Sunday, 17 February 2019|يکشنبه، 28 بهمن، 1397|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 56 نفر

مروری بر گذشته

تماشای فیلم‌‌های ترسناک چه مزایایی دارد؟

تاریخ انتشار: يکشنبه، 27 آبان، 1397 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

دانشمندان می‌‌گویند که دیدن فیلم‌‌هایی در ژانر وحشت، می‌تواند تجربه‌‌ای مهیج همراه با مزایایی فراوان باشد.

برخی پاییز را فصل فیلم‌های ترسناک می‌دانند؛ چون تا زمان فرارسیدن هالووین، جدیدترین آثار ژانر وحشت، یکی پس از دیگری در سینماها اکران می‌شوند. این دوران، برای آن دسته از افرادی که عاشق فیلم‌های ترسناک هستند، یک فرصت خوب است؛ برای دسته‌‌ی دیگر هم، احتمالاً سوهانی برای روح!

واقعاً چه چیزی باعث می‌شود برخی از ما، به دنبال ترس و وحشت باشیم؟ علاقه به ترسیدن، یک سلیقه‌‌ی ذهنی است یا عوامل زیست‌‌شناسی هم در آن نقش دارد؟

واقعیت این است که تمایل به فیلم‌‌های ترسناک یک جنبه‌‌ی بیوشیمیایی دارد و به‌‌طور متناقضی به همان اندازه که این فیلم‌‌ها ترسناک هستند، می‌‌توانند مفید هم باشند؛ لااقل برای آن دسته از افراد که به دنبال چنین تجربه‌‌هایی هستند. پژوهش‌‌ها نشان داده‌اند که قرار گرفتن در معرض چیزی که ما را می‌ترساند، می‌تواند یک عامل متعادل‌‌کننده برای تنش‌های زندگی باشد. هم چنین ممکن است به‌‌عنوان روشی موثر برای کاهش اضطراب و حتی افزایش انعطاف‌‌پذیری ما تلقی شود.

برخی نظریه‌ها، علت این امر را توضیح می‌دهند. یکی از این نظریه‌‌ها، «نظریه‌ی محیط کنترل‌شده» است که می‌گوید وقتی فیلم‌های ترسناک را تماشا می‌کنیم، ما به‌‌طور عمدی واکنش جنگ یا گریز را در محیطی که متغیرهای آن تحت کنترل خودمان است، آغاز می‌کنیم. این نظریه تا حدودی به «درمان از راه مواجهه» شباهت دارد که گاهی اوقات برای درمان هراس‌ها به‌کار می‌رود. هر چه بیشتر ما اضطراب را به­‌روش کنترل‌شده تجربه کنیم، به‌میزان بیشتری قادر به مقابله با واکنش‌های اضطرابی خود در جهان واقعی خواهیم بود.

یک احتمال دیگر این است که فیلم‌های ترسناک «استرس خوب» را در فرد پرورش می‌دهند. اگرچه استرس، مشکلات زیادی را در زندگی ما به همراه می‌‌آورد؛ پژوهش‌‌ها نشان داده است که کشمکش‌های قابل مدیریت ناشی از استرس، مزایایی به همراه دارند؛ مانند ایجاد یک واکنش ایمنی که سیستم ایمنی را در برابر تهدیدات بزرگ‌تر تقویت می‌کند. به‌عبارت دیگر، تماشای فیلم‌های ترسناک مثل تزریق مقدار کمی استرس به خودمان است که درنتیجه‌‌ی آن، انعطاف‌پذیری ما تقویت می‌‌شود. در واقع، پیش‌تر در یک مطالعه‌‌ی کوچک، اثرات تماشای فیلم‌های ترسناک روی سیستم ایمنی مورد بررسی قرار گرفته و ارتباطی معنی‌دار بین آن‌هاکشف شده است.

با این حال، یک احتمال دیگر این است که محتوای خاص یک فیلم ترسناک از اهمیت زیادی برخوردار نیست؛ بلکه مهم آن خاطراتی است که با نگاه کردن به آن فیلم‌‌ها در فرد تداعی می‌‌شود. بسیاری از ما هنوز به خاطر داریم اولین باری که فیلم‌‌هایی نظیر جن‌‌گیر، هالووین یا نظایر آن را دیده‌‌ایم، چند سال داشته‌‌ایم، کجا بوده‌‌ایم و حتی با چه کسی آن را تماشا کرده‌‌ایم و حالا در یادآوری این که چطور با ترس خود مواجه شدیم، به‌‌نوعی احساس راحتی می‌‌کنیم. از آنجا که این‌‌گونه تجربیات با وحشت نمادین در ما این تمایل را به‌‌وجود می‌‌آورد که در طول زمان با دوستان خود، بیشتر درمورد آن صحبت کنیم؛ پس این نوع تجربیات، مزایای پیوند اجتماعی را در بر خواهد داشت که خود در تعدیل اضطراب، اثربخش است.

فیلم ترسناک / horror movies

درمورد اثرات کوتاه‌‌مدت، شواهد نشان می‌دهند که تماشای فیلم‌های ترسناک، حال ما را بهتر می‌‌کند (لااقل برای آن گروه از ما که به دنبال چنین تجربه‌‌هایی هستند). این نظریه به‌طور برجسته‌ای در کتابی با عنوان «جیغ: سرگذشت ارعاب در علم ترس»، نوشته‌‌شده توسط پژوهشگر ترس، مرگی کر تشریح شده است. وی حتی یک سخنرانی TED را با این موضوع ایراد کرده است. خلاصه‌‌ی این نظریه این است که تماشای فیلم‌های ترسناک به‌‌طور موقت سیستم عصبی را از معجونی از انتقال‌دهنده‌های عصبی و هورمون‌ها، از دوپامین گرفته تا آدرنالین سرشار می‌‌کند و حس شادی ملایم و روحیه‌بخشی به ارمغان می‌آورد. این اثرات دست‌‌کمی از آنچه که شما در ترن‌‌های هوایی تجربه می‌‌کنید، ندارد.

تماشای فیلم‌های ترسناک می‌تواند راهی برای مقابله با اضطراب و افزایش انعطاف‌پذیری فرد باشد

کر می‌گوید که بخش دیگری از این واکنش، از حس موفقیتی ناشی می‌‌شود که پس از تحمل کردن بدترین ترس‌‌های دنیای فیلم‌‌سازی، در ما ایجاد می‌‌شود. مانند احساس موفقیت در هر هدف دیگر، با اتمام رساندن فیلم نیز، احساس رضایت خوبی در ما شکل خواهد گرفت.

با این حال، به نظر می‌رسد تمام این مزایا، زمانی تحقق خواهد یافت که خود به استقبال از چنین تجربه‌‌ای برویم. در غیر این صورت، ممکن است نتایج معکوسی به بار آید؛ کما اینکه برای برخی افراد، این تجربه تنها به افزایش لحظه‌‌ای اضطراب محدود نمی‌‌شود و منجر به رسوب این اضطراب در روان فرد شود؛ تجربه‌‌ای که به‌‌هیچ‌‌وجه، کمکی به فرد نخواهد کرد.

پس اگر واقعاً به دنبال فیلم‌های ترسناک هستید، می‌توانید از همه‌‌ی این مزایایی که گفته شد، بهره‌‌مند شوید و اگر هم تمایلی به این فیلم‌‌ها ندارید، باز هم جای نگرانی نیست؛ مجبور به دیدن آنها نیستید، به‌‌زودی فصل وحشت در سینما به پایان می‌‌رسد و باز هم می‌‌توانید از دیگر فیلم‌‌ها در ژانر مورد علاقه‌‌ی خود لذت ببرید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

