Monday, 17 December 2018|دوشنبه، 26 آذر، 1397|يا قاضي الحاجات|افراد آنلاین: 36 نفر

مروری بر گذشته

آنتی بیوتیک در بارداری و تاثیر آن بر جنین

تاریخ انتشار: شنبه، 26 آبان، 1397 زناشویی ، بارداری و زایمان
+ A -

آنتی بیوتیک‌ها دارو‌های ضروری برای درمان عفونت‌های قارچی، ویروسی و باکتریایی هستند. برخی از آن‌ها در برای درمان یک یا چند عفونت کاربرد دارند (مانند پنی سیلین)؛ در حالی که برخی دیگر طیف گسترده‌ای از بیماری‌های باکتریایی را درمان می‌کنند (مانند تتراسایکلین یا آمپی سیلین).

دلیل مصرف آنتی بیوتیک در بارداری

بارداری دورانی ویژه برای زن است، زیرا بدن او دستخوش تغییرات بسیاری می‌شود. در این دوران بدن نسبت به عفونت‌ها آسیب پذیرتر است و نیاز به درمان عفونت‌ها با آنتی بیوتیک دارد، زیرا عدم درمان به موقع، جنین را در معرض خطر قرار می‌دهد. باید در نظر داشته باشید که مزایای استفاده از آنتی بیوتیک‌ها در دوران بارداری در اغلب اوقات بیشتر از مضرات آن است، بنابراین حتی در سه ماهه سوم بارداری نیز می‌توان برای مدت زمان کوتاهی آن را تجویز کرد. البته استفاده از آنتی بیوتیک‌ها، نباید به صورت خود سرانه باشد و حتما باید با تجویز پزشک صورت گیرد.

ایمنی مصرف آنتی بیوتیک در بارداری

مصرف برخی آنتی بیوتیک‌ها در دوران بارداری، سلامت مادر و جنین را به خطر می‌اندازد و استفاده از آن‌ها در این دوران توصیه نمی‌شود. پزشک با توجه به شدت و میزان عفونت، مناسب‌ترین نوع آنتی بیوتیک را برای شما تجویز می‌کند.

بایستی در نظر داشته باشید که عدم درمان بیماری و عفونت در دوران بارداری، ضرر بیشتری متوجه مادر و جنین می‌کند. علاوه بر این، عوارض جانبی هر دارو به میزان مصرف دارو، مدت زمان مصرف آن و مرحله بارداری بستگی دارد.

رده بندی ایمنی آنتی بیوتیک‌ها در بارداری

آنتی بیوتیک‌ها دارو‌هایی ضروری هستند و برای سال‌ها در دوران بارداری مورد استفاده قرار گرفته‌اند. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برخی از آنتی بیوتیک‌ها را در دسته‌های A، B، C، D و X، بر اساس ایمنی آن در دوران بارداری، قرار داده است. دارو‌های دسته A و B برای استفاده زنان باردار ایمن در نظر گرفته می‌شوند. در سال ۲۰۱۱، کنگره پزشکان متخصص زنان و زایمان امریکا (ACOG) ایمنی آنتی بیوتیک‌هایی که معمولا در دوران بارداری تجویز می‌شوند را تایید کرد. این تاییدیه بر اساس اطلاعات زیر صورت گرفت.

 • پژوهش‌های انجام شده بر روی حیوانات آزمایشگاهی

 • بررسی و مطالعه بر روی زنان بارداری که از آنتی بیوتیک‌ها استفاده کرده‌‌اند و عدم بروز نقص بر روی جنین

 • استفاده چندین ساله از آنتی بیوتیک‌ها در بارداری

فهرست آنتی بیوتیک‌های ایمن در حین بارداری

در دوران بارداری، آنتی بیوتیک‌ها تنها بایستی توسط پزشک تجویز شوند و پزشک به شما اطمینان دهد که مصرف آن در دوران بارداری ایمن است.
طبق اعلام ACOG، آنتی بیوتیک‌های ایمن در دوران بارداری شامل موارد زیر می‌شوند:

 • پنی سیلین

 • آموکسی سیلین

 • اکساسیلین

 • آمپی سیلین

 • کافلکس

 • آنسف

 • روتسفین

 • جنتامایسین

 • نومیسین

 • نیتروفورانتئین

 • کلیندامایسین

 • سفالکسین

آنتی بیوتیک‌های ناایمن در دوران بارداری 

با اینکه آنتی بیوتیک‌ها از دارو‌های ضروری برای درمان بیماری‌ها هستند، اما بایستی به عوارض جانبی آن‌ها آگاهی داشته باشید. مصرف برخی آنتی بیوتیک‌ها در سه ماهه اول و سوم بارداری توصیه نمی‌شود و از برخی دیگر در تمام دوران بارداری بایستی اجتناب کرد.
آنتی بیوتیک‌های زیر در رده D طبقه بندی می‌شوند که مصرف آن‌ها در دوران بارداری توصیه نمی‌شود:

 • استروتومایسین و کانامایسین موجب آسیب به عصب شنوایی می‌شود که منجر به کاهش شنوایی در نوزادان می‌شود.

 • تتراسیکلین، مینوسیکلین، داکسی سایکلین و اکسید تتراسایکلین باعث تغییر رنگ دندان‌های نوزاد می‌شود.

 • سولفونامید باعث اختلال در متابولیسم صفراوی و کبد جنین می‌شود و همچنین ممکن است باعث ایجاد زردی در نوزاد شود.

 • Macrobid و Macrodantin بر گلبول‌های قرمز جنین تاثیر می‌گذارد.

عفونت‌های رایج در دوران بارداری

شایعترین عفونت‌هایی که در دوران بارداری رخ می‌دهند و نیازمند درمان با آنتی بیوتیک هستند، به شرح زیر است:

 • عفونت واژن - مترونیدازول برای درمان عفونت‌های واژن مانند واژینوز باکتریایی و تریکومونایز استفاده می‌شود. پیش از این اعتقاد بر این بود که این دارو  نقایص مادرزادی در جنین ایجاد می‌کند، اما پس از مدتی ایمن اعلام شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله درمان عفونت واژن - علت، علائم و راه‌های پیشگیری از عفونت واژن را مطالعه کنید.

 • عفونت مجاری ادراری - این یک بیماری شایع در زنان باردار است. آنتی بیوتیک‌های رایج برای درمان عفونت ادراری در دوران بارداری عبارتند از:

  • نیتروفورانتوئین (همچنین به نام‌های ماکروبید / مکروانتین شناخته می‌شود) – مصرف آن تا پیش از هفته ۳۶ بارداری توصیه می‌شود و پس از آن ممکن است بر روی گلبول‌های قرمز جنین تاثیر منفی بگذارد.

  • Trimethoprim (همچنین به نام Bactrim / Septa شناخته می‌شود) – این دارو اغلب در جذب اسید فولیک تداخل ایجاد می‌کند و ممکن است باعث ایجاد نقص لوله عصبی در جنین شود. توصیه می‌شود که روزانه یک قرص مولتی ویتامین و یک مکمل اسید فولیک، برای جبران تاثیر دارو، مصرف شود.

هشدار‌های مصرف آنتی بیوتیک در بارداری

پزشکان توصیه می‌کنند زنان باردار هنگام مصرف یک آنتی بیوتیک دستورالعمل‌های خاصی را دنبال کنند. اقدامات احتیاطی زیر برای اطمینان از سلامت مادر و کودک در حین مصرف آنتی بیوتیک در بارداری توصیه می‌شود:

 • تنها در صورتی از آنتی بیوتیک استفاده کنید، که هیچ گونه داروی جایگزینی وجود ندارد.

 • سعی کنید از یک دارو برای درمان استفاده کنید، به جای مصرف چندین داروی همزمان.

 • عفونت ویروسی را با آنتی بیوتیک‌ها درمان نکنید.

 • در سه ماهه اول بارداری از مصرف آنتی بیوتیک‌ها اجتناب کنید.

 • با کمترین دوز موثر دارو، درمان را آغاز کنید.

 • تحت نظر پزشک آنتی بیوتیک را مصرف کنید.

 • از مصرف دارو‌های بدون نسخه در طول درمان با آنتی بیوتیک اجتناب کنید.

 • دارو‌های ایمن‌تر را انتخاب کنید (ترجیحا گروه A)

سخن آخر

در دوران بارداری از خود درمانی اجتناب کنید. در صورت بروز بیماری حتما به پزشک مراجعه کنید و تنها از دارو‌های تجویز شده با دوز مشخص استفاده کنید. بدین ترتیب سلامت شما و جنین تضمین می‌شود.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

اعلام زمان انتشار اولین سریال ژانر وحشت احضار در شبکه نمایش خانگیاعلام زمان انتشار اولین سریال ژانر وحشت احضار در شبکه نمایش خانگیتشنج حسین محب اهری، بازیگر پیشکسوت سر صحنه فیلمبرداریتشنج حسین محب اهری، بازیگر پیشکسوت سر صحنه فیلمبرداریتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (232)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (232)ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه یا واقعیت؟ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه یا واقعیت؟پست جنجالی آناهیتا همتی + عکسپست جنجالی آناهیتا همتی + عکسدختر جکی چان با دوست دخترش ازدواج کرد + عکسدختر جکی چان با دوست دخترش ازدواج کرد + عکسسریال نوروزی شبکه یک مشخص شدسریال نوروزی شبکه یک مشخص شدچهره هایی که در دوران جوانی همسرشان را از دست دادندچهره هایی که در دوران جوانی همسرشان را از دست دادندتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (231)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (231)بیوگرافی مریم ماهور مجری حالا خورشید + عکسبیوگرافی مریم ماهور مجری حالا خورشید + عکسبیوگرافی باربد بابایی + عکسبیوگرافی باربد بابایی + عکسبیوگرافی مهدیه نساج بازیگر نقش مینو در سریال مینو + عکسبیوگرافی مهدیه نساج بازیگر نقش مینو در سریال مینو + عکسعروسی پریانکا چوپرا و نیک جوناس با مراسمی هندی + تصاویرعروسی پریانکا چوپرا و نیک جوناس با مراسمی هندی + تصاویربازیگرانی که به هر شکلی در آمده اندبازیگرانی که به هر شکلی در آمده اندحذف نقش ترنس سریال ممنوعه با بازی نیما شعبان نژادحذف نقش ترنس سریال ممنوعه با بازی نیما شعبان نژادسریال ترکی ماه کامل، خلاصه داستان + عکس و بیوگرافی بازیگرانسریال ترکی ماه کامل، خلاصه داستان + عکس و بیوگرافی بازیگرانانتشار حقایقی تلخ و شرم‌آور درباره زندگی جکی چانانتشار حقایقی تلخ و شرم‌آور درباره زندگی جکی چانتازه‌ترین عکسِ رامبد جوان در کنار نگار جواهریانتازه‌ترین عکسِ رامبد جوان در کنار نگار جواهریانمحجبه شدن غمزه اوزچلیک بازیگر ترکیه ای معروف + عکسمحجبه شدن غمزه اوزچلیک بازیگر ترکیه ای معروف + عکسبیوگرافی میلاد میرزایی بازیگر نقش رشید در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی میلاد میرزایی بازیگر نقش رشید در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی نیکی نصیریان بازیگر نقش آهو در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی نیکی نصیریان بازیگر نقش آهو در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی پاوان افسر بازیگر نقش پروین در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی پاوان افسر بازیگر نقش پروین در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی اندیشه فولادوند بازیگر نقش طلا در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی اندیشه فولادوند بازیگر نقش طلا در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی مینا وحید بازیگر نقش جواهر در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی مینا وحید بازیگر نقش جواهر در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی حسام منظور بازیگر نقش شازده ارسلان در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی حسام منظور بازیگر نقش شازده ارسلان در سریال بانوی عمارت + عکس
ویکتوریا بکام کانال یوتیوب خود را راه اندازی می کندویکتوریا بکام کانال یوتیوب خود را راه اندازی می کندازدواج ملکه زیبایی روسی با پادشاه مسلمانازدواج ملکه زیبایی روسی با پادشاه مسلمانآشتی مراد بز و همسرش آصلی انورآشتی مراد بز و همسرش آصلی انورانتقادات کاربران شبکه های اجتماعی به انتشار عکس اوزجان دنیز و فحریه اوجنانتقادات کاربران شبکه های اجتماعی به انتشار عکس اوزجان دنیز و فحریه اوجنافراد مشهوری که معلم بودن، قسمت دومافراد مشهوری که معلم بودن، قسمت دومافراد مشهوری که معلم بودند، بخش اولافراد مشهوری که معلم بودند، بخش اولبیوگرافی فاطمه دانش پژوه همسر احمد خمینی + عکسبیوگرافی فاطمه دانش پژوه همسر احمد خمینی + عکسصحبت های مونیکا بلوچی درباره زندگی شخص اشصحبت های مونیکا بلوچی درباره زندگی شخص اشبرخی از هنرمندان ترک که بر اثر ایست قلبی در گذشته اندبرخی از هنرمندان ترک که بر اثر ایست قلبی در گذشته اندازدواج مسعود اوزیل و امینه گولش در سه کشور مختلفازدواج مسعود اوزیل و امینه گولش در سه کشور مختلفکنسرت حامد همایون در تهران برگزار میشودکنسرت حامد همایون در تهران برگزار میشودبیوگرافی بیژن کامکار + عکسبیوگرافی بیژن کامکار + عکسبیوگرافی پویا بیاتی + عکسبیوگرافی پویا بیاتی + عکسهومن شاهی، رپر معروف بازیگر شدهومن شاهی، رپر معروف بازیگر شدبیوگرافی کیهان کلهر + عکسبیوگرافی کیهان کلهر + عکسگفتگوی تلویزیونی با گولبن ارگنگفتگوی تلویزیونی با گولبن ارگنعباس عبدی، نویسنده‌ سرشناس کودک و نوجوان درگذشتعباس عبدی، نویسنده‌ سرشناس کودک و نوجوان درگذشتبیوگرافی ایرج بسطامی + عکسبیوگرافی ایرج بسطامی + عکسسورپرایز الیاس یالچینتاش برای هواداران تیم تراکتورسازی تبریز!سورپرایز الیاس یالچینتاش برای هواداران تیم تراکتورسازی تبریز!برگزاری کنسرت فدریکو آلبانیز در ایرانبرگزاری کنسرت فدریکو آلبانیز در ایرانبیوگرافی فرزاد فرخ + عکسبیوگرافی فرزاد فرخ + عکسحمید هیراد باز هم حاشیه ساز شدحمید هیراد باز هم حاشیه ساز شدشیر خوردن از پستان گاو؛ هایدی کلوم از پستان گاو شیر می خوردشیر خوردن از پستان گاو؛ هایدی کلوم از پستان گاو شیر می خوردبیوگرافی عماد طالبزاده + عکسبیوگرافی عماد طالبزاده + عکسآلبوم آذربایجان از رحیم شهریاری منتشر میشودآلبوم آذربایجان از رحیم شهریاری منتشر میشود
ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی و عکس های امیر عابدزادهبیوگرافی و عکس های امیر عابدزادهمهسا قربانی؛ داور زن ایرانی که بازی مرد‌ها را سوت زدمهسا قربانی؛ داور زن ایرانی که بازی مرد‌ها را سوت زدرونمایی کریس رونالدو از اتومبیل لوکس خود در ایتالیا + عکسرونمایی کریس رونالدو از اتومبیل لوکس خود در ایتالیا + عکسبیوگرافی امیر علی اکبری، ستاره ایرانی MMAبیوگرافی امیر علی اکبری، ستاره ایرانی MMAازدواج مجید قندی و پریسا براتچی در بازی های آسیایی جاکارتا + عکسازدواج مجید قندی و پریسا براتچی در بازی های آسیایی جاکارتا + عکس