Tuesday, 23 July 2019|سه شنبه، 1 مرداد، 1398|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 56 نفر

مروری بر گذشته

مهارت نه گفتن به ارتباط جنسی
مهارت نه گفتن به ارتباط جنسی
دلارام هاشمی ، بازیگر زن جوان تئاتر درگذشت
دلارام هاشمی ، بازیگر زن جوان تئاتر درگذشت
محکومیت محمد رسول اف کارگردان سینما به یک سال حبس
محکومیت محمد رسول اف کارگردان سینما به یک سال حبس
شکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضی پرونده‌های اخلالگران اقتصادی
شکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضی پرونده‌های اخلالگران اقتصادی
مرگ نونهال بابلی به علت تقلید از برنامه عصر جدید!
مرگ نونهال بابلی به علت تقلید از برنامه عصر جدید!
عناوین روزنامه های چهارشنبه 26 تیر 1398
عناوین روزنامه های چهارشنبه 26 تیر 1398
آموزش روش نصب اندروید در تبلت های ویندوزی
آموزش روش نصب اندروید در تبلت های ویندوزی
درد در سمت چپ سر؛ علل، علائم و درمان
درد در سمت چپ سر؛ علل، علائم و درمان
علایم آرتروز گردن را بشناسید
علایم آرتروز گردن را بشناسید
خندوانه چطور به نی نی و دادا تبدیل شد؟
خندوانه چطور به نی نی و دادا تبدیل شد؟
فال امروز دوشنبه 24 تیر 1398
فال امروز دوشنبه 24 تیر 1398
شبی که ایران در صدر اخبار دنیا قرار گرفت
شبی که ایران در صدر اخبار دنیا قرار گرفت
حمید بقایی سکته مغزی کرد!
حمید بقایی سکته مغزی کرد!
ریحانا صاحب موزه شد
ریحانا صاحب موزه شد
محمد علی نجفی: میترا استاد با یک کارگردان رابطه داشت!
محمد علی نجفی: میترا استاد با یک کارگردان رابطه داشت!
گروکشی دولت از صداوسیما پس از پخش سریال گاندو! + سند
گروکشی دولت از صداوسیما پس از پخش سریال گاندو! + سند
اگر هر روز یک عدد خیار بخورید چه اتفاقی در بدنتان می افتد؟
اگر هر روز یک عدد خیار بخورید چه اتفاقی در بدنتان می افتد؟
سیروس الوند: فیلمی دیدم که با زن و بچه خودم نمی توانم آن را ببینم!
سیروس الوند: فیلمی دیدم که با زن و بچه خودم نمی توانم آن را ببینم!
مزدک میرزایی برای همیشه ایران را ترک کرد!
مزدک میرزایی برای همیشه ایران را ترک کرد!
مراقب انتقال «سیفلیس» از راه آمیزش جنسی باشید
مراقب انتقال «سیفلیس» از راه آمیزش جنسی باشید

قطع اینترنت ایران به خاطر تحریم عملی نمی‌شود، اما احتمال اختلال وجود دارد

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 17 آبان، 1397 اخبار ، اخبار تکنولوژی
+ A -

شایعه قطع اینترنت ایران توسط آمریکا در ماه‌های اخیر بسیار شنیده می‌شود، اما آیا این شایعه واقعیت دارد و آیا تحریم اینترنت ایران توسط آمریکا امکان‌پذیر است؟ کارشناسان به این پرسش پاسخ داده‌اند.

قطع اینترنت ایران به یکی از پرحاشیه‌ترین خبرها در ماه‌های گذشته تبدیل شده است. بسیاری از کاربران می‌پرسند آیا با تشدید تحریم‌های آمریکا امکان قطع شدن اینترنت ایران وجود دارد یا خیر؟ تنها چیزی که همه روی آن توافق دارند این است که آمریکا زیرساخت‌های ارتباطی جهان را به گونه‌ای در کنترل خود دارد که ممکن است از این طریق در اینترنت ایران اختلال ایجاد کند. در ادامه به بررسی دقیق این موضوع می‌پردازیم.

حاکمیت اینترنت در سلطه کدام کشور است؟

اینکه چه کسی کنترل اینترنت را در دست دارد یا حاکمیت اینترنتی در سلطه چه کسی است، موضوع جدیدی در فضای دیپلماسی اینترنت کشور‌های مختلف به شمار نمی‌رود؛ چرا که از سال 2000 تمامی کشورها این موضوع را در اجلاسی با نام جامعه اطلاعاتی (WSISS) مطرح کرده‌اند. از سال 2003 نیز روسای جمهور تعداد زیادی از کشورهای جهان از جمله ایران در این اجلاس که در ژنو سوئیس برگزار شد، شرکت کرده‌اند و در سال 2005 موضوع حاکمیت اینترنت به صورت جدی مطرح شد و سران کشورها به دنبال بررسی هرچه سریع‌تر این موضوع بوده‌اند.

در واقع کشور‌های در حال توسعه با شرکت در این اجلاس که توسط سازمان ملل برگزار می‌شود، از کشورهایی مانند آمریکا تفاضا کرده‌اند که سهمی از مدیریت اینترنت را به آنها اختصاص دهد، اما کشورهای غربی به خصوص آمریکا و شرکت‌های بزرگی چون گوگل و مایکروسافت این درخواست را رد کرده و بر این باور بوده‌اند که ساختار اینترنت همچنان باید به صورت دموکراتیک باقی بماند.

پس از 10 سال فشار دولت‌های در حال توسعه برای کسب استقلال در فضای مدیریتی اینترنت و جلوگیری از تبدیل شدن این فناوری به یک اهرم فشار برای کشورهایی نظیر آمریکا، موجب شد تا نهاد آیکان در مدیریت، نام‌ها و آدرس‌های اینترنتی مستقل‌تر شود. از طرفی کمیته مشورتی دولتی (GACC) نیز تاسیس شد تا بر نحوه کنترل اینترنت نظارت داشته باشد و به شکایت‌ها و پیشنهاد‌های سایر کشورها رسیدگی کند.

سناریو‌های احتمالی قطع اینترنت ایران

با تمام تلاش‌هایی که به مدت 10 سال کشورهای در حال توسعه برای حاکمیت اینترنت انجام داده‌اند، اما هنوز به این سوال که آیا اینترنت ایران قطع می‌شود یا خیر، پاسخ قطعی داده نشده است. با وجود این، همه‌ی ما می‌دانیم که اینترنت برای نخستین بار در کشور آمریکا به وجود آمد و بخش‌های تجاری، خصوصی و منابع اینترنتی سایر کشور‌ها با آمریکا در ارتباط است.

امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات عنوان کرد قطع اینترنت ایران عملی نخواهد شد، اما سناریو‌های احتمالی تحریم ایران که به اختلال اینترنت ایران منجر می‌شود، مسائلی نظیر ایجاد محدودیت برای میزبانی مالکان سایت‌های ایرانی روی دیتاسنترهای خارجی، قطع دسترسی کاربران ایرانی به خدمات سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف از یک عرضه‌کننده خارجی، تحریم‌های TLD) Top Level Domain) مربوط به نام دامنه‌های اینترنتی، اختلال در دسترسی به سایت‌های ایرانی یا سایت‌هایی که به ایرانیان خدمات می‌دهند و تحریم‌هایی که به ایجاد محدودیت در تبادلات مالی می‌انجامد را شامل می‌شود.

مکانیزم حقوقی مانع قطع اینترنت ایران می‌شود

با وجود مکانیزم حقوقی پیچیده و سازوکار اینترنتی متفاوت، قطع اینترنت ایران عملی نخواهد شد. در واقع ساختار اینترنت جهان به شکلی گسترده شده است که تمامی کشورها در آن سهم دارند. علیرضا کاشیان، کارشناس مدیریت اینترنت عنوان می‌کند ساختار شبکه اینترنت جهان به صورت عنکبوتی و پیچیده است و به گونه‌ای گسترده و تقسیم شده که قطع کردن اینترنت یک کشور آن هم به صورت کامل عملی نخواهد شد.

علیرضا کاشیان در ادامه عنوان می‌کند قطع شدن اینترنت به صورت اختلال خواهد بود و می‌تواند به صورت مشکلاتی نظیر کاهش پهنای باند، ایجاد خطا در تبادل داده در لینک‌های ارتباطی، قطع کردن لینک‌ها از طریق اجرا نکردن تعهدات و قرارداد فی‌مابین ارائه‌دهندگان اتصالات بین‌المللی، مشکل فنی با ایجاد دخالت در DNS سرورهای ریشه و روترهای میان گذر باشد.

احتمال اختلال در اینترنت ایران وجود دارد

کاشیان در ادامه بیان کرد به صورت فنی اگر بخواهیم به تعریف قطع اینترنت ایران بپردازیم، باید بگوییم که قطع شدن اینترنت به معنای کاهش پهنای باند عادی است؛ برای مثال اگر فشار آب یک ساختمان را تا حد یک سوم کاهش دهیم، آب به طبقات بالا به سختی منتقل شده و بعضا قطعی آب را به همراه دارد. در واقع آب به طور کلی جریان دارد، اما برای یک عده قطع شده است. به طور کلی آمریکا اجازه قطع اینترنت هیچ کشوری را ندارد و مکانیزم حقوقی مانعی برای این اقدام محسوب می‌شود، اما احتمال ایجاد اختلال اینترنتی وجود خواهد داشت.

تاریخچه قطع اینترنت در جهان

علیرضا کاشیان در ادامه گفت در گذشته قطع شدن اینترنت برای بعضی از کشورها پیش آمده است که معمولا بیشتر آن‌ها غیر عمدی بوده‌اند و به دلیل اختلال ماهواره‌ای یا قطع شدن کابل‌های زمینی و دریایی اتفاق افتاده‌اند. چنین اتفاق‌هایی معمولا برای کشورهایی رخ می دهد که تنها با یک یا دو کانال زمینی و هوایی با شبکه جهانی اینترنت ارتباط دارند. در گذشته قطع اینترنت یک کشور به خاطر دشمنی یا جنگ میان دو کشور رخ نداده است، هر چند امکان بروز یک جنگ سایبری و یا قطع شدن فیزیکی اتصالات فیبر نوری بین‌المللی وجود دارد.

کاشیان همچنین بیان کرد با وجود شبکه ملی اینترنت می‌توان از خطرهای احتمالی مصون ماند. در واقع شبکه اینترنت داخلی مانند شبکه‌های ارتباط تلفنی عمل کرده و اگر امکان تماس با خارج کشور برقرار نباشد، همچنان می‌توانیم بدون اختلال در داخل کشور تماس‌های تلفنی برقرار کنیم. با قرار گرفتن تمامی سرویس‌ها و سرورهای داخل ایران در شبکه ملی اینترنت، در زمان بروز خطرات احتمالی نیز این سرویس‌ها همچنان فعال بوده و دچار اختلال نخواهند شد.

در سال‌های گذشته دیتاسنترهای داخلی توسعه پیدا کرده و به واسطه آن بسیاری از سایت‌های ایرانی به سرورهای داخلی انتقال یافته‌اند و علاوه بر مصون بودن آنها از خطرهای احتمالی، با سرعت زیادی برای کاربران در دسترس خواهند بود. از طرفی بسیاری از خدماتی که کاربران ایرانی از آن‌ها به صورت روزانه استفاده می‌کنند در خارج از کشور قرار دارد و ممکن است در شرایط تحریمی با مشکلاتی مواجه شوند.

تاثیر تحریم اینترنت ایران

کاشیان در این خصوص اظهار کرد تحریم های آمریکا، حوزه اینترنت ایران را با تاثیرهای منفی همراه خواهد کرد. شاید نهاد‌های سیاست‌گذار و کنترل‌کننده منابع اینترنتی مانند آیکان (ICANN) به خاطر اساسنامه خود در حوزه سرویس‌های اینترنتی به صورت مستقیم ورود نمی‌کنند و بیشتر بر روی حوزه تقسیم منابع اینترنتی مانند IP آدرس‌ها و دامنه‌ها متمرکز هستند، اما شرکت‌های سرویس‌دهنده آمریکایی تحت نظر آیکان به پیروی از تحریم های آمریکا، از ارائه خدمات به ایران خودداری می‌کنند. برای مثال آیکان، شرکت آمریکایی Verisign را مسئول رجیستری و کنترل‌کننده اصلی ثبت دامنه‌های COM وNET برگزیده است، اما این شرکت که با تمامی شرکت‌های Registrar کننده دامنه در جهان قرارداد دارد، با شرکت‌های ایرانی همکاری نداشته و هیچ گونه قراردادی منعقد نشده است.

کاشیان در ادامه بیان کرد نمایندگان ایران مشکلات به وجود آمده را به آیکان ارجاع داده‌اند، اما قدرت شرکت‌های آمریکایی از توانایی آیکان بیشتر بوده و حل مشکلات را با شرایط بدی همراه کرده است. از طرفی بعضی از شرکت‌های آمریکایی با مصونیت مواجه بوده و می‌توانند بر خلاف تحریم آمریکا با ایران همکاری کنند. یعنی شرکت‌هایی نظیر شرکت‌های عرضه‌کننده دارو با تقاضای مصنونیت می‌توانند از قوانین تنبیهی آمریکا در امان بمانند، اما شرکت‌هایی نظیر Verisign هیچگاه چنین تقاضایی را ارائه نداده‌اند.

وی افزود ایران با حضور در جلسه‌های کمیته مشورتی دولتی آیکان، درصدد حفظ منافع دسترسی به منابع اینترنتی بوده و همواره در این راستا گام بر می‌دارد، اما این کمیته مشورتی توانایی جلوگیری از قطع اینترنت ایران را ندارد. از طرفی حضور در این جلسه‌ها نیز به گونه‌ای الزامی بوده و غیبت کردن در آن به منزله خود تحریمی از دید آیکان به شمار می‌رود.

باید ظرفیت مسیرهای ارتباطی افزایش یابد

مسئولان کشورمان برای ایجاد مسیرهای ارتباطی آسان‌تر اقداماتی را انجام داده‌اند و در این راستا در دولت یازدهم، وزارت ارتباطات با یک شرکت ایتالیایی قراردادی را منعقد کرده است تا چهارمین مرکز تبادل اطلاعات خاورمیانه بعد از مراکز (POP) امارات، عمان و استانبول راه‌اندازی شود و به جای اینکه مسیر ترانزیت ارتباطی کشورهای منطقه به اروپا برود، به صورت مستقیم در تهران مدیریت ‌شود.

رضا هاشمی، کارشناس حوزه اینترنت در این خصوص اظهار کرد باید به اینترنت به عنوان یک دارایی بزرگ نگاه شود. این سامانه جهانی برای حفظ و توسعه ارتباط با شبکه اینترنت جهانی و شاخص‌های رشد اقتصادی و اجتماعی، امر مهمی تلقی می‌شود و با قطع شدن آن خسارت بزرگ ملی به وجود خواهد آمد. در این راستا باید سازوکار مناسبی برای مقابله با آن اندیشیده شود. در واقع با افزایش ظرفیت مسیرهای ارتباطی از طریق کشورهای همسایه و ایجاد قراردادهای چند جانبه و آسان‌تر کردن عبور بزرگراه‌های اصلی اینترنت از داخل کشور، می‌توان از خطرهای احتمالی جلوگیری کرد.

این کارشناس در پایان خاطرنشان کرد نمی‌توان نقش زیاد آمریکا در اینترنت جهانی و پیروی شرکت‌های مهم جهان از آن را نادیده گرفت. از طرفی باید با شرکت‌هایی که همکاری آن‌ها با ایران مشکلی ندارد و می‌توانند معافیت تحریمی دریافت کنند، مذاکره‌هایی صورت بگیرد تا به دریافت مصنونیت اقدام کنند و از خدمات آن‌ها استفاده شود. بدون شک قطع اینترنت ایران عملی نمی‌شود، اما تحریم‌های آمریکا تاثیر نامطلوبی بر روی شرکت‌ها سرویس‌دهنده می‌گذارد که منجر به کاهش کیفیت اینترنت ایران می‌شود.

 

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

بیوگرافی افرا ساراچ اوغلو و همسرش + عکسبیوگرافی افرا ساراچ اوغلو و همسرش + عکسبیوگرافی گلرو (داملا سونمز)بیوگرافی گلرو (داملا سونمز)وقتی سلبریتی های وطنی به تحقیر ایران و ایرانی روی می آورندوقتی سلبریتی های وطنی به تحقیر ایران و ایرانی روی می آورندمحکومیت محمد رسول اف کارگردان سینما به یک سال حبسمحکومیت محمد رسول اف کارگردان سینما به یک سال حبسرابطه عاشقانه آنجلینا جولی و کیانو ریوزرابطه عاشقانه آنجلینا جولی و کیانو ریوزفیلم مامور مخفی (The Operative) / یک فیلم ضد ایرانی دیگر!فیلم مامور مخفی (The Operative) / یک فیلم ضد ایرانی دیگر!جایزه بهترین بازیگر جشنواره مالزی برای سارا بهرامیجایزه بهترین بازیگر جشنواره مالزی برای سارا بهرامیبیوگرافی اوزلم ایلماز و همسرش + عکسبیوگرافی اوزلم ایلماز و همسرش + عکسدلارام هاشمی ، بازیگر زن جوان تئاتر درگذشتدلارام هاشمی ، بازیگر زن جوان تئاتر درگذشتگریم ترسناک صورت سوخته خسرو شکیباییگریم ترسناک صورت سوخته خسرو شکیباییعکس های لو رفته و جنجالی از محمدرضا گلزار در پارتی شبانهعکس های لو رفته و جنجالی از محمدرضا گلزار در پارتی شبانهتوضیح درباره شایعه ممنوع التصویر شدن ستاره اسکندریتوضیح درباره شایعه ممنوع التصویر شدن ستاره اسکندریپرستو صالحی به دادگاه احضار شد + عکسپرستو صالحی به دادگاه احضار شد + عکسازدواج دوم و پنهان هومن سیدی + عکسازدواج دوم و پنهان هومن سیدی + عکسچالش پیری بازیگران زن ایرانی + عکسچالش پیری بازیگران زن ایرانی + عکسبهترین سریال های درام برای تابستان 98بهترین سریال های درام برای تابستان 98کنایه ضرغامی به تصمیم دولتی‌ها درباره صداوسیماکنایه ضرغامی به تصمیم دولتی‌ها درباره صداوسیمااتهام نژاد پرستی به امین حیایی به دلیل اظهاراتش در عصر جدیداتهام نژاد پرستی به امین حیایی به دلیل اظهاراتش در عصر جدیدمجموعه شب نشینی مهران مدیری به جای دورهمی!مجموعه شب نشینی مهران مدیری به جای دورهمی!خندوانه چطور به نی نی و دادا تبدیل شد؟خندوانه چطور به نی نی و دادا تبدیل شد؟یک اتفاق خطرناک در سینما!یک اتفاق خطرناک در سینما!گروکشی دولت از صداوسیما پس از پخش سریال گاندو! + سندگروکشی دولت از صداوسیما پس از پخش سریال گاندو! + سندسیروس الوند: فیلمی دیدم که با زن و بچه خودم نمی توانم آن را ببینم!سیروس الوند: فیلمی دیدم که با زن و بچه خودم نمی توانم آن را ببینم!علت اصلی حبس محسن افشانی چیست؟علت اصلی حبس محسن افشانی چیست؟رکورد تاریخی فصل آخر سریال بازی تاج و تخترکورد تاریخی فصل آخر سریال بازی تاج و تخت
ریحانا صاحب موزه شدریحانا صاحب موزه شدبیوگرافی سیمگه ساغین خواننده ترک + عکسبیوگرافی سیمگه ساغین خواننده ترک + عکسبیوگرافی حادیثه آچیق گوز خواننده ترک + عکسبیوگرافی حادیثه آچیق گوز خواننده ترک + عکسسلمان خان از فاطمه حمامی دختر نقاش ایرانی قدردانی کرد + عکسسلمان خان از فاطمه حمامی دختر نقاش ایرانی قدردانی کرد + عکسشکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضی پرونده‌های اخلالگران اقتصادیشکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضی پرونده‌های اخلالگران اقتصادیرابطه جنجالی الناز شاکردوست با علیرضا حقیقی!رابطه جنجالی الناز شاکردوست با علیرضا حقیقی!لغو کنسرت جنیفر لوپز به دلیل قطع برق!لغو کنسرت جنیفر لوپز به دلیل قطع برق!چهره های پردرآمد دنیا معرفی شدندچهره های پردرآمد دنیا معرفی شدندمرلین منسون خواننده مشهور آمریکایی، نامزد جدید امبر هردمرلین منسون خواننده مشهور آمریکایی، نامزد جدید امبر هردکنسرت سیروان خسروی در قزوین لغو شدکنسرت سیروان خسروی در قزوین لغو شدمهدی یراحی در برج میلاد «سه گانه اجتماعی اول» را می‌خواندمهدی یراحی در برج میلاد «سه گانه اجتماعی اول» را می‌خوانداحسان خواجه‌امیری: کاش در عصر دایناسورها زندگی می‌کردیم!احسان خواجه‌امیری: کاش در عصر دایناسورها زندگی می‌کردیم!پایان ممنوع الکاری مهدی یراحی با انتشار تیزر کنسرت جدیدشپایان ممنوع الکاری مهدی یراحی با انتشار تیزر کنسرت جدیدشسلبریتی هایی که اعضای بدن خود را میلیون ها دلار بیمه کرده اندسلبریتی هایی که اعضای بدن خود را میلیون ها دلار بیمه کرده اندلیدی گاگا و ادل به عضویت آکادمی اسکار درآمدندلیدی گاگا و ادل به عضویت آکادمی اسکار درآمدندجاس استون خواننده مشهور انگلیسی در ایران بازداشت و اخراج شد!جاس استون خواننده مشهور انگلیسی در ایران بازداشت و اخراج شد!اسحاق انور در اوج بی خبری درگذشتاسحاق انور در اوج بی خبری درگذشتچرا صدای محمد علیزاده در تیتراژ سریال گاندو حذف شد؟چرا صدای محمد علیزاده در تیتراژ سریال گاندو حذف شد؟با شکایت تهمینه میلانی، دانشجوی نقاشی به 35 ضربه شلاق محکوم شد!با شکایت تهمینه میلانی، دانشجوی نقاشی به 35 ضربه شلاق محکوم شد!افشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسافشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسمحسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟محسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟انتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانانتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانریحانا مادر می شود! + عکسریحانا مادر می شود! + عکسبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکس
ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاس