خانه‌ای کاهگلی زندگی می‌کرد که متاسفانه در سحرگاه پنجم دی ماه ۱۳۸۲، در زلزله بم زیر آوار ماند و درگذشت. در طی این زمین لرزه، ایرج بسطامی به همراه تمام اعضاء خانواده برادرش (به جز خاطره، دختر برادر ایرج) از دنیا رفتند.

پس از مرگ

پس از زمین لرزه و مرگ ایرج بسطامی فاطمه بسطامی (خواهر ایرج) و محمدعلی بسطامی (برادر ایرج) بنیاد فرهنگی هنری ایرج بسطامی را تشکیل دادند. از فعالیت‌های این بنیاد می‌توان به برگزاری تلاش برای معرفی افراد به جامعه، برگزاری مراسم نکوداشت پرویز مشکاتیان و ایرج بسطامی اشاره کرد.
محمدعلی بسطامی (برادر ایرج بسطامی) در گزارشی از نشست مطبوعاتی نخستین جایزه آوازی ایرج بسطامی دربارهٔ معرفی جوانان اهل موسیقی به جامعه با بیان این که شجریان و مشکاتیان، ایرج را به جامعه شناساندند، گفت: به یقین ما در تمام مراحل کاری (معرفی موسیقی دانان به جامعه و..). مدیون این دو استاد بزرگ هستیم.
از دیگر فعالیت‌های این بنیاد تقدیر از هنرمندان در زمان حیاتشان است که در این باره می‌توان به مراسم بزرگداشت استاد پرویز مشکاتیان اشاره کرد.
پس از مرگ ایرج بسطامی کتابی تحت عنوان سکوت گویا از انتشارات آتنا به بازار عرضه شد. در این مجموعه درباره‌ی ایرج و آثار خوانده شده توسط وی سخن گفته‌اند.

پرویز مشکاتیان در مصاحبه‌ای دربارهٔ ایرج بسطامی می‌گوید: «تنها افتخارم در زندگی این است که ترانه وطن من با صدای ایرج، از طرف سازمان یونسکو سرود ملی اعلام شد.»

محمدرضا شجریان نیز دربارهٔ ایرج بسطامی می‌گوید: بسطامی! خداوند گوهری به تو داده و من می‌خواهم این گوهر را شکل بدهم. او ۶ سال شاگرد من بود. تا میانه دوره عالی هم با من کار کرد. آینده خوبی برایش پیش‌بینی می‌کردم. گلی بود که خیلی زود پرپر شد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

