Thursday, 21 March 2019|پنج شنبه، 1 فروردين، 1398|لا اله الا الله الملک الحق المبين|افراد آنلاین: 38 نفر

مروری بر گذشته

حداقل حقوق و دستمزد سال ۹۸ تعیین شد: ۱ میلیون و ۵۱۶ هزار تومان
حداقل حقوق و دستمزد سال ۹۸ تعیین شد: ۱ میلیون و ۵۱۶ هزار تومان
قیمت خودروهای وارداتی در نمایندگی و بازار ایران – 27 اسفند 97
قیمت خودروهای وارداتی در نمایندگی و بازار ایران – 27 اسفند 97
یک فضانورد زن اولین مسافر مریخ خواهد بود
یک فضانورد زن اولین مسافر مریخ خواهد بود
کاهش میل جنسی در آقایان چه دلایلی دارد؟
کاهش میل جنسی در آقایان چه دلایلی دارد؟
فال امروز شنبه 25 اسفند 1397
فال امروز شنبه 25 اسفند 1397
خودرو آب سوز ایرانی تا 6 ماه دیگر تولید می‌شود!
خودرو آب سوز ایرانی تا 6 ماه دیگر تولید می‌شود!
عناوین روزنامه های شنبه 25 اسفند 1397
عناوین روزنامه های شنبه 25 اسفند 1397
عناوین روزنامه های دوشنبه 27 اسفند 1397
عناوین روزنامه های دوشنبه 27 اسفند 1397
جدال مدیر جوان شبکه ۳ و «عادل»، به نفع «علی فروغی» تمام شد
جدال مدیر جوان شبکه ۳ و «عادل»، به نفع «علی فروغی» تمام شد
پیام تبریک عید ۹۸ ؛ از پیام های رسمی تا طنز و دوستانه
پیام تبریک عید ۹۸ ؛ از پیام های رسمی تا طنز و دوستانه
قیمت خودروهای داخلی در کارخانه و بازار ایران – 25 اسفند 97
قیمت خودروهای داخلی در کارخانه و بازار ایران – 25 اسفند 97
عناوین روزنامه های ورزشی شنبه 25 اسفند 1397
عناوین روزنامه های ورزشی شنبه 25 اسفند 1397
فال امروز پنجشنبه 23 اسفند 1397
فال امروز پنجشنبه 23 اسفند 1397
فال امروز جمعه 24 اسفند 1397
فال امروز جمعه 24 اسفند 1397
خوودیا دیوپ؛ دختری که سیاه ترین پوست دنیا را دارد!
خوودیا دیوپ؛ دختری که سیاه ترین پوست دنیا را دارد!
علت ابتلای اکثر جوانان به حمله قلبی چیست؟
علت ابتلای اکثر جوانان به حمله قلبی چیست؟
نسخه نمایش خانگی فیلم هزارپا بیش از سه ساعت زمان دارد
نسخه نمایش خانگی فیلم هزارپا بیش از سه ساعت زمان دارد
زنان زندانی به‌جای زندان با دستبند‌ الکترونیک در کنار خانواده می‌مانند
زنان زندانی به‌جای زندان با دستبند‌ الکترونیک در کنار خانواده می‌مانند
قیمت خودروهای داخلی در کارخانه و بازار ایران – 21 اسفند 97
قیمت خودروهای داخلی در کارخانه و بازار ایران – 21 اسفند 97
قیمت خودروهای داخلی در کارخانه و بازار ایران – 20 اسفند 97
قیمت خودروهای داخلی در کارخانه و بازار ایران – 20 اسفند 97

قطع اینترنت ایران به خاطر تحریم عملی نمی‌شود، اما احتمال اختلال وجود دارد

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 17 آبان، 1397 اخبار ، اخبار تکنولوژی
+ A -

شایعه قطع اینترنت ایران توسط آمریکا در ماه‌های اخیر بسیار شنیده می‌شود، اما آیا این شایعه واقعیت دارد و آیا تحریم اینترنت ایران توسط آمریکا امکان‌پذیر است؟ کارشناسان به این پرسش پاسخ داده‌اند.

قطع اینترنت ایران به یکی از پرحاشیه‌ترین خبرها در ماه‌های گذشته تبدیل شده است. بسیاری از کاربران می‌پرسند آیا با تشدید تحریم‌های آمریکا امکان قطع شدن اینترنت ایران وجود دارد یا خیر؟ تنها چیزی که همه روی آن توافق دارند این است که آمریکا زیرساخت‌های ارتباطی جهان را به گونه‌ای در کنترل خود دارد که ممکن است از این طریق در اینترنت ایران اختلال ایجاد کند. در ادامه به بررسی دقیق این موضوع می‌پردازیم.

حاکمیت اینترنت در سلطه کدام کشور است؟

اینکه چه کسی کنترل اینترنت را در دست دارد یا حاکمیت اینترنتی در سلطه چه کسی است، موضوع جدیدی در فضای دیپلماسی اینترنت کشور‌های مختلف به شمار نمی‌رود؛ چرا که از سال 2000 تمامی کشورها این موضوع را در اجلاسی با نام جامعه اطلاعاتی (WSISS) مطرح کرده‌اند. از سال 2003 نیز روسای جمهور تعداد زیادی از کشورهای جهان از جمله ایران در این اجلاس که در ژنو سوئیس برگزار شد، شرکت کرده‌اند و در سال 2005 موضوع حاکمیت اینترنت به صورت جدی مطرح شد و سران کشورها به دنبال بررسی هرچه سریع‌تر این موضوع بوده‌اند.

در واقع کشور‌های در حال توسعه با شرکت در این اجلاس که توسط سازمان ملل برگزار می‌شود، از کشورهایی مانند آمریکا تفاضا کرده‌اند که سهمی از مدیریت اینترنت را به آنها اختصاص دهد، اما کشورهای غربی به خصوص آمریکا و شرکت‌های بزرگی چون گوگل و مایکروسافت این درخواست را رد کرده و بر این باور بوده‌اند که ساختار اینترنت همچنان باید به صورت دموکراتیک باقی بماند.

پس از 10 سال فشار دولت‌های در حال توسعه برای کسب استقلال در فضای مدیریتی اینترنت و جلوگیری از تبدیل شدن این فناوری به یک اهرم فشار برای کشورهایی نظیر آمریکا، موجب شد تا نهاد آیکان در مدیریت، نام‌ها و آدرس‌های اینترنتی مستقل‌تر شود. از طرفی کمیته مشورتی دولتی (GACC) نیز تاسیس شد تا بر نحوه کنترل اینترنت نظارت داشته باشد و به شکایت‌ها و پیشنهاد‌های سایر کشورها رسیدگی کند.

سناریو‌های احتمالی قطع اینترنت ایران

با تمام تلاش‌هایی که به مدت 10 سال کشورهای در حال توسعه برای حاکمیت اینترنت انجام داده‌اند، اما هنوز به این سوال که آیا اینترنت ایران قطع می‌شود یا خیر، پاسخ قطعی داده نشده است. با وجود این، همه‌ی ما می‌دانیم که اینترنت برای نخستین بار در کشور آمریکا به وجود آمد و بخش‌های تجاری، خصوصی و منابع اینترنتی سایر کشور‌ها با آمریکا در ارتباط است.

امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات عنوان کرد قطع اینترنت ایران عملی نخواهد شد، اما سناریو‌های احتمالی تحریم ایران که به اختلال اینترنت ایران منجر می‌شود، مسائلی نظیر ایجاد محدودیت برای میزبانی مالکان سایت‌های ایرانی روی دیتاسنترهای خارجی، قطع دسترسی کاربران ایرانی به خدمات سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف از یک عرضه‌کننده خارجی، تحریم‌های TLD) Top Level Domain) مربوط به نام دامنه‌های اینترنتی، اختلال در دسترسی به سایت‌های ایرانی یا سایت‌هایی که به ایرانیان خدمات می‌دهند و تحریم‌هایی که به ایجاد محدودیت در تبادلات مالی می‌انجامد را شامل می‌شود.

مکانیزم حقوقی مانع قطع اینترنت ایران می‌شود

با وجود مکانیزم حقوقی پیچیده و سازوکار اینترنتی متفاوت، قطع اینترنت ایران عملی نخواهد شد. در واقع ساختار اینترنت جهان به شکلی گسترده شده است که تمامی کشورها در آن سهم دارند. علیرضا کاشیان، کارشناس مدیریت اینترنت عنوان می‌کند ساختار شبکه اینترنت جهان به صورت عنکبوتی و پیچیده است و به گونه‌ای گسترده و تقسیم شده که قطع کردن اینترنت یک کشور آن هم به صورت کامل عملی نخواهد شد.

علیرضا کاشیان در ادامه عنوان می‌کند قطع شدن اینترنت به صورت اختلال خواهد بود و می‌تواند به صورت مشکلاتی نظیر کاهش پهنای باند، ایجاد خطا در تبادل داده در لینک‌های ارتباطی، قطع کردن لینک‌ها از طریق اجرا نکردن تعهدات و قرارداد فی‌مابین ارائه‌دهندگان اتصالات بین‌المللی، مشکل فنی با ایجاد دخالت در DNS سرورهای ریشه و روترهای میان گذر باشد.

احتمال اختلال در اینترنت ایران وجود دارد

کاشیان در ادامه بیان کرد به صورت فنی اگر بخواهیم به تعریف قطع اینترنت ایران بپردازیم، باید بگوییم که قطع شدن اینترنت به معنای کاهش پهنای باند عادی است؛ برای مثال اگر فشار آب یک ساختمان را تا حد یک سوم کاهش دهیم، آب به طبقات بالا به سختی منتقل شده و بعضا قطعی آب را به همراه دارد. در واقع آب به طور کلی جریان دارد، اما برای یک عده قطع شده است. به طور کلی آمریکا اجازه قطع اینترنت هیچ کشوری را ندارد و مکانیزم حقوقی مانعی برای این اقدام محسوب می‌شود، اما احتمال ایجاد اختلال اینترنتی وجود خواهد داشت.

تاریخچه قطع اینترنت در جهان

علیرضا کاشیان در ادامه گفت در گذشته قطع شدن اینترنت برای بعضی از کشورها پیش آمده است که معمولا بیشتر آن‌ها غیر عمدی بوده‌اند و به دلیل اختلال ماهواره‌ای یا قطع شدن کابل‌های زمینی و دریایی اتفاق افتاده‌اند. چنین اتفاق‌هایی معمولا برای کشورهایی رخ می دهد که تنها با یک یا دو کانال زمینی و هوایی با شبکه جهانی اینترنت ارتباط دارند. در گذشته قطع اینترنت یک کشور به خاطر دشمنی یا جنگ میان دو کشور رخ نداده است، هر چند امکان بروز یک جنگ سایبری و یا قطع شدن فیزیکی اتصالات فیبر نوری بین‌المللی وجود دارد.

کاشیان همچنین بیان کرد با وجود شبکه ملی اینترنت می‌توان از خطرهای احتمالی مصون ماند. در واقع شبکه اینترنت داخلی مانند شبکه‌های ارتباط تلفنی عمل کرده و اگر امکان تماس با خارج کشور برقرار نباشد، همچنان می‌توانیم بدون اختلال در داخل کشور تماس‌های تلفنی برقرار کنیم. با قرار گرفتن تمامی سرویس‌ها و سرورهای داخل ایران در شبکه ملی اینترنت، در زمان بروز خطرات احتمالی نیز این سرویس‌ها همچنان فعال بوده و دچار اختلال نخواهند شد.

در سال‌های گذشته دیتاسنترهای داخلی توسعه پیدا کرده و به واسطه آن بسیاری از سایت‌های ایرانی به سرورهای داخلی انتقال یافته‌اند و علاوه بر مصون بودن آنها از خطرهای احتمالی، با سرعت زیادی برای کاربران در دسترس خواهند بود. از طرفی بسیاری از خدماتی که کاربران ایرانی از آن‌ها به صورت روزانه استفاده می‌کنند در خارج از کشور قرار دارد و ممکن است در شرایط تحریمی با مشکلاتی مواجه شوند.

تاثیر تحریم اینترنت ایران

کاشیان در این خصوص اظهار کرد تحریم های آمریکا، حوزه اینترنت ایران را با تاثیرهای منفی همراه خواهد کرد. شاید نهاد‌های سیاست‌گذار و کنترل‌کننده منابع اینترنتی مانند آیکان (ICANN) به خاطر اساسنامه خود در حوزه سرویس‌های اینترنتی به صورت مستقیم ورود نمی‌کنند و بیشتر بر روی حوزه تقسیم منابع اینترنتی مانند IP آدرس‌ها و دامنه‌ها متمرکز هستند، اما شرکت‌های سرویس‌دهنده آمریکایی تحت نظر آیکان به پیروی از تحریم های آمریکا، از ارائه خدمات به ایران خودداری می‌کنند. برای مثال آیکان، شرکت آمریکایی Verisign را مسئول رجیستری و کنترل‌کننده اصلی ثبت دامنه‌های COM وNET برگزیده است، اما این شرکت که با تمامی شرکت‌های Registrar کننده دامنه در جهان قرارداد دارد، با شرکت‌های ایرانی همکاری نداشته و هیچ گونه قراردادی منعقد نشده است.

کاشیان در ادامه بیان کرد نمایندگان ایران مشکلات به وجود آمده را به آیکان ارجاع داده‌اند، اما قدرت شرکت‌های آمریکایی از توانایی آیکان بیشتر بوده و حل مشکلات را با شرایط بدی همراه کرده است. از طرفی بعضی از شرکت‌های آمریکایی با مصونیت مواجه بوده و می‌توانند بر خلاف تحریم آمریکا با ایران همکاری کنند. یعنی شرکت‌هایی نظیر شرکت‌های عرضه‌کننده دارو با تقاضای مصنونیت می‌توانند از قوانین تنبیهی آمریکا در امان بمانند، اما شرکت‌هایی نظیر Verisign هیچگاه چنین تقاضایی را ارائه نداده‌اند.

وی افزود ایران با حضور در جلسه‌های کمیته مشورتی دولتی آیکان، درصدد حفظ منافع دسترسی به منابع اینترنتی بوده و همواره در این راستا گام بر می‌دارد، اما این کمیته مشورتی توانایی جلوگیری از قطع اینترنت ایران را ندارد. از طرفی حضور در این جلسه‌ها نیز به گونه‌ای الزامی بوده و غیبت کردن در آن به منزله خود تحریمی از دید آیکان به شمار می‌رود.

باید ظرفیت مسیرهای ارتباطی افزایش یابد

مسئولان کشورمان برای ایجاد مسیرهای ارتباطی آسان‌تر اقداماتی را انجام داده‌اند و در این راستا در دولت یازدهم، وزارت ارتباطات با یک شرکت ایتالیایی قراردادی را منعقد کرده است تا چهارمین مرکز تبادل اطلاعات خاورمیانه بعد از مراکز (POP) امارات، عمان و استانبول راه‌اندازی شود و به جای اینکه مسیر ترانزیت ارتباطی کشورهای منطقه به اروپا برود، به صورت مستقیم در تهران مدیریت ‌شود.

رضا هاشمی، کارشناس حوزه اینترنت در این خصوص اظهار کرد باید به اینترنت به عنوان یک دارایی بزرگ نگاه شود. این سامانه جهانی برای حفظ و توسعه ارتباط با شبکه اینترنت جهانی و شاخص‌های رشد اقتصادی و اجتماعی، امر مهمی تلقی می‌شود و با قطع شدن آن خسارت بزرگ ملی به وجود خواهد آمد. در این راستا باید سازوکار مناسبی برای مقابله با آن اندیشیده شود. در واقع با افزایش ظرفیت مسیرهای ارتباطی از طریق کشورهای همسایه و ایجاد قراردادهای چند جانبه و آسان‌تر کردن عبور بزرگراه‌های اصلی اینترنت از داخل کشور، می‌توان از خطرهای احتمالی جلوگیری کرد.

این کارشناس در پایان خاطرنشان کرد نمی‌توان نقش زیاد آمریکا در اینترنت جهانی و پیروی شرکت‌های مهم جهان از آن را نادیده گرفت. از طرفی باید با شرکت‌هایی که همکاری آن‌ها با ایران مشکلی ندارد و می‌توانند معافیت تحریمی دریافت کنند، مذاکره‌هایی صورت بگیرد تا به دریافت مصنونیت اقدام کنند و از خدمات آن‌ها استفاده شود. بدون شک قطع اینترنت ایران عملی نمی‌شود، اما تحریم‌های آمریکا تاثیر نامطلوبی بر روی شرکت‌ها سرویس‌دهنده می‌گذارد که منجر به کاهش کیفیت اینترنت ایران می‌شود.

 

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

شایعه: عادل فردوسی‌ پور امشب از برنامه نود خداحافظی خواهد کردشایعه: عادل فردوسی‌ پور امشب از برنامه نود خداحافظی خواهد کردتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (245)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (245)نگاهی بر کارنامه نرگس آبیار؛ پرکارترین کارگردان زن دهه‌ ۹۰نگاهی بر کارنامه نرگس آبیار؛ پرکارترین کارگردان زن دهه‌ ۹۰زمان پخش برنامه‌های دورهمی و خندوانه در نوروز 98 مشخص شدزمان پخش برنامه‌های دورهمی و خندوانه در نوروز 98 مشخص شدمدت زمان هر یک از ۶ اپیزود فصل هشتم و پایانی سریال «بازی تاج و تخت»مدت زمان هر یک از ۶ اپیزود فصل هشتم و پایانی سریال «بازی تاج و تخت»معرفی سریال ها و برنامه های صدا و سیما در نوروز ۹۸معرفی سریال ها و برنامه های صدا و سیما در نوروز ۹۸مصطفی زمانی از سریال شهرزاد و فضای مجازی می‌گویدمصطفی زمانی از سریال شهرزاد و فضای مجازی می‌گویدمحمدرضا گلزار به منتقدان مسابقه برنده باش واکنش نشان دادمحمدرضا گلزار به منتقدان مسابقه برنده باش واکنش نشان دادحمید گودرزی از دعوت افراد شناخته شده به مسابقه پنج ستاره می‌گویدحمید گودرزی از دعوت افراد شناخته شده به مسابقه پنج ستاره می‌گویدنسخه نمایش خانگی فیلم هزارپا بیش از سه ساعت زمان داردنسخه نمایش خانگی فیلم هزارپا بیش از سه ساعت زمان داردرضا رویگری: باید اجاره خانه بدهم ولی پول ندارم!رضا رویگری: باید اجاره خانه بدهم ولی پول ندارم!تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (244)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (244)ششمین ازدواج جنیفر لوپز؛ مروری بر همه آن‌ها!ششمین ازدواج جنیفر لوپز؛ مروری بر همه آن‌ها!فصل تازه کلاه قرمزی تولید می شود؛ امکان پخش در نوروز 98فصل تازه کلاه قرمزی تولید می شود؛ امکان پخش در نوروز 98صد سال تنهایی، رمان معروف گابریل گارسیا مارکز سریال می‌شودصد سال تنهایی، رمان معروف گابریل گارسیا مارکز سریال می‌شودسرنوشت اپیزود ویژه «پایتخت» چه شد؟سرنوشت اپیزود ویژه «پایتخت» چه شد؟چند فیلم ایرانی دیدنی، با حال و هوای نوروزچند فیلم ایرانی دیدنی، با حال و هوای نوروزشهاب حسینی راوی مجموعه شکرستان ویژه نوروز شدشهاب حسینی راوی مجموعه شکرستان ویژه نوروز شدفیلم سینمایی آدولف هیتلر ساخته میشودفیلم سینمایی آدولف هیتلر ساخته میشودنان‌ پختن لیلا اوتادی در چادر قشقایی + عکسنان‌ پختن لیلا اوتادی در چادر قشقایی + عکسسریال Game of Thrones و 10 نکته جالب درباره استارک‎های وینترفلسریال Game of Thrones و 10 نکته جالب درباره استارک‎های وینترفلتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (243)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (243)فروش مستند جنجالی مایکل جکسون به ۱۳۰ کشورفروش مستند جنجالی مایکل جکسون به ۱۳۰ کشورسیروس الوند: نگذارید آخرین کار خشایار الوند ناتمام بماندسیروس الوند: نگذارید آخرین کار خشایار الوند ناتمام بماندپیمان معادی در فیلم فرانسوی پلیس حضور داردپیمان معادی در فیلم فرانسوی پلیس حضور دارد
مغز بازیگران در زمان ایفای نقش چه عملکردی دارد؟مغز بازیگران در زمان ایفای نقش چه عملکردی دارد؟حمید حامی: این پاپوش برای من کوچک است!حمید حامی: این پاپوش برای من کوچک است!علی پهلوان از بین ۱۹هزار آهنگساز دنیا فینالیست شدعلی پهلوان از بین ۱۹هزار آهنگساز دنیا فینالیست شداز راب تا کایلی؛ اعضای خانواده «کارداشیان-جنر» هر کدام چه مقدار ثروت دارند؟از راب تا کایلی؛ اعضای خانواده «کارداشیان-جنر» هر کدام چه مقدار ثروت دارند؟ماجرای شکایت «جانی دپ» از «امبر هرد»، بخاطر خیانت و دروغگویی در مورد خشونت خانوادگیماجرای شکایت «جانی دپ» از «امبر هرد»، بخاطر خیانت و دروغگویی در مورد خشونت خانوادگییک خواننده و یک بازیگر معروف قربانی گلزنی آرون رمزی شدندیک خواننده و یک بازیگر معروف قربانی گلزنی آرون رمزی شدنداعترافات هولناک یک پسربچه سرطانی ۱۳ ساله در مورد آزارهای جنسی «مایکل جکسون»اعترافات هولناک یک پسربچه سرطانی ۱۳ ساله در مورد آزارهای جنسی «مایکل جکسون»بنیامین بهادری عزادار شدبنیامین بهادری عزادار شدکنسرت بابک جهانبخش در کاشان لغو شدکنسرت بابک جهانبخش در کاشان لغو شدحمید حامی ممنوع‌الفعالیت شدحمید حامی ممنوع‌الفعالیت شدلیدی گاگا به شایعات پایان داد/ تکذیب روابط عاشقانه با بردلی کوپرلیدی گاگا به شایعات پایان داد/ تکذیب روابط عاشقانه با بردلی کوپرغلامحسین بنان، صدای مخملی آواز ایرانغلامحسین بنان، صدای مخملی آواز ایرانمادران سلبریتی پرور + تصاویرمادران سلبریتی پرور + تصاویربرنامه کنسرت های تهران تا آخر اسفند ۹۷برنامه کنسرت های تهران تا آخر اسفند ۹۷بیوگرافی رامین مهمانپرست و همسر اولش فاطمه یعقوبی + عکسبیوگرافی رامین مهمانپرست و همسر اولش فاطمه یعقوبی + عکسانتقاد رضا صادقی به پرحاشیه ترین جشنواره موسیقی فجرانتقاد رضا صادقی به پرحاشیه ترین جشنواره موسیقی فجرجشنواره موسیقی فجر با صندلی های خالیجشنواره موسیقی فجر با صندلی های خالیجمال سند السویدی در بین نامزدهای نوبلجمال سند السویدی در بین نامزدهای نوبلمقاله مدرس موسیقی ایرانی برنده جایزه جهانی مجمع موسیقی شناسی یونان شدمقاله مدرس موسیقی ایرانی برنده جایزه جهانی مجمع موسیقی شناسی یونان شدحمید سعیدی، نوازنده ایرانی در میان برندگان جوایز موسیقی گرمیحمید سعیدی، نوازنده ایرانی در میان برندگان جوایز موسیقی گرمیمهدی یراحی هم ممنوع الفعالیت شد +عکسمهدی یراحی هم ممنوع الفعالیت شد +عکسعکس های جدید نگین پارسا نوازنده + ماجرای تک خوانی در کنسرت حمید عسگریعکس های جدید نگین پارسا نوازنده + ماجرای تک خوانی در کنسرت حمید عسگریحمید عسکری ممنوع‌ الکار شدحمید عسکری ممنوع‌ الکار شددردسرهای رضا ضراب برای همسرش ابرو گوندش خواننده ترک!!دردسرهای رضا ضراب برای همسرش ابرو گوندش خواننده ترک!!ارکستر آیسو به جشنواره موسیقی فجر می‌آیدارکستر آیسو به جشنواره موسیقی فجر می‌آید
علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانی