Saturday, 26 May 2018|شنبه، 5 خرداد، 1397|يا رب العالمين|افراد آنلاین: 16 نفر

آیا میتوان گناهان را به حسنات تبدیل کرد

تاریخ انتشار: دوشنبه، 10 ارديبهشت، 1397 مذهبی ، کتابخانه مذهبی
+ A -

ممکن است انسان ها در برخی شرایط دچار گناه شده و به سبب این گناه خود از خیرات بسیاری محروم شوند . در این شرایط باید نکته اساسی را مطرح کرد اینکه بزرگترین گناه ، نا امیدی از رحمت خداست بنابراین افرادی که دچار گناه میشوند بایستی با امید به رحمت و مغفرت الهی ، به دنبال جبران گذشته خود باشند . تبدیل گناهان به حسنات از اموری است که در قرآن و معارف اسلامی به آن تصریح شده و مورد تایید قرار گرفته است.

آیا میتوان گناهان را به حسنات تبدیل کرد

طبق آیات قرآن ، بزرگترین گناه انسان اینست که برای خدا شریک قائل شود یعنی مشرک باشد و این گناهی نابخشودنی است . در مورد بقیه گناهان (یا شاید هم همه گناهان) خداوند در قرآن فرموده : مگر کسانی که توبه کرده و ایمان آورده و عمل صالح انجام دهند، پس خداوند بدی های آنها را به خوبی تبدیل می‎کند . پس درواقع خداوند همه مردم را به توبه و بازگشت به سوی خود دعوت کرده و به آنها وعده کرده که او همه گناهان را خواهد بخشید . در جای دیگر می فرماید : که اگر بندگان توبه کنند و اعمال صالح انجام دهند بدیهای آنها را به خوبی تبدیل خواهد کرد و این مرحله بالاتر از مرحله عفو و بخشش است . آری خداوند اینگونه رحمت خود را بر همه جهان می گستراند و خطاب به انسان میفرماید اگر توبه و جبران کنی همه گناهانت را که پاک میکنم هیچ بلکه آنها را به حسنات تبدیل میکنم .

این نکته کلی در مورد تمامی گناهان هست اما نکته ای که در این مطلب میخواهیم به آن بپردازیم حدیث زیبایی از حضرت پیامبر (ص) است . ایشان فرموده اند : چهار چیز سیئات را تبدیل به حسنات می‌کند :

۱ – راست گویی : راست‌گویی از اعمال نیک و پسندیده انسانی است که هم دین و هم خرد انسان آن را تایید کرده و مورد سفارش قرار می دهد . اسلام دین دعوت به فطرت انسانی است و فطرت پاک انسان ایجاب می‌کند که انسان سالم و متعادل ، دل و زبانش یکسو و هماهنگ باشد، ظاهر و باطنش یکی باشد و آنچه را باور دارد بر زبان جاری کند .

۲ – شرم و حیا : اگر کسی حیا داشته باشد خداوند گناهانش را می‌بخشد و سیئاتش را از بین می‌برد و به جای آن حسناتش را می‌نویسد . همچنین شرم و حیا ، انسان را از بسیاری از گناهان حفظ کرده و از سقوط محافظت می کند .

۳ – خوش اخلاقی : خوش اخلاقی از چنان اهمیتی برخوردار است که حضرت پیامبر (ص) در حدیث دیگری فرموده اند : اسلام همان خوش‌رویی است . خوش رویی یکی از مهم‌ترین عوامل قدرت ، موفقیت و پیروزی انسان در زندگی است . چنانچه همین اخلاق خوش ، عامل موفقیت پیامبران الهی بویژه پیامبر گرامی اسلام(ص) در جذب قلوب انسان‌ها و گسترش دین بوده است . از آن روی خدای مهربان پیامبران و سفیران خود را از میان انسان‌های مهربان و خوش اخلاق برگزیده تا بهتر و آسان‌تر در قلب‌ها نفوذ کنند .

۴ – شکر نعمت : شکر نعمت دارای تاثیر عجیبی در علاج مشکلات است زیرا توان انسان در رویارویی با مشکلات به اندازۀ شکر و سپاس‏گزاریش از خداوند متعال و مردم است و بدون شکر ، هیچگاه انسان نمی تواند در مسیر استقامت ثابت قدم باشد .

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

کد امنیتی:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

 

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

وضعیت آب و هوا