Wednesday, 22 May 2019|چهارشنبه، 1 خرداد، 1398|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 29 نفر

مروری بر گذشته

ظرفیت فروش اینترنتی ایران خودرو در یک دقیقه تکمیل شد!
ظرفیت فروش اینترنتی ایران خودرو در یک دقیقه تکمیل شد!
عناوین روزنامه های دوشنبه 23 اردیبهشت 1398
عناوین روزنامه های دوشنبه 23 اردیبهشت 1398
عناوین روزنامه های ورزشی پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398
عناوین روزنامه های ورزشی پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
هواوی توسط گوگل تحریم شد + واکنش و متن اطلاعیه هواوی
هواوی توسط گوگل تحریم شد + واکنش و متن اطلاعیه هواوی
۹ بلایی که با دیر غذا خوردن بر سر خودتان می آورید
۹ بلایی که با دیر غذا خوردن بر سر خودتان می آورید
گاف جدید در قسمت پنجم سریال بازی تاج و تخت + عکس
گاف جدید در قسمت پنجم سریال بازی تاج و تخت + عکس
نیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشت
نیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشت
عناوین روزنامه های ورزشی یکشنبه 22 اردیبهشت 1398
عناوین روزنامه های ورزشی یکشنبه 22 اردیبهشت 1398
تغذیه مناسب روزه اولی ها (افطار، شام و سحر)
تغذیه مناسب روزه اولی ها (افطار، شام و سحر)
فصل دوم عصر جدید با تغییر روی آنتن می‌رود، آرای مردمی سرنوشت سازند
فصل دوم عصر جدید با تغییر روی آنتن می‌رود، آرای مردمی سرنوشت سازند
آیا عسل جایگزین مناسبی برای شکر است؟
آیا عسل جایگزین مناسبی برای شکر است؟
فال امروز شنبه 28 اردیبهشت 1398
فال امروز شنبه 28 اردیبهشت 1398
اگر دنبال لاغری هستید رژیم کتو را هم انتخاب کنید
اگر دنبال لاغری هستید رژیم کتو را هم انتخاب کنید
غرق شدن مادر و دو فرزندش در استخر خانگی
غرق شدن مادر و دو فرزندش در استخر خانگی
فال امروز سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
فال امروز سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
عناوین روزنامه های سه شنبه 24 اردیبهشت 1398
عناوین روزنامه های سه شنبه 24 اردیبهشت 1398
باید‌ها و نباید‌های رابطه جنسی در ۴۰ سالگی
باید‌ها و نباید‌های رابطه جنسی در ۴۰ سالگی
فرنی گل سرخ؛ سفره افطارتان را خوش‌عطر کنید!
فرنی گل سرخ؛ سفره افطارتان را خوش‌عطر کنید!
یک رابطه عاطفی سالم چه ویژگی هایی دارد؟
یک رابطه عاطفی سالم چه ویژگی هایی دارد؟

پژوهش هایی جدید درمورد مزایای واقعی روغن ماهی و ویتامین D

تاریخ انتشار: جمعه، 25 آبان، 1397 سلامت ، تغذیه سالم
+ A -

پژوهشگران کشف تاثیر قابل توجه روغن ماهی روی کاهش بیماری‌های قلبی‌عروقی را تحولی بزرگ در پزشکی قلب دانستند.

دو مطالعه‌ی مهم که اخیرا منتشر شده‌اند، شواهدی را نشان می‌دهند که داروهای حاصل از روغن ماهی در حفاظت افراد در برابر حملات قلبی کشنده، سکته و دیگر فرم‌های بیماری‌های قلبی‌عروقی موثر هستند. در این پژوهش‌های بزرگ، فرمولاسیون و مقادیر مختلف داروهایی که از اسیدهای چرب امگا ۳ ساخته شده‌ بودند، روی دو گروه از افراد مورد بررسی قرار گرفت: گروهی از افراد که از بیماری‌های قلبی‌عروقی یا دیابت رنج می‌بردند و افرادی که نماینده‌ی عمومیت جامعه بودند و این مشکلات را نداشتند.

نتایج هر دو پژوهش نشان می‌داد افرادی که هر روز این داروها را مصرف می‌کردند، در مقایسه با افرادی که به آن‌ها یک شبه‌دارو (دارونما) داده می‌شد، وضعیت بهتری از لحاظ سلامت دستگاه گردش خون داشتند. در ارتباط با مصرف مکمل رایج ویتامین D، تاثیری روی بیماری قلبی مشاهده نشد؛ ولی ارتباطی بین کاهش مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان و مصرف این مکمل دیده شد. نتایج این پژوهش در نشست علمی انجمن قلب آمریکا در شیکاگو ارائه و در ژورنال New England Journal of Medicine منتشر شد.

در حدود ۴۳ میلیون نفر در آمریکا از استاتین‌ها برای کاهش کلسترول‌های بد (LDL) استفاده می‌کنند و این داروها روی کاهش خطر حمله قلبی و سکته تاثیر گذارند. اما هنوز هم بیماری قلبی، قاتل اصلی مردم آمریکا است. در این شرایط پژوهشگران به دنبال راه‌های غیر دارویی برای مبارزه با بیماری‌های قلبی‌عروقی هستند.

داروی واسپا یک نسخه‌ی خالص از اجزای روغن ماهی است که تری‌گلیسریدها، نوعی از چربی‌های مضر موجود در خون را مورد هدف قرار می‌دهد

در یکی از این مطالعات با عنوان مطالعه‌ی REDUCE-IT، نشان داده شد که احتمال بروز مشکلات قلبی‌عروقی جدی در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی که در حال مصرف استاتین‌ها هستند، اگر از داروی واسپا (Vascepa) نیز استفاده کنند، کمتر می‌شود. این دارو یک نسخه‌ی خالص از اجزای روغن ماهی است که تری‌گلیسریدها، نوع دیگری از چربی‌های موجود در خون را مورد هدف قرار می‌دهد. افزایش سطح تری‌گلیسریدها می‌تواند موجب سخت‌شدن یا ضخیم‌شدن دیواره‌ی سرخرگ‌ها شده و در نهایت منجر به بروز سکته و حمله قلبی شود. در این مطالعه افرادی که از این دارو استفاده می‌کردند با افرادی که به آن‌ها یک شبه‌دارو داده شده بود، مقایسه شدند؛ پژوهشی که بیش از ۸ هزار فرد در آن شرکت داشتند. دیپاک بات که هدایت این پژوهش را بر عهده داشته است، می‌گوید که این نتایج می‌تواند موجب ایجاد تغییری برجسته در زمینه‌ی بیماری‌های قلبی‌عروقی شود به‌همان صورت که با معرفی استاتین‌ها در بیش از سی سال پیش چنین تحولی ایجاد شد. بات گفت: من مدت زمان طولانی است که در حال انجام آزمایش‌های بالینی هستم؛ ولی تاکنون درگیر آزمایشی که تا این اندازه دارای پتانسیل بهبود زندگی شاید ده‌ها میلیون نفر باشد، نبوده‌ام.

در سال ۲۰۰۷، یک مطالعه‌ی بزرگ در ژاپن نشان داد که برخی از اجزای روغن ماهی مورد استفاده در مطالعه‌ی REDUCE-IT در محافظت در برابر مشکلات قلبی‌عروقی مفید هستند؛ اما آن پژوهش این ماده را با یک شبه‌دارو مقایسه نکرد و به‌علت وجود مقادیر زیادی ماهی در رژیم غذایی متداول ژاپنی‌ها، نتیجه‌گیری از آن دچار مقداری پیچیدگی شد.

در افرادی که ماهی کمی مصرف می‌کنند، مکمل روغن ماهی موجب سلامت قلب می‌شود

در پژوهش دیگر مرتبط با روغن ماهی که اخیرا با عنوان VITAL منتشر شد، روی تاثیر فرمولاسیون‌های مختلف اسیدهای چرب امگا ۳ در دارویی به نام لوازا (Lovaza) مطالعه شده بود. پژوهشگران حدود ۲۶ هزار فرد را طی دوره‌ای پنج‌ساله مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد احتمال بروز حمله قلبی و مشکلات قلبی دیگر در افرادی که این دارو را مصرف می‌کردند، نسبت به بقیه افراد، کمتر بود. این تاثیر حتی در میان افراد آفریقایی-آمریکایی نیز برجسته بود؛ اما پژوهشگر ارشد مطالعه معتقد است برای تایید این نتایج به انجام پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

میزان حملات قلبی در افرادی که کمتر از ۱/۵ وعده ماهی در هفته مصرف می‌کردند، وقتی که از داروی امگا ۳ استفاده ‌کردند، کمتر شد. در این پژوهش کاهشی در میزان سکته مشاهده نشد. جوآن مانسون که هدایت این پژوهش را بر عهده داشته است، می‌گوید که این نتایج تاییدکننده‌ی مزایای امگا ۳ در زمینه‌ی سلامت قلب است. مانسون این نتایج را سیگنال‌های امیدوارکننده درمورد مصرف روغن ماهی خواند؛ ولی او گفت نتایج به حدی قانع کننده نیستند که به مردم توصیه‌ی قطعی درزمینه‌ی مصرف دارو یا مکمل روغن ماهی شود. با این حال داروهای یادشده به‌اندازه‌ی کافی ایمن هستند تا افرادی که در حال مصرف روغن ماهی بوده‌اند، دلیلی برای قطع مصرف آن نداشته باشند. به افرادی که در این مطالعه شرکت داشتند، روزانه مقدار ۸۴۰ میلی‌گرم از اسیدهای چرب کلیدی موجود در روغن ماهی داده شد؛ چیزی کمتر از مقداری که در یک وعده‌ی معمول سالمون وجود دارد. مانسون گفت: ما این کار را با آغاز گنجاندن ماهی بیشتر در رژیم غذایی و مصرف حداقل دو وعده ماهی در هفته توصیه می‌کنیم. یکی از مزایای این تغییر در رژیم غذایی این است که ماهی می‌تواند جایگزین گوشت قرمز، چربی‌های اشباع و غذاهای فرآوری شده شود.

در مطالعه‌ی VITAL، مکمل ویتامین D نیز مورد بررسی قرار گرفت. مکملی که اغلب به‌منظور بهبود سلامت استخوان‌ها در زنان مسن و سلامت عمومی دیگر افراد توصیه می‌شود. نتایج این مطالعه نشان داد که ویتامین D تاثیری روی حملات قلبی یا سکته نداشته و روی شیوع سرطان نیز موثر نیست. با این حال ویتامین D احتمالا دارای نقشی در کاهش فراوانی مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان است. مانسون پیشنهاد کرد که ویتامین D احتمالا از پیشروی سرطان یا تبدیل شدن آن به حالت تهاجمی جلوگیری می‌کند. اما او گفت که تایید این ایده نیاز به انجام پژوهش‌های بیشتری دارد. او گفت افرادی که در حال حاضر در حال مصرف مقادیر متعادلی از ویتامین D هستند، به‌ویژه کسانی که تحت توصیه پزشک این کار را انجام می‌دهند، دلیلی ندارد که مصرف خود را قطع کنند. اما او در مورد مصرف مقادیر زیادی از این ویتامین مانند ۵ یا ۱۰ هزار واحد بین‌المللی در یک روز هشدار داد، مگر اینکه تجویز پزشک باشد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

سریال پایتخت ۶ برای نوروز ۹۹ آماده می‌شودسریال پایتخت ۶ برای نوروز ۹۹ آماده می‌شودسریال بازی تاج و تخت باز هم سوژه شد!سریال بازی تاج و تخت باز هم سوژه شد!تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (252)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (252)شیوا طاهری بازیگر گذر از رنج ها ازدواج کرد + عکسشیوا طاهری بازیگر گذر از رنج ها ازدواج کرد + عکسفصل ۸ «بازی تاج و تخت» را دوباره بسازید!فصل ۸ «بازی تاج و تخت» را دوباره بسازید!بیوگرافی سجاد افشاریان بازیگر نقش آراز در سریال برادر جان + عکسبیوگرافی سجاد افشاریان بازیگر نقش آراز در سریال برادر جان + عکسبیوگرافی سجاد دیرمینا بازیگر نقش رامین در سریال دلدار + عکسبیوگرافی سجاد دیرمینا بازیگر نقش رامین در سریال دلدار + عکسچرا «صدا و سیما» با اعصاب مردم بازی می‌کند؟چرا «صدا و سیما» با اعصاب مردم بازی می‌کند؟حضور بازیگران به عنوان مجری، برای صداوسیما گران تمام شدحضور بازیگران به عنوان مجری، برای صداوسیما گران تمام شدبیوگرافی نیما رئیسی بازیگر نقش پژمان در سریال دلدار + عکسبیوگرافی نیما رئیسی بازیگر نقش پژمان در سریال دلدار + عکستهیه کننده شهرزاد درگیر اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانیتهیه کننده شهرزاد درگیر اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانیگاف جدید در قسمت پنجم سریال بازی تاج و تخت + عکسگاف جدید در قسمت پنجم سریال بازی تاج و تخت + عکستصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (251)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (251)فصل دوم عصر جدید با تغییر روی آنتن می‌رود، آرای مردمی سرنوشت سازندفصل دوم عصر جدید با تغییر روی آنتن می‌رود، آرای مردمی سرنوشت سازندمحمد ابراهیم سلطانی‌فر، مدیر دوبلاژ شبکه یک درگذشتمحمد ابراهیم سلطانی‌فر، مدیر دوبلاژ شبکه یک درگذشتنویسنده مرد عنکبوتی درگذشتنویسنده مرد عنکبوتی درگذشتچرا بنیامین حذف شد؟ گلزار و دوستان از آنتن می‌روند؟چرا بنیامین حذف شد؟ گلزار و دوستان از آنتن می‌روند؟بیوگرافی شادی مختاری بازیگر نقش ندا در سریال دلدار + عکسبیوگرافی شادی مختاری بازیگر نقش ندا در سریال دلدار + عکسبیوگرافی یوسف مرادیان بازیگر سریال از یادها رفته + عکسبیوگرافی یوسف مرادیان بازیگر سریال از یادها رفته + عکسبیوگرافی حسام محمودی بازیگر نقش امیر (سامان) در سریال دلدار + عکسبیوگرافی حسام محمودی بازیگر نقش امیر (سامان) در سریال دلدار + عکسبیوگرافی ندا جبرائیلی بازیگر نقش لیلا در سریال برادر جان + عکسبیوگرافی ندا جبرائیلی بازیگر نقش لیلا در سریال برادر جان + عکسبیوگرافی سوگل خلیق بازیگر نقش رونا در سریال دلدار + عکسبیوگرافی سوگل خلیق بازیگر نقش رونا در سریال دلدار + عکستصاویر جدید رضا رشیدپور که بهت مخاطبانش را به دنبال داشتتصاویر جدید رضا رشیدپور که بهت مخاطبانش را به دنبال داشتجواد رضویان مجری جشن رمضان شبکه پنج شدجواد رضویان مجری جشن رمضان شبکه پنج شدچرا نباید دستمزد بازیگران به ریال پرداخت شود؟چرا نباید دستمزد بازیگران به ریال پرداخت شود؟
ترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردیلدا عباسی قلب اروپا را به خود خیره کردیلدا عباسی قلب اروپا را به خود خیره کردبیوگرافی بهنام صفوی + عکسبیوگرافی بهنام صفوی + عکسبهنام صفوی درگذشتبهنام صفوی درگذشتاسم و عکس فرزند مگان مارکل و پرنس هری منتشر شداسم و عکس فرزند مگان مارکل و پرنس هری منتشر شدامروز باید چیا بدونیم: از جنتلمن ها تا پیدا شدن گلزارامروز باید چیا بدونیم: از جنتلمن ها تا پیدا شدن گلزارفرزند مگان مارکل و پرنس هری به دنیا آمد؛ ۷ قانونی که زوج سلطنتی از حالا باید رعایت کنندفرزند مگان مارکل و پرنس هری به دنیا آمد؛ ۷ قانونی که زوج سلطنتی از حالا باید رعایت کنندبهنام صفوی خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شدبهنام صفوی خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شدچرا دانش‌آموزان‌مان ساسی مانکن را به حامد زمانی ترجیح می‌دهند؟چرا دانش‌آموزان‌مان ساسی مانکن را به حامد زمانی ترجیح می‌دهند؟حامد همایون ممنوع‌التصویر شد + واکنش حامد همایونحامد همایون ممنوع‌التصویر شد + واکنش حامد همایونبرنامه کنسرت های اردیبهشت 98برنامه کنسرت های اردیبهشت 98منیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتمنیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکبه «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟به «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟استاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاناستاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهراننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهرانشورای انتخاب آثار نمایشی تالار هنر چه کسانی هستند؟شورای انتخاب آثار نمایشی تالار هنر چه کسانی هستند؟همکاری هوشیار خیام و استیون پرانسمن برای فیلم کیارستمیهمکاری هوشیار خیام و استیون پرانسمن برای فیلم کیارستمیبریتنی اسپیرز خواننده معروف پاپ  در مرکز روان درمانی بستری شدبریتنی اسپیرز خواننده معروف پاپ در مرکز روان درمانی بستری شدمنوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران شدمنوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران شدروز تولد مریم میرزاخانی به‌عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نام گرفتروز تولد مریم میرزاخانی به‌عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نام گرفتابراز شگفتی هنرمند ژاپنی از تصاویر کتاب‌های ایرانیابراز شگفتی هنرمند ژاپنی از تصاویر کتاب‌های ایرانیآخرین وضعیت جسمانی خداوندگار موسیقی ؛ محمدرضا شجریانآخرین وضعیت جسمانی خداوندگار موسیقی ؛ محمدرضا شجریانرپر سیاه‌پوست به قتل رسیدرپر سیاه‌پوست به قتل رسید
نیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمی