Wednesday, 19 December 2018|چهارشنبه، 28 آذر، 1397|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 42 نفر

مروری بر گذشته

جذاب ترین و زیباترین زنان سیاستمدار جهان
جذاب ترین و زیباترین زنان سیاستمدار جهان
عناوین روزنامه های ورزشی پنجشنبه 22 آذر 1397
عناوین روزنامه های ورزشی پنجشنبه 22 آذر 1397
خشکی پوست را با روش‌های خانگی درمان کنید
خشکی پوست را با روش‌های خانگی درمان کنید
فال امروز شنبه 24 آذر 1397
فال امروز شنبه 24 آذر 1397
قیمت سکه ۸۰ هزار تومان ریخت/ ریزش قیمت ادامه دارد
قیمت سکه ۸۰ هزار تومان ریخت/ ریزش قیمت ادامه دارد
نکات ست کردن اکسسوری ها با پیراهن مرجانی
نکات ست کردن اکسسوری ها با پیراهن مرجانی
علت خارش و خشکی نوک سینه + روش درمان
علت خارش و خشکی نوک سینه + روش درمان
چه رازی در پس پرده مثلث برمودا وجود دارد؟
چه رازی در پس پرده مثلث برمودا وجود دارد؟
قیمت خودروهای داخلی بر اساس 5 درصد کمتر از حاشیه بازار
قیمت خودروهای داخلی بر اساس 5 درصد کمتر از حاشیه بازار
آقایان ضرغامی و احمدی نژاد! یک بار مناظرات 88 را با هم ببینید
آقایان ضرغامی و احمدی نژاد! یک بار مناظرات 88 را با هم ببینید
دلار ثابت ماند، یورو گران شد
دلار ثابت ماند، یورو گران شد
هواوی نوا 4 معرفی شد؛ نمایشگر با رزونه دوربین سلفی و دوربین ۴۸ مگاپیکسلی سونی
هواوی نوا 4 معرفی شد؛ نمایشگر با رزونه دوربین سلفی و دوربین ۴۸ مگاپیکسلی سونی
پرسپولیس – پارس؛ بازی خداحافظی بیرانوند؟
پرسپولیس – پارس؛ بازی خداحافظی بیرانوند؟
روش های طبیعی و مؤثر برای درمان شکنندگی ناخن ها
روش های طبیعی و مؤثر برای درمان شکنندگی ناخن ها
تشنج حسین محب اهری، بازیگر پیشکسوت سر صحنه فیلمبرداری
تشنج حسین محب اهری، بازیگر پیشکسوت سر صحنه فیلمبرداری
دوگانگی شخصیت یا اختلال هویت گسستی چیست؟
دوگانگی شخصیت یا اختلال هویت گسستی چیست؟
عناوین روزنامه های چهارشنبه 21 آذر 1397
عناوین روزنامه های چهارشنبه 21 آذر 1397
انواع کمر درد در جوانان ایرانی!
انواع کمر درد در جوانان ایرانی!
چطور از جوش دردناک توی گوش خلاص شویم؟
چطور از جوش دردناک توی گوش خلاص شویم؟
تست بارداری با شکر و تفسیر نتایج
تست بارداری با شکر و تفسیر نتایج

تماشای فیلم‌‌های ترسناک چه مزایایی دارد؟

تاریخ انتشار: يکشنبه، 27 آبان، 1397 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

دانشمندان می‌‌گویند که دیدن فیلم‌‌هایی در ژانر وحشت، می‌تواند تجربه‌‌ای مهیج همراه با مزایایی فراوان باشد.

برخی پاییز را فصل فیلم‌های ترسناک می‌دانند؛ چون تا زمان فرارسیدن هالووین، جدیدترین آثار ژانر وحشت، یکی پس از دیگری در سینماها اکران می‌شوند. این دوران، برای آن دسته از افرادی که عاشق فیلم‌های ترسناک هستند، یک فرصت خوب است؛ برای دسته‌‌ی دیگر هم، احتمالاً سوهانی برای روح!

واقعاً چه چیزی باعث می‌شود برخی از ما، به دنبال ترس و وحشت باشیم؟ علاقه به ترسیدن، یک سلیقه‌‌ی ذهنی است یا عوامل زیست‌‌شناسی هم در آن نقش دارد؟

واقعیت این است که تمایل به فیلم‌‌های ترسناک یک جنبه‌‌ی بیوشیمیایی دارد و به‌‌طور متناقضی به همان اندازه که این فیلم‌‌ها ترسناک هستند، می‌‌توانند مفید هم باشند؛ لااقل برای آن دسته از افراد که به دنبال چنین تجربه‌‌هایی هستند. پژوهش‌‌ها نشان داده‌اند که قرار گرفتن در معرض چیزی که ما را می‌ترساند، می‌تواند یک عامل متعادل‌‌کننده برای تنش‌های زندگی باشد. هم چنین ممکن است به‌‌عنوان روشی موثر برای کاهش اضطراب و حتی افزایش انعطاف‌‌پذیری ما تلقی شود.

برخی نظریه‌ها، علت این امر را توضیح می‌دهند. یکی از این نظریه‌‌ها، «نظریه‌ی محیط کنترل‌شده» است که می‌گوید وقتی فیلم‌های ترسناک را تماشا می‌کنیم، ما به‌‌طور عمدی واکنش جنگ یا گریز را در محیطی که متغیرهای آن تحت کنترل خودمان است، آغاز می‌کنیم. این نظریه تا حدودی به «درمان از راه مواجهه» شباهت دارد که گاهی اوقات برای درمان هراس‌ها به‌کار می‌رود. هر چه بیشتر ما اضطراب را به­‌روش کنترل‌شده تجربه کنیم، به‌میزان بیشتری قادر به مقابله با واکنش‌های اضطرابی خود در جهان واقعی خواهیم بود.

یک احتمال دیگر این است که فیلم‌های ترسناک «استرس خوب» را در فرد پرورش می‌دهند. اگرچه استرس، مشکلات زیادی را در زندگی ما به همراه می‌‌آورد؛ پژوهش‌‌ها نشان داده است که کشمکش‌های قابل مدیریت ناشی از استرس، مزایایی به همراه دارند؛ مانند ایجاد یک واکنش ایمنی که سیستم ایمنی را در برابر تهدیدات بزرگ‌تر تقویت می‌کند. به‌عبارت دیگر، تماشای فیلم‌های ترسناک مثل تزریق مقدار کمی استرس به خودمان است که درنتیجه‌‌ی آن، انعطاف‌پذیری ما تقویت می‌‌شود. در واقع، پیش‌تر در یک مطالعه‌‌ی کوچک، اثرات تماشای فیلم‌های ترسناک روی سیستم ایمنی مورد بررسی قرار گرفته و ارتباطی معنی‌دار بین آن‌هاکشف شده است.

با این حال، یک احتمال دیگر این است که محتوای خاص یک فیلم ترسناک از اهمیت زیادی برخوردار نیست؛ بلکه مهم آن خاطراتی است که با نگاه کردن به آن فیلم‌‌ها در فرد تداعی می‌‌شود. بسیاری از ما هنوز به خاطر داریم اولین باری که فیلم‌‌هایی نظیر جن‌‌گیر، هالووین یا نظایر آن را دیده‌‌ایم، چند سال داشته‌‌ایم، کجا بوده‌‌ایم و حتی با چه کسی آن را تماشا کرده‌‌ایم و حالا در یادآوری این که چطور با ترس خود مواجه شدیم، به‌‌نوعی احساس راحتی می‌‌کنیم. از آنجا که این‌‌گونه تجربیات با وحشت نمادین در ما این تمایل را به‌‌وجود می‌‌آورد که در طول زمان با دوستان خود، بیشتر درمورد آن صحبت کنیم؛ پس این نوع تجربیات، مزایای پیوند اجتماعی را در بر خواهد داشت که خود در تعدیل اضطراب، اثربخش است.

فیلم ترسناک / horror movies

درمورد اثرات کوتاه‌‌مدت، شواهد نشان می‌دهند که تماشای فیلم‌های ترسناک، حال ما را بهتر می‌‌کند (لااقل برای آن گروه از ما که به دنبال چنین تجربه‌‌هایی هستند). این نظریه به‌طور برجسته‌ای در کتابی با عنوان «جیغ: سرگذشت ارعاب در علم ترس»، نوشته‌‌شده توسط پژوهشگر ترس، مرگی کر تشریح شده است. وی حتی یک سخنرانی TED را با این موضوع ایراد کرده است. خلاصه‌‌ی این نظریه این است که تماشای فیلم‌های ترسناک به‌‌طور موقت سیستم عصبی را از معجونی از انتقال‌دهنده‌های عصبی و هورمون‌ها، از دوپامین گرفته تا آدرنالین سرشار می‌‌کند و حس شادی ملایم و روحیه‌بخشی به ارمغان می‌آورد. این اثرات دست‌‌کمی از آنچه که شما در ترن‌‌های هوایی تجربه می‌‌کنید، ندارد.

تماشای فیلم‌های ترسناک می‌تواند راهی برای مقابله با اضطراب و افزایش انعطاف‌پذیری فرد باشد

کر می‌گوید که بخش دیگری از این واکنش، از حس موفقیتی ناشی می‌‌شود که پس از تحمل کردن بدترین ترس‌‌های دنیای فیلم‌‌سازی، در ما ایجاد می‌‌شود. مانند احساس موفقیت در هر هدف دیگر، با اتمام رساندن فیلم نیز، احساس رضایت خوبی در ما شکل خواهد گرفت.

با این حال، به نظر می‌رسد تمام این مزایا، زمانی تحقق خواهد یافت که خود به استقبال از چنین تجربه‌‌ای برویم. در غیر این صورت، ممکن است نتایج معکوسی به بار آید؛ کما اینکه برای برخی افراد، این تجربه تنها به افزایش لحظه‌‌ای اضطراب محدود نمی‌‌شود و منجر به رسوب این اضطراب در روان فرد شود؛ تجربه‌‌ای که به‌‌هیچ‌‌وجه، کمکی به فرد نخواهد کرد.

پس اگر واقعاً به دنبال فیلم‌های ترسناک هستید، می‌توانید از همه‌‌ی این مزایایی که گفته شد، بهره‌‌مند شوید و اگر هم تمایلی به این فیلم‌‌ها ندارید، باز هم جای نگرانی نیست؛ مجبور به دیدن آنها نیستید، به‌‌زودی فصل وحشت در سینما به پایان می‌‌رسد و باز هم می‌‌توانید از دیگر فیلم‌‌ها در ژانر مورد علاقه‌‌ی خود لذت ببرید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

فیلمنامه فیلم خوب بد جلف ۲ مجوز گرفتفیلمنامه فیلم خوب بد جلف ۲ مجوز گرفتکدام بازیگران ایرانی لژیونر شدند؟کدام بازیگران ایرانی لژیونر شدند؟اعلام زمان انتشار اولین سریال ژانر وحشت احضار در شبکه نمایش خانگیاعلام زمان انتشار اولین سریال ژانر وحشت احضار در شبکه نمایش خانگیتشنج حسین محب اهری، بازیگر پیشکسوت سر صحنه فیلمبرداریتشنج حسین محب اهری، بازیگر پیشکسوت سر صحنه فیلمبرداریتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (232)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (232)ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه یا واقعیت؟ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه یا واقعیت؟پست جنجالی آناهیتا همتی + عکسپست جنجالی آناهیتا همتی + عکسدختر جکی چان با دوست دخترش ازدواج کرد + عکسدختر جکی چان با دوست دخترش ازدواج کرد + عکسسریال نوروزی شبکه یک مشخص شدسریال نوروزی شبکه یک مشخص شدچهره هایی که در دوران جوانی همسرشان را از دست دادندچهره هایی که در دوران جوانی همسرشان را از دست دادندتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (231)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (231)بیوگرافی مریم ماهور مجری حالا خورشید + عکسبیوگرافی مریم ماهور مجری حالا خورشید + عکسبیوگرافی باربد بابایی + عکسبیوگرافی باربد بابایی + عکسبیوگرافی مهدیه نساج بازیگر نقش مینو در سریال مینو + عکسبیوگرافی مهدیه نساج بازیگر نقش مینو در سریال مینو + عکسعروسی پریانکا چوپرا و نیک جوناس با مراسمی هندی + تصاویرعروسی پریانکا چوپرا و نیک جوناس با مراسمی هندی + تصاویربازیگرانی که به هر شکلی در آمده اندبازیگرانی که به هر شکلی در آمده اندحذف نقش ترنس سریال ممنوعه با بازی نیما شعبان نژادحذف نقش ترنس سریال ممنوعه با بازی نیما شعبان نژادسریال ترکی ماه کامل، خلاصه داستان + عکس و بیوگرافی بازیگرانسریال ترکی ماه کامل، خلاصه داستان + عکس و بیوگرافی بازیگرانانتشار حقایقی تلخ و شرم‌آور درباره زندگی جکی چانانتشار حقایقی تلخ و شرم‌آور درباره زندگی جکی چانتازه‌ترین عکسِ رامبد جوان در کنار نگار جواهریانتازه‌ترین عکسِ رامبد جوان در کنار نگار جواهریانمحجبه شدن غمزه اوزچلیک بازیگر ترکیه ای معروف + عکسمحجبه شدن غمزه اوزچلیک بازیگر ترکیه ای معروف + عکسبیوگرافی میلاد میرزایی بازیگر نقش رشید در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی میلاد میرزایی بازیگر نقش رشید در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی نیکی نصیریان بازیگر نقش آهو در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی نیکی نصیریان بازیگر نقش آهو در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی پاوان افسر بازیگر نقش پروین در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی پاوان افسر بازیگر نقش پروین در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی اندیشه فولادوند بازیگر نقش طلا در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی اندیشه فولادوند بازیگر نقش طلا در سریال بانوی عمارت + عکس
مجید خراط‌ها به یک بیماری نادر مبتلا شده استمجید خراط‌ها به یک بیماری نادر مبتلا شده استویکتوریا بکام کانال یوتیوب خود را راه اندازی می کندویکتوریا بکام کانال یوتیوب خود را راه اندازی می کندازدواج ملکه زیبایی روسی با پادشاه مسلمانازدواج ملکه زیبایی روسی با پادشاه مسلمانآشتی مراد  بز و همسرش آصلی انورآشتی مراد بز و همسرش آصلی انورانتقادات کاربران شبکه های اجتماعی به انتشار عکس اوزجان دنیز و فحریه اوجنانتقادات کاربران شبکه های اجتماعی به انتشار عکس اوزجان دنیز و فحریه اوجنافراد مشهوری که معلم بودن، قسمت دومافراد مشهوری که معلم بودن، قسمت دومافراد مشهوری که معلم بودند، بخش اولافراد مشهوری که معلم بودند، بخش اولبیوگرافی فاطمه دانش پژوه همسر احمد خمینی + عکسبیوگرافی فاطمه دانش پژوه همسر احمد خمینی + عکسصحبت های مونیکا بلوچی درباره زندگی شخص اشصحبت های مونیکا بلوچی درباره زندگی شخص اشبرخی از هنرمندان ترک که بر اثر ایست قلبی در گذشته اندبرخی از هنرمندان ترک که بر اثر ایست قلبی در گذشته اندازدواج مسعود اوزیل و امینه گولش در سه کشور مختلفازدواج مسعود اوزیل و امینه گولش در سه کشور مختلفکنسرت حامد همایون در تهران برگزار میشودکنسرت حامد همایون در تهران برگزار میشودبیوگرافی بیژن کامکار + عکسبیوگرافی بیژن کامکار + عکسبیوگرافی پویا بیاتی + عکسبیوگرافی پویا بیاتی + عکسهومن شاهی، رپر معروف بازیگر شدهومن شاهی، رپر معروف بازیگر شدبیوگرافی کیهان کلهر + عکسبیوگرافی کیهان کلهر + عکسگفتگوی تلویزیونی با گولبن ارگنگفتگوی تلویزیونی با گولبن ارگنعباس عبدی، نویسنده‌ سرشناس کودک و نوجوان درگذشتعباس عبدی، نویسنده‌ سرشناس کودک و نوجوان درگذشتبیوگرافی ایرج بسطامی + عکسبیوگرافی ایرج بسطامی + عکسسورپرایز الیاس یالچینتاش برای هواداران تیم تراکتورسازی تبریز!سورپرایز الیاس یالچینتاش برای هواداران تیم تراکتورسازی تبریز!برگزاری کنسرت فدریکو آلبانیز در ایرانبرگزاری کنسرت فدریکو آلبانیز در ایرانبیوگرافی فرزاد فرخ + عکسبیوگرافی فرزاد فرخ + عکسحمید هیراد باز هم حاشیه ساز شدحمید هیراد باز هم حاشیه ساز شدشیر خوردن از پستان گاو؛ هایدی کلوم از پستان گاو شیر می خوردشیر خوردن از پستان گاو؛ هایدی کلوم از پستان گاو شیر می خوردبیوگرافی عماد طالبزاده + عکسبیوگرافی عماد طالبزاده + عکس
ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی و عکس های امیر عابدزادهبیوگرافی و عکس های امیر عابدزادهمهسا قربانی؛ داور زن ایرانی که بازی مرد‌ها را سوت زدمهسا قربانی؛ داور زن ایرانی که بازی مرد‌ها را سوت زدرونمایی کریس رونالدو از اتومبیل لوکس خود در ایتالیا + عکسرونمایی کریس رونالدو از اتومبیل لوکس خود در ایتالیا + عکسبیوگرافی امیر علی اکبری، ستاره ایرانی MMAبیوگرافی امیر علی اکبری، ستاره ایرانی MMAازدواج مجید قندی و پریسا براتچی در بازی های آسیایی جاکارتا + عکسازدواج مجید قندی و پریسا براتچی در بازی های آسیایی جاکارتا + عکس