Saturday, 19 January 2019|شنبه، 29 دي، 1397|يا رب العالمين|افراد آنلاین: 36 نفر

کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان؛ علل و راهکارها

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 12 مهر، 1397 زناشویی ، دانستنیهای جنسی
+ A -

کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان ناشی از کاهش میل جنسی زنان به خاطر عواملی چون خواب کمتر و مراقبت از نوزاد، ‌نوسانات هورمونی، تصویر بدنی بسیار متفاوت از قبل از بارداری، استرس و ... است. مهمترین راه حل این است که صبور باشید و بدانید که این یک مشکل موقت است.

کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان

کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان مشکلی بسیار رایج است، به ویژه پس از تولد اولین کودک. زندگی و بدن مادری که تازه زایمان کرده دچار تغییرات زیادی شده و این تغییرات بر روی میل جنسی او نیز اثر می‌گذارد. مطالعات نشان داده حدود ۲۰ درصد زنان تا سه ماه پس از زایمان تمایل خود به داشتن رابطه جنسی را از دست داده یا این میل درشان کاهش یافته است. اما چه عواملی در این زمینه دخیل بوده و چه راهکارهایی برای آن وجود دارد؟

علت کاهش میل جنسی بعد از زایمان

عواملی وجود دارد که به کاهش میل جنسی و کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان کمک می‌کند. از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

خستگی و مراقبت از نوزاد

شما به عنوان مادری که تازه زایمان کرده است با خستگی شدید و مداوم به خاطر مراقبت از نوزاد مواجه هستید که این امر فرصتی برای ایجاد میل جنسی در شما باقی نمی‌گذارد. نوزاد تازه متولد شده نیازمند توجه ۲۴ ساعته و مقدار زیادی تماس فیزیکی است. این موضوع باعث می‌شود مادر هم از لحاظ جسمانی و هم از لحاظ هیجانی تخلیه شده و به دنبال فرصتی باشد که از دلبستگی شدید جسمی رها شود. در نتیجه کاهش رابطه جنسی برای او یک اولویت است.

تغییرات هورمونی و تصویر بدنی نامطلوب

بدن شما به تازگی مراحل سخت بارداری و زایمان را پشت سر گذاشته است و تغییرات عمده هورمونی در حال انجام است که می‌تواند تعادل احساسی شما را برهم بزند. شما همچنین ممکن است در مورد دردناک بودن مقاربت پس از زایمان نگران باشید که البته برای بسیاری از زنان، اولین رابطه جنسی پس از زایمان ناراحت کننده است. همچنین بدن شما تازه از اثرات زایمان بهبودی یافته و این باعث می‌شود شما احساس کنید به اندازه قبل جذاب نیستید؛ این احساسات می‌تواند روی تصویر شما از بدنتان تاثیر منفی گذاشته و باعث شود گرایشتان به رابطه جنسی کم شود.

ترس از حاملگی

شما ممکن است آگاهانه یا به طور ناخودآگاه از دوباره باردار شدن بترسید. این یک موضوع کاملا طبیعی است که اصل تکامل به توضیح آن کمک می‌کند. در طبیعت، حیوانات مادر نیز تا وقتی فرزندان جوانی دارند، به ندرت جفت‌گیری می‌کنند. در واقع بدن آنها تحمل بار اضافی و یک بارداری دیگر را ندارد. همین امر ممکن است برای زنان نیز صادق باشد.

شیردهی به نوزاد

تغذیه با شیر مادر هم در کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان اثرگذار است. هورمون مهم استروژن با شیردهی کاهش یافته و این می‌تواند بر بافت‌های واژن تاثیر بگذارد و موجب خشکی و درد در طی رابطه جنسی شود. قابل درک است که این موضوع بر خلق و خوی شما نیز تاثیر منفی بگذارد. هنگامی که می‌خواهید رابطه جنسی خود را دوباره شروع کنید، بهتر است برای محافظت از بافت‌ها و کاهش ناراحتی خشکی واژن از روان کننده‌ها استفاده کنید.

کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان

راهکارهای مقابله با کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان

قطعا مسائلی مانند اضطراب و خستگی می‌تواند موجب کاهش میل جنسی بعد از بارداری شود، اما در ادامه راهکارهایی ارائه شده است که به شما در این رابطه کمک می‌کند.

۱- از خود مراقبت کنید.

دوش داغ و خواب؛ گاهی اوقات لازم است تا کمی به احساس آسودگی پیش از بچه دارشدن خود بازگردید. فکر کنید چه کارهایی است که می‌توانید به تنهایی انجام دهید که باعث شود احساس خوبی داشته باشید. آن را انجام دهید.

۲- ممکن است تکنیک‌های اغوای شما از طرف همسرتان نیاز به تغییر داشته باشد.
شاید قبلا یک شام رمانتیک دونفره در یک رستوران در مرکز شهر می‌توانست شما را اغوا کند اما در حال حاضر ممکن است بهترین پیشنهاد برای شما، فرصتی برای داشتن یک حمام طولانی و با آرامش خیال باشد، تا خستگی این روزها را از تنتان به در کنید. چیزی که واقعا به آن نیاز دارید.

۳- با همسرتان اوقاتی صمیمانه و عاشقانه را بدون رابطه جنسی بگذرانید.
یک درآغوش کشیدن معمولی و عشقبازی در جلوی تلویزیون یا در اتاق خواب، در رختخواب به شما کمک می‌کند تا احساس راحتی بیشتری پیدا کنید. اگر نگرانید که رفتارهای ساده صمیمانه شما ممکن است به رابطه جنسی منجر شود و شما هنوز تمایلی به آن ندارید، ‌آن را صادقانه با همسرتان در میان بگذارید.

کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان

۴- در صورت تمایل نوع رابطه جنسی خود را تغییر دهید.
بدن شما در حال حاضر تغییر کرده است. رابین میلهاوسن محقق جنسی و استاد دانشگاه گلف، می‌گوید: "فکر کنید چه نوع رابطه‌ای می‌تواند به شما برای داشتن رابطه جنسی انگیزه بدهد". اگر این خواسته شما با رابطه جنسی واقعی که همیشه داشته‌اید، متفاوت است، پس در مورد نیازها و آنچه که دوست دارید یا ندارید با همسرتان صحبت کنید.

۵- اگر اقدام کنید احساسات منفی و اضطراب شما از بین خواهد رفت.

به یاد داشته باشید که تا حد زیادی احساسات و اضطراب شما در مورد اولین رابطه جنسی پس از زایمان بی اساس هستند و فقط با انجام رابطه جنسی کاهش می‌یابند. میلهاوسن می‌گوید: "یک تجربه جنسی خوب می‌تواند بسیار جسورانه باشد." اما باز هم ممکن است به وقت و فضای بیشتری نیاز داشته باشید." پس سعی کنید در این میان حد تعادل را پیدا کنید. یعنی خود را مجبور به کاری نکنید و در عین حال اجازه ندهید اسیر ترس و اضطرابتان شوید.

۶- بررسی کنید که آیا خوابیدن کودکتان در اتاق شما بر زندگی جنسی شما تأثیر می‌گذارد؟
ماما، الکس بیکن می گوید: "بعضی از مردم نمی‌توانند داشتن یک رابطه جنسی در همان اتاقی که نوزدشان خوابیده را حتی تصور کنند." می توانید روابط خود را در فضایی غیر از اتاق خوابتان پیش ببرید. می توانید یک شب کودکتان را نزد یک شخص قابل اعتماد مانند مادرتان بگذارید تا فارغ از استرس و نگرانی والدینی با همسرتان تنها بوده و رابطه جنسی بدون تنش و لذت بخشی را تجربه کنید.

سخن آخر

از لحاظ پزشکی می‌توان پس از توقف خونریزی بعد از زایمان طبیعی و یا سزارین رابطه جنسی داشت و بهترین زمان گذشت حداقل شش هفته از زایمان است، اما عجله نکنید و در عوض، از دیگر اشکال نزدیکی و لذت جسمی مانند ماساژ و یا دوش‌ آب گرم لذت ببرید. به یاد داشته باشید کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان نباید زن و شوهر را نسبت به هم سرد کند و در عوض باید بیشتر به یکدیگر عشق ورزیده تا تمایلات جنسی‌شان نیز سریعتر بازگردد. آنچه که در این میان بسیار اهمیت دارد این است که شوهر،‌ همسر خود را درک کند و استرس و نگرانی‌های مادری که تازه دارای فرزند شده نادیده گرفته نشود.

