Sunday, 18 November 2018|يکشنبه، 27 آبان، 1397|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 58 نفر

بیوگرافی و سوابق کاری رضا رحمانی و فرهاد دژپسند، وزرای جدید صنعت و اقتصاد

تاریخ انتشار: دوشنبه، 7 آبان، 1397 اخبار ، اخبار سیاسی
+ A -

رضا رحمانی و فرهاد دژپسند، وزرای جدید دولت دوازدهم هستند که در وزارتخانه‌های حساس «صنعت، معدن، تجارت» و «اقتصاد و دارایی» مشغول به کار شدند.

مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ی روز شنبه ۵ آبان‌ماه در جلسه‌ای علنی، به ۴ وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم رای اعتماد داد. در این میان، وزاری صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی، دو موقعیت حساس را پیش رو داشتند. دکتر فرهاد دژپسند، وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، با ۲۰۰ رای موافق، ۵۰ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع از مجموع ۲۶۵ نماینده‌ی حاضر، برای تصدی این پست انتخاب شد. دکتر رضا رحمانی نیز با ۲۰۳ رای موافق، ۴۲ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع، به وزارت صنعت، معدن و تجارت رفت.

وزرای کنونی وزارتخانه‌های صمت و اقتصاد و دارایی، پیش از این نیز مسئولیت‌هایی در همین وزارتخانه‌ها داشته‌اند. به عقیده‌ی بسیاری از کارشناسان و از جمله دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور، پذیرفتن مسئولیت این وزارتخانه‌ها در شرایط کنونی، نشان از شجاعت این افراد و عزم جدی برای عبور از بحران‌های اقتصادی دارد. در ادامه‌ی این مطلب، با خلاصه‌ای از سوابق کاری و تحصیلاتی دو وزیر جدید دولت دوازدهم آشنا می‌شویم.

بیوگرافی و سوابق کاری رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت

رضا رحمانی، سال ۱۳۴۵ در محله داش ساختمان تبریز متولد شد. او مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز دریافت کرد. رحمانی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌ی مدیریت دولتی و دوره‌ی مدیریت استراتژیک از سازمان مدیریت صنعتی ایران فارغ‌التحصیل شد. دانشگاه صنایع و معادن ایران، آخرین مقصد تحصیلی وزیر صمت بوده که مدرک دکترای خود را در در رشته‌ی مدیریت DBA از آنجا دریافت کرده است.

رحمانی پس از فار‌غ‌التحصیلی، اولین تجربه‌ی بزرگ کاری خود را در شرکت آلومینیم المهدی (عج) بندرعباس ثبت کرد. او سپس به شرکت تراکتورسازی تبریز رفت و در نهایت، معاون استاندار آذربایجان شرقی شد. رضا رحمانی پس از مدتی فعالیت در استانداری و تصدی پست مدیریت کل اداری و مالی این سازمان، برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی کاندید شد و در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم مجلس، به‌عنوان نماینده‌ی تبریز حضور داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در زمان نمایندگی مجلس، یکی از اعضای فعال کمیته‌ها و فراکسیون‌های کارگری، صنعتی و اقتصادی بوده است. او رئیس کمیته‌ی صنعت، اقتصاد و بازرگانی مجمع نمایندگان شمال غرب کشور و همچنین رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی بود. به بیان دیگر، فعالیت رحمانی در حوزه‌های صنعت و معدن، از همان سال‌های نمایندگی شروع شد.

عضویت در هیئت تحقیق و تفحص مجلس از صنعت خودروسازی و معادن در کنار ریاست کمیته‌ی صنعت مجلس، از سوابق رحمانی در مجلس هفتم هستند. او در مجلس هشتم نایب رئیس اول کمیسیون صنایع و معادن شد و در مجلس نهم، به ریاست این کمیسون رسید. او علاوه‌بر مجلس، در گروه‌ها و هیئت‌های متعدد صنعتی و بازرگانی کشور نیز فعالیت داشته است.

رضا رحمانی در چند دوره‌ی مجلس در کمیسیون صنعت و معدن حضور داشته است

عضویت در هیئت‌مدیره‌ی شرکت نوسازی صنایع ایران، ریاست هیئت امنای صندوق بازنشستگی کارگران مس ایران، عضویت در کمیسیون‌های صنعت و کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران و عضویت در شوراهای عالی بیمه و آمار، مسئولیت‌های رحمانی تا پیش از پیوستن به بدنه‌ی دولت بوده‌اند.

رضا رحمانی به محض عضویت در دولت، در مسئولیت‌های مختلف مرتبط با سابقه‌ی کاری‌ خود (صنعت و معدن)، مشغول به کار شد. او جانشین و نماینده‌ی وزیر در سفرهای استانی، کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید، ستاد اقتصاد مقاومتی و ستاد مقابله با تحریم بود. وزیر کنونی صنعت، معدن و تجارت، در آخرین مسئولیت‌ها و پیش از قبول پیشنهاد برای مدیریت این وزارتخانه، در سمت‌هایی همچون معاونت طرح و برنامه و قائم مقامی وزارت صمت فعالیت می‌کرد.

وزیر صمت تاکنون جوایز متعددی را نیز برای پست‌های مختلف خود دریافت کرده است. از جوایز او می‌توان به مدیر نمونه‌ی مجتمع آلومینیم المهدی (عج)، مدیر نمونه‌ی شرکت تراکتورسازی ایران، مدیر نمونه‌ی جشنواره‌ی شهید رجایی و معاون برتر وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد.

بیوگرافی و سوابق کاری فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی

فرهاد دژپسند، سال ۱۳۴۱ در بهشهر به دنیا آمد. او مدرک کارشناسی خود را در رشته‌ی اقتصاد نظری و کارشناسی ارشد را در رشته‌ی برنامه‌ریزی سیستم‌‌های اقتصادی دریافت کرده است. فرهاد دژپسند دکترای اقتصاد دارد که در پایان‌نامه‌ی خود، عوامل مؤثر رشد اقتصاد ایران را با تکیه بر نقش شاخص‌های توسعه‌ی انسانی مورد بررسی قرار داد.

دژپسند پس از فارغ‌التحصیلی، علاوه‌بر فعالیت‌های اجرایی به تدریس در دانشگاه نیز پرداخت و دانشیار دانشکده‌ی علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی شد. او ۲۳ مقاله‌ی علمی پژوهشی با موضوعات رشد و توسعه‌ی اقتصادی، توسعه‌ی صادرات غیرنفتی، توسعه‌ی پایدار، اقتصاد ایران، سیاست‌های پولی و مالی و بسیاری موضوعات مهم اقتصادی دیگر منتشر کرده است. وزیر امور اقتصادی و دارایی، چند کتاب را نیز در حوزه‌ی فعالیت خود منتشر کرده است که از این میان می‌توان «مبانی توسعه‌ی پایدار ایران»، «مقدمه‌ای بر مبانی تجارت الکترونیک»، «پژوهش وضع موجود طراحی و وضع مطلوب» و «اقتصاد سیاسی جهانی» را نام برد.

فرهاد دژپسند سابقه‌ای طولانی در امر پژوهش و برنامه‌ریزی اقتصادی دارد

فرهاد دژپسند از همان سال‌های ابتدایی فعالیت، علاقه‌ی خود را به کار رسانه و انتشارات نشان داد. او عضویت هیئت تحریریه و مدیر مسئول نشریات متعدد اقتصادی را در کشور از جمله تجارت نوین در کارنامه‌ی خود دارد. به‌علاوه دژپسند در سازمان برنامه و بودجه نیز در هیئت تحریریه‌ی فصلنامه‌ی علمی و پژوهشی فعالیت کرده است.

در مورد فعالیت‌های اجرایی وزیر امور اقتصادی و دارایی، با فهرستی بلندبالا از مسئولیت‌های اجرایی در کنار طراحی و برنامه‌ریزی طرح‌های اقتصادی روبه‌رو هستیم. او در کمیته‌ی اصلاح نظام بانکی بانک مرکزی، کمیسیون ستاد اقتصادی دولت، کمیسیون تخصصی شورای اقتصاد و شوراهای عالی بانک‌ها، بیمه، انفورماتیک و آمار فعالیت کرده است.

آشنایی دژپسند با تجارت الکترونیک و تحقیقات و فعالیت‌های او در این زمینه، امیدواری زیادی را برای فعالان این حوزه ایجاد کرده است که به رفع موانع موجود بر سر این سبک مدرن از تجارت، امیدوار شده‌اند. دژپسند در دولت‌های پیشین علاوه‌بر اجرای طرح تجارت الکترونیک در کشور، در لوایح مختلف اعم از برنامه‌ی ۲۰ ساله اقتصاد بدون اتکا به نفت خام، پیش‌نویس لایحه‌ی قانون تجارت، قانون محاسبات عمومی کشور، قانون برنامه و بودجه و موارد دیگر همکاری کرد.

از سوابق اجرایی دژپسند مرتبط با اشتغال می‌توان به تهیه و تدوین بسته‌ی حمایت از توسعه اشتغال پایدار در سال ۱۳۹۵، برنامه اشتغال فراگیر ۱۳۹۶ و بسته‌های رونق تولید و اشتغال در همان سال اشاره کرد. در واقع، بسیاری از مسئولیت‌های اجرایی فرهاد دژپسند، در جهت پیاده‌سازی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انجام شده‌اند.

از آخرین مسئولیت‌های فرهاد دژپسند پیش از تصدی وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌توان به ریاست هیئت مدیره‌ی صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، مدیریت کل دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه، معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت بازرگانی، معاونت امور تولیدی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و ریاست مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان برنامه و بودجه‌ی کشور اشاره کرد.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی و برنامه‌ریزی، فرهاد دژپسند را به‌خاطر سوابق اجرایی طولانی‌مدت و تحقیق و پژو‌هش‌ متعدد در امر اقتصاد، فردی مناسب برای وزارت اقتصاد می‌دانند. او یکی از معدود اقتصاددانان با سابقه‌ی اجرایی بلندمدت بوده و در میان اطرافیان، به سختگیری در اصول و انعطاف‌ناپذیری در برابر گروه‌های سیاسی معروف است.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

کد امنیتی:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

15 شخصیت شرور نابغه و باهوش تاریخ سینما15 شخصیت شرور نابغه و باهوش تاریخ سینمابیوگرافی نسلیهان آتاگول و همسرش کادیر دوغولو + عکسبیوگرافی نسلیهان آتاگول و همسرش کادیر دوغولو + عکسبیوگرافی بوراک اوزچیویت و همسرش فخریه اوجن + عکسبیوگرافی بوراک اوزچیویت و همسرش فخریه اوجن + عکسویلیام گلدمن، فیلمنامه‌نویس بزرگ آمریکایی درگذشتویلیام گلدمن، فیلمنامه‌نویس بزرگ آمریکایی درگذشتبیوگرافی سیاوش چراغی پور + عکسبیوگرافی سیاوش چراغی پور + عکسبیوگرافی نسرین نصرتی + عکسبیوگرافی نسرین نصرتی + عکسبیوگرافی ندا حبیبی + عکسبیوگرافی ندا حبیبی + عکسبیوگرافی محسن تنابنده + عکسبیوگرافی محسن تنابنده + عکسبیوگرافی علیرضا شجاع نوری + عکسبیوگرافی علیرضا شجاع نوری + عکسبیوگرافی نعیمه نظام دوست + عکسبیوگرافی نعیمه نظام دوست + عکسبیوگرافی مهسا باقری + عکسبیوگرافی مهسا باقری + عکستاثیرات تحریم های آمریکا بر نماینده سینمای ایران در اسکارتاثیرات تحریم های آمریکا بر نماینده سینمای ایران در اسکاربیوگرافی کان اورگانجی اوغلو و همسرش + عکسبیوگرافی کان اورگانجی اوغلو و همسرش + عکسبیوگرافی طوبی بیوک اوستون و همسرش انور سایلاک + عکسبیوگرافی طوبی بیوک اوستون و همسرش انور سایلاک + عکسبیوگرافی مهدی زمین پرداز + عکسبیوگرافی مهدی زمین پرداز + عکسبیوگرافی امیرحسین رستمی + عکسبیوگرافی امیرحسین رستمی + عکسبیوگرافی عمار تفتی + عکسبیوگرافی عمار تفتی + عکسبیوگرافی انگین اکیورک و همسرش + عکسبیوگرافی انگین اکیورک و همسرش + عکسبیوگرافی هالیت ارگنچ و همسرش برگوزار کورل + عکسبیوگرافی هالیت ارگنچ و همسرش برگوزار کورل + عکسبیوگرافی داریوش مهرجویی + عکسبیوگرافی داریوش مهرجویی + عکستاریخ پخش فصل هشتم سریال گیم آف ترونز اعلام شدتاریخ پخش فصل هشتم سریال گیم آف ترونز اعلام شدجزییات تازه‌ای از فصل جدید برنامه خندوانه منتشر شدجزییات تازه‌ای از فصل جدید برنامه خندوانه منتشر شدفیلم اصغر فرهادی دومین فیلم پرفروش ایتالیافیلم اصغر فرهادی دومین فیلم پرفروش ایتالیاتصادف شدید مجری برنامه تخته گاز همراه خودرو پورشه 911 GT3تصادف شدید مجری برنامه تخته گاز همراه خودرو پورشه 911 GT3استن لی ، خالق شخصیت مرد عنکبوتی و اسطوره مارول درگذشتاستن لی ، خالق شخصیت مرد عنکبوتی و اسطوره مارول درگذشت
شیر خوردن از پستان گاو؛ هایدی کلوم از پستان گاو شیر می خوردشیر خوردن از پستان گاو؛ هایدی کلوم از پستان گاو شیر می خوردبیوگرافی عماد طالبزاده + عکسبیوگرافی عماد طالبزاده + عکسآلبوم آذربایجان از رحیم شهریاری منتشر میشودآلبوم آذربایجان از رحیم شهریاری منتشر میشودزندگی «نادر مشایخی» فیلم می‌شودزندگی «نادر مشایخی» فیلم می‌شودبیوگرافی حامد آهنگی + عکسبیوگرافی حامد آهنگی + عکسزندگینامه نيما يوشيج، پدر شعر نوزندگینامه نيما يوشيج، پدر شعر نوحمید هیراد: مجبور بودم پلی‌ بک‌ بخوانمحمید هیراد: مجبور بودم پلی‌ بک‌ بخوانمتور کنسرت‌ ۲۰ سال با رضا یزدانی در شهرهای ایران برگزار می‌شودتور کنسرت‌ ۲۰ سال با رضا یزدانی در شهرهای ایران برگزار می‌شودفرانسیس لِی آهنگساز موسیقی جاودان درگذشتفرانسیس لِی آهنگساز موسیقی جاودان درگذشترضا صادقی: هنرمندان را فراری ندهید!رضا صادقی: هنرمندان را فراری ندهید!بیوگرافی علی صبوری + عکسبیوگرافی علی صبوری + عکسشینید اوکانر خواننده ایرلندی مسلمان شد و نامش را به شهدا تغییر داد + عکسشینید اوکانر خواننده ایرلندی مسلمان شد و نامش را به شهدا تغییر داد + عکستقدیر مجلس کانادا از شهرام و حافظ ناظریتقدیر مجلس کانادا از شهرام و حافظ ناظریتعریف چیناره ملیک زاده خواننده زن آذری از پژمان بازغی + عکستعریف چیناره ملیک زاده خواننده زن آذری از پژمان بازغی + عکسکیهان کلهر در چین و آمریکا به صحنه می‌رودکیهان کلهر در چین و آمریکا به صحنه می‌رودتیلور سویفت علیه دونالد ترامپتیلور سویفت علیه دونالد ترامپآلبوم ابراهیم محسن چاوشی دو میلیارد تومان فروختآلبوم ابراهیم محسن چاوشی دو میلیارد تومان فروختشکایت علیه سالار عقیلی، معتمدی و فرزاد فرزینشکایت علیه سالار عقیلی، معتمدی و فرزاد فرزینبه یاد افشین مقدم؛ خواننده‌ای که زود گل کرد و زود پژمردبه یاد افشین مقدم؛ خواننده‌ای که زود گل کرد و زود پژمردبیوگرافی محمدرضا لطفی؛ استاد برجسته تار و سه‌ تاربیوگرافی محمدرضا لطفی؛ استاد برجسته تار و سه‌ تارنرگس کلباسی کیست و چه اقداماتی در زلزله کرمانشاه انجام داد؟نرگس کلباسی کیست و چه اقداماتی در زلزله کرمانشاه انجام داد؟بیوگرافی و عکس های بهنام بانی خوانندهبیوگرافی و عکس های بهنام بانی خوانندهبیوگرافی و عکس های  “یلدا عباسی” نوازنده جوانبیوگرافی و عکس های “یلدا عباسی” نوازنده جوانبیوگرافی محمد معتمدی خواننده سنتیبیوگرافی محمد معتمدی خواننده سنتیبیوگرافی و عکس های حمید هیراد خوانندهبیوگرافی و عکس های حمید هیراد خواننده
قتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی و عکس های امیر عابدزادهبیوگرافی و عکس های امیر عابدزادهمهسا قربانی؛ داور زن ایرانی که بازی مرد‌ها را سوت زدمهسا قربانی؛ داور زن ایرانی که بازی مرد‌ها را سوت زدرونمایی کریس رونالدو از اتومبیل لوکس خود در ایتالیا + عکسرونمایی کریس رونالدو از اتومبیل لوکس خود در ایتالیا + عکسبیوگرافی امیر علی اکبری، ستاره ایرانی MMAبیوگرافی امیر علی اکبری، ستاره ایرانی MMAازدواج مجید قندی و پریسا براتچی در بازی های آسیایی جاکارتا + عکسازدواج مجید قندی و پریسا براتچی در بازی های آسیایی جاکارتا + عکسازدواج کیمیا علیزاده + عکسازدواج کیمیا علیزاده + عکسجزئیات پاک کردن تمام عکس های علی علیپور از اینستاگرامشجزئیات پاک کردن تمام عکس های علی علیپور از اینستاگرامششایعه مرگ و حاشیه های بستری شدن جواد خیابانی در بیمارستان و تکذیب خبر مرگشایعه مرگ و حاشیه های بستری شدن جواد خیابانی در بیمارستان و تکذیب خبر مرگعروسی کریم انصاریفرد و صوفیا دختر میلیاردر یونانیعروسی کریم انصاریفرد و صوفیا دختر میلیاردر یونانیماجرای رابطه سعید عزت اللهی با پرستو قربانی مدل اینستاگرامی! + عکسماجرای رابطه سعید عزت اللهی با پرستو قربانی مدل اینستاگرامی! + عکسساخت سریال زندگینامه کریستیانو رونالدو توسط فیسبوکساخت سریال زندگینامه کریستیانو رونالدو توسط فیسبوک