Saturday, 26 May 2018|شنبه، 5 خرداد، 1397|يا رب العالمين|افراد آنلاین: 22 نفر

شهرستان سرباز، هندوستان ایران

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 6 ارديبهشت، 1397 گردشگری ، اماکن دیدنی ایران
+ A -

کشور هندوستان بدلیل موقعیت جغرافیایی و فرهنگی خاص خود از جاذبه های زیادی برخوردار است به همین دلیل افراد زیادی مشتاق سفر به این کشور زیبا هستند حال اگر به شما بگوییم که شهر کوچکی در کشورمان شبیه به کشور هندوستان وجود دارد آیا باز هم مشتاق سفر به گوشه جنوبی آسیا خواهید بود ؟ با ما همراه باشید تا شما را با هندوستان ایران آشنا کنیم .

به هندوستان ایران خوش آمدید

به هندوستان ایران خوش آمدید

شهرستان سرباز در جنوب استان سیستان و بلوچستان شباهت زیادی به هندوستان دارد و به هندوستان ایران معروف است . شهرستان سرباز به مرکزیت شهر راسک از شمال به شهرستان سراوان و ایرانشهر و از شرق به کشور پاکستان ، از جنوب به شهرستان چابهار و از غرب به نیکشهر محدود می گردد . شهرستان سرباز یکی ازقدیمی ترین شهرهای بلوچستان و مقر تمدن های بزرگی در ادوار مختلف تاریخ بوده است . تنوع آب و هوایی در منطقه باعث شده میوه هایی مانند خرما ، خربزه درختی ، موز ، کنار ، انبه ، چیکو ، گوواوا و انواع مرکبات از قبیل لیمو ، پرتقال ، نارنگی و غیره کاشت شود . سرباز به دلیل سرسبز بودن و وجود دره و رودخانه پرآب به طول ۳۱۳ کیلومتر زیستگاه انواع ماهی ها و تمساح پوزه کوتاه ایرانی است .

به هندوستان ایران خوش آمدید

بیشتر مردم سرباز در مناطق روستایی و در امتداد رودخانه ی زیبای سرباز زندگی می کنند . با ورود به این شهرستان اولین نکته ای که جلب توجه می کند نخل های سر برافراشته و چمن‌زارها هستند و بیننده تصور میکند بهشتی کوچک در دل بلوچستان زاده شده و رودخانه پرآب آن به این بهشت کوچک حیات می‌دمد . شباهت اقلیمی سرباز به هندوستان یکی دیگر از دلایل نامیدن آن به اسم هندوستان کوچک است .

شهرستان سرباز همواره در رعایت سنن و آداب و رسوم پیشتاز بوده و پس از گذشت سال‌ها، مردم ساکن در این منطقه ، مانند گذشته اصالت و بومی‌بودن خود را حفظ کرده‌اند . استفاده از ابزار آلات کشاورزی سنتی ، هنرهای زرگری ، آهنگری ، سوزن دوزی و معماری خود نشان دهنده حفظ ارزش های سنتی توسط مردم این شهرستان است . استادکاران قدیمی ‌با علاقه و اشتیاق هنری را که از گذشتگان خود به ارث برده‌اند را همچنان زنده نگاه داشته‌اند . هنرهای اصیل مردم سرباز نشات گرفته از گنج وجودی زنان و مردانی است که با تحمل سختی‌ها همچنان امیدوارانه به سوی افقی روشن گام بر می‌دارند .

به هندوستان ایران خوش آمدید

معماری سنتی این منطقه ما را به یاد معماری هندوستان می اندازد که چشم هر بیننده را مجذوب خود ساخته است پس اگر به دنبال دیدن بناهای زیبا ، تزئینات خاص و اشکال متنوع بر روی نماهای خارجی خانه‌ها هستید به شهرستان سرباز سفر کنید و نقوش مختلف سنتی را بر دیواره های خارجی منازل این منطقه مشاهده کنید . از آثار تاریخی سرباز می شود به قلعه ی کلات اشاره کرد ، در امتداد رودخانه ی سرباز سنگ نگاره های بسیاری وجود دارد که قدمت آنها بیش از ١١ هزار سال می رسد . در پس محرومیت های سیستان‌ و بلوچستان زیبایی های زیادی نهفته است که سرباز ، هندوستان کوچک یکی از آنهاست .

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

کد امنیتی:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

 

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

وضعیت آب و هوا