دستفروشی ۳ بازیگر زن تئاتر و تلویزیون در متروی تهران + عکسدستفروشی ۳ بازیگر زن تئاتر و تلویزیون در متروی تهران + عکسناگفته های کامران تفتی از کاراکتر حنیف در سریال برادرجانناگفته های کامران تفتی از کاراکتر حنیف در سریال برادرجانبرندگان جشنواره فیلم کن 2019 معرفی شدندبرندگان جشنواره فیلم کن 2019 معرفی شدندگریم مهران رجبی در نفش روحانی در سریال گیله وا + عکسگریم مهران رجبی در نفش روحانی در سریال گیله وا + عکسپروژه های بعدی ستاره های سریال بازی تاج و تختپروژه های بعدی ستاره های سریال بازی تاج و تختبرترین برنده نخل طلای کن مشخص شد/ فیلم کیارستمی در رده ۲۵برترین برنده نخل طلای کن مشخص شد/ فیلم کیارستمی در رده ۲۵سریال پایتخت ۶ برای نوروز ۹۹ آماده می‌شودسریال پایتخت ۶ برای نوروز ۹۹ آماده می‌شودسریال بازی تاج و تخت باز هم سوژه شد!سریال بازی تاج و تخت باز هم سوژه شد!تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (252)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (252)شیوا طاهری بازیگر گذر از رنج ها ازدواج کرد + عکسشیوا طاهری بازیگر گذر از رنج ها ازدواج کرد + عکسفصل ۸ «بازی تاج و تخت» را دوباره بسازید!فصل ۸ «بازی تاج و تخت» را دوباره بسازید!بیوگرافی سجاد افشاریان بازیگر نقش آراز در سریال برادر جان + عکسبیوگرافی سجاد افشاریان بازیگر نقش آراز در سریال برادر جان + عکسبیوگرافی سجاد دیرمینا بازیگر نقش رامین در سریال دلدار + عکسبیوگرافی سجاد دیرمینا بازیگر نقش رامین در سریال دلدار + عکسچرا «صدا و سیما» با اعصاب مردم بازی می‌کند؟چرا «صدا و سیما» با اعصاب مردم بازی می‌کند؟حضور بازیگران به عنوان مجری، برای صداوسیما گران تمام شدحضور بازیگران به عنوان مجری، برای صداوسیما گران تمام شدبیوگرافی نیما رئیسی بازیگر نقش پژمان در سریال دلدار + عکسبیوگرافی نیما رئیسی بازیگر نقش پژمان در سریال دلدار + عکستهیه کننده شهرزاد درگیر اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانیتهیه کننده شهرزاد درگیر اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانیگاف جدید در قسمت پنجم سریال بازی تاج و تخت + عکسگاف جدید در قسمت پنجم سریال بازی تاج و تخت + عکستصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (251)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (251)فصل دوم عصر جدید با تغییر روی آنتن می‌رود، آرای مردمی سرنوشت سازندفصل دوم عصر جدید با تغییر روی آنتن می‌رود، آرای مردمی سرنوشت سازندمحمد ابراهیم سلطانی‌فر، مدیر دوبلاژ شبکه یک درگذشتمحمد ابراهیم سلطانی‌فر، مدیر دوبلاژ شبکه یک درگذشتنویسنده مرد عنکبوتی درگذشتنویسنده مرد عنکبوتی درگذشتچرا بنیامین حذف شد؟ گلزار و دوستان از آنتن می‌روند؟چرا بنیامین حذف شد؟ گلزار و دوستان از آنتن می‌روند؟بیوگرافی شادی مختاری بازیگر نقش ندا در سریال دلدار + عکسبیوگرافی شادی مختاری بازیگر نقش ندا در سریال دلدار + عکسبیوگرافی یوسف مرادیان بازیگر سریال از یادها رفته + عکسبیوگرافی یوسف مرادیان بازیگر سریال از یادها رفته + عکس
ترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردیلدا عباسی قلب اروپا را به خود خیره کردیلدا عباسی قلب اروپا را به خود خیره کردبیوگرافی بهنام صفوی + عکسبیوگرافی بهنام صفوی + عکسبهنام صفوی درگذشتبهنام صفوی درگذشتاسم و عکس فرزند مگان مارکل و پرنس هری منتشر شداسم و عکس فرزند مگان مارکل و پرنس هری منتشر شدامروز باید چیا بدونیم: از جنتلمن ها تا پیدا شدن گلزارامروز باید چیا بدونیم: از جنتلمن ها تا پیدا شدن گلزارفرزند مگان مارکل و پرنس هری به دنیا آمد؛ ۷ قانونی که زوج سلطنتی از حالا باید رعایت کنندفرزند مگان مارکل و پرنس هری به دنیا آمد؛ ۷ قانونی که زوج سلطنتی از حالا باید رعایت کنندبهنام صفوی خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شدبهنام صفوی خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شدچرا دانش‌آموزان‌مان ساسی مانکن را به حامد زمانی ترجیح می‌دهند؟چرا دانش‌آموزان‌مان ساسی مانکن را به حامد زمانی ترجیح می‌دهند؟حامد همایون ممنوع‌التصویر شد + واکنش حامد همایونحامد همایون ممنوع‌التصویر شد + واکنش حامد همایونبرنامه کنسرت های اردیبهشت 98برنامه کنسرت های اردیبهشت 98منیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتمنیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکبه «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟به «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟استاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاناستاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهراننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهرانشورای انتخاب آثار نمایشی تالار هنر چه کسانی هستند؟شورای انتخاب آثار نمایشی تالار هنر چه کسانی هستند؟همکاری هوشیار خیام و استیون پرانسمن برای فیلم کیارستمیهمکاری هوشیار خیام و استیون پرانسمن برای فیلم کیارستمیبریتنی اسپیرز خواننده معروف پاپ در مرکز روان درمانی بستری شدبریتنی اسپیرز خواننده معروف پاپ در مرکز روان درمانی بستری شدمنوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران شدمنوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران شدروز تولد مریم میرزاخانی به‌عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نام گرفتروز تولد مریم میرزاخانی به‌عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نام گرفتابراز شگفتی هنرمند ژاپنی از تصاویر کتاب‌های ایرانیابراز شگفتی هنرمند ژاپنی از تصاویر کتاب‌های ایرانیآخرین وضعیت جسمانی خداوندگار موسیقی ؛ محمدرضا شجریانآخرین وضعیت جسمانی خداوندگار موسیقی ؛ محمدرضا شجریانرپر سیاه‌پوست به قتل رسیدرپر سیاه‌پوست به قتل رسید
نیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمی