Saturday, 20 October 2018|شنبه، 28 مهر، 1397|يا رب العالمين|افراد آنلاین: 45 نفر

خواص نبات از دیدگاه طب سنتی

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 22 فروردين، 1397 سلامت ، طب سنتی
+ A -

حتما تا بحال از نبات استفاده کرده اید مخصوصا زمانی که دچار دل درد و دل پیچه شده اید میدانید که یکی از بهترین گزینه های روی میز ، نبات است . معمولا بعد از خوردن خوراکی های سرد مزاج بدن کمی تغییر کرده و مشکلات گوارشی را برای بدن بوجود می آورد در این شرایط میتوان به کمک نبات ، این سردی را خنثی کرده و از سرد شدن معده جلوگیری نمود . ماده ی اولیه نبات با قند و شکر یکسان و از نوع ساکاروز است، به همین دلیل خاصیت ملین و ضدنفخ بالایی دارد .

اگر بدلیل عدم پرهیز غذایی مقدار بلغم رد بدن افزایش یابد علائمی مانند نقرس ، فلج شدن قسمتی از بدن ، پیسی ، لقوه و رعشه خواهد داشت در این شرایط میتوان با مصرف مرتب نبات بصورت چای نبات ، آب جوش نبات و نبات داغ برای رفع بلغم اقدام کرد .

نبات به واسطه دارا بودن مقدارزیادی ساکارز خیلی سریع جذب بدن شده به خاطر تقویت عضلات باعث افزایش سوخت و ساز چربی ها و مواد پروتینی در بدن می شود و چنانچه یک تکه کوچک از ان در دهان گذاشته و به مرور مکیده شود سرفه را قطع و خشونت صوت و سینه و درد ان را بر طرف میکند .

بسیار مناسب است اگر کسانی که مکررا ادرار دارند و یا مثانه آنها ضعیف شده است و یا اصطلاحا به ضعف مثانه دچار شده اند هر از گاهی در روز مقداری نبات را در دهان خود قرار داده و تدریجا آب نبات را فرو برند ، این روش در طب سنتی بسیار تاکید شده است .

نبات بسیار مقوی ، نشاط آور ، ضد نفخ ، ملین و مدر است همچنین نباتی که از نیشکر تهیه شده ، به هضم غذا کمک می کند . نبات زعفرانی تسکین درد معده و دردهای ناشی از انقباض ماهیچه هاست . در گذشته برای افرادی که به علت کهولت سن دچار کم حواسی می شدند ، چای نبات و آب جوش نبات داغ توصیه می شده است . برای درمان تنگی نفس ، تپش قلب و کرم های کدو یا کرمک در انتهای روده بزرگ نیز شکل های متفاوت مصرف نبات توصیه می شود .

نبات داغ در تسکین درد پشت ، کمر ، ناحیه شکم و پا درد بسیار موثر است . کسانی که تکرر ادرار دارند یا مثانه ی آن ها ضعیف شده و اصطلاحا به ضعف مثانه دچار شده اند، در روز مقداری نبات در دهان خود قرار داده و کم کم آب نبات را فرو برند،این روش در طب سنتی بسیار تاکید شده است .

از دیگر خواص نبات میتوان به رفع خواب آلودگی بخصوص هنگام رانندگی اشاره کرد شما میتوانید به هنگام رانندگی از چای نبات برای رفع خستگی و خواب آلودگی خود استفاده کنید . خاصیت دیگری که نبات دارد اینست که از جاری شدن آب دهان جلوگیری میکند بنابراین افرادی که در زمان خواب آب دهانشان جاری میشود میتوانند از نبات استفاده نمایند .

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

کد امنیتی:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

 

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

وضعیت آب و هوا