Wednesday, 19 December 2018|چهارشنبه، 28 آذر، 1397|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 32 نفر

پژوهش هایی جدید درمورد مزایای واقعی روغن ماهی و ویتامین D

تاریخ انتشار: جمعه، 25 آبان، 1397 سلامت ، تغذیه سالم
+ A -

پژوهشگران کشف تاثیر قابل توجه روغن ماهی روی کاهش بیماری‌های قلبی‌عروقی را تحولی بزرگ در پزشکی قلب دانستند.

دو مطالعه‌ی مهم که اخیرا منتشر شده‌اند، شواهدی را نشان می‌دهند که داروهای حاصل از روغن ماهی در حفاظت افراد در برابر حملات قلبی کشنده، سکته و دیگر فرم‌های بیماری‌های قلبی‌عروقی موثر هستند. در این پژوهش‌های بزرگ، فرمولاسیون و مقادیر مختلف داروهایی که از اسیدهای چرب امگا ۳ ساخته شده‌ بودند، روی دو گروه از افراد مورد بررسی قرار گرفت: گروهی از افراد که از بیماری‌های قلبی‌عروقی یا دیابت رنج می‌بردند و افرادی که نماینده‌ی عمومیت جامعه بودند و این مشکلات را نداشتند.

نتایج هر دو پژوهش نشان می‌داد افرادی که هر روز این داروها را مصرف می‌کردند، در مقایسه با افرادی که به آن‌ها یک شبه‌دارو (دارونما) داده می‌شد، وضعیت بهتری از لحاظ سلامت دستگاه گردش خون داشتند. در ارتباط با مصرف مکمل رایج ویتامین D، تاثیری روی بیماری قلبی مشاهده نشد؛ ولی ارتباطی بین کاهش مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان و مصرف این مکمل دیده شد. نتایج این پژوهش در نشست علمی انجمن قلب آمریکا در شیکاگو ارائه و در ژورنال New England Journal of Medicine منتشر شد.

در حدود ۴۳ میلیون نفر در آمریکا از استاتین‌ها برای کاهش کلسترول‌های بد (LDL) استفاده می‌کنند و این داروها روی کاهش خطر حمله قلبی و سکته تاثیر گذارند. اما هنوز هم بیماری قلبی، قاتل اصلی مردم آمریکا است. در این شرایط پژوهشگران به دنبال راه‌های غیر دارویی برای مبارزه با بیماری‌های قلبی‌عروقی هستند.

داروی واسپا یک نسخه‌ی خالص از اجزای روغن ماهی است که تری‌گلیسریدها، نوعی از چربی‌های مضر موجود در خون را مورد هدف قرار می‌دهد

در یکی از این مطالعات با عنوان مطالعه‌ی REDUCE-IT، نشان داده شد که احتمال بروز مشکلات قلبی‌عروقی جدی در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی که در حال مصرف استاتین‌ها هستند، اگر از داروی واسپا (Vascepa) نیز استفاده کنند، کمتر می‌شود. این دارو یک نسخه‌ی خالص از اجزای روغن ماهی است که تری‌گلیسریدها، نوع دیگری از چربی‌های موجود در خون را مورد هدف قرار می‌دهد. افزایش سطح تری‌گلیسریدها می‌تواند موجب سخت‌شدن یا ضخیم‌شدن دیواره‌ی سرخرگ‌ها شده و در نهایت منجر به بروز سکته و حمله قلبی شود. در این مطالعه افرادی که از این دارو استفاده می‌کردند با افرادی که به آن‌ها یک شبه‌دارو داده شده بود، مقایسه شدند؛ پژوهشی که بیش از ۸ هزار فرد در آن شرکت داشتند. دیپاک بات که هدایت این پژوهش را بر عهده داشته است، می‌گوید که این نتایج می‌تواند موجب ایجاد تغییری برجسته در زمینه‌ی بیماری‌های قلبی‌عروقی شود به‌همان صورت که با معرفی استاتین‌ها در بیش از سی سال پیش چنین تحولی ایجاد شد. بات گفت: من مدت زمان طولانی است که در حال انجام آزمایش‌های بالینی هستم؛ ولی تاکنون درگیر آزمایشی که تا این اندازه دارای پتانسیل بهبود زندگی شاید ده‌ها میلیون نفر باشد، نبوده‌ام.

در سال ۲۰۰۷، یک مطالعه‌ی بزرگ در ژاپن نشان داد که برخی از اجزای روغن ماهی مورد استفاده در مطالعه‌ی REDUCE-IT در محافظت در برابر مشکلات قلبی‌عروقی مفید هستند؛ اما آن پژوهش این ماده را با یک شبه‌دارو مقایسه نکرد و به‌علت وجود مقادیر زیادی ماهی در رژیم غذایی متداول ژاپنی‌ها، نتیجه‌گیری از آن دچار مقداری پیچیدگی شد.

در افرادی که ماهی کمی مصرف می‌کنند، مکمل روغن ماهی موجب سلامت قلب می‌شود

در پژوهش دیگر مرتبط با روغن ماهی که اخیرا با عنوان VITAL منتشر شد، روی تاثیر فرمولاسیون‌های مختلف اسیدهای چرب امگا ۳ در دارویی به نام لوازا (Lovaza) مطالعه شده بود. پژوهشگران حدود ۲۶ هزار فرد را طی دوره‌ای پنج‌ساله مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد احتمال بروز حمله قلبی و مشکلات قلبی دیگر در افرادی که این دارو را مصرف می‌کردند، نسبت به بقیه افراد، کمتر بود. این تاثیر حتی در میان افراد آفریقایی-آمریکایی نیز برجسته بود؛ اما پژوهشگر ارشد مطالعه معتقد است برای تایید این نتایج به انجام پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

میزان حملات قلبی در افرادی که کمتر از ۱/۵ وعده ماهی در هفته مصرف می‌کردند، وقتی که از داروی امگا ۳ استفاده ‌کردند، کمتر شد. در این پژوهش کاهشی در میزان سکته مشاهده نشد. جوآن مانسون که هدایت این پژوهش را بر عهده داشته است، می‌گوید که این نتایج تاییدکننده‌ی مزایای امگا ۳ در زمینه‌ی سلامت قلب است. مانسون این نتایج را سیگنال‌های امیدوارکننده درمورد مصرف روغن ماهی خواند؛ ولی او گفت نتایج به حدی قانع کننده نیستند که به مردم توصیه‌ی قطعی درزمینه‌ی مصرف دارو یا مکمل روغن ماهی شود. با این حال داروهای یادشده به‌اندازه‌ی کافی ایمن هستند تا افرادی که در حال مصرف روغن ماهی بوده‌اند، دلیلی برای قطع مصرف آن نداشته باشند. به افرادی که در این مطالعه شرکت داشتند، روزانه مقدار ۸۴۰ میلی‌گرم از اسیدهای چرب کلیدی موجود در روغن ماهی داده شد؛ چیزی کمتر از مقداری که در یک وعده‌ی معمول سالمون وجود دارد. مانسون گفت: ما این کار را با آغاز گنجاندن ماهی بیشتر در رژیم غذایی و مصرف حداقل دو وعده ماهی در هفته توصیه می‌کنیم. یکی از مزایای این تغییر در رژیم غذایی این است که ماهی می‌تواند جایگزین گوشت قرمز، چربی‌های اشباع و غذاهای فرآوری شده شود.

در مطالعه‌ی VITAL، مکمل ویتامین D نیز مورد بررسی قرار گرفت. مکملی که اغلب به‌منظور بهبود سلامت استخوان‌ها در زنان مسن و سلامت عمومی دیگر افراد توصیه می‌شود. نتایج این مطالعه نشان داد که ویتامین D تاثیری روی حملات قلبی یا سکته نداشته و روی شیوع سرطان نیز موثر نیست. با این حال ویتامین D احتمالا دارای نقشی در کاهش فراوانی مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان است. مانسون پیشنهاد کرد که ویتامین D احتمالا از پیشروی سرطان یا تبدیل شدن آن به حالت تهاجمی جلوگیری می‌کند. اما او گفت که تایید این ایده نیاز به انجام پژوهش‌های بیشتری دارد. او گفت افرادی که در حال حاضر در حال مصرف مقادیر متعادلی از ویتامین D هستند، به‌ویژه کسانی که تحت توصیه پزشک این کار را انجام می‌دهند، دلیلی ندارد که مصرف خود را قطع کنند. اما او در مورد مصرف مقادیر زیادی از این ویتامین مانند ۵ یا ۱۰ هزار واحد بین‌المللی در یک روز هشدار داد، مگر اینکه تجویز پزشک باشد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

فیلمنامه فیلم خوب بد جلف ۲ مجوز گرفتفیلمنامه فیلم خوب بد جلف ۲ مجوز گرفتکدام بازیگران ایرانی لژیونر شدند؟کدام بازیگران ایرانی لژیونر شدند؟اعلام زمان انتشار اولین سریال ژانر وحشت احضار در شبکه نمایش خانگیاعلام زمان انتشار اولین سریال ژانر وحشت احضار در شبکه نمایش خانگیتشنج حسین محب اهری، بازیگر پیشکسوت سر صحنه فیلمبرداریتشنج حسین محب اهری، بازیگر پیشکسوت سر صحنه فیلمبرداریتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (232)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (232)ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه یا واقعیت؟ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه یا واقعیت؟پست جنجالی آناهیتا همتی + عکسپست جنجالی آناهیتا همتی + عکسدختر جکی چان با دوست دخترش ازدواج کرد + عکسدختر جکی چان با دوست دخترش ازدواج کرد + عکسسریال نوروزی شبکه یک مشخص شدسریال نوروزی شبکه یک مشخص شدچهره هایی که در دوران جوانی همسرشان را از دست دادندچهره هایی که در دوران جوانی همسرشان را از دست دادندتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (231)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (231)بیوگرافی مریم ماهور مجری حالا خورشید + عکسبیوگرافی مریم ماهور مجری حالا خورشید + عکسبیوگرافی باربد بابایی + عکسبیوگرافی باربد بابایی + عکسبیوگرافی مهدیه نساج بازیگر نقش مینو در سریال مینو + عکسبیوگرافی مهدیه نساج بازیگر نقش مینو در سریال مینو + عکسعروسی پریانکا چوپرا و نیک جوناس با مراسمی هندی + تصاویرعروسی پریانکا چوپرا و نیک جوناس با مراسمی هندی + تصاویربازیگرانی که به هر شکلی در آمده اندبازیگرانی که به هر شکلی در آمده اندحذف نقش ترنس سریال ممنوعه با بازی نیما شعبان نژادحذف نقش ترنس سریال ممنوعه با بازی نیما شعبان نژادسریال ترکی ماه کامل، خلاصه داستان + عکس و بیوگرافی بازیگرانسریال ترکی ماه کامل، خلاصه داستان + عکس و بیوگرافی بازیگرانانتشار حقایقی تلخ و شرم‌آور درباره زندگی جکی چانانتشار حقایقی تلخ و شرم‌آور درباره زندگی جکی چانتازه‌ترین عکسِ رامبد جوان در کنار نگار جواهریانتازه‌ترین عکسِ رامبد جوان در کنار نگار جواهریانمحجبه شدن غمزه اوزچلیک بازیگر ترکیه ای معروف + عکسمحجبه شدن غمزه اوزچلیک بازیگر ترکیه ای معروف + عکسبیوگرافی میلاد میرزایی بازیگر نقش رشید در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی میلاد میرزایی بازیگر نقش رشید در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی نیکی نصیریان بازیگر نقش آهو در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی نیکی نصیریان بازیگر نقش آهو در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی پاوان افسر بازیگر نقش پروین در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی پاوان افسر بازیگر نقش پروین در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی اندیشه فولادوند بازیگر نقش طلا در سریال بانوی عمارت + عکسبیوگرافی اندیشه فولادوند بازیگر نقش طلا در سریال بانوی عمارت + عکس
مجید خراط‌ها به یک بیماری نادر مبتلا شده استمجید خراط‌ها به یک بیماری نادر مبتلا شده استویکتوریا بکام کانال یوتیوب خود را راه اندازی می کندویکتوریا بکام کانال یوتیوب خود را راه اندازی می کندازدواج ملکه زیبایی روسی با پادشاه مسلمانازدواج ملکه زیبایی روسی با پادشاه مسلمانآشتی مراد  بز و همسرش آصلی انورآشتی مراد بز و همسرش آصلی انورانتقادات کاربران شبکه های اجتماعی به انتشار عکس اوزجان دنیز و فحریه اوجنانتقادات کاربران شبکه های اجتماعی به انتشار عکس اوزجان دنیز و فحریه اوجنافراد مشهوری که معلم بودن، قسمت دومافراد مشهوری که معلم بودن، قسمت دومافراد مشهوری که معلم بودند، بخش اولافراد مشهوری که معلم بودند، بخش اولبیوگرافی فاطمه دانش پژوه همسر احمد خمینی + عکسبیوگرافی فاطمه دانش پژوه همسر احمد خمینی + عکسصحبت های مونیکا بلوچی درباره زندگی شخص اشصحبت های مونیکا بلوچی درباره زندگی شخص اشبرخی از هنرمندان ترک که بر اثر ایست قلبی در گذشته اندبرخی از هنرمندان ترک که بر اثر ایست قلبی در گذشته اندازدواج مسعود اوزیل و امینه گولش در سه کشور مختلفازدواج مسعود اوزیل و امینه گولش در سه کشور مختلفکنسرت حامد همایون در تهران برگزار میشودکنسرت حامد همایون در تهران برگزار میشودبیوگرافی بیژن کامکار + عکسبیوگرافی بیژن کامکار + عکسبیوگرافی پویا بیاتی + عکسبیوگرافی پویا بیاتی + عکسهومن شاهی، رپر معروف بازیگر شدهومن شاهی، رپر معروف بازیگر شدبیوگرافی کیهان کلهر + عکسبیوگرافی کیهان کلهر + عکسگفتگوی تلویزیونی با گولبن ارگنگفتگوی تلویزیونی با گولبن ارگنعباس عبدی، نویسنده‌ سرشناس کودک و نوجوان درگذشتعباس عبدی، نویسنده‌ سرشناس کودک و نوجوان درگذشتبیوگرافی ایرج بسطامی + عکسبیوگرافی ایرج بسطامی + عکسسورپرایز الیاس یالچینتاش برای هواداران تیم تراکتورسازی تبریز!سورپرایز الیاس یالچینتاش برای هواداران تیم تراکتورسازی تبریز!برگزاری کنسرت فدریکو آلبانیز در ایرانبرگزاری کنسرت فدریکو آلبانیز در ایرانبیوگرافی فرزاد فرخ + عکسبیوگرافی فرزاد فرخ + عکسحمید هیراد باز هم حاشیه ساز شدحمید هیراد باز هم حاشیه ساز شدشیر خوردن از پستان گاو؛ هایدی کلوم از پستان گاو شیر می خوردشیر خوردن از پستان گاو؛ هایدی کلوم از پستان گاو شیر می خوردبیوگرافی عماد طالبزاده + عکسبیوگرافی عماد طالبزاده + عکس
ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی و عکس های امیر عابدزادهبیوگرافی و عکس های امیر عابدزادهمهسا قربانی؛ داور زن ایرانی که بازی مرد‌ها را سوت زدمهسا قربانی؛ داور زن ایرانی که بازی مرد‌ها را سوت زدرونمایی کریس رونالدو از اتومبیل لوکس خود در ایتالیا + عکسرونمایی کریس رونالدو از اتومبیل لوکس خود در ایتالیا + عکسبیوگرافی امیر علی اکبری، ستاره ایرانی MMAبیوگرافی امیر علی اکبری، ستاره ایرانی MMAازدواج مجید قندی و پریسا براتچی در بازی های آسیایی جاکارتا + عکسازدواج مجید قندی و پریسا براتچی در بازی های آسیایی جاکارتا + عکس