خبر خوب این است که اکثر زنان گزارش می‌دهند که این کاهش میل جنسی و به تبع آن کاهش رابطه جنسی بعد از زایمان موقت است و با گذشت زمان و صبر، شما و شریک زندگی‌تان می‌توانید دوباره یک رابطه جنسی رضایت بخش را تجربه کنید. اگر با گذشت چندین ماه هیچ بهبودی ایجاد نشد و پیشرفتی در رابطه خود نداشتید، با پزشک متخصص خود صحبت کنید. او می‌تواند دیگر علل بالقوه کاهش میل جنسی مثل افسردگی پس از زایمان را در شما تشخیص دهد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

جزئیات جدید سریال هیولا منتشر شدجزئیات جدید سریال هیولا منتشر شدضعیف‌ترین قسمت‌های پایانی سریال‌های تلویزیونیضعیف‌ترین قسمت‌های پایانی سریال‌های تلویزیونیچالش جدید عکس ده سال پیش بازیگران | عکس بازیگران ده سال پیشچالش جدید عکس ده سال پیش بازیگران | عکس بازیگران ده سال پیشفیلم سینمایی «موسی(ع)» پروانه ساخت گرفتفیلم سینمایی «موسی(ع)» پروانه ساخت گرفتبزرگداشت ۵ چهره سرشناس سینما در جشنواره فیلم فجربزرگداشت ۵ چهره سرشناس سینما در جشنواره فیلم فجرتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (237)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (237)حسین محب اهری درگذشتحسین محب اهری درگذشتهمه می‌دانند نامزد جوایز انجمن منتقدان فیلم اسپانیا شدهمه می‌دانند نامزد جوایز انجمن منتقدان فیلم اسپانیا شدتاریخ دقیق پخش فصل آخر سریال گیم آف ترونزتاریخ دقیق پخش فصل آخر سریال گیم آف ترونزطعنه و کنایه تند پرویز پرستویی به شایعه قتل خاوری در کاناداطعنه و کنایه تند پرویز پرستویی به شایعه قتل خاوری در کانادااصغر فرهادی از فیلم های بعدی اش میگویداصغر فرهادی از فیلم های بعدی اش میگویدعمر صدا و سیما به زودی پایان می‌یابدعمر صدا و سیما به زودی پایان می‌یابدنگاهی به سریال «حوالی پاییز» ساخته حسین نمازی:یک درام نا تمامنگاهی به سریال «حوالی پاییز» ساخته حسین نمازی:یک درام نا تمامنگاهی به سریال «بانوی عمارت» :درام داعیه روایت تاریخ نداردنگاهی به سریال «بانوی عمارت» :درام داعیه روایت تاریخ نداردفیلم‌هایی که تنور جشواره برلین را داغ کردندفیلم‌هایی که تنور جشواره برلین را داغ کردندسرمایه گذاران بخش خصوصی به دنبال فیلم‌هایی با شوخی‌های سخیف هستندسرمایه گذاران بخش خصوصی به دنبال فیلم‌هایی با شوخی‌های سخیف هستندواکنش کارگردان سریال بانوی عمارت به شباهت این سریال با سریالهای شهرزاد و حریم سلطانواکنش کارگردان سریال بانوی عمارت به شباهت این سریال با سریالهای شهرزاد و حریم سلطانتشابه اوک نیو با بانوی عمارت؟!تشابه اوک نیو با بانوی عمارت؟!انتقاد تند از فیلمهای هزارپا و مارمولک در اختتامیه جشنواره فیلم عمارانتقاد تند از فیلمهای هزارپا و مارمولک در اختتامیه جشنواره فیلم عمارسیروس مقدم :کم لطفی مدیران فرهنگی ،مانع از ساخت سریال پایتخت۶ شدسیروس مقدم :کم لطفی مدیران فرهنگی ،مانع از ساخت سریال پایتخت۶ شدتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (236)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (236)همه افراد مشهوری که فیلمهای خصوصی شان لو رفت /از زهرا امیر ابراهیمی تا عبدالرضا هلالیهمه افراد مشهوری که فیلمهای خصوصی شان لو رفت /از زهرا امیر ابراهیمی تا عبدالرضا هلالیبیوگرافی شیدا یوسفی + عکسبیوگرافی شیدا یوسفی + عکساصغر فرهادی پیشنهاد داوری در سی و هفتمین جشنواره فجر را رد کرداصغر فرهادی پیشنهاد داوری در سی و هفتمین جشنواره فجر را رد کردبرترین برنامه های صدا و سیما اعلام شد/ «برنده باش» پربیننده ترین مسابقه تلویزیونبرترین برنامه های صدا و سیما اعلام شد/ «برنده باش» پربیننده ترین مسابقه تلویزیون
کنسرت علی زندوکیلی در مشهد لغو شدکنسرت علی زندوکیلی در مشهد لغو شدکنسرتی برای بهنام تمدید شدکنسرتی برای بهنام تمدید شداجرای مشترک برادران خسروی و شهاب رمضان برای بهنام صفویاجرای مشترک برادران خسروی و شهاب رمضان برای بهنام صفویبیوگرافی رها اعتمادی + ماجرای ازدواج با گوگوشبیوگرافی رها اعتمادی + ماجرای ازدواج با گوگوشعلی قمصری ممنوع الکار شدعلی قمصری ممنوع الکار شدگروه موسیقی تکسیم ترکیه وارد تهران شدگروه موسیقی تکسیم ترکیه وارد تهران شدمحمدرضا شجریان فراتر از موسیقیمحمدرضا شجریان فراتر از موسیقیشکایت شهیار قنبری از اشکان خطیبیشکایت شهیار قنبری از اشکان خطیبیجزییاتی تازه از وضعیت بهنام صفوی در بیمارستانجزییاتی تازه از وضعیت بهنام صفوی در بیمارستانمهدی یراحی: تصمیم وزارت ارشاد را می‌پذیرممهدی یراحی: تصمیم وزارت ارشاد را می‌پذیرمماجرای راه ندادن شفیعی کدکنی به دانشگاه چه بود؟ماجرای راه ندادن شفیعی کدکنی به دانشگاه چه بود؟مهدی یراحی ممنوع الکار شدمهدی یراحی ممنوع الکار شدحال و روز سلنا گومز پس از ترک مرکز درمانی بخاطر افسردگی! + عکسحال و روز سلنا گومز پس از ترک مرکز درمانی بخاطر افسردگی! + عکسبهنام صفوی در سی سی یو بستری شدبهنام صفوی در سی سی یو بستری شدامیر مقاره کچل کرد! + عکسامیر مقاره کچل کرد! + عکسچهره‌هایی که زندگی مردم را ویران کردندچهره‌هایی که زندگی مردم را ویران کردندمجید خراط‌ها به یک بیماری نادر مبتلا شده استمجید خراط‌ها به یک بیماری نادر مبتلا شده استویکتوریا بکام کانال یوتیوب خود را راه اندازی می کندویکتوریا بکام کانال یوتیوب خود را راه اندازی می کندازدواج ملکه زیبایی روسی با پادشاه مسلمانازدواج ملکه زیبایی روسی با پادشاه مسلمانآشتی مراد  بز و همسرش آصلی انورآشتی مراد بز و همسرش آصلی انورانتقادات کاربران شبکه های اجتماعی به انتشار عکس اوزجان دنیز و فحریه اوجنانتقادات کاربران شبکه های اجتماعی به انتشار عکس اوزجان دنیز و فحریه اوجنافراد مشهوری که معلم بودن، قسمت دومافراد مشهوری که معلم بودن، قسمت دومافراد مشهوری که معلم بودند، بخش اولافراد مشهوری که معلم بودند، بخش اولبیوگرافی فاطمه دانش پژوه همسر احمد خمینی + عکسبیوگرافی فاطمه دانش پژوه همسر احمد خمینی + عکسصحبت های مونیکا بلوچی درباره زندگی شخص اشصحبت های مونیکا بلوچی درباره زندگی شخص اش
وقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی و عکس های امیر عابدزادهبیوگرافی و عکس های امیر عابدزاده