زمان پخش برنامه عصر جدید با اجرای احسان علیخانی مشخص شدزمان پخش برنامه عصر جدید با اجرای احسان علیخانی مشخص شداز نورگل یشیلچای تا حامد همایون روی پرده سینمااز نورگل یشیلچای تا حامد همایون روی پرده سینمااکران فیلم آشغال های دوست داشتنی پس از شش سال انتظاراکران فیلم آشغال های دوست داشتنی پس از شش سال انتظاربرندگان سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شدبرندگان سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شدتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (241)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (241)اعلام نامزدهای جشنواره فیلم فجراعلام نامزدهای جشنواره فیلم فجراولین کنسرت سینمایی روی پرده میروداولین کنسرت سینمایی روی پرده میروداظهارنظر جنجالی ژولیت بینوش در جشنواره فیلم برلیناظهارنظر جنجالی ژولیت بینوش در جشنواره فیلم برلیندفاع بی‌ سابقه کیهان از فیلم قیصردفاع بی‌ سابقه کیهان از فیلم قیصرتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (240)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (240)فصل جدید برنامه دورهمی در عید نوروز با اجرای مهران مدیری پخش می‌شودفصل جدید برنامه دورهمی در عید نوروز با اجرای مهران مدیری پخش می‌شودازدواج الهام حمیدی | میکاپ زیبای الهام حمیدی برای مراسم عقدش + عکسازدواج الهام حمیدی | میکاپ زیبای الهام حمیدی برای مراسم عقدش + عکسپولاد کیمیایی از سینمای ایران خداحافظی کردپولاد کیمیایی از سینمای ایران خداحافظی کردبرنامه خندوانه برای همیشه به پایان خواهد رسیدبرنامه خندوانه برای همیشه به پایان خواهد رسیداعلام ۱۰ فیلم برتر آرای مردمی جشنواره فیلم فجراعلام ۱۰ فیلم برتر آرای مردمی جشنواره فیلم فجرترسناک ترین و بی رحم ترین خاندان‌های داستان سریال «بازی تاج و تخت» کدامند؟ترسناک ترین و بی رحم ترین خاندان‌های داستان سریال «بازی تاج و تخت» کدامند؟تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (239)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (239)فاطمه معتمد آریا: دلم می‌خواست زمانی که اجازه کار نداشتم برایم بزرگداشت می‌گرفتندفاطمه معتمد آریا: دلم می‌خواست زمانی که اجازه کار نداشتم برایم بزرگداشت می‌گرفتندبالاخره زمان پخش سریال «تاریکی شب، روشنایی روز» مشخص شدبالاخره زمان پخش سریال «تاریکی شب، روشنایی روز» مشخص شدعلت به هم خوردن مراسم عقد پرستو صالحی!علت به هم خوردن مراسم عقد پرستو صالحی!ازدواج امیرحسین صدیق و باران خوش اندام + عکسازدواج امیرحسین صدیق و باران خوش اندام + عکسسریال رزیدنت اویل احتمالا توسط نتفلیکس در حال ساخت استسریال رزیدنت اویل احتمالا توسط نتفلیکس در حال ساخت استبا گران ترین طلاق ها در میان سلبریتی های دنیا آشنا شویدبا گران ترین طلاق ها در میان سلبریتی های دنیا آشنا شویدماه چهره خلیلی با لباس تیم ملی + عکسماه چهره خلیلی با لباس تیم ملی + عکساولین هنرمند زن عرب که نامزد اسکار شد + عکساولین هنرمند زن عرب که نامزد اسکار شد + عکس
حمید سعیدی، نوازنده ایرانی در میان برندگان جوایز موسیقی گرمیحمید سعیدی، نوازنده ایرانی در میان برندگان جوایز موسیقی گرمیمهدی یراحی هم ممنوع الفعالیت شد +عکسمهدی یراحی هم ممنوع الفعالیت شد +عکسعکس های جدید نگین پارسا نوازنده + ماجرای تک خوانی در کنسرت حمید عسگریعکس های جدید نگین پارسا نوازنده + ماجرای تک خوانی در کنسرت حمید عسگریحمید عسکری ممنوع‌ الکار شدحمید عسکری ممنوع‌ الکار شددردسرهای رضا ضراب برای همسرش ابرو گوندش خواننده ترک!!دردسرهای رضا ضراب برای همسرش ابرو گوندش خواننده ترک!!ارکستر آیسو به جشنواره موسیقی فجر می‌آیدارکستر آیسو به جشنواره موسیقی فجر می‌آیدپیش بینی بازی ایران ژاپن از زبان اهالی هنرپیش بینی بازی ایران ژاپن از زبان اهالی هنرحفظ کپی رایت هدف اصلی خانه موسیقیحفظ کپی رایت هدف اصلی خانه موسیقیسوتی عجیب کنسرت مسعود صابری مهمان خندوانه + عذرخواهی رامبد جوانسوتی عجیب کنسرت مسعود صابری مهمان خندوانه + عذرخواهی رامبد جوانآلبوم جدید محسن چاوشی به نام قماربازآلبوم جدید محسن چاوشی به نام قماربازو حالا زوج آنجلینا جولی - دیوید بکام!و حالا زوج آنجلینا جولی - دیوید بکام!کنسرت حمید حامی در تهران برگزار میشودکنسرت حمید حامی در تهران برگزار میشودکنسرت علی زندوکیلی در مشهد لغو شدکنسرت علی زندوکیلی در مشهد لغو شدکنسرتی برای بهنام تمدید شدکنسرتی برای بهنام تمدید شداجرای مشترک برادران خسروی و شهاب رمضان برای بهنام صفویاجرای مشترک برادران خسروی و شهاب رمضان برای بهنام صفویبیوگرافی رها اعتمادی + ماجرای ازدواج با گوگوشبیوگرافی رها اعتمادی + ماجرای ازدواج با گوگوشعلی قمصری ممنوع الکار شدعلی قمصری ممنوع الکار شدگروه موسیقی تکسیم ترکیه وارد تهران شدگروه موسیقی تکسیم ترکیه وارد تهران شدمحمدرضا شجریان فراتر از موسیقیمحمدرضا شجریان فراتر از موسیقیشکایت شهیار قنبری از اشکان خطیبیشکایت شهیار قنبری از اشکان خطیبیجزییاتی تازه از وضعیت بهنام صفوی در بیمارستانجزییاتی تازه از وضعیت بهنام صفوی در بیمارستانمهدی یراحی: تصمیم وزارت ارشاد را می‌پذیرممهدی یراحی: تصمیم وزارت ارشاد را می‌پذیرمماجرای راه ندادن شفیعی کدکنی به دانشگاه چه بود؟ماجرای راه ندادن شفیعی کدکنی به دانشگاه چه بود؟مهدی یراحی ممنوع الکار شدمهدی یراحی ممنوع الکار شدحال و روز سلنا گومز پس از ترک مرکز درمانی بخاطر افسردگی! + عکسحال و روز سلنا گومز پس از ترک مرکز درمانی بخاطر افسردگی! + عکس
ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانی