Sunday, 18 November 2018|يکشنبه، 27 آبان، 1397|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 42 نفر

کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان؛ علل و راهکارها

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 12 مهر، 1397 زناشویی ، دانستنیهای جنسی
+ A -

کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان ناشی از کاهش میل جنسی زنان به خاطر عواملی چون خواب کمتر و مراقبت از نوزاد، ‌نوسانات هورمونی، تصویر بدنی بسیار متفاوت از قبل از بارداری، استرس و ... است. مهمترین راه حل این است که صبور باشید و بدانید که این یک مشکل موقت است.

کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان

کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان مشکلی بسیار رایج است، به ویژه پس از تولد اولین کودک. زندگی و بدن مادری که تازه زایمان کرده دچار تغییرات زیادی شده و این تغییرات بر روی میل جنسی او نیز اثر می‌گذارد. مطالعات نشان داده حدود ۲۰ درصد زنان تا سه ماه پس از زایمان تمایل خود به داشتن رابطه جنسی را از دست داده یا این میل درشان کاهش یافته است. اما چه عواملی در این زمینه دخیل بوده و چه راهکارهایی برای آن وجود دارد؟

علت کاهش میل جنسی بعد از زایمان

عواملی وجود دارد که به کاهش میل جنسی و کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان کمک می‌کند. از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

خستگی و مراقبت از نوزاد

شما به عنوان مادری که تازه زایمان کرده است با خستگی شدید و مداوم به خاطر مراقبت از نوزاد مواجه هستید که این امر فرصتی برای ایجاد میل جنسی در شما باقی نمی‌گذارد. نوزاد تازه متولد شده نیازمند توجه ۲۴ ساعته و مقدار زیادی تماس فیزیکی است. این موضوع باعث می‌شود مادر هم از لحاظ جسمانی و هم از لحاظ هیجانی تخلیه شده و به دنبال فرصتی باشد که از دلبستگی شدید جسمی رها شود. در نتیجه کاهش رابطه جنسی برای او یک اولویت است.

تغییرات هورمونی و تصویر بدنی نامطلوب

بدن شما به تازگی مراحل سخت بارداری و زایمان را پشت سر گذاشته است و تغییرات عمده هورمونی در حال انجام است که می‌تواند تعادل احساسی شما را برهم بزند. شما همچنین ممکن است در مورد دردناک بودن مقاربت پس از زایمان نگران باشید که البته برای بسیاری از زنان، اولین رابطه جنسی پس از زایمان ناراحت کننده است. همچنین بدن شما تازه از اثرات زایمان بهبودی یافته و این باعث می‌شود شما احساس کنید به اندازه قبل جذاب نیستید؛ این احساسات می‌تواند روی تصویر شما از بدنتان تاثیر منفی گذاشته و باعث شود گرایشتان به رابطه جنسی کم شود.

ترس از حاملگی

شما ممکن است آگاهانه یا به طور ناخودآگاه از دوباره باردار شدن بترسید. این یک موضوع کاملا طبیعی است که اصل تکامل به توضیح آن کمک می‌کند. در طبیعت، حیوانات مادر نیز تا وقتی فرزندان جوانی دارند، به ندرت جفت‌گیری می‌کنند. در واقع بدن آنها تحمل بار اضافی و یک بارداری دیگر را ندارد. همین امر ممکن است برای زنان نیز صادق باشد.

شیردهی به نوزاد

تغذیه با شیر مادر هم در کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان اثرگذار است. هورمون مهم استروژن با شیردهی کاهش یافته و این می‌تواند بر بافت‌های واژن تاثیر بگذارد و موجب خشکی و درد در طی رابطه جنسی شود. قابل درک است که این موضوع بر خلق و خوی شما نیز تاثیر منفی بگذارد. هنگامی که می‌خواهید رابطه جنسی خود را دوباره شروع کنید، بهتر است برای محافظت از بافت‌ها و کاهش ناراحتی خشکی واژن از روان کننده‌ها استفاده کنید.

کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان

راهکارهای مقابله با کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان

قطعا مسائلی مانند اضطراب و خستگی می‌تواند موجب کاهش میل جنسی بعد از بارداری شود، اما در ادامه راهکارهایی ارائه شده است که به شما در این رابطه کمک می‌کند.

۱- از خود مراقبت کنید.

دوش داغ و خواب؛ گاهی اوقات لازم است تا کمی به احساس آسودگی پیش از بچه دارشدن خود بازگردید. فکر کنید چه کارهایی است که می‌توانید به تنهایی انجام دهید که باعث شود احساس خوبی داشته باشید. آن را انجام دهید.

۲- ممکن است تکنیک‌های اغوای شما از طرف همسرتان نیاز به تغییر داشته باشد.
شاید قبلا یک شام رمانتیک دونفره در یک رستوران در مرکز شهر می‌توانست شما را اغوا کند اما در حال حاضر ممکن است بهترین پیشنهاد برای شما، فرصتی برای داشتن یک حمام طولانی و با آرامش خیال باشد، تا خستگی این روزها را از تنتان به در کنید. چیزی که واقعا به آن نیاز دارید.

۳- با همسرتان اوقاتی صمیمانه و عاشقانه را بدون رابطه جنسی بگذرانید.
یک درآغوش کشیدن معمولی و عشقبازی در جلوی تلویزیون یا در اتاق خواب، در رختخواب به شما کمک می‌کند تا احساس راحتی بیشتری پیدا کنید. اگر نگرانید که رفتارهای ساده صمیمانه شما ممکن است به رابطه جنسی منجر شود و شما هنوز تمایلی به آن ندارید، ‌آن را صادقانه با همسرتان در میان بگذارید.

کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان

۴- در صورت تمایل نوع رابطه جنسی خود را تغییر دهید.
بدن شما در حال حاضر تغییر کرده است. رابین میلهاوسن محقق جنسی و استاد دانشگاه گلف، می‌گوید: "فکر کنید چه نوع رابطه‌ای می‌تواند به شما برای داشتن رابطه جنسی انگیزه بدهد". اگر این خواسته شما با رابطه جنسی واقعی که همیشه داشته‌اید، متفاوت است، پس در مورد نیازها و آنچه که دوست دارید یا ندارید با همسرتان صحبت کنید.

۵- اگر اقدام کنید احساسات منفی و اضطراب شما از بین خواهد رفت.

به یاد داشته باشید که تا حد زیادی احساسات و اضطراب شما در مورد اولین رابطه جنسی پس از زایمان بی اساس هستند و فقط با انجام رابطه جنسی کاهش می‌یابند. میلهاوسن می‌گوید: "یک تجربه جنسی خوب می‌تواند بسیار جسورانه باشد." اما باز هم ممکن است به وقت و فضای بیشتری نیاز داشته باشید." پس سعی کنید در این میان حد تعادل را پیدا کنید. یعنی خود را مجبور به کاری نکنید و در عین حال اجازه ندهید اسیر ترس و اضطرابتان شوید.

۶- بررسی کنید که آیا خوابیدن کودکتان در اتاق شما بر زندگی جنسی شما تأثیر می‌گذارد؟
ماما، الکس بیکن می گوید: "بعضی از مردم نمی‌توانند داشتن یک رابطه جنسی در همان اتاقی که نوزدشان خوابیده را حتی تصور کنند." می توانید روابط خود را در فضایی غیر از اتاق خوابتان پیش ببرید. می توانید یک شب کودکتان را نزد یک شخص قابل اعتماد مانند مادرتان بگذارید تا فارغ از استرس و نگرانی والدینی با همسرتان تنها بوده و رابطه جنسی بدون تنش و لذت بخشی را تجربه کنید.

سخن آخر

از لحاظ پزشکی می‌توان پس از توقف خونریزی بعد از زایمان طبیعی و یا سزارین رابطه جنسی داشت و بهترین زمان گذشت حداقل شش هفته از زایمان است، اما عجله نکنید و در عوض، از دیگر اشکال نزدیکی و لذت جسمی مانند ماساژ و یا دوش‌ آب گرم لذت ببرید. به یاد داشته باشید کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان نباید زن و شوهر را نسبت به هم سرد کند و در عوض باید بیشتر به یکدیگر عشق ورزیده تا تمایلات جنسی‌شان نیز سریعتر بازگردد. آنچه که در این میان بسیار اهمیت دارد این است که شوهر،‌ همسر خود را درک کند و استرس و نگرانی‌های مادری که تازه دارای فرزند شده نادیده گرفته نشود.

خبر خوب این است که اکثر زنان گزارش می‌دهند که این کاهش میل جنسی و به تبع آن کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان موقت است و با گذشت زمان و صبر، شما و شریک زندگی‌تان می‌توانید دوباره یک رابطه جنسی رضایت بخش را تجربه کنید. اگر با گذشت چندین ماه هیچ بهبودی ایجاد نشد و پیشرفتی در رابطه خود نداشتید، با پزشک متخصص خود صحبت کنید. او می‌تواند دیگر علل بالقوه کاهش میل جنسی مثل افسردگی پس از زایمان را در شما تشخیص دهد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

کد امنیتی:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

بیوگرافی نسلیهان آتاگول و همسرش کادیر دوغولو + عکسبیوگرافی نسلیهان آتاگول و همسرش کادیر دوغولو + عکسبیوگرافی بوراک اوزچیویت و همسرش فخریه اوجن + عکسبیوگرافی بوراک اوزچیویت و همسرش فخریه اوجن + عکسویلیام گلدمن، فیلمنامه‌نویس بزرگ آمریکایی درگذشتویلیام گلدمن، فیلمنامه‌نویس بزرگ آمریکایی درگذشتبیوگرافی سیاوش چراغی پور + عکسبیوگرافی سیاوش چراغی پور + عکسبیوگرافی نسرین نصرتی + عکسبیوگرافی نسرین نصرتی + عکسبیوگرافی ندا حبیبی + عکسبیوگرافی ندا حبیبی + عکسبیوگرافی محسن تنابنده + عکسبیوگرافی محسن تنابنده + عکسبیوگرافی علیرضا شجاع نوری + عکسبیوگرافی علیرضا شجاع نوری + عکسبیوگرافی نعیمه نظام دوست + عکسبیوگرافی نعیمه نظام دوست + عکسبیوگرافی مهسا باقری + عکسبیوگرافی مهسا باقری + عکستاثیرات تحریم های آمریکا بر نماینده سینمای ایران در اسکارتاثیرات تحریم های آمریکا بر نماینده سینمای ایران در اسکاربیوگرافی کان اورگانجی اوغلو و همسرش + عکسبیوگرافی کان اورگانجی اوغلو و همسرش + عکسبیوگرافی طوبی بیوک اوستون و همسرش انور سایلاک + عکسبیوگرافی طوبی بیوک اوستون و همسرش انور سایلاک + عکسبیوگرافی مهدی زمین پرداز + عکسبیوگرافی مهدی زمین پرداز + عکسبیوگرافی امیرحسین رستمی + عکسبیوگرافی امیرحسین رستمی + عکسبیوگرافی عمار تفتی + عکسبیوگرافی عمار تفتی + عکسبیوگرافی انگین اکیورک و همسرش + عکسبیوگرافی انگین اکیورک و همسرش + عکسبیوگرافی هالیت ارگنچ و همسرش برگوزار کورل + عکسبیوگرافی هالیت ارگنچ و همسرش برگوزار کورل + عکسبیوگرافی داریوش مهرجویی + عکسبیوگرافی داریوش مهرجویی + عکستاریخ پخش فصل هشتم سریال گیم آف ترونز اعلام شدتاریخ پخش فصل هشتم سریال گیم آف ترونز اعلام شدجزییات تازه‌ای از فصل جدید برنامه خندوانه منتشر شدجزییات تازه‌ای از فصل جدید برنامه خندوانه منتشر شدفیلم اصغر فرهادی دومین فیلم پرفروش ایتالیافیلم اصغر فرهادی دومین فیلم پرفروش ایتالیاتصادف شدید مجری برنامه تخته گاز همراه خودرو پورشه 911 GT3تصادف شدید مجری برنامه تخته گاز همراه خودرو پورشه 911 GT3استن لی ، خالق شخصیت مرد عنکبوتی و اسطوره مارول درگذشتاستن لی ، خالق شخصیت مرد عنکبوتی و اسطوره مارول درگذشتتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (226)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (226)
شیر خوردن از پستان گاو؛ هایدی کلوم از پستان گاو شیر می خوردشیر خوردن از پستان گاو؛ هایدی کلوم از پستان گاو شیر می خوردبیوگرافی عماد طالبزاده + عکسبیوگرافی عماد طالبزاده + عکسآلبوم آذربایجان از رحیم شهریاری منتشر میشودآلبوم آذربایجان از رحیم شهریاری منتشر میشودزندگی «نادر مشایخی» فیلم می‌شودزندگی «نادر مشایخی» فیلم می‌شودبیوگرافی حامد آهنگی + عکسبیوگرافی حامد آهنگی + عکسزندگینامه نيما يوشيج، پدر شعر نوزندگینامه نيما يوشيج، پدر شعر نوحمید هیراد: مجبور بودم پلی‌ بک‌ بخوانمحمید هیراد: مجبور بودم پلی‌ بک‌ بخوانمتور کنسرت‌ ۲۰ سال با رضا یزدانی در شهرهای ایران برگزار می‌شودتور کنسرت‌ ۲۰ سال با رضا یزدانی در شهرهای ایران برگزار می‌شودفرانسیس لِی آهنگساز موسیقی جاودان درگذشتفرانسیس لِی آهنگساز موسیقی جاودان درگذشترضا صادقی: هنرمندان را فراری ندهید!رضا صادقی: هنرمندان را فراری ندهید!بیوگرافی علی صبوری + عکسبیوگرافی علی صبوری + عکسشینید اوکانر خواننده ایرلندی مسلمان شد و نامش را به شهدا تغییر داد + عکسشینید اوکانر خواننده ایرلندی مسلمان شد و نامش را به شهدا تغییر داد + عکستقدیر مجلس کانادا از شهرام و حافظ ناظریتقدیر مجلس کانادا از شهرام و حافظ ناظریتعریف چیناره ملیک زاده خواننده زن آذری از پژمان بازغی + عکستعریف چیناره ملیک زاده خواننده زن آذری از پژمان بازغی + عکسکیهان کلهر در چین و آمریکا به صحنه می‌رودکیهان کلهر در چین و آمریکا به صحنه می‌رودتیلور سویفت علیه دونالد ترامپتیلور سویفت علیه دونالد ترامپآلبوم ابراهیم محسن چاوشی دو میلیارد تومان فروختآلبوم ابراهیم محسن چاوشی دو میلیارد تومان فروختشکایت علیه سالار عقیلی، معتمدی و فرزاد فرزینشکایت علیه سالار عقیلی، معتمدی و فرزاد فرزینبه یاد افشین مقدم؛ خواننده‌ای که زود گل کرد و زود پژمردبه یاد افشین مقدم؛ خواننده‌ای که زود گل کرد و زود پژمردبیوگرافی محمدرضا لطفی؛ استاد برجسته تار و سه‌ تاربیوگرافی محمدرضا لطفی؛ استاد برجسته تار و سه‌ تارنرگس کلباسی کیست و چه اقداماتی در زلزله کرمانشاه انجام داد؟نرگس کلباسی کیست و چه اقداماتی در زلزله کرمانشاه انجام داد؟بیوگرافی و عکس های بهنام بانی خوانندهبیوگرافی و عکس های بهنام بانی خوانندهبیوگرافی و عکس های  “یلدا عباسی” نوازنده جوانبیوگرافی و عکس های “یلدا عباسی” نوازنده جوانبیوگرافی محمد معتمدی خواننده سنتیبیوگرافی محمد معتمدی خواننده سنتیبیوگرافی و عکس های حمید هیراد خوانندهبیوگرافی و عکس های حمید هیراد خواننده
قتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی و عکس های امیر عابدزادهبیوگرافی و عکس های امیر عابدزادهمهسا قربانی؛ داور زن ایرانی که بازی مرد‌ها را سوت زدمهسا قربانی؛ داور زن ایرانی که بازی مرد‌ها را سوت زدرونمایی کریس رونالدو از اتومبیل لوکس خود در ایتالیا + عکسرونمایی کریس رونالدو از اتومبیل لوکس خود در ایتالیا + عکسبیوگرافی امیر علی اکبری، ستاره ایرانی MMAبیوگرافی امیر علی اکبری، ستاره ایرانی MMAازدواج مجید قندی و پریسا براتچی در بازی های آسیایی جاکارتا + عکسازدواج مجید قندی و پریسا براتچی در بازی های آسیایی جاکارتا + عکسازدواج کیمیا علیزاده + عکسازدواج کیمیا علیزاده + عکسجزئیات پاک کردن تمام عکس های علی علیپور از اینستاگرامشجزئیات پاک کردن تمام عکس های علی علیپور از اینستاگرامششایعه مرگ و حاشیه های بستری شدن جواد خیابانی در بیمارستان و تکذیب خبر مرگشایعه مرگ و حاشیه های بستری شدن جواد خیابانی در بیمارستان و تکذیب خبر مرگعروسی کریم انصاریفرد و صوفیا دختر میلیاردر یونانیعروسی کریم انصاریفرد و صوفیا دختر میلیاردر یونانیماجرای رابطه سعید عزت اللهی با پرستو قربانی مدل اینستاگرامی! + عکسماجرای رابطه سعید عزت اللهی با پرستو قربانی مدل اینستاگرامی! + عکسساخت سریال زندگینامه کریستیانو رونالدو توسط فیسبوکساخت سریال زندگینامه کریستیانو رونالدو توسط فیسبوک