Wednesday, 16 January 2019|چهارشنبه، 26 دي، 1397|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 53 نفر

مروری بر گذشته

بی‌خوابی بیشتر از آنچه تصور کنید زندگی شما را خراب می‌کند

تاریخ انتشار: شنبه، 27 مرداد، 1397 سلامت ، تست روانشناسی
+ A -

تقریبا همه از مشکلات و مصائب بی‌خوابی و کم‌خوابی مطلع هستیم. بسیاری از مردم دست‌کم یک بار در طول زندگی خود بی‌خوابی را تجربه کرده‌اند.

استرس، اضطراب، مشغولیت فکری، جت‌لگ، تغذیه نادرست و ده‌ها مورد دیگر از جمله عوامل موثر در پیشگیری از خواب و استراحت مردم هنگام شب هستند. وقتی ذهنتان مشغول چک‌هایی است که باید پاس شوند اما موجودی حسابتان کافی نیست یا مثلا فردا امتحان دارید و آمادگی کافی برای پشت‌سر گذاشتن آن را ندارید، نگرانی‌ آنها خواب را از چشمتان می‌دزدد.

بد نیست بدانید بر اساس آمار موجود در سطح جهان، بیش از ۶۰ میلیون نفر در هر سال از بی‌خوابی رنج می‌برند. این افرا صبح‌ها خسته و ناراحت بیدار می‌شوند و دنیا برایشان تیره و تار است.

بی‌خوابی اغلب تا چندین روز و بعضا تا چندین هفته و چندین ماه و به ندرت تا چندین سال ادامه دارد.

به همین خاطر بسیار مهم است که از این مشکل هر چه زودتر خلاص شوید و سلامت و شادابی را به زندگی روزمره خود باز گردانید.

اولین نشانه بی‌خوابی در چهره فرد قابل مشاهده است. از چشم‌های گودرفته، پوست کدر و جوش‌ها می‌توان حدس زد که یک نفر شب گذشته راحت خوابیده یا خیر.

از آنجا که خواب با کیفیت در زندگی بشر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، ما در این مطلب در مورد همه مسایلی که منجر به بی‌خوابی می‌شوند، نشانه‌های آن، عوارض جانبی هر کدام از این مشکلات و راهکار کاربردی برای برطرف کردنشان را برایتان نوشته‌ایم.

امید که اطلاعات این مقاله به هر چه بهتر خوابیدن شما کمک کند. با روزیاتو همراه باشید.

عامل اصلی بی‌خوابی چیست؟

بی خوابی به دو دسته زیر تقسیم می‌شود:

 • بی‌خوابی اولیه: علت بنیادی و پیش‌زمینه ندارد.
 • بی‌خوابی ثانویه: به علل خاصی بروز می‌کند.

بی‌خوابی همچنین ممکن است وخیم  یا مزمن و کهنه باشد.

دلایل اصلی بی‌خوابی را در زیر برایتان نوشته‌ایم:

 • استرس و نگرانی: شب‌ها از آنجا که همه جا ساکت است و آدم وقت کافی برای فکر کردن به همه اتفاق‌ها را دارد، احساساتش هم قوی‌تر می‌شود. یک مشکل نه‌چندان مهم در محل کار می‌تواند همچون عامل استرس‌زا خواب را از چشمان ما دور کند.
  البته دردهای عاطفی همچون مرگ عزیزان، مشکلات زناشویی، از دست دادن کار و جدا شدن از عشق هم از دیگر عوامل کلیدی در بی‌خوابی‌های شبانه افراد بشمار می‌روند.
 • افسردگی: افسردگی بلای خانمان‌سوز بسیاری از زندگی‌هاست. این بیماری روحی یکی از اصلی‌ترین مقصران بی‌خوابی افراد بشمار می‌رود. بدنبال به‌هم خوردن تعادل مواد شیمیایی مغز در افراد افسرده، الگوی خواب آنها با اختلال مواجه می‌شود و در نتیجه اغلب این افراد نمی‌توانند راحت و آسوده به‌خواب بروند.
  البته استرس بیش از حد افراد افسرده که ناشی از ترس‌ها، نگرانی‌ها و اضطراب‌های همیشگی آنهاست نیز در این امر بی‌تاثیر نیست و به بی‌خوابی‌شان دامن می‌زند.
 • جنسیت: زنان دو برابر بیشتر از مردان در معرض بی‌خوابی و اینسومنیا قرار دارند. دلیلش نیز تغییرات هورمونی زنان در طول دوره‌های ماهانه آنهاست. تغییر هورمون‌ها اثر مستقیم روی خواب و کیفیت خواب زنان دارد.
  بی‌خوابی‌های ناشی از پریود در شب قبل از آغاز سیکل ماهانه به اوج خود می‌رسد به‌طوری که زن ممکن است بدنش داغ شده و عرق کند یا در اعضای مختلف بدنش احساس سوزش از داغی داشته باشد.
  لازم است بدانید که کمبود استروژن در بدن زنان عامل بی‌خوابی آنها  در این دوره است.
 • سن: هر چه سن بالاتر می‌رود مشکلات خواب هم بیشتر می‌شوند. دلیلش هم تغییرات بدن است که دایم روی می‌دهد و افراد مسن به جایی می‌رسند که دیگر نمی‌توانند بیشتر از ۸ ساعت در روز بخوابند. البته با چرت‌های ظهرگاهی می‌توانند کمبود خواب شبانه‌شان را جبران کنند.
  آمار علمی در این رابطه نشان می‌دهد که حدود ۵۰ درصد از افراد بالای ۶۰ سال از بی‌خوابی رنج می‌برند.
 • داروهای مصرفی: در کنار همه عوامل ذکر شده، داروهایی که بنا به هر دلیلی مصرف می‌کنید نیز ممکن است در بی‌خوابی‌های شبانه شما نقش داشته باشند. به‌طور مثال، مسکن‌ها، داروهای لاغری که حاوی کافئین هستند، محرک‌ها و داروهای بادبر در خواب اشخاص تاثیر منفی دارند.
  حتی داروهای ضدحساسیت، قرص قلب یا ضدافسردگی هم در این امر بی‌تاثیر نیستند.

بی خوابی حافظه را از بین می‌برد

دلایل ثانویه بی‌خوابی شامل موارد زیر هستند:

 • جت‌لگ
 • برنامه خواب نامنظم
 • نداشتن تغذیه سالم که مواد مغذی لازم برای بدن را تامین نمی‌کند
 • غذا خوردن قبل از خواب
 • مشکلات روحی و مغزی
 • مصرف داروها
 • بیماری‌های همچون سرطان، آسم و بیماری‌های قلبی
 • دردهای مزمن
 • آپنه خواب
 • سندرم پای بی‌قرار

نشانه‌های بی‌خوابی

در اثر بی‌خوابی مزمن پرخاشگر و چاق می‌شوید

به گزارش موسسه خواب جهانی، افرادی که از بی‌خوابی مزمن رنج می‌برند دارای یک یا چند نشانه زیر هستند:

 • مشکل داشتن برای به خواب رفتن
 • بیشتر از یک ساعت طول کشیدن برای به خواب رفتن
 • صبح خیلی زود از خواب بیدار شدن (مثلا ۴ یا ۵ صبح)
 • نداشتن استراحت کافی در طول خواب
 • خستگی زیاد و نداشتن انرژی کافی
 • مشکل داشتن برای تمرکز
 • زودرنجی و تغییرات روحی بی‌دلیل
 • حساس، عصبی و پرخاشگر بودن
 • مشکل داشتن درکار کردن
 • مشکل داشتن در برقراری ارتباط درست با دوستان، اعضای خانواده و همکاران
 • پوست خشک و ناخن شکننده
 • اشتهای زیاد برای شیرینی و قند
 • چین و چروک زیاد در اطراف چشم‌ها
 • یبوست

عوارض جانبی بی‌خوابی

در زیر فهرستی از عوارضی که بی‌خوابی برای شما بدنبال خواهد داشت را نوشته‌ایم:

۱- کم‌خوابی می‌تواند منجر به تصادف شود

یکی از علل مرگ‌ومیر جاده‌ای بی‌خوابی راننده است.

کم‌خوابی یکی از دلایل اصلی تصادفات جاده‌ای است. خستگی ناشی از کمبود خواب سبب می‌شود تا واکنش کندی نسبت به اتفاقات در طول رانندگی داشته باشید. خواب‌وبیدار بودن حین رانندگی علت بیش از ۱۰۰ هزار تصادف در جاده است.

بر اساس آمار کشور آمریکا حدود ۷ هزار مرگ ناشی از تصادف در این کشور به‌خاطر خواب رفتن راننده حین رانندگی است.

۲- کم‌خوابی موجب پایین آمدن قدرت درک می‌شود

در اثر کمبود خواب نمی‌توانید تمرکز کنید

خواب کافی برای فکر، درک، تمرکز و توجه کردن بسیار ضروری است. خستگی در فرد منجر به کم شدن واکنش‌پذیری حواس می‌شود. در نتیجه فرد نمی‌تواند از همه توان فکری و ذهنی خود بهره بگیرد و در کار و انجام وظایف خود با مشکل مواجه خواهد شد.

بعلاوه، در زمان خواب REM هم فرد در حال گردآوری خاطرات و اطلاعاتی است که در طول روز با آنها مواجه بوده است. در نتیجه، کم خوابی سبب می‌شود تا شما هر آنچه در آن روز آموخته‌اید را به باد فراموشی بسپارید.

۳- کم‌خوابی خطری جدی برای سلامت جسم بشمار می‌رود

ایست قلبی / دیابت

بر اساس جدیدترین تحقیقات علمی، ۹۰ درصد از افرادی که دچار کمبود خواب هستند یکی از بیماری‌های و مشکلات زیر را دارند:

 • دیابت
 • تپش نامنظم قلب
 • فشار خون بالا
 • بیماری‌های قلبی
 • ایست قلبی
 • سکته

۴- کم‌خوابی خطری جدی برای سلامت روح بشمار می‌رود

بی‌خوابی افسردگی می‌آورد

کمبود خواب می‌تواند نشانه افسردگی باشد. یکی از مطالعات علمی اخیر ثابت کرده اشخاصی که کمتر از ۶ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند در معرض ابتلا به اضطراب و افسردگی قرار دارند.

افسردگی و کم خوابی بدنبال هم هستند. یعنی اگر کم خواب باشید، افسرده می‌شود یا برعکس، اگر افسرده باشید، دچار بی‌خوابی خواهید شد.

۵- پیری زودرس

کمبود خواب دشمن درجه یک پوست است

وقتی یک شب درست نمی‌خوابید پوست کدر و افتاده می‌شود و زیر چشم‌ها گود می‌افتد و لک‌ها بیشتر از همیشه خودنمایی می‌کنند. حالا تصور کنید اگر این کم‌خوابی‌ها ادامه داشته باشند چه بلایی سر پوستتان خواهد آمد.

وقتی بدن به اندازه کافی استراحت و خواب نداشته باشد، بیش از حد لازم هورمون کورتیزول ترشح می‌کند. کورتیزول کلاژن پوست که عامل اصلی سفت نگه داشتن پوست است را از بین می‌برد.

همچنین، کمبود خواب سبب به هم خوردن تعادل تولید هورمون رشد انسانی هم می‌شود. هنگامی که فرد جوان است، این هورمون برای رشد بدن دائما تولید می‌شود اما با رسیدن به پیری، همین هورمون مسئولیت حفظ استحکام استخوان‌ها، سفت نگه داشتن پوست و عملکرد بهتر ماهیچه‌ها را به عهده می‌گیرد.

این هورمون هنگامی که فرد خواب است ترشح می‌شود. پس وقتی بی‌خواب یا کم‌خواب شوید هورمون رشد انسانی هم تولید نمی‌شود و در نتیجه زودتر از موعد پیر و فرسوده به نظر خواهید رسید.

۶- از دست دادن حافظه

اگر به اندازه کافی نخوابید حافظه خود را از دست خواهید داد

وقتی ما خواب هستیم، مغز موج‌های کوچکی می‎سازد که مسئول ساخت حافظه هستند. این موج‌ها توانایی وصل کردن خاطرات به هم را دارند و اطلاعات جدید را از حافظه کوتاه‌مدت در هیپوکمپوس به حافظه بلندمدت در نئوکورتکس منتقل می‌کنند.

هنگامی که ما خواب کافی نداریم، مغز خاطرات را به طور موقتی ذخیره می‌کند و دیگر توانایی منتقل کردن آنها به حافظه بلندمدت را ندارد و در نتیجه فراموشی به دنبال می‌آورد.

۷- افزایش وزن

کم‌خوابی سبب افزایش اشتها می‌شود.

یکی از عوارض جانبی کم‌خوابی افزایش میزان گرسنگی و اشتهاست. شماری از تحقیقات علمی ثابت کرده‌اند کسانی که کمتر از ۷ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند دو برابر بیشتر از بقیه وزن خود را از دست می‌دهند. این مساله ارتباط مستقیم به پپتیدهایی دارد که مسئول کنترل اشتها هستند.

هورمونی موسوم به قرلین مسئول تحریک گرسنگی و لپتین است. لپتین نوعی پروتئین است که چربی بدن انسان را تنظیم می‌کند و به مغز این پیام را می‌رساند که دیگر گرسنه نباشد.

وقتی ما استراحت کافی نداشته باشیم، قرلین و لپتین کافی در بدن تولید نمی‌شود و در نتیجه پیام سیری به مغز مخابره نمی‌شود. بدنبال این اتفاق تصور می‌کنیم که هنوز گرسنه هستیم و در نتیجه بیشتر از حد لازم غذا می‌خوریم.

راهکارهای اساسی برای از بین بردن بی‌خوابی

۱- برنامه خوابی منظم برای خود تعریف کنید

بسیاری از افرادی که از بی‌خوابی رنج می‌برند عادت دارند در نیمه‌های شب و دیروقت خوراکی یا غذا بخورند. همین مساله سبب افزایش وزن آنها می‌شود.

برای اینکه از این معضل خلاص شوید، برای خود یک برنامه منظم ترتیب دهید که در ساعت مشخص در شب بخوابید و در ساعت مشخص در صبح بیدار شوید. اوایل این امر برایتان سخت خواهد بود. اما با تمرین و پشتکار این زمان‌بندی را وارد برنامه زندگی خود بکنید و از اثرات معجزه‌آسای آن بهره‌مند شوید.

به این ترتیب برای بسیاری از کارهای خود هم برنامه‌ریزی درست خواهید داشت و در نتیجه از مصرف اسنک‌های چرب و مضر و استرس‌های زیاد هم خلاص خواهید شد.

۲- چای بابونه را امتحان کنید

چای بابونه یک داروی گیاهی و قدیمی برای درمان بی‌خوابی‌های شبانه است. دمنوش بابونه علاوه بر خاصیت آرامش‌بخش خود حاوی مواد تسکین‌دهنده نیز هست که شما را به خواب می‌برد. از این گیاه به عنوان مسکن هم استفاده می‌کنند.

بابونه حاوی فلاونوئید است که به گیرنده‌های بنزودیازپین در مغز متصل شده و فعالیت‌های خواب‌آوری بدن را تا ۹۰ دقیقه پس از نوشیدن چای آغاز می‌کند.

به گزارش محققان، افرادی که از بی‌خوابی رنج می‌برند یک ساعت پیش از خواب چای بابونه بنوشند و آسوده بخوابند. هر لیوان چای بابونه دست‌کم سه ساعت خواب باکیفیت و بی‌وقفه را برای فرد بدنبال خواهد داشت.

۳- دمای اتاق را کاهش دهید

وقتی کم‌خواب یا بی‌خواب هستید، کولر را روشن کرده و اتاق را خنک کنید تا راحت‌تر به خواب بروید. وقتی اتاق خنک باشد شما با کیفیت بهتر و بیشتری تا صبح خواهید خوابید زیرا در طول خواب دمای بدن هم کاهش می‌یابد و فرد تا صبح می‌خوابد.

بهترین دما برای خواب بین ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد است. جالب است بدانید افرادی که در دمای خنک می‌خوابند کالری بیشتری در خواب می‌سوزانند.

۴- اتاق را کاملا تاریک کنید

پرده‌ها را بکشید و تا حد امکان اتاق را تاریک کنید تا هیچ‌گونه نویز نوری چشمان شما را آزار ندهد. خوابیدن در اتاق تاریک سبب ترشح هورمون خواب یعنی ملاتونین می‌شود. غددی که مسئول ترشح ملاتونین هستند در تاریکی و هنگام خواب به صورت خودکار فعال شده و هورمون خواب را ترشح می‌کنند.

۵- پیش از خواب از وسایل الکترونیک استفاده نکنید

نور آبی وسایل الکترونیک نه تنها برای سلامت چشم‌ها مضر هستند، بلکه در روند تولید ملاتونین (هورمون خواب) هم اختلال ایجاد می‎کند. استفاده از این وسایل در رختخواب سبب به تاخیر افتادن خواب می‌شود و حتی ممکن است تا صبح شما را بیدار نگه دارد.

به جای استفاده از موبایل و تبلت قبل از خواب بهتر است کتاب بخوانید تا در آرامش و خیلی سریع خواب بروید.

۶- گوشت بوقلمون بخورید

گوشت بوقلمون سرشار از تریپتوفان است، نوعی اسید آمینه که در بیشتر گوشت‌ها یافت می‌شود. تریپتوفان خاصیت خواب‌آور دارد. تحقیقات اخیر ثابت کرده‌ کسانی که از مشکل بی‌خوابی رنج می‌برند با مصرف بوقلمون می‌توان تا حد زیادی این مشکل را رفع کنند.

مرغ، ماهی، عدس و تخم‌مرغ نیز حاوی این ماده هستند.

۷- برای ناهار غلات مصرف کنید

غذایی که در طول روز مصرف می‌کنید در کیفیت خواب شبانه‌تان اثر مستقیم دارد. به‌طور مثال، کربوهیدرات‌ها را باید برای ناهار مصرف کنید نه شام. غلات حاوی کربوهیدرات حاوی هورمونی موسوم به سروتونین هستند که به عنوان هورمون شادی هم از آن یاد می‌شود.

سروتونین اگر در طول روز مصرف شود، شب در طول خواب REM به ملاتونین تبدیل می‌شود. بنابراین از مصرف این دانه‌های مغذی پیش از خواب پرهیز کنید و در عوض برای صبحانه یا ناهار آنها را میل کنید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (237)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (237)حسین محب اهری درگذشتحسین محب اهری درگذشتهمه می‌دانند نامزد جوایز انجمن منتقدان فیلم اسپانیا شدهمه می‌دانند نامزد جوایز انجمن منتقدان فیلم اسپانیا شدتاریخ دقیق پخش فصل آخر سریال گیم آف ترونزتاریخ دقیق پخش فصل آخر سریال گیم آف ترونزطعنه و کنایه تند پرویز پرستویی به شایعه قتل خاوری در کاناداطعنه و کنایه تند پرویز پرستویی به شایعه قتل خاوری در کانادااصغر فرهادی از فیلم های بعدی اش میگویداصغر فرهادی از فیلم های بعدی اش میگویدعمر صدا و سیما به زودی پایان می‌یابدعمر صدا و سیما به زودی پایان می‌یابدنگاهی به سریال «حوالی پاییز» ساخته حسین نمازی:یک درام نا تمامنگاهی به سریال «حوالی پاییز» ساخته حسین نمازی:یک درام نا تمامنگاهی به سریال «بانوی عمارت» :درام داعیه روایت تاریخ نداردنگاهی به سریال «بانوی عمارت» :درام داعیه روایت تاریخ نداردفیلم‌هایی که تنور جشواره برلین را داغ کردندفیلم‌هایی که تنور جشواره برلین را داغ کردندسرمایه گذاران بخش خصوصی به دنبال فیلم‌هایی با شوخی‌های سخیف هستندسرمایه گذاران بخش خصوصی به دنبال فیلم‌هایی با شوخی‌های سخیف هستندواکنش کارگردان سریال بانوی عمارت به شباهت این سریال با سریالهای شهرزاد و حریم سلطانواکنش کارگردان سریال بانوی عمارت به شباهت این سریال با سریالهای شهرزاد و حریم سلطانتشابه اوک نیو با بانوی عمارت؟!تشابه اوک نیو با بانوی عمارت؟!انتقاد تند از فیلمهای هزارپا و مارمولک در اختتامیه جشنواره فیلم عمارانتقاد تند از فیلمهای هزارپا و مارمولک در اختتامیه جشنواره فیلم عمارسیروس مقدم :کم لطفی مدیران فرهنگی ،مانع از ساخت سریال پایتخت۶ شدسیروس مقدم :کم لطفی مدیران فرهنگی ،مانع از ساخت سریال پایتخت۶ شدتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (236)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (236)همه افراد مشهوری که فیلمهای خصوصی شان لو رفت /از زهرا امیر ابراهیمی تا عبدالرضا هلالیهمه افراد مشهوری که فیلمهای خصوصی شان لو رفت /از زهرا امیر ابراهیمی تا عبدالرضا هلالیبیوگرافی شیدا یوسفی + عکسبیوگرافی شیدا یوسفی + عکساصغر فرهادی پیشنهاد داوری در سی و هفتمین جشنواره فجر را رد کرداصغر فرهادی پیشنهاد داوری در سی و هفتمین جشنواره فجر را رد کردبرترین برنامه های صدا و سیما اعلام شد/ «برنده باش» پربیننده ترین مسابقه تلویزیونبرترین برنامه های صدا و سیما اعلام شد/ «برنده باش» پربیننده ترین مسابقه تلویزیونانتقاد مسعود ده نمکی از برد ۵ بر صفر ایران مقابل یمنانتقاد مسعود ده نمکی از برد ۵ بر صفر ایران مقابل یمندرخواست یک شاعر از پرویز پرستویی + عکسدرخواست یک شاعر از پرویز پرستویی + عکسبیوگرافی مانی رحمانی بازیگر نقش جواد در سریال بچه مهندس + عکسبیوگرافی مانی رحمانی بازیگر نقش جواد در سریال بچه مهندس + عکس۵ سال زندان در انتظار «کوین اسپیسی»۵ سال زندان در انتظار «کوین اسپیسی»جدول زمان‌ بندی جشنواره فیلم فجر مشخص شدجدول زمان‌ بندی جشنواره فیلم فجر مشخص شد
کنسرت علی زندوکیلی در مشهد لغو شدکنسرت علی زندوکیلی در مشهد لغو شدکنسرتی برای بهنام تمدید شدکنسرتی برای بهنام تمدید شداجرای مشترک برادران خسروی و شهاب رمضان برای بهنام صفویاجرای مشترک برادران خسروی و شهاب رمضان برای بهنام صفویبیوگرافی رها اعتمادی + ماجرای ازدواج با گوگوشبیوگرافی رها اعتمادی + ماجرای ازدواج با گوگوشعلی قمصری ممنوع الکار شدعلی قمصری ممنوع الکار شدگروه موسیقی تکسیم ترکیه وارد تهران شدگروه موسیقی تکسیم ترکیه وارد تهران شدمحمدرضا شجریان فراتر از موسیقیمحمدرضا شجریان فراتر از موسیقیشکایت شهیار قنبری از اشکان خطیبیشکایت شهیار قنبری از اشکان خطیبیجزییاتی تازه از وضعیت بهنام صفوی در بیمارستانجزییاتی تازه از وضعیت بهنام صفوی در بیمارستانمهدی یراحی: تصمیم وزارت ارشاد را می‌پذیرممهدی یراحی: تصمیم وزارت ارشاد را می‌پذیرمماجرای راه ندادن شفیعی کدکنی به دانشگاه چه بود؟ماجرای راه ندادن شفیعی کدکنی به دانشگاه چه بود؟مهدی یراحی ممنوع الکار شدمهدی یراحی ممنوع الکار شدحال و روز سلنا گومز پس از ترک مرکز درمانی بخاطر افسردگی! + عکسحال و روز سلنا گومز پس از ترک مرکز درمانی بخاطر افسردگی! + عکسبهنام صفوی در سی سی یو بستری شدبهنام صفوی در سی سی یو بستری شدامیر مقاره کچل کرد! + عکسامیر مقاره کچل کرد! + عکسچهره‌هایی که زندگی مردم را ویران کردندچهره‌هایی که زندگی مردم را ویران کردندمجید خراط‌ها به یک بیماری نادر مبتلا شده استمجید خراط‌ها به یک بیماری نادر مبتلا شده استویکتوریا بکام کانال یوتیوب خود را راه اندازی می کندویکتوریا بکام کانال یوتیوب خود را راه اندازی می کندازدواج ملکه زیبایی روسی با پادشاه مسلمانازدواج ملکه زیبایی روسی با پادشاه مسلمانآشتی مراد بز و همسرش آصلی انورآشتی مراد بز و همسرش آصلی انورانتقادات کاربران شبکه های اجتماعی به انتشار عکس اوزجان دنیز و فحریه اوجنانتقادات کاربران شبکه های اجتماعی به انتشار عکس اوزجان دنیز و فحریه اوجنافراد مشهوری که معلم بودن، قسمت دومافراد مشهوری که معلم بودن، قسمت دومافراد مشهوری که معلم بودند، بخش اولافراد مشهوری که معلم بودند، بخش اولبیوگرافی فاطمه دانش پژوه همسر احمد خمینی + عکسبیوگرافی فاطمه دانش پژوه همسر احمد خمینی + عکسصحبت های مونیکا بلوچی درباره زندگی شخص اشصحبت های مونیکا بلوچی درباره زندگی شخص اش
وقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکسکریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!کریس رونالدو با دختر یک قاچاقچی کوکائین نامزد کرده!ماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای ازدواج ساموئل بازیکن اسبق استقلال با هلیا سهیمیماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟ماجرای تجاوز «کریستیانو رونالدو» به مهماندار هتلی در لاس‌ وگاس چیست؟دل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسدل و قلوه دادن جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی و خواستگاری علی انصاریان از مونیکا در اینستاگرام! + عکسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسشکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح بازیکن پرسپولیسبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی و عکس های سارا مصطفی نژاد بانوی بدنساز مشهور ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “شیرین نوبهاری” بانوی بدنساز ایرانیبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی، مصاحبه و عکس های “صدف خادم” بانوی بوکسور ایرانبیوگرافی و عکس های امیر عابدزادهبیوگرافی و عکس های امیر عابدزاده